IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Diskuze: Hradla s otevřeným kolektorem

Aktivity
Avatar
Filistin
Člen
Avatar
Filistin:14.6.2015 22:31

Zdravím.

Chtěl bych vás poprosit o radu.
Pokud mám funkci a mám ji navrhnout pomocí hradel s otevřeným kolektorem - co se tím myslí?

Bohužel v číslicovce trochu tápu. Dokážu navrhnout jednoduchý komb. obvod pomocí různých hradeů (NAND, NOR a ty další základní ... ), ale torchu se ztrácím v navrhování obvodů pomocí tranzistrovoé logiky a dalších podobných a co jsem brouzdal internetem - mám pocit, že podobné logiky je potřeba, abych mohl navrhnout obvod s otevřeným kolektorem. Nebo se pletu?
Omlouvám se, ale opravdu nevím.

Případně bych chtěl požádat o nějaká šikovná skripta, či knihu, která se více věnuje číslicovým systémům. Pokud možno bez těch šílených matematických zápisů. Jinak řečeno. Číslicovka pro debily :D

Díky

 
Odpovědět
14.6.2015 22:31
Avatar
Gabriel Mastný
Tvůrce
Avatar
Gabriel Mastný:1.7.2015 10:54

Ahoj, použití otevřeného kolektoru Ti umožní spojovat výstupy více hradel dohromady, což by běžně nebylo možné, protože v případě kdy by na jednom hradlu byl výstup LOG0 a na druhém LOG1, hradla by se hádala jaké má být výstupní napětí a celý boj by nejspíš skončil jejich zničením. V našem případě pokud propojíš hradla, s jinými výstupy, propojení se bude chovat jako funkce AND a jednoduše všechno překlopí do LOG0. Doufám že to bylo dostatečně srozumitelné pro případ přikládám ještě materiál (poslední věta končí "je poměrně časté hlavně při použití sběrnic")

Co se týče skript můžeš kontaktovat pana Ing. Jiřího Krále (jiri.kral@roznovskastredni.cz), ten ti dozajista rád pomůže.

 
Nahoru Odpovědět
1.7.2015 10:54
Avatar
kelley
Člen
Avatar
kelley:2.7.2015 10:46

Co se hradel s otevřeným kolektorem týče, hledej také výraz "montážní součin". Je to sice už poměrně zastaralá metoda, ale občas se to hodí. V praxi se to používalo například pro spoejní různých periferních zařízení, které žádaly mikroprocesor o obsluhu přerušení. Protože nikdy nevíme, které zařízení požádá o přerušení dřív, tak díky montážnímu součinu "kdo přijde první, vyhrává" :)

"mám pocit, že podobné logiky je potřeba, abych mohl navrhnout obvod s otevřeným kolektorem" - právě naopak - obvody s otevřeným kolektorem ti umožňují navrhnout logiku pomocí montážního součinu.

 
Nahoru Odpovědět
2.7.2015 10:46
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 3 zpráv z 3.