1. díl - Příprava a nastavení

HTML a CSS Moderní a profesionální webové portfolio Příprava a nastavení

Vítejte v úvodním článku seriálu tvorby moderního portfolia. Představíme si nejvhodnější jazyky, které budete potřebovat znát pro efektivní tvorbu, a návrh, moderních webových stránek. Pokud neznáte základy HTML a CSS, přečtěte si nejprve seriál http://www.itnetwork.cz/…v-html-a-css

Editor/IDE

Základem úspěchu tvorby webových stránek je vhodný editor či IDE. Čím lepší budete míti editor/IDE, tím budete schopni psát váš kód rychleji a také kvalitněji - např. díky napovídání, zvýrazňování syntaxe či upozorňování na chyby. Já osobně doporučuji textový editor Sublime Text 3, o němž si více můžete přečíst na http://www.itnetwork.cz/software/sublime-text, nebo pokud chcete něco bytelnějšího, tedy IDE, doporučuji PHPstorm, o kterém si můžete přečíst na http://www.itnetwork.cz/…mujte-chytre.

Sublime Text

Ukázka textového editoru Sublime Text 3

Vhodné jazyky

Další velmi důležitou částí při tvorbě webu je zvolit si dobré jazyky. Tedy takové, které jsou hodně podporované a se kterými se dá efektivně pracovat. Myslím si, že bychom určitě měli šáhnout po jazycích HTML5 a CSS3, které jsou již pro tvorbu webů velkým standardem. Tyto jazyky využijeme pro rozložení a stylování stránky. Stránku také budeme chtít doplnit o efekty, tedy nějaké animace, na které využijeme jazyk Javascript a samozřejmě také jeho knihovnu jQuery.

Abychom si ušetřili trápení s CSS, které při větších projektech může obsahovat stovky až tisíce řádků, použijeme CSS preprocesor. O preprocesorech obecně si řekneme něco v dalším článku. V naší sérii však budeme používat jazyk Sass. Určitě využijeme informace z jeho dokumentace na stránce http://sass-lang.com/.

Sass je jazyk, který nám ulehčuje psaní stylů. Nabízí nám totiž použití proměnných, podmínek, cyklů, mixinů, matematické operace a další užitečné funkce jako třeba ztmavení barvy o X procent. Sass má dvě syntaxe - my budeme používat syntaxi SCSS (Sassy CSS), která je více podobná syntaxi CSS a je lépe čitelná pro nezasvěcené - tedy pro ty, kteří s preprocesory nikdy nepracovali.

Návrh webu

Každá stránka musí vzejít z určitého grafického návrhu, nejlépe samozřejmě od zkušeného grafika. Návrh můžeme vytvořit 2 základními způsoby: vymýšlením při psaní kódu - což je opravdu ta nejhorší chyba, kterou můžete udělat - a nebo návrh od nějakého grafika - tedy "obrázek".

Návrh se tedy budeme snažit dělat jako grafik - uděláme si nějaký ten "obrázek". Na to můžeme použít libovolný grafický editor - Photoshop, Inkscape, Gimp etc. - nebo jednodušší variantou je použít tužku a papír. Můžeme pak vytvářet přímo "obrázek" tak, jak to má vypadat, nebo jen rozložení, což je jakýsi wireframe, neboli skica.

V našem tutoriálu tedy budeme pracovat s grafickým návrhem v podobě wireframu, který si představíme v některém z dalších dílů.

Analýza návrhu

Poté co dostaneme k dispozici wireframe, musíme si jej zanalyzovat a v hlavě si urovnat pomyslnou důležitost elementů v designu. Nejdříve tedy uděláme ty důležitější části a následně ty méně důležité - tedy např. nejdříve uděláme menu a až poté jeho položky.

Dalším bodem je nejdříve nakódovat web a až poté připsat Javascriptové efekty. S tím souvisí fakt, že stránka musí být spustitelná také bez Javascriptu tak, aby se dala pohodlně ovládat - pokud se tedy nejedná o nějakou speciálnější webovou aplikaci, kde je Javascript nutný.

Instalace Ruby

Jelikož Sass je nutno kompilovat do CSS, a jeho kompilátor je napsán v RUBY, musíme stáhnout Ruby a nainstalovat jej.

Windows

Instalátor pro Windows nalezneme na stránce http://rubyinstaller.org/downloads/ Zde si musíme dát pozor, abychom při instalaci zaškrtli "add ruby executables to your path", což vytvoří jakousi systémovou proměnnou.

