2. díl - Instalace Apache, MySQL a PHP na Windows a první PHP skript

PHP Základní konstrukce Instalace Apache, MySQL a PHP na Windows a první PHP skript American English version English version

Unicorn College ONEbit hosting Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulém dílu seriálu tutoriálů se základy PHP jsme si vysvětlili, jak fungují webové aplikace. Již tedy víme, že PHP je modul, který na serveru generuje HTML stránky.

Abychom mohli v PHP programovat, potřebujeme právě webový server, PHP a databázi.

Tyto technologie zajišťuje webhosting, na který později svůj hotový web nahrajeme. Pokud PHP hosting ještě nemáte, budete si ho muset pořídit. Doporučuji http://www.onebit.cz, který je velmi kvalitní, s podporou která vám poradí když vám něco nepůjde a hlavně s nejnovějšími technologiemi, na kterých se můžete učit. Na ONEbitu hostuje i ITnetwork. Hostování běžného webu stojí i s doménou měsíčně pár desetikorun, čili nic drahého. Jak si webhosting zřídit je popsáno zde: http://www.itnetwork.cz/…-na-internet.

Abychom nemuseli své stránky ladit na webhostingu, nainstalujeme si služby i na svůj počítač, kde budeme web programovat až jako hotový a ozkoušený ho nahrajeme na webhosting. Služby lze nainstalovat jednoduše jako jeden balíček.

Stažení a instalace PHP

Webové aplikace často používají linuxový operační systém, webserver Apache, databázi MySQL a programovací jazyk PHP. Tato čtveřice je často označována zkratkou LAMP. Všechny zmíněné technologie jsou zadarmo. Pokud následující technologie provozujeme pod Windows, používá se někdy zkratka WAMP.

Asi nejpoužívanější instalační balíček, který obsahuje Apache, PHP a MySQL, se nazývá XAMPP. Instalace je velmi jednoduchá.

Stažení XAMPP

Stáhněme si Balíček XAMPP z oficiálního webu http://www.xampp.org/

Hned na hlavní stránce najdeme odkaz XAMPP for Windows. Zde najdeme nadpis Download, jak je vidět na obrázku níže, a stáhneme Installer.

Instalace XAMPPu
Instalace

Instalaci je lepší spustit jako administrátor. Toho docílíte tak, že na stažený soubor kliknete pravým tlačítkem a zvolíte "Spustit jako Správce". Pravděpodobně uvidíte hlášku o UAC, kterou odklikněte.

XAMPP a UAC

Další hláška, která se může zobrazit, se týká Microsoft Visual C++ runtime, který XAMPP vyžaduje. Pokud se vám tedy tento dialog zobrazil, potvrdíte ho.

Otevře se výchozí webový prohlížeč přímo na stránce, kde lze tuto komponentu stáhnout. Jakmile ji nainstalujete, můžete pokračovat v instalaci XAMPPu.

Instalace XAMPPu je jednoduchá a stačí ji jen odklikat. V průběhu si můžete zvolit jaké součásti balíčku chcete nainstalovat. I když necháme výchozí nastavení, vysvětleme si k čemu jednotlivé součásti slouží:

Server

Zde si můžeme vybrat, co chceme v našem serveru mít.

 • Apache - Webserver, který zajišťuje komunikaci s klientem. Jedná se o povinnou součást.
 • MySQL - Hojně používaná databáze. Je s ní propojený uživatelsky přívětivý phpMyAdmin, který je přiložený v instalaci. Existují i další databáze, například SQLite, která je přímo v PHP.
 • FileZilla FTP Server - Umožňuje vytvořit si vlastní FTP server a pak se k němu vzdáleně připojovat. Je třeba mít veřejnou IP adresu.
 • Mercury Mail Server - Lokální SMTP server pro posílání emailů.
 • Tomcat - Serverlet pro Javu, pokud tvoříte stránky v tomto jazyce.
Program languages

Zde můžeme zvolit programovací jazyky, které chceme na serveru používat.

 • PHP - V základu je PHP.
 • Perl - Lze však provozovat i Perl.
Tools

Další nástroje, které nám balíček XAMPP nabízí.

 • phpMyAdmin - Uživatelsky přívětivá správa MySQL databáze.
 • Webalizer - Statistiky přístupů webu.
 • Fake Sendmail - Odesílání anonymních emailů.

Pokud jste se rozhodli, že některou ze služeb nechcete, můžete ji odškrtnout. Ale doporučuji si je nechat. Můžete si vybrat, která služba bude běžet a která bude vypnutá, nemusí být tedy používána.

V dalším okně ponechte jako složku C:\xampp, protože v Program files by měl XAMPP problémy se zápisovými právy.

