IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Mezi 13:00 až cca 16:00 proběhne odstávka sítě z důvodu aktualizace. Web bude po celou dobu nedostupný.

Rozhovor s Davidem Čápkou

Ahoj, dnes jsem se rozhodl publikovat svůj dobrovolný domácí úkol na sloh. Zadání znělo udělat rozhovor (interview) s nějakou osobností z našeho okolí, a tak jsem si vybral zakladatele této sítě, samotného Davida Čápku. Rozhovor vám přináším přesně v té samé podobě, v jaké byl odevzdán.

Jako velkého fanouška počítačů a zároveň hodného studenta mne nemohla minout příležitost udělat domácí úkol ze slohu. Takto se zrodil rozhovor s Davidem Čápkou, českým programátorem a zakladatelem sítě ITNetwork.cz (a ITNetwork.sk), podle které se sám učím programovat, a kde si na místních fórech mohou programátoři předávat cenné zkušenosti. Osobně se s ním neznám, ale věřím, že jde o velmi zajímavou osobnost, takže jsem ho vyzpovídal přímo přes chat na ITNetworku. Možná vás překvapí, že mu tykám, ale na síti platí pravidlo, že si všichni tykáme, takže je to v pořádku. Více o sobě i síti vám již prozradí sám.

Ahoj, kdo jsi a co na sebe můžeš prozradit?

Jmenuji se David, nyní je mi 27 let (v roce 2016). Studoval jsem gymnázium a poté na Unicorn College. Nyní podnikám v IT, věnuji se zejména výuce programování a návrhu informačních systémů.

Co je ITNetwork? Na co bys nalákal potenciální programátory?

Je velmi těžké jednoslovně odpovědět na otázku, co to ITnetwork vlastně je, jelikož se zde nachází obrovské množství služeb a informací. Nejčastěji používáme označení "síť" nebo říkáme, že jsme něco jako Facebook + Wikipedia pro ajťáky (ajťák = člověk pracující s informačními technologiemi (IT)). ITnetwork se od ostatních projektů odlišuje zejména tím, že obsahuje opravdu kompletní online kurzy pro reálné komerční aplikace. Člověk, co nikdy neviděl programování, se může naučit jak postupně vytvořit funkční internetový obchod a obratem zareagovat na pracovní poptávky a nechat se zaměstnat. Potenciální programátory bych nalákal na to, že ajťák je nejžádanější zaměstnání na světě, dá se dělat z domova, je relativně zábavné a není problém dostat se k platům až v řádech stovek tisíc korun za měsíc.

Co bys nám pověděl o historii sítě?

Někdy v roce 2005 k nám domů přivedli internet, tak jsem si vytvořil osobní stránky (tenkrát se asi ještě ani neříkalo blog) a začal na ně dávat své hry a aplikace. Později se připojil ještě můj kamarád David Jančík. Blog byl poměrně navštěvovaný, opravdová popularita ovšem nastala až tehdy, když jsem na něj začal přidávat návody pro začínající programátory. Úplně náhodou jsem zjistil, jak moc se lidé chtějí naučit programovat a zároveň nemají z čeho. Postupně jsme běželi na doménách islandsoft.cz, devbook.cz, až se jméno ustálilo na itnetwork.cz.

Jak jsi se ty k programování dostal?

K programování jsem se dostal přes mého strýce, který studoval VŠ a programoval tehdy ještě ve stařičkém Pascalu (Pascal = jeden z prvních programovacích jazyků vůbec, vznikl kolem roku 1970 k edukativním účelům). S oblibou jsem hrával jeho hry a zkoušel jeho programy. Později jsem se přihlásil na kurzy programování. To pravé programování ovšem přišlo až na VŠ s objevením objektů (objekty – myšleno objektově orientované programování, které je v současné době nejmodernějším způsobem, jak programovat – využívá objektů) a MVC architektury (Model, podle kterého se programuje, zajistí nejlogičtější a nejpřehlednější kód).

Jaké systémy jsi vytvořil?

Když budu brát v úvahu jen aplikace, které za to stojí, zmínil bych starší Organizer pro studenty Student DOG, vývojový nástroj Advor pro tvorbu adventur (adventura = videoherní žánr) a pak systém Simplex, který se intenzivně vyvíjí již několik let a pohání právě síť ITnetwork.cz (v současné době je síť poháněna verzí 5.1 tohoto systému).

Co tě na programování baví? Co je naopak "opruz"?

Velmi mě baví navrhovat architekturu aplikací, takový ten pohled z výšky na komplexní systém. Obecně rád vymýšlím velké věci, realizace mě samozřejmě baví již o něco méně, jelikož určitá část je jen rutinní práce. Práce se ale neštítím, což je jeden z hlavních důvodů úspěchu sítě, značná část je doslova vydřená. Rád spouštím testy a nerad je píši (smích).

Co by jsi vzkázal paní učitelce, která mi zadala tento úkol z ČJ?

Určitě vzkazuji, že jako kolega pedagog obdivuji její práci, jelikož na rozdíl ode mne se setkává i s lidmi, kteří o dané učivo zájem prostě nemají (Většinu tutoriálů na síť napsal právě David). Ať to s vámi nevzdává (smích). A tobě díky za rozhovor (smích).

Já tobě děkuji za rozhovor a přeju ti mnoho zdaru v práci i v osobním životě. ITNetwork je skvělá síť a já jsem hrdý na to, že mohu být členem jeho komunity.

A těmito slovy skoro končím dnešní rozhovor, jen bych rád vás všechny čtenáře, které byť jen malinko zajímají informační technologie (nejen programování, ale i věci jako hardware či grafika) pozval do naší komunity na ITNetwork.cz. Najdete zde příjemné lidi, kteří rádi poradí, velkou spoustu učebních materiálů (včetně ukázek a zdrojových kódů) a také pravidelné novinky ze světa IT. Dále zde například snadno seženete spolupracovníka pro váš projekt. Ještě jednou děkuji Davidovi za rozhovor a vám příjemný zbytek dne.

Rozhovor vznikl 6. června 2016 a vyšel ve školní ročence 2016/2017


 

Všechny články v sekci
Rozhovory s českými a slovenskými vývojáři
Článek pro vás napsal krepsy3
Avatar
Uživatelské hodnocení:
13 hlasů
Autor se učí programovat zde na itnetworku, zatím zejména jazyk C#. Znalosti chce mít ucelené, proto při vývoji aplikací studuje potřebné funkce do hloubky. Vyzná se v programování ve hrách, jako je Minecraft či Ricochet.
Aktivity