Jak se nestát obětí při nákupu v bazaru

Ostatní Jak se nestát obětí při nákupu v bazaru

ONEbit hosting Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V posledních letech se stále více setkáváme s nákupy použitých věcí na internetových bazarech. Jak se ale nestát obětí podvodníka? Stačí se řídit podle zásad bezpečného nákupu.

V tomto článku naleznete několik tipů a postřehů, které by vám mohly pomoci podvod rozpoznat, pokud někdo má nějaké další, určitě je napište do komentářů.

Dobírka

Podvodníci většinou nechtějí poslat daný předmět na dobírku. Nejčastější výmluva je špatná zkušenost (člověk si na poště balík nevyzvedl...). Skutečnost je ale často taková, že prodávající předmět nemá, a proto ho nemůže poslat na dobírku. Samozřejmě člověk, který nechce nic poslat na dobírku, nemusí být nutně podvodník. Přes dobírku jsem ale nikdy nebyl podveden a ani nikoho takového neznám.

V čem je tedy vlastně dobírka lepší? Prodávající dostane své peníze až poté, co balík vyzvednete. Ale i dobírka může být podvod, může vám přijít úplně něco jiného, například krabice a v ní cihla, místo základní desky, kterou jste za dva tisíce koupili. Naštěstí se toto stává málokdy a podvodník většinou dobírku ihned odmítne. Odmítnutí ale chápu v případě, že nakupujete přes Facebook. Existují tam různé skupiny, kde můžete nakoupit různé věci. Bohužel se tam ale vyskytují lidé, kteří si domluví obchod a balík pak nevyzvednou.

Platba předem

Osobně nikdy nic neposílám předem. Ovšem pokud chcete peníze poslat, tak si nejdříve zkuste vygooglit číslo účtu a email. Pokud narazíte na témata na fóru, kde si lidé stěžují na podvody ze strany tohoto emailu / čísla, nikdy peníze neposílejte, jedná se zřejmě o podvod. Vhodné je též zkusit vyhledat obrázky v inzerátu přes Google obrázky. Pokud obrázky v inzerátu najdete na mnoha místech na internetu, pravděpodobnost podvodu se zvyšuje.

Ověření obrázků na Google

O tomto jsem se zmínil v předchozích větách. Ať už prodávající pošle i na dobírku, je dobré si vyhledat obrázky přes Google obrázky. Stačí kliknout u vyhledávacího pole na tlačítko fotoaparátu a zadat URL adresu. Pokud obrázků bude víc, zkontrolujte zdroje. Je možné, že prodejce prodává předmět na více serverech. Pokud jich tam ale bude hodně a obrázky najdete na serverech z jiné země, chtějte po prodejci skutečné fotky, nejlépe s předmětem a na něm / či někde u předmětu papírek s emailem. V této chvíli již víte, zda prodávající předmět skutečně má.

Záloha

Někteří prodejci chtějí poslat 1/3, 1/2, či nějakou jinou část předem na účet. Není důvod požadovat jakékoli zálohy, a proto se těmto inzerátům vyhýbám, pravděpodobně jde totiž o podvod. Případy se zálohami často vidíme v televizních zprávách, kde více lidí pošle zálohu (většinou na mobilní telefon) podvodníkovi a ten vzápětí komunikaci ukončí.

Velmi nízká cena

Narazil jsem na notebook, který se v běžném obchodě prodává za 30 tisíc. V inzerátu chtěl prodávající 2,5 tisíce. Už v té chvíli jsem věděl, že jde o podvod. Abych to i dokázal, na inzerát jsem odepsal. Prodejce chtěl samozřejmě peníze předem... Ne všechny levné inzeráty jsou ovšem podvod! Například jsem koupil zdroj za 1/2 skutečné ceny.

Hodnocení uživatelů

Snad všude můžete po obchodu udělit uživateli komentář. Proto důkladně prohlížejte komentáře a jakmile uvidíte jeden negativní, zvažte obchod. Pokud je pozitivních hodně a jeden negativní, zeptejte se prodejce a chtějte vysvětlit, proč byl komentář udělen. Stížnosti můžete najít také i na různých fórech, stačí napsat email, jméno, či mobilní číslo (pokud není smyšlené na první pohled). Na většině českých serverů ale můžete jednoduše měnit emaily a čísla a podvádět tak dál. Neplatí to například u Aukra.

Aukro

Na Aukru se můžete cítit bezpečněji. Pokud chcete prodávat na Aukru, musíte ověřit účet. To se provádí zadáním pravého jména a pravé adresy. Přijde vám totiž dopis s kódem, kterým svůj účet aktivujete. Takže už když nakupujete nějakou věc na Aukru, můžete mít jistotu, že Aukro zná jak prodejcovu IP adresu, tak i jeho pravé jméno a pravou adresu. Aukro má navíc program pro ochranu nakupujícího, takže můžete své peníze získat zpět. Je to ale složitý proces, a proto se vyplatí pouze pokud jste byli okradeni o větší částku peněz.

Další dobrou věcí na Aukru je způsob změny osobních údajů. Pokud by se totiž někdo chtěl vydávat za někoho jiného, musel by nejdříve zfalšovat občanský průkaz. Aukro ho totiž ke změně údajů vyžaduje. Stále existuje možnost, že budete okradeni. Většina podvodníků nikdy nikam nechce zadat své pravé údaje, takže je celkem malá šance, že narazíte na podvodníka. V ČR je Aukro nejspíš nejbezpečnější místo pro obchodování.

