IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Crack vs. Freeware

Ač většina z vás jistě používá crackované verze programů namísto její koupě, protože si říkáte proč platit? Dyť je warez stáhnu si to! Ano je to tak, ale zamyslete se, nebylo by lepší používat freeware programy který jsou až na drobnosti (které většinou ani nepoužijete) namísto těch placených? Já to takhle dělám, a jelikož se mě hodně lidí ptá co místo toho a toho použít tak jsem se rozhodl sem napsat, co osobně používám.

Nechce se mi psát dlouhý text protože já sám nerad čtu, ale vy nejspíše ne neboť tuto pasáž jste nepřeskočili :), ale určitě některé z vás trápí otázka k čemu freeware když to můžu mít cracklý?

Crack – ona věc o které většina z vás ani neví, jak funguje hlavně že tím něco přepíšu a nikdo nic nepozná a program nemusím platit a funguje... Na první pohled ano, ale na ten druhý pohled to funguje zcela jinak. Nemusíte se ani tak bát toho že by se na vás přišlo ono se to zase tak neřeší některý programy, když na to přijdou tak přestanou fungovat a je konec (ale stačí nestahovat aktualizace a je klid) jenže ono to není jen tak nejen že v cracku může být virus (říkáte si antivir ne? Někteří ale používají taky cracknutej a to jim moc nepomůže ale i cracknutej antivir dokáže odhalit virus jenže to může být virus co třeba roky nic nedělá a pak najednou se projeví třeba jenom čeká až si ho hacker všimne a aktivuje ho a pak si třeba stahuje data atd.. ale nejde tu jenom o to ale crack hlavně vynechává určité knihovny které jsou důležité pro běh programu a které kontrolují jeho legálnost nebo zadávání sériového čísla nebo tak prostě že si ten program myslí, že jste ho zaregistrovali a můžete si vesele užívat že jste neplatili ani korunu. Oni ale ty knihovny můžou později dělat problémy ve windowsu např. že to ten program začne zpomalovat a později s rostoucím číslem cracknutých programů, her třeba i windows a čekat 10 minut na načtení windowsů a pak ještě sekavě dělat práci je o ničem.

Nejdříve pokud jste student/ka pak se podívejte na tyto stránky, kde si můžete za zvýhodněnou cenu pořídit OS Windows nebo MS Office: http://licenceprostudenty.cz/

No tolik s nad ke 'krátkému' úvodu a teď již konečně k těm programům.

Obsah: Antivir | Firewall | Čistič | Defragmentace

Internetový prohlížeč | Program na zipování | IM klient | Textový editor

Kancelářský balík | Média | Převody formátů | Diskový manager

Hrátky s hudbou | Rippování hudby z cd | Grafika | Internetové album

Vzdálená správa pc | Vypalování | Virtuální mechanika | Správa disku | Ostatní

První, co většinou instaluji, je bezpečnost. Antivir :

Osobně používám tedy Kaspersky Internet Security 2011 avšak to sem nepatří. Antivity, které mohu doporučit jsou tyto:

Microsoft Essentials Security (taky sem řikal a jé Mrkvosoft to bude na nic) ale zkusil jsem to a je to dobrý já jsem s tím spokojen windows to nevytěžuje a zatím mi to našlo všechny viry které jsem na tom úmyslně zkoušel a i v testu si nevede moc špatně je na tom stejně jako Avast oba dva jsou v české lokalizaci.

Firewall : Pokud máte win 7 tak bych to zase tak moc neřešil stačí mít zaplý firewall od Microsoftu.

Ale přece jenom někteří mají XP nebo prostě chtějí jistotu. Takže naprostou jedničkou je Comodo to asi mnozí z vás tušili,
PCTools jednoduché rozhraní a je k němu i
čeština , ještě je těch firewallů spousta, ale mezi poslední osvědčený bych zařadil
Outpost firewall. Toť k firewallům asi vše.

Čistič : Na tohle používám CCleaner je to tutovka vyčístí disk, můžete odinstalovávat programy i je popř. natvrdo smazat když neexistuje uninstaller, upravovat programy po spuštění, čistit registry a ještě další věci.

