Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

3D tisk - Co by jste měli vědět před koupí

Jistě mi dáte za pravdu, že 3D tisk v posledních dvou letech zažívá obrovský boom a každou chvíli tu jsou zprávy jako, že byl vytisknut celý dům nebo že se tisklo ve vesmíru... Nicméně zatím málokdo z nás má takovýto stroj doma a to hlavně kvůli tomu, že lze tisknout jen z plastu (ale třeba i z takového jako je Lay-brick nebo polykarbonát) a také kvůli vysokým pořizovacím nákladům. Nicméně lze pořídit i levnější kusy na bázi Rep-rapu, což je jedna z věcí, která s touto technologií opravdu pohnula a jedná se o open-source tiskárnu, která je mimochodem z ČR. A vzhledem k tomu, že je open-source, tak ji vyrábí kdejaký výrobce z Číny, což znamená spoustu starostí navíc. Já Rep-rap vlastním cca. 5 měsíců a i když se to může zdát málo, tak jsem se spoustou těchto starostí obeznámen a chci vás na ně upozornit. Tato série článků bude zaměřena hlavně na hobby sektor (viz. níže) a doufám, že díky ní bude zprovoznění a následný tisk na 3D tiskárně o něco snažší.

Technologie

3D tisk zahrnuje obrovské množství technologií, z nichž je většina zatím určena jen velkým korporacím. Důvodem jsou pořizovací náklady, které často sahají do miliónů korun a tak pro nás kteří mají na takovouhle "hračku" vyhrazeno cca. 15 tisíc nebo méně, zbývá technologie FDM (Fusing Deposition Modeling), která má ale oproti jiným technologiím i jisté výhody. Výsledný objekt vzniká tak že se filament (náplň, většinou v podobě plastové struny) roztaví a nanese na předchozí vrstvu.

Pro představu: šachová figurka vysoká cca. 2,85 cm má při výšce vrstvy 0,2 mm 137 vrstev - ostatně to si můžete spočítatsami. Skutečnost se o trochu liší, protože při tisku jsou nutné i podpůrné části, které jsou úplně dole a slouží pro správné přichycení k desce - po vytištění se odloupnou. Technologie FDM má výhodu i v tom, že je netoxická. Roztavením filamentu (plastu) se sice neuvolňují žádné jedovaté výpary, ale i přesto vás z toho může bolet hlava (vlastní zkušenost) a proto si mnoho lidí staví jakési komory, ve kterých se tiskne a výpary odvětrávají někam pryč.

Na trhu jsou spousty 3D tiskáren a nejvíce jich je samozřejmě s technologií FDM. V tabulce níže je vidět jakýsi přehled trhu a my se na vybrané tiskárny podíváme:

Průmyslová kategorie 80 000 ,-Kč a více Tiskárny od Stratasys, 3D Systems, atd...
Kategorie sestavených tiskáren 40 000 ,-Kč a více Ultimaker 2, Cubify Cube Pro, Makerbot Replicator 2X, ...
Hobby kategorie 20 000 ,-Kč a méně Reprap, Q3D, ...

O průmyslové kategorii se asi nemá cenu bavit. Ceny zde šplhají do závratných výšin a tyto tiskárny jsou opravdu typ plug and play. Pokud plánujete koupit něco podobného pro vaši automobilku nebo jinou obrovskou korporaci, tak zde asi nenajdete nic užitečného. Když půjdeme o kategorii níže tak se dostaneme už blíže hobby sektoru a pokud o koupi takovéto tiskárny uvažujete, tak uděláte dobrou volbu. Tyto tiskárny jsou totiž již většinou sestavené a hlavně s nimi není ani zdaleka tolik problémů. Zároveň se některé (Ultimaker 2) dají i upragdovat.

Dají se koupit i levnější sestavené tiskárny s cenovkou okolo 30 000 ,-Kč ale pro mnohé (včetně mně) je to stále moc a proto se musíme přesunout do nejnižší hobby kategorie. V této kategorii lze nalézt obrovské množství výrobků z Číny, ale je důležité, aby byly postavené na základě RepRapu (nejlépe Prusa i3). To je totiž jediným měřítkem, zda bude tiskárna nějak funkční... Samozřejmě že jsou i vyjímky, ale vzhledem k tomu, že mnozí výrobci nedokáží pořádně vyrobit ani něco, k čemu mají volně k dispozici podrobné plány (RepRap je open-source), tak není dobré jakkoliv riskovat.

Já mám tiskárnu Aurora Z605 - ano opravdu to nekoupíte v Alze :D , a nemohu jí ani doporučit ani nedoporučit. Nemám zkušenosti s jinými tiskárnami této cenové kategorie ale podle zkušeností jiných na fórech tam asi situace nebude o moc lepší.