Falešné zboží

Na mnoha místech, většinou v zahraničí, můžete narazit na falešné zboží. Prodejci je ale nabízejí jako originální kusy. Nejčastěji se jedná o Apple produkty. V ČR jsem se s tímto ale zatím nesetkal. Nejčastěji falešné kusy rozpoznáte lehce. Nenajdete například logo firmy, která zboží vyrábí, ale prozradit takové zboží může i podezřele nízká cena nebo nekvalitní provedení.


 

  Aktivity (1)

Článek pro vás napsal MadaraCZech
Avatar

Jak se ti líbí článek?
Celkem (15 hlasů) :
4.44.44.44.4 4.4


 


Miniatura
Všechny články v sekci
Články nejen o programování
Miniatura
Následující článek
Přednáškový sraz ITnetwork

 

 

Komentáře

Avatar
oleg
Člen
Avatar
oleg:

Na dobirku nerad posilam, opravdu se mi stalo ze balik clovek nevyzvednul, prisel jsem o 100 Kc a vec neprodal. Neni to velka castka, ale bylo to otravne, a jeste k tomu 2x na postu...
Chapu ze posilat na ucet predem je nebezpecne, a vzdy se snazim domluvit aby kupujici, pokud vec chce poslat na dobirku, zaplatil castku za dobirku a postovne predem na ucet. Skoro vzdy se podarilo domluvit.
Take jsem jednou musel nekomu emailem nekolikrat pripominat aby balik vyzvednul, i kdyz jsem mel penize za dobirku na uctu. Vyzvednul ho snad v posledni den lhuty pro ulozeni baliku, myslel jsem ze zase mi prijde zpatky... :)

Editováno 3.9.2015 14:03
 
Odpovědět  +1 3.9.2015 14:01
Avatar
MadaraCZech
Redaktor
Avatar
Odpovídá na oleg
MadaraCZech:

Záleží na koho narazíš. Pokud má někdo fotky z internetu, falešné číslo a ještě nechce dobírku, tak bych to nebral.

 
Odpovědět 3.9.2015 15:10
Avatar
pracansky
Člen
Avatar
pracansky:

Nesouhlasím s tebou. Fotky z internetu jsou naprosto normální věc, přece nebudu fotit něco co už je jednou profesionálně vyfoceno výrobcem a ještě tím ušetřím čas.

Přes Aukro je to relativně bezpečné jen pokud ten prodávající má už jméno a má tedy co ztratit. Jinak je to stejné riziko jako jinde. Prostě si to nechá poslat na PO box, nebo udělá jinou kulišárnu. Divil by ses na co lidi přijdou.
Abys to mohl reklamovat musíš navíc platit přes Aukro aby tam měly záznam o platbě.
Nevýhoda Aukra je marže o kterou se cena automaticky navýší.

Já se podezřelým nabídkám vyhýbám a osobně jsem zatím žádný problém neměl, ale zároveň počítám s tím že jdu do rizika a očekávám o to nižší cenu. Ani osobní předání neřeší skrytou vadu která se projevuje jednou za čas.

Pro ty co se nebojí doporučuji bazos.cz. Je to zadarmo a je tam toho hodně.

p.s.
Z článku lze vydedukovat že přes bazar je bezpečné kupovat cihly. Nemůže vás totiž okrást tím že vám místo slíbeného zboží pošle cihlu :-).

 
Odpovědět 3.9.2015 21:57
Avatar
MadaraCZech
Redaktor
Avatar
Odpovídá na pracansky
MadaraCZech:

Ale předměty se fotí kvůli stavu.

 
Odpovědět  +4 4.9.2015 17:19
Avatar
pracansky
Člen
Avatar
Odpovídá na MadaraCZech
pracansky:

To máš pravdu, pokud budu prodávat cokoli opotřebeného jako kočárek nebo auto tak ho samozřejmě vyfotím.

Grafickou kartu nebo třeba i televizi bych ale určitě nefotil. Leda by to někomu vyloženě spadlo na zem. Pak na té fotce možná bude něco vidět nějaký škrábanec kromě odlesků které tam budou určitě. Takovou věc by v inzerátu stejně měl zmínit.
Asi jsem měl jsem namysli jiný druh zboží než ty :-)

 
Odpovědět 4.9.2015 20:51
Avatar
Marián
Člen
Avatar
Marián:

Ja keď nakupujem cez takýto bazár, tak dávam prednosť priamemu vyzdvihnutiu a možnosti vydieť vec pred tým, než ju vyzdvihnem. Skryté vady síce nevidím, ale aj tak aspoň nejaká istota tam je.

 
Odpovědět 12.11.2015 12:23
Avatar
Martin Lohynsky:

I když nemám rád bazary, tenhle článek způsobil, že se cítím na bazaru bezpečněji :D

 
Odpovědět 6.1.2016 15:09
Avatar
Lukáš Vyhnálek:

Dobrý den,
pokud narazíte na podvodníka, neváhejte a přidejte vaši zkušenost na tento server : databaze-podvodniku.cz

varujete před ním ostatní, a popřípadě se můžete domluvit s ostatními na společné žalobě

 
Odpovědět 7.9.2016 14:28
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 8 zpráv z 8.