IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Avatar
Patrik Dok
Člen
Avatar
Patrik Dok:4.5.2016 16:10

Dobrý den,
hledám někoho ochotného - potřeboval bych pomoc se stručným popisem tohoto schématu. Jedná se o nf zesilovač

 
Odpovědět
4.5.2016 16:10
Avatar
David Dostal
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Patrik Dok
David Dostal:4.5.2016 17:21

Na co jsi už přišel sám a kde jsi se zasek/s čím konkrétně máš problém? Zkus to trochu rozvést, ukázat vlastní snahu, na otázky typu "Udělejte mi domácí úkol." Ti nejspíš nikdo neodpoví.
Já sám v této oblasti bohužel moc zkušeností nemám, takže Ti asi neporadím, ale když to trochu rozvedeš, třeba někdo i odpoví.

 
Nahoru Odpovědět
4.5.2016 17:21
Avatar
LittleHill
Člen
Avatar
Odpovídá na Patrik Dok
LittleHill:7.5.2016 9:18

Ahoj, sam jsi to vystihl, je to nf zesilovac, konkretneji tedy s oamp tda2003. Co vic an tom chces popisovat ?

Nahoru Odpovědět
7.5.2016 9:18
If you're going to try, go all the way.
Avatar
Ondřej Walletzký:14.5.2016 22:06

Zdravím,

asi už to není aktuální, ale i tak se pokusím odpovědět.

Ve zkratce se jedná, jak jsi sám zmínil, o NF zesilovač.

Principiálně se ten obvod má asi takto:

C1 a R3 tvoří vstupní filtr.

R1 a R2 pak definují zesílení samotného zesilovače. Zesílení se mění v závislosti na kmitočtu díky C2. Čím vyšší kmitočet, tím více bude zesílení záviset na R1 a R2, naopak se snižujícím se kmitočtem se zesílení bude blížit 1 vzhledem k pinu 1 operáku, protože C2 postupně zamezuje proudu procházet odporem R2 a tím i R1. A kde neteče proud, tam taky není úbytek napětí. K úplnému odříznutí proudu R1 a R2 však nedojde, protože k tomu by došlo při časově neměnném signálu na vstupu operáku a tomu "brání" vstupní filtr horní propusti. Pro časově neměnný signál tak bude na výstupu zesilovače nulové napětí.

C3-C6 jsou pak tzv. "decoupling" kondenzátory, slouží k filtrování nežádoucího šumu (např. krátké poklesy napájecího napětí v důsledku spínání dig. obvodů, vysokofrekvenčních šumů apod.) a také hrají roli rezervoáru energie pro případ velké spotřeby obvodu, aby tolik nezatěžoval nap. zdroj.

1N4001 jsou pak ochranné diody, pokud by se z nějakého důvodu dostalo napětí na výstupu mimo rozsah napájení, tak minimalizují rozdíl těchto napětí, aby z operáku neunikl "kouzelný kouř".

Na výstupu je pak reproduktor s paralelně připojeným filtrem dolní propusti.

Zásadní věcí k pochopení obvodů s OZ je taky to, že při záporné zpětné vazbě se napětí na obou vstupech dají považovat za stejná.

 
Nahoru Odpovědět
14.5.2016 22:06
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 4 zpráv z 4.