Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 6 - Linuxový terminál (Bash) - Prozkoumávání adresářů

V minulé lekci, Windows aplikace v Linuxu - Virtualizace a Wine, jsme si ukázali, jak pomocí aplikací VirtualBox a Wine spustit aplikace z Windows na Linuxu Ubuntu.

Dnešní lekcí začneme prozkoumávat příkazovou řádku Linuxu.

Více pracovních ploch

Ještě než se pustíme do terminálu, ukažme si podporu více pracovních ploch (workspaces) v Unity. Je poměrně pohodlné spustit si terminál/y na jiné ploše, než na které běžně pracujeme.

Podporu více ploch musíme nejprve aktivovat. V nastavení systému (tlačítko vpravo nahoře Systémová lišta -> Nastavení systému...) vybereme kategorii Vzhled a přesuneme se na kartu Chování, kde zapneme možnost Povolit pracovní plochy:

Podpora více pracovních ploch v Linuxu Ubuntu - Základy Linuxu

V launcheru se nám objeví Přepínač pracovních ploch, pomocí které se můžeme přesouvat na ostatní plochy. Jednu si vybereme a spusťme si na ni terminál:

Přepínač pracovních ploch v Linuxu Ubuntu - Základy Linuxu

Vícero pracovních ploch je jedna z funkcí, kterou Windows stále nedisponují a která je přitom velmi užitečná a časem zjistíte, že i návyková. Získáte pocit většího prostoru a lepšího rozdělení oken, se kterými pracujete.

Bash

Bash je textové uživatelské rozhraní pro UNIX, které v současnosti jako výchozí na většině systémů. Kromě konkrétního názvu Bash se můžeme setkat s obecnými názvy jako terminál, příkazová řádka, shell a podobně. Pokud je někdy během seriálu zmíním, budu myslet vždy to samé. Ve Windows je Bash dostupný přes projekt Cygwin.

Proč textové rozhraní?

Možná si kladete otázku proč je textové rozhraní tak důležité? Asi ten nejpádnější důvod, proč umět Bash, je fakt, že na některých systémech není grafické rozhraní vůbec přítomné. Jedná se zejména o servery. Grafické rozhraní (GUI) je skvělé pro každodenní používání počítače pro běžnou práci. Ovšem obzvláště činnosti jako instalace, konfigurace a další úlohy, na které není GUI stavěný, jsou přes Bash mnohem jednodušší a rychlejší. Můžeme přes něj dělat také věci, které přes GUI vůbec nelze nebo dokonce sestavovat si vlastní skripty, které za nás dělají nepříjemné a opakující se činnosti, které bychom museli jinak klikat. Pokud se chcete věnovat webům (a kdo by dnes nechtěl) a chcete se třeba starat i o nějaký server, bude to právě Bash, pomocí kterého budete se serverem komunikovat. My si Bash nejprve představíme od úplných základů a budeme s ním pracovat jednoduše pomocí aplikace Terminál. Spusťte si ji:

Terminálové okno s Bash - Základy Linuxu

Pokud jste někdy pracovali s příkazovou řádkou ve Windows, neměl by vás vzhled terminálu nijak překvapit. Co pro nás může být překvapením je absence písmene disku (již bychom měli tušit, že Linux nic takového nemá a že tedy například připojený DVD disk je jen novým adresářem v kořenovém adresáři media). Nevidíme však ani adresář, ve které se nacházíme. Místo toho je vypsáno naše uživatelské jméno (u mne david), následuje zavináč a tzv. hostname. To je jméno našeho počítače v síti (u mně david-desktop). Následuje dvojtečka a tilda (vlnovka). Tilda označuje domovský adresář uživatele. Právě v té se tedy nyní nacházíme. Konec tohoto výpisu je oddělen znakem dolaru.

Prozkoumávání adresářů

Jako úplně první se v Bashi naučíme pracovat se soubory a adresáři. Začneme s prozkoumáváním souborového systému, zmiňme si k tomu několik příkazů.

pwd

pwd je zkratka z Print Working Directory, tedy vypiš aktuální adresář. V terminálu se totiž vždy nacházíme právě v jednom adresáři na disku:

Příkaz pwd k výpisu aktuálního adresáře v Bash - Základy Linuxu

Po zadání příkazu vidíme, že jsme opravdu v /home/david, tedy v našem uživatelském adresáři.

ls

Výpis souborů a adresářů v aktuálním adresáři provedeme pomocí příkazu ls (jako List files and directorieS):

Příkaz ls k výpisu obsahu aktuálního adresáře v Bash - Základy Linuxu

Výpis adresáře je realizován jednoduše do sloupců. Vidíme zde adresář Plocha/, do kterého se za chvíli přesuneme.