Defragmentace :

Používám Defraggler další soft od piriformu. Je jednoduchý a svoji práci plní skvěle.

Další skvělý program tentokrát pro náročnější: O&O Defrag

Potom bych asi začal řešit internet.

Prohlížeč :

U mě vede: Chrome ikdyž teda občas se mi zasekne, ale asi sem moc náročnej;

Pak tu jsou také: Opera a
Firefox

Program na zipování: Nejvíce jsem se oblíbil 7zip dle mne snad nejlepší freeware komprimer co znám umí spousty formátů můžete přidávat soubory přímo do komprese nebo je z ní vytahovat. Rozhodně je lepší než winrar který většina z vás používá akorát tam vyskakují reklamy, abyste si to koupili ve free verzi. On sice winrar v některých ohledech (komprese) lepší je, ale běžný uživatel toho nevyužije.

IM klient : Jasně že ISIM :P

Používal jsem Pidgin - skvělí IM klient pro nenáročné uživatele s množstvím pluginů, množstvím protokolů mezi které samozřejmě patří facebook a co je hlavní v žádném případě nezatěžuje systém, je bez reklam a je fríí.
Jinak je také dobrá
Miranda či Trillian Astra. Pro ty co to nechtějí řešit mohou použít online IM Meebo

Editor pro tvorbu www  jsem používal
PSPad (PS: Dělaný v Delphi a Delphi no řekněme, že víme sví :D)

Nyní používám Notepad++ oproti PSPadu má lepší zvýrazňování syntaxí. Jó kdyby jen to, má toho takovou kupu, že do teď jsem nevyužil ani 1/5 jeho všech funkcí.

Kancelářský balík  Požívám MS Office 2007 avšak fríí verzí s několika málo nedostatky je velice dobrý balík LibreOffice. Znáte asi OpenOffice ale jelikož Oracle udělal takovou nemilou věc tak parta vývojářů si vzala vývoj do vlastních rukou a nadále je tento produkt šířen jako LibreOffice.

Média:  Bezkodekový král
VLC media player. Zapomeňte na codecky sice nevypadá nic moc , ale přehraje všechno. Pokud ale chcete přece jen zůstat u svého, který codecky potřebuje, použijte
K-Lite Codeck Pack.

Skvělé přehrávače bez kodeků jsou také
KMPlayer či
GOMPlayer.

Převody formátů : Používám
Any Video Converter Free. Pro mě dostačující množství formátů a nastavení.

Diskový manager  : Nejlepší z free co jsem používal, jsou
Unreal Commander a
Free Commander. Oba mají mnoho funkcí a běžnému uživateli naprosto postačí. 2 okna, rozsáhlé nastavení, FTP připojení..., tam toho spousta většinu funkcí ani nepoužijete.

Hrátky s hudbou  :
Audacity. Dle mě normálnímu i pokročilejšímu uživateli postačí. Doporučuji stáhnout verzi final, beta verze občas zlobí. Zde je odkaz na
Lame ( slouží k exportu v mp3). Nakopírujte to třeba do složky s programem a až budete dotázáni na určení místa kde se tento soubor nachází tak ho najděte a potvrďte pak už se to ptát nebude.

Rippování hudby z cd :
DeepRipper tento program je jednoduchý a svoji práci plní skvěle.

Grafika : Bitmapová :
PhotoFiltre vše co potřebuji dělám v něm pro grafika který neumí s Adobe Photoshopem nebo něčím profesionálním je tohle naprosto skvělý program.

3D grafika je to samozřejmě
Blender. Abych pravdu řekl v té nové verzi se vůbec nevyznám a vůbec se mi nelíbí.

Vektorová : 
Inkscape je podobný calistu ale přece jenom není to ono avšak mě na web stačí. Česká lokalizace včetně návodu jest přiložena takže stačí mít pevný nervy a zkoušet.

Internetové album : Na toto používám
Jalbum. Můžete si k němu stáhnout dalších x schémat nebo si vytvořit vlastní. Je to dle mě lepší než si dělat vlastní album v kódu – za chvíli se nahromadí obrázky a pak je to problém.