Aurora Z605 - 3D tisk

Nedá se vytisknout všechno

Asi každý, kdo se zajímá alespoň trochu o 3D tisk, slyšel něco na způsob "Tato 3D tiskárna vám vytiskne jakýkoliv tvar z plastu!" a proto si mnoho lidí myslí, že s tím opravdu jde vytisknout všechno. Něco pravdy na tom je.. Určitě se dají vyrobit předměty, které by se konvenční výrobou vytvářely opravdu těžko (viz. třeba [1] nebo [2] - to se nedá jen tak odlít). Ale druhá stránka věci je, že vzniká spousta sáhodlouhých článků o tom jak upravit daný 3D model tak, aby se dal vytisknout na 3D tiskárně a dokonce o tom vznikla i kniha. Takže ano dá se vytvořit ledascos, nicméně to rozhodně není bez omezení a proto nestačí stáhnout libovolný objekt z internetu a dát příkaz tiskárně aby to vytiskla. Více se o této předtiskové úpravě dozvíte v jednom z následujících článků.

Levné tiskárny nejsou zařízení Plug and Play

Ano.. Zprovoznění netrvá pár minut, ale několik dnů (než můj stroj nějak fungoval tak to trvalo dosti intenzivní týden - ještě, že byly Vánoce). Proces je asi následující:

  1. Vybalit a zkontrolovat jestli nějaké součástky nechybí (prý od nějakých výrobců celkem běžné).
  2. Postavit
  3. Zkusit zprovoznit
  4. Vyladit (asi nejdelší proces - teploty atd...)
  5. Hotovo

Ani třeba takový krok 2 není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát - přiložený návod k mé tiskárně (Aurora Z605) byla vlastně série asi 40 videií (co video to jeden krok) a v každém videu (které jen tak mimochodem mělo naprosto příšernou kvalitu obrazu), jakýsi asiat kus smontoval. Potíž byla v tom, že nejspíš vůbec nevěděl, co dělá (tak to vypadalo) a proto měl "návod" spoustu chyb. Například zapojení do základní desky obsahuje chybu - jsou to sice jen dva prohozené kabely, ale člověk by od návodu čekal, že bude alespoň v takovýchto elementárních věcech pravidvý. Takže čekejte, že i při stavbě budete hledat po fórech. Naštěstí ale 4. krok nebude tak zdlouhavý, protože spoustu věcí jsem vyzkoumal (a to doslova) za vás, takže nebudete mít takové problémy s přichycením na desku při tisku apod... A věřte že na tiskárně i samotném procesu bude pořád co zlepšovat.

Jsou nutné i hardwarové znalosti

Tohle už z předchozího odstavce asi vyplynulo. Rozhodně je nutné, abyste se vyznali alespoň trochu v elektronice... Ale jsou to jen základy (například jak připojit vývody z napájecího kabelu ke zdroji), které si s trochou snahy dohledáte na internetu. Například, když se něco nehýbe úplně správně, je nutné přidat tam trochu oleje (sám používám olej na jízdní kola a šicí stroje) - jednoduše je důležité umět řešit takovéto problémy.

Výhoda je znalost programu pro 3D modelování

Pokud spňujete všechny předchozí "požadavky" až na tento, nemusíte se děsit - opravdu je to jen výhoda. Dnes se bez této znalosti obejdete (viz. třeba Thingiverse), avšak je dobré se to alespoň do budoucna naučit. Protože vytisknout si něco, co jste vymysleli sami, je mnohem lepší zážitek. Úplně nejlepší je, když to má i praktické využití - třeba obal pro nějaké elektronické zařízení, které jste si také vymysleli a vyrobili (rozhodně zde nepoužívejte univerzální plošné spoje, ale vyleptejte si v kyselině vlastní). Já sám moc modelovat neumím, nicméně docela dobře umím v Autodesk Inventor (výborný pro technické záležitosti) a něco málo i v 3DS Maxu (výborný pro umělecké záležitosti). Dobrá zpráva pro mnohé také je, že pokud jste student (gymnázia/střední školy/vysoké školy), tak máte k těmto programům přístup zdarma (čehož já ostatně využívám) a k zmíněnému Inventoru je k dispozici mnoho návodů (dokonce i v češtině) a přímo v programu.

Je to ale také zábava

Pokud jste vydrželi číst až sem, tak gratuluji, protože jak již podnadpis říká, 3D tisk je také zábava. I ta samotná možnost za jeden den vymyslet v hlavě nějakou věc, kterou převedete do 3D a tu pak vytisknete je lákavá. Je ale také zajímavé pozorovat, jak to celé vzniká a hlavně funguje (po všech těch útrapách). A v neposlední řadě je to také (alespoň dnes) stále high-tech záležitost, kterou jen tak někdo nemá.

A to by bylo asi vše. Doufám že vám tento článek nějak pomohl a příště si ukážeme, kde stahovat 3D soubory a jak je upravit před samotným tiskem.


 

Všechny články v sekci
3D tisk
Článek pro vás napsal adam440
Avatar
Uživatelské hodnocení:
13 hlasů
Aktivity