Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Recenze Microsoft Lumia 535

Obecně se setkávám se třemi typy lidí – ti, co nesnáší Microsoft a pohrdají vším, co produkuje. Tedy včetně Lumií a platformy Windows Phone (WP). Pak jsou zde ti, co naopak tuto platformu vychvalují a nedají na ni dopustit a nakonec ti, co o ní neví vůbec nic. Já nepatřím ni do jedné z nich. Microsoft mi nikdy nevadil.. Pravda, některé věci jsou příšerné, ale jiné jsou zase velmi dobré a někdy i nejlepší ve své kategorii. Vždy se na věci snažím dívat spíše pragmaticky a chci používat to nejlepší.

Microsoft Lumia 535 - Recenze mobilních telefonů

Doposud jsem používal jen "dumbphone". Konkrétně nejmennou "cihlu" od Samsungu, která uměla pouze telefonovat, posílat SMS a budit mě. A to mi stačilo.. Po pěti letech používání ovšem přišly první závažnější problémy a tak jsem se začal poohlížet po náhradě. Dříve jsem na "smartphony" reagoval spíše tak, že počkám, až se sníží cena a zvýší kvalita. Po přečtení několika recenzí jsem došel k názoru, že ta doba již přišla.

Platforma

iOS zařízení jsem ihned zavrhl – zaplatit za mobil stejně jako za slušně výkonné PC pro mě prostě nepřipadá v úvahu. Zbývala tedy volba mezi WP a Androidem. Na Androidu je sympatická otevřenost a velké množství možností, ale jelikož jsem chtěl investovat co nejméně (okolo 4 000 Kč), tak jsem jej zavrhl také. Hned vysvětlím proč.. Držel jsem už několik levnějších Androidů v ruce a nebyla to příliš dobrá zkušenost. Často pomalé reakce a celkové trhání mě odradily. Možná jsem jen narazil na špatně vyvážené modely - v diskuzi se určitě k tomuto můžete vyjádřit. :) Naopak na levné WP jsem slyšel dost chvály – systém je prý odladěný (vcelku překvapivé vzhledem k firmě, která za ním stojí :D), takže funguje plynule i na slabším HW. Navíc se mi i líbí jeho design a filozofie.. Začal jsem se tedy poohlížet po WP telefonu.

Důležité pro mě bylo 1GB RAM a front face kamerka (hodně skypuji a rád bych u toho občas ležel v posteli :) ). Zjistil jsem, že situace s WP je následující. Většina telefonů jsou Lumie od firmy Nokia (v současné době již její mobilní divize patří Microsoftu), což mi ale vůbec nevadilo, protože Nokie má pověst dobrého a kvalitního výrobce. Pročtení několika recenzí to potvrdilo a tak jsem pokračoval k výběru konkrétního modelu. Do oka mi hned padla Lumia 535 – první telefon vyvinutý přímo Microsoftem.

Oproti své chudší sestře, Lumii 530, má větší displej – konkrétně 5“, 1GB RAM a hlavně front face kameru. Z velikosti displeje jsem moc nadšený nebyl, ale nízká cena a celkem pozitivní recenze mě přesvědčily. Udělal jsem si tedy pozdní, lednové Vánoce. Telefon mě stál 3 290 Kč a přišel dobře zabalený v sympatické krabičce. Balení obsahovalo telefon, baterii (ano, Lumie mají výměnnou baterii) a nabíječku (MicroUSB-B). Chybějící sluchátka se mohou zdát jako mínus, ale myslím, že je lepší dodávat telefon o 100-200 Kč levněji a nechat jejich výběr na kupujícím.

K telefonu jsem si dokoupil i 32GB SD kartu od Sony za 450 Kč (rád si připlatím za kvalitu a rychlost úložných médií), sluchátka (headset) Nokia WH-208 za 200 Kč a kožený obal za 300 Kč. Bez obalu mě komplet stál 4 000 Kč, tedy přesně můj původní cíl. Teď už ale k samotné recenzi.