Složka XAMPP

Během instalace budete pravděpodobně dotázáni ohledně povolení přístupu k síti novým službám, žádosti potvrďte.

XAMPP a firewall

Po doinstalování budeme dotázáni, zda chceme spustit ovládací panel XAMPPu. Potvrdíme.

Ovládací panel

Po spuštění uvidíme následující formulář:

Ovládací panel XAMPPu

Vidíme zde nainstalované služby. Klíčová pro vás budou tlačítka Start/Stop u služeb Apache a MySQL. Pomocí nich můžete tyto služby zapínat nebo vypínat. Je rozumné služby vypnout, když je nepoužíváte, jelikož vám jinak zbytečně zatěžují procesor. U každé služby je ještě checkbox, který určuje, zda má být spuštěná jako systémová.

POZOR! Pokud používáte Skype, nepodaří se vám Apache spustit! Je to z toho důvodu, že Skype je špatně napsaná aplikace a používá port 80, který jí nepatří. Řešením je Skype přenastavit na jiný port, nebo ho vypnout, spustit Apache a poté ho znovu zapnout.

Pomocí dalších tlačítek můžeme k dané službě spustit administrační nástroj nebo zobrazit chybový log.

Pokud se vám obě služby spustily, máte vyhráno.

IDE

Prostředí pro PHP máme tedy připravené. Zbývá ještě stáhnout aplikaci, ve které budeme psát zdrojový kód. A ne, nebude to Notepad ani PSPad. Jelikož je PHP dynamický jazyk, mohli bychom v aplikacích udělat poměrně velké množství chyb. Potřebujeme opravdu něco chytrého, co nám bude zdrojový kód kontrolovat a aktivně napovídat.

Z těch IDE, které jsou zadarmo, je nejlepší asi NetBeans, i když není tolik chytrý a je poměrně pomalý. Stáhnete ho na http://www.netbeans.org, kde vyberete verzi pro PHP:

NetBeans pro PHP

Instalaci jen odklikáte a spustíte NetBeans.

Zde založíme nový projekt (File -> New Project) a vybereme PHP aplikaci. Jako název napíšeme HelloWorld. Tento název se používá u projektů pro úplné začátečníky, které jen něco vypíší. To je přesně to, co si dnes ještě stihneme ukázat :)

PHP aplikace v NetBeans

Cestu k projektu zvolíme tam, kde máme nastavený adresář pro PHP skripty. Ve výchozím nastavení je to C:\xampp\htdocs.

Cesta k PHP projektu v NetBeans

Nakonec zvolíme, že chceme používat lokální webserver (náš Apache z XAMPPu) a potvrdíme.

Nastavení lokálního serveru pro PHP projekt v NetBeans

NetBeans nám vygeneruje novou HTML stránku. Všimněte si však, že má příponu php. V jejím těle naleznete direktivu:

<?php
?>

Část stránky mezi těmito dvěma značkami se zpracuje jako PHP skript. Zkusme si to a použijme funkci echo(), která do stránky vypíše nějaký text. Zdrojový kód bude vypadat asi takto:

<!DOCTYPE html>
<html>
  <head>
    <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8">
    <title></title>
  </head>
  <body>
    <?php
      echo("Tento text do stránky vložilo PHP");
    ?>
  </body>
</html>

Když nyní projekt spustíte zeleným tlačítkem "play" nebo vyťukáte do prohlížeče adresu localhost/Hello­World, uvidíte následující výsledek:

Vaše stránka
localhost/Hello­World

Zobrazený text vypsalo PHP a není pevnou součástí HTML stránky. Pokud se vám cokoli nepovedlo, můžete web zkoušet i přímo na hostingu, i když je to trochu nepohodlné.

Příště si vytvoříme něco zajímavějšího, začneme s popisem syntaxe jazyka PHP. Projekt z každé lekce naleznete pod článkem vždy ke stažení. Můžete si tak najít případnou chybu.


 

Stáhnout

Staženo 1153x (412 B)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce php

 

  Aktivity (6)

Článek pro vás napsal David Jančík [sczdavos]
Avatar
Autor je vášnivý programátor v .NET C# a PHP. Nezná slovo "nelze", nebojí se zkoušet nepoznané a pronikat do nových technologií.

