Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 9 - Student IT na střední - Pololetí

Tak vás zas vítám u dalšího dílu studenta na střední. Tento díl píšu v období, které není zrovna klidné, v období před pololetím, a pak ho dopisuji po pololetí. Aspoň můžu popsat své pocity před a po. Všichni to znáte (nebo poznáte): máte známku mezi nebo špatnou známku a máte pár týdnů abyste to napravili. Ovšem do toho píšete pololetní práce, slohové práce a dokončujete všelijaké projekty. Jste rádi za každou chvilku volného času a usnout je pro vás problém, jelikož hlavou se vám honí miliarda myšlenek a informací. Ve škole jste pak nervózní z testů, atmosféra není zrovna nejlepší a první a zároveň poslední co chcete slyšet, je jakou známku máte z nějakého toho testu nebo projektu. K tomu na vás rodiče tlačí aby jste si vytáhli všechny známky minimálně o 4 stupně nahoru. Ovšem nejen o tomhle dílu se budu bavit. Před nějakou dobu se mě sdraco zeptal (cituji z 7. dílu):

PIC se dá naprogramovat tak, aby se dal ovládat z C#, dokonce se dá koupit i předprogramovaný, když člověk nemá tu desku. Z davosem jsme tím z PC pouštěli motorek, je to docela sranda :-) Přemýšlel jsem, na co bychom se tě mohli zeptat. Mně by asi nejvíc zajímalo, jestli někdo ze studentů něco programuje mimo školu, jestli mají nějaké projekty, případně jaké.

Tak si myslím, že je na čase splnit přání, i když s menším zpožděním. Zjišťovat mimoškolní aktivity spolužáků dopodrobna se mi nechtělo. A hlavně nechci moc zasahovat do jejich soukromí. I tak se mi podařilo pár věcí zjistit. Je zde velký rozsah, od dobrovolného hasiče až k „profesionálního hráče v týmu“ až k plavcům. Ovšem spíš jsem se zaměřil na ty IT věci, přeci jen je to programátorská sociální síť, pochybuji že by vás zajímalo jaká je nejlepší technika plavání na dlouhé vzdálenosti... tak se tedy do toho vrhneme.

Profesionální hráč

Podařilo se mi vyčmuchat u jednoho spolužáka, že se dostal do nějakého profi-týmu hráčů nějaké té multiplayerové hry. Přesněji myslím, že do League of legends. Já osobně si nehrál hodně dlouho a taky je vidět, že kdo si hraje, nezlobí :D. Kouknul jsem kolik to je schopno vydělat těm lidem na špičce a vůbec bych se tomu nebránil. Nejlepší hráč známé MMORPG hry Word Of Warcraft, Jang "Moon" Jae Ho, si do kapsy dal 280 123,-Kč měsíčně, a to jen za turnaje, takže nakonec to nebude konečné číslo. Ovšem dostat se k takovému číslu asi nebude jednoduché... jo a ještě jedna věc. Při psaní tohoto článku spolužák se svou „kariérou“ skončil. Jaká ironie :-D.

Nevím jak vy, ale já bych tam ani nechtěl. I když tam tečou velký prachy - Student IT na střední škole

Nevím jak vy, ale já bych tam ani nechtěl. I když tam tečou velký prachy

Zaměstnanec

Sehnat práci někteří možná z vás už zažili. A asi většina mi potvrdí, že nejhorší to je vždy s praxí. A rozhodně není nic lepšího, než když vás přijmou někam už jako studenta. To se poštěstilo jednomu spolužákovi, maká pro nějakou firmu a vyvíjí android aplikaci. Tak pokud má na to čas, tak ať to dělá, že? Já sem rád, že vůbec stíhám normální věci do školy, natož abych něco vyvíjel. Chtěl jsem zkusit tady i místního machra, ale test z češtiny mi byl milejší než placka.... Stejně by to něčím neoslovilo, nebylo to ničím výjimečné, takže bych to stejně nevyhrál (i když pochopitelně nejde o výhru, nejvíc ze všeho bych si asi cenil názoru ostatních). Ovšem zpět k našemu pracovníkovi. Rozhodně je to skvělé mít práci, aniž by jste vystudoval střední. Jeden velký problém jménem sehnání práce má z krku. Ovšem i tak si nemyslím, že je to dobře. Je to strašnej kariérista. A to ve všech ohledech... Stará se jen o sebe a slovo přítel mu je pomalu cizí. Ovšem nejen on ochutnal být ve firmě. Jeden spolužák částečně i ochutnal práci v samotném Seznamu (pro ty co zapomněli, to je ten českej mini-Google :D ). Ovšem stejně si to tam moc neužil. Něco pro ně udělal, doteď ani nevím jestli se to používá. Ale tak jako zkušenost rozhodně dobrá, ne?