A takhle vypadá:

Takhle vypadá zepředu.. - Recenze mobilních telefonů
.. a takhle zezadu - Recenze mobilních telefonů

Specifikace

Rozměry 140 × 72 × 8,8 mm, 146 g
Displej 5", kapacitní IPS LCD, 540 × 960, 220 PPI
Sítě GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA (42,2|5,76 Mb/s)
Konektivita microUSB, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS
Paměť 8 GB, microSDHC, RAM: 1 024 MB, baterie: 1 905 mAh
Procesor Qualcomm MSM8212 (4× Cortex-A7, 1 200 MHz, 28nm)
Operační systém Microsoft Windows Phone 8.1
Fotoaparát 5MPx (2 592 × 1 944), video (848 × 480), blesk

Při pohledu na specifikaci si můžeme všimnout hned několika věcí – relativně slabý procesor, nízké rozlišení nahrávaného videa a absence LTE. Jádra A7 jsou malá a slabá a to je také nejspíše důvod nízkého rozlišení nahrávaného videa (je škoda, že není HD). Na druhou stranu z toho plyne nižší spotřeba a cena. LTE a sítě čtvrté generace chybí a není to nic překvapivého u telefonu s touto cenovkou. A můj názor je, že to u tohoto přístroje ani není problém – rozšíření těchto sítí je v ČR zatím spíše sporadické a člověk, co si koupí telefon za 4 000 Kč nejspíše nebude chtít platit několik set korun měsíčně za rychlý mobilní internet.

Rozměry

Rozměry (především tloušťka a váha) jsou vcelku sympatické. Pokud máte ale malou ruku, raději se poohlédněte po něčem menším.. Telefon byste nejspíše nemohli držet v jedné ruce, je totiž opravdu velký. Do menších kapes se tak bohužel nevejde.. Váha mi přišla optimální. Nemám totiž rád příliš lehké věci, které snadno padají a "necítíte" je. Trošku horší je to při hovorech přesahujících půlhodinu – to už může začít bolet ruka a telefonování se tak stává nepříjemnou zkušeností. I proto jsem si pořídil headset.

Displej

Displej vypadá na papíře dobře a nezklame ani v reálném použití. Větší uhlopříčka zajišťuje, že ovládací prvky jsou dostatečně velké i pro někoho s velkými prsty (jako jsem já). V dnešním trendu vysokého rozlišení se může zdát 480 x 960 trochu málo, ale myslím, že je to akorát a adekvátní ceně. 220ppi je paráda (co má říkat můj laptop s ~100ppi?) a obraz je díky nim krásně ostrý. Barvy působí věrně a pozorovací úhly jsou díky použití IPS vcelku dobré. Podsvícení je automaticky regulováno dle okolního světla, ale lze samozřejmě nastavit i manuálně. Mám ho prakticky neustále na nejnižší úroveň, takže se určitě dá říct, že síla je dostatečná.. ;)

Displej je dobře čitelný i na přímém světle (uvidíte se tedy ale jako v zrcadle), bohužel chybí vrstva zabraňující ulpění otisků prstů – v praxi to znamená, že displej se snadno „upatlá“. Co mě ale překvapilo je, že toto „upatlání“ je vidět prakticky jen při vypnutém displeji. Během používání není vidět nic a tak to neruší. Počítejte ale s tím, že budete muset displej pravidelně čistit. Co se týče citlivosti a přesnosti displeje, tak tam už mi to přijde slabší. Možná se mi to jen zdá, možná to tak mají všechna dotyková zařízení (nezapomeňte, že toto je mé první), ale přesnost stále nedosahuje mých očekávání. Občas například nezaregistruje jeden z dotyků, někdy je málo citlivý, jindy moc. Zajímavé je, že problémy se projeví nárazově a trvají jen chvíli - dost možná je to chyba softwaru a bude časem opravena. Není to ale nic zásadního, ani to neomezuje práci. Dá se to možná přirovnat k tomu, když mi na Windows občas na chvilku zamrzne Firefox - otravné, ale stačí pár sekund počkat a je to OK.

Paměť

1GB RAM je sice možná minimum pro plynulou funkci Androidu (prý se dokonce najdou i telefony se 4GB), ale pro WP je to nádhera. I při větším počtu aplikací na pozadí jsem nezažil žádné zpomalení. Systém je úžasně plynulý a rychlý - přesně, jak se o něm říká. Dokonce funguje plynule i na 512 MB a MS to potvrdil teď i tím, že Windows 10 bude fungovat i na telefonech právě s tímto množstvím paměti. Windows Phone je dle mého názoru vyspělý a spolehlivý OS a nemá nejmenší problém konkurovat iOS nebo Androidu. K aplikacím a operačnímu systému samotnému se vrátím později.