Instalace Ruby ve Windows

Linux

V Linuxech využijeme terminál, kde Ruby nainstalujeme pomocí příkazu

pro Debian či Ubuntu

sudo apt-get install ruby

nebo pro CentOS či Fedoru

sudo yum install ruby

Mac

V Mac by mělo být ruby předinstalované v systému.

Instalace Sass

Nyní nainstalujeme kompilátor pro Sass

Windows

Spustíme si CMD a zadáme příkaz

gem install sass

Linux a Mac

Spustíme si terminál a zadáme příkaz

sudo gem install sass

Nyní již máme vše potřebné pro kompilaci Sass do CSS hotové.

Sass v Sublime Textu

Sublime Text umí zavolat kompilátor s určitými argumenty. To znamená, že my nemusíme pracovat s kompilátorem přímo.

Nejdříve si nainstalujte Package Control, jak je vysvětleno v http://www.itnetwork.cz/software/sublime-text - který využijeme pro stáhnutí doplňku pro zvýrazňování Sass syntaxe.

Otevřeme si seznam příkazů (CTRL + SHIFT + P), v něm si vyhledáme možnost Package Control: Install Package. Chvíli počkáme a vyjede nám nová tabulka, do které napíšeme "Sass". Zobrazí se vám několik možností a pravděpodobně hned první bude samotné "Sass", které stáhneme. Nyní se bude zvýrazňování nastavovat automaticky a pokud ne, stačí v seznamu příkazů zadat "Set syntax: Sass".

Existuje také doplněk na kompilování, který však nedoporučuji a místo toho si vytvoříme vlastní předpis pro kompilaci podle mého již připraveného kódu:

{

    "cmd": ["sass", "--update", "$file:${file_path}/../css/${file_base_name}.css", "--stop-on-error", "--no-cache"],
    "selector": "source.sass, source.scss",
    "line_regex": "Line ([0-9]+):",

    "osx":
    {
        "path": "/usr/local/bin:$PATH"
    },

    "windows":
    {
        "shell": "true"
    }

}

Kód si stáhneme, pojmenujeme jako SASS.sublime-build a vložíme do složky %AppData%\Roa­ming\Sublime Text 3\Packages\User.

Po stisku CTRL + B, neboli Menu->Tools->Build se nám soubor zkompiluje.

Výsledný soubor je směřován do složky o úroveň výše a poté do složky css/, čehož docílíme pomocí

${file_path}/../css/${file_base_name}.css

Pokud budeme chtít změnit cílovou složku, jednoduše změníme příkaz výše.

Může se stát, že se vám budou při kompilaci zobrazovat nějaké errory, a pokud to bude něco o UTF-8, je to pravděpodobně způsobeno tím, že máte soubor uložený v nějaké složce, ve které jsou v názvu použity háčky/čárky. Stačí se jich zbavit a vše by mělo fungovat.

Sass v PHPstormu

Zde je používání Sassu jednodušší. V projektu si stačí vytvořit soubor Sass, ke kterému vyskočí možnost přidat watcher. Potvrdíme a otevřeme si Menu->File->Settings, kde najdeme položku File Watchers. Pokud zde nemáme žádný watcher, klikneme na plusko a jeden pro SASS(SCSS) vytvoříme. IDE nám automaticky vyplní informace a kompilace funguje sama hned při uložení. Zde je důležité míti zaškrtlou položku "Track only root files".

PHPstorm vám bude automaticky zvýrazňovat syntaxi a dokonce i chytře napovídat jak základní funkce z Sass, tak i ty vaše.

Pro umístění souboru do jiného místa - v našem případě do složky css/ pozměníme v nastavení watcheru hodnotu položky "Output paths to refresh" a v argumentu část za dvojtečkou na

$ProjectFileDir$/css/$FileNameWithoutExtension$.css

Změna cílové složky v PHPstormu

Pro tento díl to bude již vše, další díl si ukážeme základy Sass, abychom se v něm naučili efektivně pracovat a ukážeme si rozdíly oproti CSS.