Vzdálená správa počítače :

TeamViewer. Tenhle program jsem si oblíbil nejenom že přes něj můžete ovládat pc vzdálené přes půl republiky nebo dál ale dá se použít i doma a nemusíte zbytečně běhat sem a tam dá se přes to i vysvětlovat pokud nechcete aby se vám do toho dotyčný pletl zakážete mu používat myš nebo mu vypnete obrazovku :) těch funkcí v tomto programu je mnoho.... Hlavně při instalaci dejte pozor abyste vybrali že chcete NON-COMERCIAL verzi čili freeware protože jinak si dáte placenou trial verzi a po skončení doby nastanou potíže mě se stalo že mi pak ten program nefungoval vůbec ani po reinstalaci na free takže pozor na to.

Vypalování:

Používal jsem CDBurner XP podporuje i light scribe. Nenechte se zmást názvem je kontatibilní i s Vistami či Windows 7, dosti podobný soft InfraRecorder. Oba jsou skvělé jen CDBurner mi nechtěl párkrát načíst mechaniku a když jsem ho pustil 3x aby vypaloval tak se to celé seklo proto sem přešel na InfraRecorder.
Velice dobrý je také Ashampoo Burning Studio 6 FREE, který jsem také kdysy používal. Pro nenáročné uživatele je asi nejlepší používat přetahovací metodu :) jenom si otevřete prázdný disk v průzkumníku a přetaháte tam soubory a poté dáte zapsat na disk (nyní užívám jsem líný spouštět kvůli vypalování program :)).

Virtuální mechanika:

Populární je u vás nejspíše
Daemon tools já však používám
Virtual Clone Drive měl sem s Daemonem problémy na win 7 chtěl restart, resetl sem kompl a pak chtěl zase restart takže jsem ho nemohl nainstalovat nějaká chybička nejspíš už ji vyřešili ale mezitím jsem si zvykl na Virtual clone drive.

Správa disku:

I když stačí dát pravé myšítko na počítač pak spravovat a dole je již spravovat disky a tam si můžete hrát. Stejně uvedu program pro náročnější uživatele: EASUS Partition Manager. A tento Mini tools partition magic

Ostatní:

Pro správu odesílání či příjímání paketů jednotlivých programů doporučuji
NetBalancer. Co jsem zkoušel tak to funguje :) když chcete aby o vás někdo nevěděl vypnete si upload a máte klid dobře se s tím cheatuje ve hrách vypnete upload a nikdo vás nevidí se hýbat :-D – při případných problémech se vymluvíte na rychlost vašeho internetu za to vám ban dat nemůžou :-D.

Pokud si chcete spravovat windows loader a nechcete hledat příkazy kterými se to dělá nebo ten texťák ve kterém to je tak doporučuji tento prográmek
VistaBoot.

No a někomu se může hodit i scanner wifi sítí který obsahuje údaje o mac adrese síle signálu gps souřadnicích ap aj.. na to používám
Vistumber.

Pokud můžu dodat něco na závěr pakliže se Vám program líbí, víte, že jej potřebujete, budete využívat, či co já vím... Podpořte jeho autora/ry tím že si placený program koupíte a u freeware programu podpoříte jeho vývoj libovolnou částkou. Mnoho lidí si myslí že když je program freeware tak proč za něj platit? Ano, nikdo Vás nenutí, ale zkuste se zamyslet kolik času musel jeho tvůrce trávit nad jeho vývojem a podpořte jej.

Dotazy a připomínky pište do knihy návštěv. (Jaký program místo tohodle mám použít?,zkoušel jsi?, jaký máš názor na?, nesouhlasím s tebou v, atd..) budu rád jak za kladný názor tak za záporný ale v jisté míře děkuji za pochopení.


 

Všechny články v sekci
Tipy a triky na další software
Článek pro vás napsal David Jančík
Avatar
Uživatelské hodnocení:
13 hlasů
Autor je vášnivý programátor. Nezná slovo "nelze", nebojí se zkoušet nepoznané a pronikat do nových technologií.
Aktivity