8GB interní úložiště se může zdát jako málo, ale ve skutečnosti je to ještě méně. Po spuštění se nainstaluje množství aktualizací a několikrát bude vyžadován restart (pěkné vědět, že v něčem je Microsoft konzistentní :D). Když se poté podíváte do správy úložiště, zjistíte, že volného místa je pouze okolo 3,1 GB. Naštěstí ale není problém paměť rozšířit o SD kartu, což je podstatně levnější, než když například chcete iPhone s větší kapacitou interní paměti. Navíc to můžete udělat kdykoliv a na jakoukoliv velikost budete potřebovat (přičemž maximum je 128 GB). Systém také umožňuje nastavení, kam se má co ukládat. Já ukládám vše kromě aplikací na SD kartu. SD karta (moje ~40 MB/s read) je samozřejmě typicky pomalejší než interní úložiště (okolo 100MB/s), ale pro data to vůbec nevadí. Písničky, videa i fotky nejsou tak velké, abyste poznali jakýkoliv rozdíl při jejich přehrávání/zo­brazování. Výhodou přístupu malé úložiště+SD je kromě nižší ceny také následná přenositelnost dat – pokud se rozhodnete pro nový telefon, není nic jednoduššího, než přesunout SD kartu s vaší hudbou, fotkami atd. do nového telefonu. Ušetříte si tím zdlouhavé kopírování desítek GB.

Výdrž

Výdrž na baterii je spíše průměrná vlastnost tohoto telefonu – při lehkém používání (zapnutá WiFi, poslech hudby při cestování –> 1-2 hodiny denně, nějaké to telefonování, SMS, maily) vydrží bez problému dva dny. Pokud se ovšem budete dívat na videa a surfovat hodně, budete rádi, když vydrží od rána do večera. To je ale prostě daň za větší displej... Co se mi ovšem velmi líbí je možnost baterii vyměnit. Telefon tak má ambici sloužit déle než dva-tři roky, po kterých se baterie již určitě opotřebí. Minulý vydržel pět let.. Kolik asi vydrží tento? :)

Zpracování a vzhled

Co se kvality zpracování týče, tak myslím, že je na dostatečné úrovni. Pravda, není tak robustní a kvalitní jako dražší Lumie (jmenovitě 920), ale na běžné používání (ideálně v kombinaci s obalem) určitě stačí. Zadní kryt telefonu lze snadno vyměnit (a změnit tak jeho barevný styl) a je vyroben z lehkého, pružného plastu (nemusíte se tedy asi bát, že by praskl). Existuje několik barevných provedení, přičemž zelená a oranžová mají lesklou a hladkou povrchovou úpravu a ty ostatní matnou. Vzhledově vypadá telefon velmi dobře a dle mého názoru i celkem luxusně. Existuje i originální flip kryt, který poskytne displeji lepší ochranu a můžete si do něj například schovat kreditní kartu (kdo by nechtěl ztratit telefon a kreditku zároveň, že?)

Vzadu je lehce vystouplý objektiv s LED bleskem, logo Microsoft a hlasitý reproduktor (při položení na stůl displejem nahoru je ovšem bohužel celkem utlumen). Na horní straně je jen 3,5m 4-pólový jack konektor, na pravé straně tlačítka pro ovládání hlasitosti a odemykání/zamykání displeje. Na spodní straně najdeme MicroUSB-B konektor, levá je prázdná. Čelní strana je celá krytá ochranným sklem Gorilla Glass 3 a nahoře najdeme reproduktor, další logo Microsoft a čelní kamerku. Systémové klávesy (zpět, na hlavní obrazovku a hledat) jsou softwarové (== součást displeje, na dotyk telefon zareaguje vibrací - tato funkce se ale dá vypnout). HW spoušť fotoaparátu také chybí.

Software

Pomalu se dostáváme k samotnému operačnímu systému a zkušenostem z používání. Na úvod bych rád poznamenal, že v České Republice je to bohužel se službami Microsoftu horší a mnoho funkcí je nějakým způsobem omezeno. Asi nejzřetelnější je Bing a funkce s ním spojené. Z mé zkušenosti mohu říct, že jsem zatím vždy bez většího problému našel, co jsem potřeboval. Ale zároveň platí, že Google je lepší - již jen proto, že má českou verzi. Hlasové ovládání je také primárně v angličtině (funguje docela dobře, mimochodem) a tak je problém s českými názvy, které nedokáže interpretovat. Cortana v ČR není k dispozici vůbec, takže telefon si s vámi moc nepopovídá (můžete si ale nastavit region United States a vyzkoušet si ji).

Hlasové ovládání samotné je celkem mocné a reaguje na příkazy typu „open Office“ nebo „call Honza“ (na to zareaguje vypsáním seznamu Honzů a Janů z vašeho adresáře) a dokonce „take a note: něco“. Když nerozezná žádný příkaz, najde interpretovaný výraz na internetu. Další často zmiňovanou nevýhodou WP je méně aplikací ve Store. A je určitě pravda, že není takový výběr jako u konkurence... Poslední dobou se ale kvalita i kvantita aplikací zvýšila a myslím, že většině lidí nic chybět nebude. Já zatím našel vše, co mě napadlo (TeamViewer, správce souborů, SMS zdarma, Facebook, Bin & Hex Calculator a dokonce informační systém mé fakulty) kromě offline českých jízdních řádů.