Skryté soubory a adresáře

Některé soubory a adresáře jsou v Linuxu skryté a již víme, že je poznáme tak, že začínají na tečku. Pokud chceme vypsat všechny soubory a adresáře (i ty skryté), přidáme za příkaz ls ještě parametr -a:

Příkaz ls k výpisu obsahu aktuálního adresáře v Bash včetně skrytých souborů - Základy Linuxu

Mimo jiné vidíme i adresáře s názvem . a .., o těch si také hned povíme.

Dlouhý formát

Kromě klasického výpisu můžeme použít i dlouhý formát, který vynutíme přepínačem (parametrem) -l:

Příkaz ls k výpisu obsahu aktuálního adresáře v Bash dlouhým formátem - Základy Linuxu

Kromě názvů souborů a adresářů vidíme i přístupová práva, vlastníka, skupinu, velikosti v bajtech a data poslední změny.

První znak práv označuje zda se jedná o soubor (-) nebo adresář (d). Dalších 9 znaků jsou 3 skupiny práv (pro vlastníka, pro skupinu a pro ostatní). 3 znaky vždy označují zda můžeme soubor číst (r), přepisovat (w) a spouštět (x). K oprávněním se v seriálu ještě vrátíme.

Pokud chceme zobrazit i skryté soubory v dlouhém formátu, použijeme přepínač -la. Jednotlivé přepínače tedy píšeme za sebe.

K ls si sdělíme snad již jen to, že mu do parametrů můžeme předat více adresářů, například takto:

Příkaz ls k výpisu obsahu několika adresářů v Bash - Základy Linuxu

U většiny příkazů takto píšeme jako první parametr přepínače a potom další parametry.

cd

Změnu aktuálního adresáře provedeme pomocí příkazu cd (jako Change Directory). Zkusme se z domovského adresáře přesunou například na Plochu. Jednoduše za příkaz cd napíšeme do jakého adresáře se má přesunout. Parametry příkazů se oddělují mezerou.

Pozor, Linux rozlišuje na rozdíl od Windows velká a malá písmena.

Adresář plocha pro něj tedy neexistuje, zatímco do Plocha nás úspěšně přesune. Můžeme si zároveň nechat i vypsat soubory a adresáře na ploše.

Pokud napíšeme například jen cd Pl a stisknete tabulátor, Bash nám název adresáře doplní. Toto je extrémně užitečné hlavně u dlouhých názvů souborů a adresářů, které bychom jinak museli psát ručně. Můžeme také vyvolat historii použitých příkazů pomocí šipek nahoru a dolů.

Příkaz cd ke změně adresáře v Bash - Základy Linuxu

Pokud se chceme přesunout zpět, můžeme napsat cd .. Dvě tečky označují nadřazený adresář aktuálního adresáře. Aktuální adresář je dostupný také pod . (jednou tečkou).

Příkaz cd ke změně adresáře v Bash - Základy Linuxu

Pokud chceme spustit nějakou aplikaci z aktuálního adresáře, nestačí napsat její název jako ve Windows, jelikož by ji Bash hledal mezi svými příkazy. Musíme zadat ./nazev_aplikace, aby věděl, že ji má spustit z aktuálního adresáře

Absolutní a relativní cesta

Doposud jsme se pomocí cd pohybovali v závislosti na aktuálním adresáři (o úroveň níže či o úroveň výše.) Můžeme se však přesunout do úplně jiné větve souborového systému a to zadáním absolutní cesty. Ta na rozdíl od relativní začíná lomítkem. Přesuňme se například do adresáře /usr/bin. Jelikož jsme si již v úvodních dílech popisovali strukturu adresářů na disku, možná tušíte, že se do tohoto adresáře instalují aplikace, které nejsou základní součástí systému.

Příkaz cd ke změně adresáře absolutní cestou v Bash - Základy Linuxu

Díky lomítku cd nehledá adresář v tom aktuálním, ale začne od kořene souborového systému.

Pokud napíšeme cd bez parametru, přesune nás do našeho domovského adresáře. Pokud mu dáme jako parametr pomlčku, vrátí nás do předchozího adresáře (neplést s cd .., které nás přesune o adresář výše.

Pokud byste chtěli někdy okno terminálu vyčistit, docílíte toho příkazem clear.

V příští lekci, Linuxový terminál (Bash) - Práce se soubory, budeme prohlížet obsah souborů, manipulovat se soubory a složkami a naučíme se používat manuál.


 

Předchozí článek
Windows aplikace v Linuxu - Virtualizace a Wine
Všechny články v sekci
Základy Linuxu
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Linuxový terminál (Bash) - Práce se soubory
Článek pro vás napsal David Hartinger
Avatar
Uživatelské hodnocení:
215 hlasů
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 15 let. Má rád Nirvanu, nemovitosti a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity