Ostrava? A chceš nakopnout v celodenním kurzu programování od 1999 Kč? Vypsali jsme pro vás první termín.

1. díl - Příprava a nastavení

HTML a CSS Moderní a profesionální webové portfolio Příprava a nastavení

Vítejte v úvodním článku seriálu tvorby moderního portfolia. Představíme si nejvhodnější jazyky, které budete potřebovat znát pro efektivní tvorbu, a návrh, moderních webových stránek. Pokud neznáte základy HTML a CSS, přečtěte si nejprve seriál http://www.itnetwork.cz/…v-html-a-css

Editor/IDE

Základem úspěchu tvorby webových stránek je vhodný editor či IDE. Čím lepší budete míti editor/IDE, tím budete schopni psát váš kód rychleji a také kvalitněji - např. díky napovídání, zvýrazňování syntaxe či upozorňování na chyby. Já osobně doporučuji textový editor Sublime Text 3, o němž si více můžete přečíst na http://www.itnetwork.cz/software/sublime-text, nebo pokud chcete něco bytelnějšího, tedy IDE, doporučuji PHPstorm, o kterém si můžete přečíst na http://www.itnetwork.cz/…mujte-chytre.

Sublime Text

Ukázka textového editoru Sublime Text 3

Vhodné jazyky

Další velmi důležitou částí při tvorbě webu je zvolit si dobré jazyky. Tedy takové, které jsou hodně podporované a se kterými se dá efektivně pracovat. Myslím si, že bychom určitě měli šáhnout po jazycích HTML5 a CSS3, které jsou již pro tvorbu webů velkým standardem. Tyto jazyky využijeme pro rozložení a stylování stránky. Stránku také budeme chtít doplnit o efekty, tedy nějaké animace, na které využijeme jazyk Javascript a samozřejmě také jeho knihovnu jQuery.

Abychom si ušetřili trápení s CSS, které při větších projektech může obsahovat stovky až tisíce řádků, použijeme CSS preprocesor. O preprocesorech obecně si řekneme něco v dalším článku. V naší sérii však budeme používat jazyk Sass. Určitě využijeme informace z jeho dokumentace na stránce http://sass-lang.com/.

Sass je jazyk, který nám ulehčuje psaní stylů. Nabízí nám totiž použití proměnných, podmínek, cyklů, mixinů, matematické operace a další užitečné funkce jako třeba ztmavení barvy o X procent. Sass má dvě syntaxe - my budeme používat syntaxi SCSS (Sassy CSS), která je více podobná syntaxi CSS a je lépe čitelná pro nezasvěcené - tedy pro ty, kteří s preprocesory nikdy nepracovali.

Návrh webu

Každá stránka musí vzejít z určitého grafického návrhu, nejlépe samozřejmě od zkušeného grafika. Návrh můžeme vytvořit 2 základními způsoby: vymýšlením při psaní kódu - což je opravdu ta nejhorší chyba, kterou můžete udělat - a nebo návrh od nějakého grafika - tedy "obrázek".

Návrh se tedy budeme snažit dělat jako grafik - uděláme si nějaký ten "obrázek". Na to můžeme použít libovolný grafický editor - Photoshop, Inkscape, Gimp etc. - nebo jednodušší variantou je použít tužku a papír. Můžeme pak vytvářet přímo "obrázek" tak, jak to má vypadat, nebo jen rozložení, což je jakýsi wireframe, neboli skica.

V našem tutoriálu tedy budeme pracovat s grafickým návrhem v podobě wireframu, který si představíme v některém z dalších dílů.

Analýza návrhu

Poté co dostaneme k dispozici wireframe, musíme si jej zanalyzovat a v hlavě si urovnat pomyslnou důležitost elementů v designu. Nejdříve tedy uděláme ty důležitější části a následně ty méně důležité - tedy např. nejdříve uděláme menu a až poté jeho položky.

Dalším bodem je nejdříve nakódovat web a až poté připsat Javascriptové efekty. S tím souvisí fakt, že stránka musí být spustitelná také bez Javascriptu tak, aby se dala pohodlně ovládat - pokud se tedy nejedná o nějakou speciálnější webovou aplikaci, kde je Javascript nutný.

Instalace Ruby

Jelikož Sass je nutno kompilovat do CSS, a jeho kompilátor je napsán v RUBY, musíme stáhnout Ruby a nainstalovat jej.

Windows

Instalátor pro Windows nalezneme na stránce http://rubyinstaller.org/downloads/ Zde si musíme dát pozor, abychom při instalaci zaškrtli "add ruby executables to your path", což vytvoří jakousi systémovou proměnnou.

