Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Windows 8 - Luxus nebo opruz?

Jak již mnozí z vás jistě zjistili MS před nedávnem vydal nový OS Windows označený jako '8'. V tomto článku si řekneme, co je v něm nového, jaké slasti a strasti na nás čekají a také něco o vývoji aplikací pro tento systém.

Windows 8 – nabídka start, živé dlaždice

Windows 8 - nabídka start, živé dlaždice

Windows 8 přináší mnoho novinek

Určitě si brzy všimnete tzv. živých dlaždic, které se zobrazí na místo nabídky start. Ta postrádá tlačítko a vstupuje se do ní například klávesou 'windows' nebo najetím do levého dolního rohu. Pozn. dá se stáhnout doplněk, který tlačítko přidá. Najdete zde své aplikace, které klasicky klepnutím spustíte. Co je na dlaždicích 'živého' je automatický refresh a měnění obsahu. Například počasí, novinky, facebook... se automaticky synchronizuje a na dlaždici vidíte aktuální stav bez nutnosti aplikaci spouštět. Aplikace vás také může upozorňovat pomocí tzv. Toast notifikací.

Windows 8 – Toast notifikace

Windows 8 - Toast notifikace

Nově se programy ovládají pomocí prvků, které zobrazíte najetím myši na konec pravé části obrazovky. Aplikace také občas mívají skryté prvky nahoře obrazovky.

Windows 8 – Interakce aplikací se systémem – sdílení

Windows 8 - Interakce aplikací se systémem - sdílení

Dále je nemožné si nevšimnout nové vizáže oken aplikací. Namísto Area je zde Metro.

Pro tento systém existují dva druhy aplikací

  • Desktop aplikace
  • Windows Store aplikace

Desktop aplikace: Jsou klasické aplikace, na které jste zvyklí z předchozích verzí Windows a jiných OS.

Windows 8 – Desktop aplikace

Windows 8 - Desktop aplikace

Windows Store app: Nové aplikace, které si můžete stáhnout (koupit) přes Windows Store. Což je vlastně taková napodobenina Google Play či Apple store. S tím, že tyto aplikace jsou kompatibilní jen s Windows 8. Ovšem Windows 8 je navržený pro tablety tzn. že tyto aplikace můžete mít i pro tablet s Windows 8 (Surface). Né však pro mobil s Windows 8, tam se sice používá stejné jádro, ale zbytek je odlišný a proto se zde aplikace musí instalovat zvlášť. Jsou zpravidla ve fullscreen zobrazení a to buďto landscape (na šířku) nebo portrait (na výšku). Dále je možné je hodit do tzv. Snap view (panýlek na straně monitoru) nebo Fill (zbylé místo vedle Snap view).

Windows 8 – Skype Full screen

Windows 8 - Skype Full screen

Windows 8 – Skype Snap view, Fill

Windows 8 - Skype Snap view, Fill

Také se hodně mluvilo o tom, že nový systém přinese nový souborový systém označený jako ReFS. Ten má být lepší z hlediska bezpečnosti, přístupu k souborům a rychlosti. Zjistil jsem ale, že v základu není a prý, že ho tam ani nedali. Ale lze naformátovat disk na ReFS a pak na ten daný oddíl W8 nainstalovat.

Jako zajímavost: lze si povšimnout, že rozdílnost mezi Windows 8 a Windows 1.0 není zase tak velká.

Co se týče vývoje pro tento systém

Pro W8 lze vyvíjet buďto klasické desktop aplikace, jako doposud a nebo již zmíněné Windows Store aplikace

.NET 4.5 ve Visual Studiu 2012 přináší mnoho novinek mezi nimiž je samozřejmě podpora a několik šablon pro aplikace Windows Store.

Windows 8 – Platforma

Windows 8 - Platforma

Lze vyvíjet buďto v C# (VB), C (C++) přičemž GUI bude v XAML nebo v JavaScriptu, kde GUI bude v HTML/CSS. Přístup máte pouze k WinRT api. Pokud aplikace bude sahat někam jinam (např. Win32) pak neprojde certifikací (o tom za chvíli).

Aplikaci Windows Store lze integrovat ze systémem. Například již zmíněné dlaždice, či sdílení obsahu pomocí menu po pravé straně, vyhledávání pomocí oné aplikace pomocí vyhledávacího pole Windows atp.

Využívají se zde Asynchronní metody. Používají se zpravidla bez callbacku s klíčovým slůvkem await. Které z nich dělá potažmo synchronní a kód pod nimy je považován za callback. Tyto metody se pak označují slůvkem async.

Windows 8 – Visual Studio 2012 Win. store

Windows 8 - Visual Studio 2012 Win. store

Aby aplikace prošla certifikací a bylo ji možné sdílet ve Windows Store. Je třeba dodržovat několik konvencí: již zmíněné užívání pouze WinRT api, musí být stabilní a podporovat Snap view (stačí tam dát obrázek, nemusí to nic dělat), full screen, scrollování jedním směrem atp.

No a co, že to ta certifikace vlastně je? Když si sestavíte program, bude pod vývojářskou licencí a bude fungovat 30 dní. Musíte jej odeslat k certifikaci, kde tester zkontroluje, zda produkt splňuje všechny podmínky a poté bude vystaven ve Windows Store ve full licenci. Je možné jej stále re-buildovat. "Není" jiná možnost, jak si zajistit plnou verzi. Vývojářské prospekty lze nalézt na www.dev.windows.com

Měl jsem z toho smíšené pocity. Mohl jsem si vybrat, zda v tomto článku MS pomluvím a řeknu, že schvalování aplikací, abych je mohl užívat byť jen pro osobní potřebu je fakt hrozné atp. Nebo zda to zastíním a udělám z nich luxusní systém. Je to na každém z vás.

Osobně hodlám Windows 8 povýšit na svůj primární OS koncem roku. Vývoj Metro Style aplikací si také určitě vyzkouším. Líbí se mi jednoduchá integrace aplikací se systémem. Propojenost mezi nimi a nové ovládání systému, které je dle mě uživatelsky přívětivé a dá se na něj rychle zvyknout a navyknout. Poté zpříjemní a urychlí každodenní činnosti.


 

Všechny články v sekci
Historie Windows
Článek pro vás napsal David Jančík
Avatar
Uživatelské hodnocení:
12 hlasů
Autor je vášnivý programátor. Nezná slovo "nelze", nebojí se zkoušet nepoznané a pronikat do nových technologií.
Aktivity