Projekty

Sdraco se zeptal i na nějaké projekty. Tak ve škole jsme měli za úkol vytvořit v trojici (někde vyšly jen dvojce) nějaký projekt a to za půl roku. A vytvořeno toho bylo hodně: fórum, informační systém pro školy, burza, piškvorky (trochu promakanější jako je třeba UI nebo multiplayer na více PC), sociální síť, … nebylo toho málo. Ovšem ne každý projekt byl dobře zpracovaný, v některých případech dokonce použitelný. Ovšem, našly se i nějaké dobré práce. Mně práce v týmu přinesla rozhodně zkušenosti s prací v týmu. A to jak ty dobré, tak ty špatné. Občas to fakt bylo peklo. Ale i tak jsem rád za to, že jsme to udělali.

Vysvědčení

Tak už to mám konečně za sebou. Pololetí jsem přežil! A to bez jakékoliv nedostatečné. Ano, u jednoho předmětu to fakt bylo o fous, ale dal jsem to. Budu muset teda ve škole rozhodně víc máknout, z čehož radost zrovna nemám, ale tak chci tu školu vystudovat, ne ji prolézt. I tak jsem dopadl lépe než ostatní. Pochopitelně se objevili nějací, kteří si řekli že to prolezou, ale špatně se dopočítali a mají klidně i tři nebo i čtyři nedostatečné. Moc jim to nezávidím. Ovšem můžou si za to sami.

Na závěr – vědomosti

Tak jako vždy: co nám nacpali do hlavy? MS Project už je naštěstí minulostí, ovšem nahradil ho silný soupeř: lambda kalkul a objektové databáze. Lambda kalkul je to, že si někdo řekl, že nám nestačí základní matika, taky vymyslíme způsob, jak ji budeme zapisovat. Tady malá ukázka:

((λa λb | 2a + b) ⋅ 8) <: 14 <: 3.

⇒ ((λa=14 λb=3 | 2a + b) ⋅ 8).

⇒ (2⋅14 + 3) ⋅ 8.

⇒ 248.

Pěkné, že? Ze základní desky, o které jsem psal minule, jsme přešli k HDD, SSD, zdroji, case a jejich chlazení. U HDD jsme si řekli jak to tam funguje, typy zápisů, co je to sektor, cylindr,... u SSD pak hlavně jaké jsou výhody a nevýhody. A pak bych vám tu ještě řekl něco i o elektrice, aby jste si nemysleli, že bereme rovnou celé komponenty.

Tak jsme se koukli na polovodiče. Hezky polovodiče typu P, typu N, pak přechod PN, součástky jako dioda, tranzistor, tyristor a jejich kolegové. Po překousání tohoto jsme se vrhli na zdroje (teď nemyslím počítačové, ale v elektrice obecně). No, že by to byl jednoduchý předmět se nedá zrovna říct. Ale tak troufnu si říct, že tomu tak nějak rozumím. Dále jsme začali práci se zvukem. Mno řeknu vám, že poslouchat jednu a tu samou věc dokola je opravdu k zbláznění. A dělat to hodinu a půl v kuse? Není to zrovna můj šálek čaje. Opravdu nechápu ty lidi, co to dokážou a tak trochu je v tom obdivuji. A podporuji. Aspoň to nebudu muset dělat já :D. A ohledně operačních systémů, tak tam stále bereme strukturu Windows. Už se těším, až to budeme mít za sebou. Teda pokud se tam neukáže zas nějaká lahůdka jako byl ten MS Project.

Tak to je vše. Jako vždy, pokud máte jakoukoliv myšlenku kterou byste mi chtěli sdělit, můžete mi ji napsat jako komentář dolů pod článek, popřípadě jako soukromou zprávu, chodím sem docela často tak se odpovědi dočkáte brzo. Tak si užijte zbytek dne, těším se zas na vás u dalšího článku.


 

Předchozí článek
Student IT na střední - Čtvrtletí
Všechny články v sekci
Student IT na střední škole
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Student IT na střední - Další popis předmětů
Článek pro vás napsal Snorlax
Avatar
Uživatelské hodnocení:
10 hlasů
Studuji jednu nejmenovanou pražskou střední školu - obor IT a rozhodl jsem se vám sdělit co to obnáší. Mladí se mohou rozhodnout zda je to dobrá cesta a ti co to už mají za sebou si mohou zavzpomínat popř. zjistit co se změnilo
Aktivity