Instalace Ruby ve Windows

Linux

V Linuxech využijeme terminál, kde Ruby nainstalujeme pomocí příkazu

pro Debian či Ubuntu

sudo apt-get install ruby

nebo pro CentOS či Fedoru

sudo yum install ruby

Mac

V Mac by mělo být ruby předinstalované v systému.

Instalace Sass

Nyní nainstalujeme kompilátor pro Sass

Windows

Spustíme si CMD a zadáme příkaz

gem install sass

Linux a Mac

Spustíme si terminál a zadáme příkaz

sudo gem install sass

Nyní již máme vše potřebné pro kompilaci Sass do CSS hotové.

Sass v Sublime Textu

Sublime Text umí zavolat kompilátor s určitými argumenty. To znamená, že my nemusíme pracovat s kompilátorem přímo.

Nejdříve si nainstalujte Package Control, jak je vysvětleno v http://www.itnetwork.cz/software/sublime-text - který využijeme pro stáhnutí doplňku pro zvýrazňování Sass syntaxe.

Otevřeme si seznam příkazů (CTRL + SHIFT + P), v něm si vyhledáme možnost Package Control: Install Package. Chvíli počkáme a vyjede nám nová tabulka, do které napíšeme "Sass". Zobrazí se vám několik možností a pravděpodobně hned první bude samotné "Sass", které stáhneme. Nyní se bude zvýrazňování nastavovat automaticky a pokud ne, stačí v seznamu příkazů zadat "Set syntax: Sass".

Existuje také doplněk na kompilování, který však nedoporučuji a místo toho si vytvoříme vlastní předpis pro kompilaci podle mého již připraveného kódu:

{

    "cmd": ["sass", "--update", "$file:${file_path}/../css/${file_base_name}.css", "--stop-on-error", "--no-cache"],
    "selector": "source.sass, source.scss",
    "line_regex": "Line ([0-9]+):",

    "osx":
    {
        "path": "/usr/local/bin:$PATH"
    },

    "windows":
    {
        "shell": "true"
    }

}

Kód si stáhneme, pojmenujeme jako SASS.sublime-build a vložíme do složky %AppData%\Roa­ming\Sublime Text 3\Packages\User.

Po stisku CTRL + B, neboli Menu->Tools->Build se nám soubor zkompiluje.

Výsledný soubor je směřován do složky o úroveň výše a poté do složky css/, čehož docílíme pomocí

${file_path}/../css/${file_base_name}.css

Pokud budeme chtít změnit cílovou složku, jednoduše změníme příkaz výše.

Může se stát, že se vám budou při kompilaci zobrazovat nějaké errory, a pokud to bude něco o UTF-8, je to pravděpodobně způsobeno tím, že máte soubor uložený v nějaké složce, ve které jsou v názvu použity háčky/čárky. Stačí se jich zbavit a vše by mělo fungovat.

Sass v PHPstormu

Zde je používání Sassu jednodušší. V projektu si stačí vytvořit soubor Sass, ke kterému vyskočí možnost přidat watcher. Potvrdíme a otevřeme si Menu->File->Settings, kde najdeme položku File Watchers. Pokud zde nemáme žádný watcher, klikneme na plusko a jeden pro SASS(SCSS) vytvoříme. IDE nám automaticky vyplní informace a kompilace funguje sama hned při uložení. Zde je důležité míti zaškrtlou položku "Track only root files".

PHPstorm vám bude automaticky zvýrazňovat syntaxi a dokonce i chytře napovídat jak základní funkce z Sass, tak i ty vaše.

Pro umístění souboru do jiného místa - v našem případě do složky css/ pozměníme v nastavení watcheru hodnotu položky "Output paths to refresh" a v argumentu část za dvojtečkou na

$ProjectFileDir$/css/$FileNameWithoutExtension$.css

Změna cílové složky v PHPstormu

Pro tento díl to bude již vše, další díl si ukážeme základy Sass, abychom se v něm naučili efektivně pracovat a ukážeme si rozdíly oproti CSS.


 

  Aktivity (1)

Článek pro vás napsal Honza Bittner
Avatar
Autor je vášnivý web developer. Ptejte se mě na cokoli na https://github.com/HoBi/ama a followujte mě na Twitteru https://twitter.com/tenhobi. :-)

Jak se ti líbí článek?
Celkem (33 hlasů) :
4.727284.727284.727284.727284.72728


 


Miniatura
Následující článek
Úvod do CSS preprocesoru Sass

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (105)

Avatar
Jenda Xenofob Kropáč:

Hezký večer,
omlouvám se, jsem děsná lama, ale ztroskotal jsem už v první kapitole.
Nainstaloval jsem Sublime Text Build 3103 x64, otevřel seznam příkazů (CTRL + SHIFT + P), avšak Package Control: Install Package nikde (viz. CTRL_SHIFT_P.jpg)
Druhý pokus pomocí Set syntax: Sass dopadl viz Set syntax_Sass.jpg...