 

  Aktivity (1)

Článek pro vás napsal Honza Bittner
Avatar
Autor je vášnivý web developer. Ptejte se mě na cokoli na https://github.com/HoBi/ama a followujte mě na Twitteru https://twitter.com/tenhobi. :-)

Jak se ti líbí článek?
Celkem (33 hlasů) :
4.727284.727284.727284.727284.72728


 


Miniatura
Následující článek
Úvod do CSS preprocesoru Sass

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (110)

Avatar
Honza Bittner
Redaktor
Avatar
Honza Bittner:

V PSPad nic podobného pravděpodobně nenajdeš. Zkus se ale podívat na nástroj Gulp. Nastavení můžeš okoukat z https://github.com/…/gulpfile.js

Odpovědět  +1 24. srpna 10:12
Ptejte se mě na cokoli na https://github.com/HoBi/ama a followujte mě na Twitteru https://twitter.com/tenhobi. :-)
Avatar
Honza Bittner
Redaktor
Avatar
Honza Bittner:

Uvažuji, že bych to přepracoval do Gulp, protože toto kompilování v sublime či phpstorm je so much nepřenositelné...

Odpovědět  +1 24. srpna 12:47
Ptejte se mě na cokoli na https://github.com/HoBi/ama a followujte mě na Twitteru https://twitter.com/tenhobi. :-)
Avatar
Michal Ruml
Člen
Avatar
Michal Ruml:

každé zlepšenie dobré zlepšenie :)

 
Odpovědět 24. srpna 21:28
Avatar
Michal Ruml
Člen
Avatar
Michal Ruml:

každopádne mi postačí vysvetlenie kompilácie po stlačení kláves ctrl+b mi ukáže tento riadok vieš mi poradiť čo s tým ? Nikde

Editováno 28. srpna 18:43
 
Odpovědět 28. srpna 18:42
Avatar
Ondřej Matýs:

Ahoj, potřeboval bych trošku pomoct. Možná mě teď většina lidí, co jsou tady prokleje, ale po zadání příkazu 'gem install sass' mi to vyhodí chybovou hlášku: "Could not find a valid gem 'sass' (>= 0), here is why:
Unable to download data from https://rubygems.org/ - SSL_connect returned=1 errno=0 state=SSLv3 read server certificate B: certificate verify failed (https://api.rubygems.org/specs.4.8.gz)".

 
Odpovědět 16. října 18:08
Avatar
Ilja Židkov
Člen
Avatar
Odpovídá na Ondřej Matýs
Ilja Židkov:

Při instalaci ruby zaškrtni checkbox - add to PATH.

 
Odpovědět 8. listopadu 22:41
Avatar
Odpovídá na Ilja Židkov
Ondřej Matýs:

Díky za radu. Už se mi to podařilo vyřešit :)

 
Odpovědět 10. listopadu 16:59
Avatar
Karel Wala
Člen
Avatar
Odpovídá na Ondřej Matýs
Karel Wala:

Ahoj, jak jsi to prosím tě vyřešil? Add to PATH check box jsem měl zaškrtnutý, už jsem to 2x přeinstaloval a dělá mi to přesně to, co tobě. Děkuji

 
Odpovědět 11. listopadu 10:03
Avatar
vgixr
Člen
Avatar
Odpovídá na Karel Wala
vgixr:

Odinstaluj verzi Ruby, co máš, a nainstaluj Ruby 1.9.3-p551; to fungovalo mně

 
Odpovědět 11. listopadu 22:26
Avatar
jozef.stropko:

Poprosil by som o malú pomoc. Postupoval som podľa návodu a dostal som sa takmer ku koncu, kde treba prekopírovať súbor pre kompiláciu do sublime textu a uložiť ho pod názvom SASS.sublime-build do %AppData%\Roa­ming\Sublime Text 3\Packages\User a následne ho skompilovať cez ctrl+b a tu je problém,, ktorý sa vyskytol tiež u niektorých. V sublime texte mi to po stačení ctrl+b, keď mám súbor SASS.sublime-build skompilovať v spodnej časti vypíše "no build system" a nič to nerobí. Neviem, či nerobím nejakú chybu (možno triviálnu).

Pre doplnenie:

Ruby mi funguje vo verzii 2.0.0-p0-x64, keďže pri novších sa nedal nainštalovať, vypisoval chybové hlásenie, ktoré tu bolo spomenuté a o zložke %AppData%\Roa­ming\Sublime Text 3\Packages\User do ktorej bolo treba uložiť SASS.sublime-build som sa doobeda dočítal, že sa jedná o skrytý súbor, ktorý je uložený v zložke užívatelia (konkrétne u mňa) a programy si tam ukladajú potrebné súbory. Pred tým som ho vytváral v položke sublime text, ktorá je uložená v program files.

Za pomoc vopred veľmi pekne ďakujem!

 
Odpovědět 21. listopadu 16:10
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 120. Zobrazit vše