Jak se ti líbí článek?
Celkem (53 hlasů) :
4.92454.92454.92454.92454.9245


 


Miniatura
Předchozí článek
Úvod do PHP a webových aplikací
Miniatura
Všechny články v sekci
Základní konstrukce jazyka PHP
Miniatura
Následující článek
Proměnné a typový systém v PHP

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (114)

Avatar
Marek Kaczmarczyk:

Mám problém po instalaci mi nejdřív nešel spustit Apache(port 80) skype jsem přenastavil ale stále nic tak jsem to vyřešil tak, že jsem httpd.conf změnil Listen a ServerName localhost: z 80 na 8080 Apach najel ale teď, když vytvořím projekt podle návodu výše, pomocí NetBeans tak mi do prohlížeče vypíše prázdnou stránku. Neobjeví se mi "Tento text do stránky vložilo PHP"
poraďte mi prosím. Díky

 
Odpovědět 3.2.2016 0:04
Avatar
Odpovídá na Marek Kaczmarczyk
Filip Bartoš:

Ahoj, přesně to jsem taky udělal - port 80 byl obsazen avastem, přesměroval jsem tedy v httpd.conf port na 8080 -> díky tomu běží apache, ale také se mi nezobrazuje žádný text na stránce :(

 
Odpovědět 23.10.2016 16:02
Avatar
Odpovídá na Filip Bartoš
Filip Bartoš:

FIX!:
údajně kvuli přesměrování na port 8080, je potřeba k index.php také přistupovat přes port 8080, takže do prohlížeče je potřeba psát: http://localhost:8080/…ld/index.php
v NetBeans je to pak možné nastavit pro snadnější testování v Run - set project customization - customize - project URL: http://localhost:8080/HelloWorld/

 
Odpovědět 23.10.2016 19:50
Avatar
Luboš
Člen
Avatar
Luboš:

Zdravím,

XAMPP jsem nainstaloval, ale na konci mi to napsalo:

Important! Becauses an activated User Account Control (UAC) on your system some functions of XAMPP are possibly restricted. Witg UAC úůrase avoid to unstall XAMPP to C: Progam Files (x86).

Hledal jsem o tom nějaké věci, ale našlo mi to, že mám něco přepsat někde v konfiguračním souboru.
Uplně jsem to nepochopil.
Tak jsem to ignoroval a XAMPP Control Panel běží v pohodě a i NetBeans běží.
Tato částo číslo dvě PHP HelloWorld také funguje podle návodu.

Má otázka, bude to i do budoucna? Nebo je třeba, abych udělal nějaké úpravy nebo přeinstalaci?

Předem moc děkuji za odpovědi. :)

Editováno 29.10.2016 17:17
 
Odpovědět 29.10.2016 17:15
Avatar
Odpovídá na Luboš
David Jančík [sczdavos]:

UAC je taková ta blbost, co ti vyskočí, když zapínáš program s administrátorskými právy (ten dialog co ti ztmaví obrazovku a musíš to odkliknout). Omezuje to nějaké přístupy aplikace. Osobně to mám vypnuté, protože mě to sralo. Když dáš Windows (to tlačítko mezi ctrl a alt) otevře se ti nabídka start tam napíšeš "UAC" bez uvozovek klikneš na výsledek a můžeš to vypnout. Nebo si pravým tlačítkem u zástupce XAMPPu ve vlastnostech v kompatibilitě nastav spouštět jako správce/admin. Ideálně potom nainstalovat Apache a MySQL jako služby, aby se při spouštění PC samy načetly a tys nemusel nic řešit.
Nicméně jsem používal XAMPP i pro manuální spouštění Apache a MySQL a to i s aktivním UAC a vše ok. Takže pokud ti vyhovuje, zapínat tyto služby přes ten panel XAMPPu a vše ti funguje, tak nic měnit nemusíš.

Odpovědět 1.11.2016 9:18
Čím více času dostaneš, tím méně ho máš.
Avatar
Luboš
Člen
Avatar
Odpovídá na David Jančík [sczdavos]
Luboš:

Davide, díky moc za vysvětlení :-)

 
Odpovědět 5.11.2016 8:59
Avatar
Miloslav Kubátko:

Nainstaloval jsem NeatBeams, ale stránka se mi nechce zobrazit v prohlížeči(žádném). Ukazuje chybu 404.
Díky.

 
Odpovědět 12. ledna 12:21
Avatar
Viliam Vyhnička:

Zdravim, viete mi niekto poradit preco mi nechce spravne zobrazovat retazce v cz/sk abecede ked spustim niaky skript zo serveru?

 
Odpovědět 13. ledna 11:57
Avatar
Filip (animátor/programator):

Ja robím všetko z mobilu a preto nepoužívam žiadne editori .
Všetko píšem rovno do administratívy mojej stránky .....

Odpovědět 13. ledna 18:33
Nikdy sa nevzdávaj a choď si za svojim snom.......
Avatar
Odpovídá na Viliam Vyhnička
Václav Podubecký:

Máš správně nastavené kódování projektu / samotného souboru na UTF8?

Odpovědět 26. února 16:54
Cesta k poznání je sama o sobě cílem.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 124. Zobrazit vše