Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Plug and play (PnP), Hot Swap, Power management

  • při startu PC se všechny periferní desky uvádějí do chodu. Desky jsou adresovány, mají své přerušení (DMA) a adresovací prostor. Ten se buď nastavuje pomoci SWITCHů (přepínač, dříve se používali JUMPERy, což byly jednoduché propojky, které spojovaly vhodné vodiče a tím se nastavovala základní deska. Máme také Dip SWITCHe – dual in line), nebo je pevně daný. Nové desky nenastavují hardwarově, ale softwarově. Při zapojení (spuštění) se vždy nastavují. Nejdříve se zjistí všechny periférie, které jsou nastaveny hardwarově (pevně). Potom se u PnP desek dynamicky (softwarově) nastavují další periférie. Některé PnP desky můžeme zasouvat i vysouvat za chodu. Nazývají se HOT SWAP. PnP bychom však neměli dávat do PC, když je pod napětím. Při zasunutí může dojít k poškození desky, při vysunutí k poškození řadiče. U PnP se nastavuje např. přerušení, adresa, registry. Nové PnP karty si µP zařadí příslušné přerušení do své tabulky přerušení na místo, které je volné. COM1 a COM3 (sériové porty) mají stejná přerušení, a proto je zde tzv. rozdvojka, která zjistí, jaký port je plný.

HOT SWAP – tyto desky můžeme zasunovat a vysunovat za chodu. Při připojení se vždy ohlásí přerušením a OS podle toho zjistí, co je to za přerušení. Nepodporuje to DOS.

µP = 2 x frekvence X 4 x se zvýší výkon => 4 x více musíme odvést tepla

Power management

Nejznámější je ACPI (Win. Systém). Můžeme ho nastavovat v BIOSu, používá se především pro šetření energie. Je zde řízení výkonu, které je důležité u notebooků. U µP se dá snížit frekvence, ale výkon je stále stejný.

µP= 2x vyšší frekvence, 4x vyšší výkon => 4x více musíme odvést tepla.

CMOS – nastavuje se zde BIOS (nastavení HDD, pamětí, µP, CD-ROM, způsob přístupu k CACHE paměti, klávesnice, Power management, PCI a další).


 

Všechny články v sekci
Hardware
Článek pro vás napsal David Jančík
Avatar
Uživatelské hodnocení:
3 hlasů
Autor je vášnivý programátor. Nezná slovo "nelze", nebojí se zkoušet nepoznané a pronikat do nových technologií.
Aktivity