Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

První semestr studia na UPOL - aplikovaná informatika

Zhruba před rokem jsem byl v maturitním ročníku a rozhodoval jsem se, na jakou školu půjdu rozvíjet své informatické znalosti a dovednosti. O VUT, ČVUT a Masarykově Univerzitě jsem toho našel dost, ale o škole, kterou aktuálně studuji, skoro nikde nic není. Takže jsem se to rozhodl napravit a podělím se o dojmy z prvního semestru studia aplikované informatiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. Jedná se o mé osobní pocity ze studia, takže článek berte s rezervou.

Články nejen o programování

Město

Olomouc je nazývána "studentské město" právem. Během semestru se zde nachází 20 000-25 000 studentů a převažuje zde něžné pohlaví. Věděl jsem, že když půjdu na informatiku, tak moc holek nepotkám, ale jakmile člověk vyrazí do města, parku nebo do klubu, tak neví, kam se dřív koukat. Olomouc nabízí spousty možností, jak trávit volný čas. Je tu spousta sportovišť (tenisové kurty, plavecké bazény, sportovní haly, famfrpálové hřistě, atletický stadion), kaváren, divadel, klubů a hospod. Všude se dá dojít pěšky do 15 minut, ale pro ty lenivější zde jezdí MHD :D .

Škola

Katedra informatiky spadá pod Přírodovědeckou fakultu, která sídlí skoro v centru města. Vzdálenost od nádraží je cca 10 minut. Nachází se v moderní budově, kterou nejde na dálku přehlédnout. Najdete zde knihovnu, studovnu, bufet a v 6 patře je špagetárna, ve které dělají výborné Boloňské špagety. Je tam také přístup na terasu, ze které je vidět celá Olomouc jako na dlani. Katedra informatiky se nachází v 5. patře. Nemusíte se ale bát toho, že by jste museli pokaždé namáhat své informatické "svaly", protože se zde nachází 4 rychlé výtahy.

Koleje

Koleje se nachází hned vedle fakulty, takže cesta z kolejí na fakultu trvá maximálně 2 minuty. Koleje jsou rekonstruované a poměr cena/výkon je excelentní.

Články nejen o programování

Největší koleje v areálu je kolej B.Václavka – dvě 10 patrové budovy. Bydlí se zde v buňkovém systému. V buňce se nachází 3 pokoje (2x po 3 a 1x po 2), 2x lednička, varná konvice, koupelna a záchod. Jsou to relativně klidné koleje, takže pro mě, jakožto pro extroverta a člověka, který je pro každou špatnost a párty, to bylo trochu zklamání. Pokud by jste chtěli zažít pořádný vysokoškolský život, tak zkuste spíše kolej Šmeralova. Na koleji to žije skoro 24 hodin v kuse a vždy najdete někoho s kým můžete pokecat, popít, atd. Bydlí se zde na pokojích pro 4 a záchody + sprchy jsou společné na patře.

Články nejen o programování

Studium

Konečně se dostávám ke zmiňovanému studiu. Na oboru Aplikovaná informatika studuje cca 140 lidí, takže tu panuje taková komornější atmosféra a díky tomu není problém domluvit si kdykoliv s učitelem individuální konzultace k předmětu. Studium je zaměřené spíše teoreticky, ale nějaké programování se tu taky najde.

Škola nabírá bez přijímaček a první ročník je docela síto. Do druháku postoupí cca 60-70 lidí. Není to kvůli tomu. že by studium bylo nějak extra náročné, ale spíše o osobním přístupu lidí. Dalším důvedem bude také to, že většina lidí to má jako "záchranu" (dostanou status studenta na celý rok).

Pro postup do 2. ročníku je potřeba mít dohromady alespoň 40 kreditů. V prvním semestru je 5 povinných předmětů. Rozvrh si člověk sestavuje sám podle toho, jak se mu to hodí, takže já jsem byl ve škole jen 3 dny v týdnu a měl jsem čas na brigádu. Velké plus je, že se dá zapsat libovolný počet C předmětů z libovolné jiné fakulty.

Články nejen o programování

Předměty

Úvod do informatiky (UINT)

Předmět seznamuje se základními principy a technologiemi počítačů, operačních, databázových a informačních systémů a také počítačových sítí. Probírají se zde číselné soustavy, logické obvody, kódovaní, činnost mikroprocesoru, paměti a dalších součástí a periferií počítače, struktura a funkce operačního systému (správa procesů, paměti a disku) a ke konci se nakousnou i aplikace. Na přednášce jsem byl asi 2x, protože probíhala tím stylem, že se otevřela prezentace a přednášející ji jen četl a občas dal kolovat nějaký kus HW. Předmět patří k těm lehčím.

Algoritmická matematika

Ze začátku se zde probere, co je to algoritmus, efektivnost algoritmů, složitost algoritmů, big-O notace, úvod do analýzy složitosti algoritmů a pak se dopodrobna probírají třídící algoritmy. Přednášející umí problematiku skvěle vysvětlit a přednášky byly (ty dvě na kterých jsem byl) docela zajímavé. Ve cvičení se opakuje středoškolská matematika a v druhé půlce semestru se začnou algoritmy "bastlit" v pseudokódu.

Paradigmata programování 1

Hádejte co to je.. Funkcionální programování v jazyku Scheme. Jediný předmět u kterého jsem nevynechal přednášky. Sice jsem půlku prospal, protože jsem předtím měl futsal, ale byl jsem tam. Přednášející má neskutečný přednes a zvláštní smysl pro humor. Probíhá zde seznámení s jazykem Scheme a funkcionálním programováním. Probrané věci se procvičují na cvičeních – většina programování probíhá na papír. První půlka semestru je v pohodě, ale v druhé půlce se nestíhá probrat vše a nastupuje samostudium. Bývalo to síto, protože ze zkoušky bylo potřeba minimálně 60%, ale to bylo sníženo na 21% (předtím předmět udělalo cca 20 lidí).

Základy programování

Probírají se zde základy C. Je to docela rychlokurz, ale pokud má člověk nějaké zkušenosti, tak je to procházka růžovým sadem. Předmět je bez zkoušky. Odevzdávají se bodované úkoly v hodině a na zápočet je potřeba 60% bodů.

Úvod do informatiky (UDI)

Jedná se o diskrétní matematiku. Přednášející o problematice ví, ale přednes je docela nezáživný a přednáška začínala už 8.45, kdy jsem měl ještě půlnoc. Takže jsem se tam taky moc neukázal. Probírá se zde úvod do logiky, množiny, relace, číselné soustavy, kombinatorika, algoritmy a teorie grafů. Je to jediný předmět, který jsem neudělal na poprvé (učení jsem moc nedal)...

Články nejen o programování

Závěr

Jak už jsem psal, studium nepatří k nejnáročnějším, ale je potřeba se tomu alespoň trochu věnovat. Dole se je můj rozvrh. Během studia má člověk dost času, takže není problém chodit někam na brigádu. Trochu jsem se rozepsal, ale doufám že to někomu pomůže v rozhodování.

PS: Na VUT jsem se nedostal, protože jsem si spletl termín přijímaček, ale nakonec toho nelituji.


 

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 1609x (106.02 kB)

 

Všechny články v sekci
Články nejen o programování
Článek pro vás napsal Matyáš Černohous
Avatar
Uživatelské hodnocení:
6 hlasů
Autor se věnoval vývoji C# aplikacím. Aktuálně objevil kouzlo javascriptových frameworků, takže pracuje jako fullstack developer.
Aktivity