Na druhou stranu s výchozími aplikacemi jsem velmi spokojen. Počasí správně najde, kde jsem a zobrazí aktuální předpověď. Office funguje perfektně, Internet Explorer je rychlý a umí všechno, co je potřeba. Výhodou pro mě bylo, že už nějaký ten pátek používám Microsoftí mail – dříve Hotmail, dnes Outlook, takže kontakty jsem měl v People, dokumenty synchronizované přes OneDrive (k dispozici mám 40GB místa zdarma, noví uživatelé dostanou 15GB a dalších 15GB, pokud si nastaví automatické zálohování fotek z mobilu) a využíval jsem i kalendář. Na poznámky je super OneNote. Myslím, že můžu říci, že se integrace platformy Microsoftu pomalu blíží úrovni integrace Applu.

Systém má detailní nastavení a je možné nastavit téměř cokoliv. K dispozici je centrum notifikací i možnost personalizovat si zamykací obrazovku (např. výpisem dat z různých aplikací). Nejvýraznější vlastností jsou ale Live Tiles, neboli „živé dlaždice“. Nahrazují ikonky, jak je známe například z Androidu. K dispozici jsou tři různé velikosti – nejmenší je normální ikona, střední již ukazuje určité informace – například počet doručených zpráv. A největší dlaždice ukazuje například i předmět a začátek nového emailu. Dlaždice je možné libovolně přesouvat, sdružovat do složek, přidávat a odstraňovat je. „Šoupnutím zprava doleva se zobrazí abecední seznam všech aplikací, kde můžete jednotlivé aplikace odinstalovat, spustit nebo připnout na hlavní obrazovku. Seznam je samozřejmě možné filtrovat.

Závěr

Kdybych to měl shrnout, tak hlavní výhodou je poměr cena/výkon. Za tu cenu získáte opravdu skvělý telefon, který nemá žádný zásadní nedostatek a všechny kompromisy jsou přijatelné. Systém je dle mého názoru zdařilý (samozřejmě někomu nemusí vyhovovat), plynulý a intuitivní, dodávané aplikace kvalitní a platforma funkční.

Fotky, navigace, displej, kvalita zpracování… Dostal jsem, co jsem za danou cenu očekával a ještě víc. V archivu přikládám fotky a video zachycené zadní kamerou. Nejsem dobrý fotograf a třesou se mi ruce.. Ale na posouzení kvality snímače snad stačí :) Pokud například váháte mezi systémy a nemůžete se rozhodnout, podívejte se možná ještě na dostupné aplikace, jestli vám na dané platformě něco nechybí. Jinak jsou všechny tři platformy stejně použitelné a žádná není v ničem výrazně horší než ostatní dvě.

Nakonec stručný seznam pozitiv a negativ, ale telefon za sebe můžu doporučit. 9/10 bodů.

pozitiva

  • cena
  • plynulý, rychlý a intuitivní operační systém
  • defaultní aplikace jsou kvalitní
  • office, onedrive, automatické zálohování, dostatek prostoru online
  • SD karty; až 128GB
  • kvalitní kamera (blesk, autofocus) a front face kamera (pevný focus), obě 5Mpx
  • dobré barvy, pozorovací úhly a ostrost displeje
  • dobrá podpora multimediálních formátů
  • GPS + kvalitní offline navigace zdarma
  • reproduktor vzadu i vpředu dostatečně hlasitý (jinak samozřejmě plechový zvuk), kvalita hovoru velmi dobrá
  • regulace jasu podle okolí
  • senzor přiblížení (displej se vypne po přiložení telefonu k uchu)
  • existuje Dual-SIM verze

negativa

  • horší podpora pro české uživatele a méně aplikací
  • občas méně citlivá a precizní obrazovka (někde se ušetřit muselo)
  • na displeji snadno zůstanou otisky prstů
  • krkolomné přidávání vyzváněcích tónů (nutnost připojit k PC a zkopírovat do Ringtones)
  • nemožnost natáčet HD video
  • v balení není USB-A -> MicroUSB-B kabel

Kdybyste měli jakékoliv připomínky nebo dotazy, tak se určitě zeptejte v komentářích. :)

Bonus: selfie s *ehm* filtrem :D

Recenze mobilních telefonů

Galerie


 

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 653x (14.97 MB)

 

Všechny články v sekci
Recenze mobilních telefonů
Článek pro vás napsal David Novák
Avatar
Uživatelské hodnocení:
8 hlasů
Autor se zajímá především o nízkoúrovňové programování (C/C++, ASM) a návrh hardwaru (VHDL).
Aktivity