Po několika hodinách marných pokusů se kamkoliv dobrat jsem to vzdal. Je mi pomoci..?

 
Odpovědět 30. dubna 21:20
Avatar
Honza Bittner
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Jenda Xenofob Kropáč
Honza Bittner:

Musíš si neprve Package Control nainstalovat. Doplněk Sass nevidíš, protože se instaluje z Package Controlu.

Někdy po maturitě články upravím aby byly více aktuální a aby měly lépe propracované postupy, teď na to není čas. :-)

Odpovědět 1. května 9:54
Ptejte se mě na cokoli na https://github.com/HoBi/ama a followujte mě na Twitteru https://twitter.com/tenhobi. :-)
Avatar
František Peřina:

Ahoj poraďte prosím potřeboval bych opravdu blbuvzdornou radu :-)

postupoval jsem zcela pode návodu, ale neporozuměl jsem dvěma částem:

" Existuje také doplněk na kompilování, který však nedoporučuji a místo toho si vytvoříme vlastní předpis pro kompilaci podle mého již připraveného kódu:"

chápu správně, že si otevřu v Sublime text New File tam to překopíruji a uložím pod avizovaným názvem do avizovaného souboru?

...tímto způsobem jsem postupoval ale po zadaní CTRL+B mi to v tom nově otevřeném souboru pouze vypíše: No Build System

druhé věci se kterou se nevím rady:

Výsledný soubor je směřován do složky o úroveň výše a poté do složky css/, čehož docílíme pomocí...

to zadám kam?

Prosím o radu má hlava šedivá si s tím neví rady už několik dní

 
Odpovědět 14. května 8:44
Avatar
Odpovídá na Honza Bittner
Libor Šimo (libcosenior):

Honzo, viem že odporúčaš používať IDE, ale ja píšem kód v PsPad editore.
Je možnosť to všetko nastaviť aj tam?
Už si sa s tým stretol?

Odpovědět 11. června 10:56
Aj tisícmíľová cesta musí začať jednoduchým krokom.
Avatar
Michal Ruml
Člen
Avatar
Michal Ruml:

ahoj už si zmaturoval mohol by si to prosím ťa upresniť s tým článkom hlavne dve najproblematic­kejšie časti kompilácia + typ kompilácie väčšina pravdepodobne uprednostňuje compressed díky :)

 
Odpovědět  +1 23. srpna 23:23
Avatar
Honza Bittner
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Libor Šimo (libcosenior)
Honza Bittner:

V PSPad nic podobného pravděpodobně nenajdeš. Zkus se ale podívat na nástroj Gulp. Nastavení můžeš okoukat z https://github.com/…/gulpfile.js

Odpovědět  +1 24. srpna 10:12
Ptejte se mě na cokoli na https://github.com/HoBi/ama a followujte mě na Twitteru https://twitter.com/tenhobi. :-)
Avatar
Honza Bittner
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Michal Ruml
Honza Bittner:

Uvažuji, že bych to přepracoval do Gulp, protože toto kompilování v sublime či phpstorm je so much nepřenositelné...

Odpovědět  +1 24. srpna 12:47
Ptejte se mě na cokoli na https://github.com/HoBi/ama a followujte mě na Twitteru https://twitter.com/tenhobi. :-)
Avatar
Michal Ruml
Člen
Avatar
Michal Ruml:

každé zlepšenie dobré zlepšenie :)

 
Odpovědět 24. srpna 21:28
Avatar
Michal Ruml
Člen
Avatar
Michal Ruml:

každopádne mi postačí vysvetlenie kompilácie po stlačení kláves ctrl+b mi ukáže tento riadok vieš mi poradiť čo s tým ? Nikde

Editováno 28. srpna 18:43
 
Odpovědět 28. srpna 18:42
Avatar
Ondřej Matýs:

Ahoj, potřeboval bych trošku pomoct. Možná mě teď většina lidí, co jsou tady prokleje, ale po zadání příkazu 'gem install sass' mi to vyhodí chybovou hlášku: "Could not find a valid gem 'sass' (>= 0), here is why:
Unable to download data from https://rubygems.org/ - SSL_connect returned=1 errno=0 state=SSLv3 read server certificate B: certificate verify failed (https://api.rubygems.org/specs.4.8.gz)".

 
Odpovědět 16. října 18:08
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 115. Zobrazit vše