Ostrava? A chceš nakopnout v celodenním kurzu programování od 1999 Kč? Vypsali jsme pro vás první termín.

Zábavná matematika, aneb dá se to použít v praxi?

Zábava Zábavná matematika, aneb dá se to použít v praxi?

Už jste si někdy při studiu položili otázku, k čemu vám to vlastně bude v praxi? Tuhle otázku si většinou často kladou studenti a také je často směřována na obor matematiky. Je fakt, že určitě ne všechno má čistě praktické využití, ale kdo už trochu pronikl do oboru IT, tak ví, že matematika zde má své místo. Následující příklady s videi vám mohou ukázat, že matematika může být i zajímavá, zábavná a někdy i praktická v běžném životě. :-)

Matematický důkaz o otočení stolu

Začneme tedy něčím ryze praktickým. Už se vám někdy stalo, že jste si sedli v hospodě ke stolu a ten se hrozně kýval? A věděli jste, že se dá matematicky dokázat, že ho stačí pootočit a on se kývat přestane? Pokud mi nevěříte, stačí se podívat na následující video.

Nekonečný šampón?

Další příklad je něco mezi praxí a teorií, ale vyplývá z paradoxu, který nám pomáhá pochopit konečnost zdánlivě nekonečných úkonů. Představte si, že si koupíte nový šampón. Pokaždé když se půjdete osprchovat, použijete přesně polovinu obsahu, který zůstal v láhvi od minule. To znamená, že při prvním sprchování použijete polovinu šampónu, což je docela plýtvání, ale je to teoretický příklad, takže si to můžeme dovolit. :-P No a při příštím sprchování použijete polovinu té poloviny atd. A otázka tedy zní, jestli vám vlastně vůbec někdy dojde? Logicky by vám měl dojít, ale v matematice v podstatě dělíte pokaždé zbylý obsah 2 a které číslo dělené 2, které je jiné než 0, se rovná 0? K pochopení toho, jak se s tím vypořádat vám pomůže následující video. ;-)

Součet všech přirozených čísel je záporné číslo

Tak a teď bych ukázal jeden příklad, který je ve své podstatě čistě teoretický, ale o to více je zajímavý. Abych byl přesný, jeho důsledky jsou zásadní například ve kvantové fyzice, ale to už je za rámec tohoto článku. :-) Doufám, že jsem vás tedy neodradil, protože otázka je opravdu jednoduchá. Co dostanete, když sečtete všechny přirozená čísla (N)? V podstatě se jedná o součet kladných čísel bez desetinných míst a bez nuly tj. 1 + 2 + 3... Teď asi většina lidí tipuje výsledky jako nekonečno atd. Já vás nebudu napínat, výsledek je -1/12. Pokud si teď říkáte, jak jsem na to u všech všudy přišel, další video Vám to objasní a ten důkaz není ani nikterak těžký. ;-)

Počítače a sarkasmus

A tento článek bych zakončil něčím z IT, přeci jenom jsem na itnetwork.cz. Takže věděli jste, že počítače pochopí i lidský sarkasmus a stačí k tomu “trocha” matematiky? Více se dočtete v tomhle článku.

Na závěr bych dodal, že pevně doufám, že jste se u čtení a koukání na videa nenudili a dozvěděli se něco nového a zajímavého. :-) Jinak tohle je můj první článek na ITnetwork a první počin tohoto druhu vůbec, takže bych vás chtěl poprosit o shovívavost a případné postřehy a připomínky mi můžete naspat do komentářů. Děkuji! :-)


 

  Aktivity (1)

Článek pro vás napsal Jindřich Máca
Avatar
Autor se věnuje převážně webovým technologiím, ale má velkou zálibu ve všem vědeckém, nejen ze světa IT. :-)

Jak se ti líbí článek?
Celkem (15 hlasů) :
4.733344.733344.733344.733344.73334


 


Miniatura
Předchozí článek
Soutěže
Miniatura
Všechny články v sekci
Zábava
Miniatura
Následující článek
Programátorská Akta X

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (8)

Avatar
Denis Homolík (Alfonz):

To třetí video se mi zdá divné.

1-1+1-1+1-1+1...

Podle nich vyjde 1/2 ale co když si vytknu -1 a pak i 1 vyjde

nekonečko(1) + nekonečno (-1)

(nemůžu napsat znak nekonečna) což vyjde 0 nebo nekonečno. Další věc je co když si převedu ten původní vzorec na

1+(-1)+1+(-1)+1+(-1)

tím pádem tam mám jen sčítání a to je komutativní, pak si můžu přidat závorky dle libosti

(1-1)+(1-1)+(1-1)+...

a to už vždy vyjde nula. Takže vlastně 1/2 = 0 = nekonečno? Pokud jsem udělal něco špatně rád se nechám opravit :)

Editováno 22.10.2014 22:07
Odpovědět  +3 22.10.2014 22:04
Vše je možné, dokud si to myslíte!
Avatar
Adam Ježek
Tým ITnetwork
Avatar
Adam Ježek:

dovoluji si nesouhlasit se souctem. Bavil sem se o tom s nekolika matikarema, a bylo mi receno, ze je to jen vtipek, co se uchytil a ze hned na zacatku je chyba. Jaka, to uz mi nikdo nerek

Odpovědět  +3 23.10.2014 12:49
Programátor dělá co může. Počítač co chce. | Pokud mi dáš mínus, tak prosim, napiš proč!
Avatar
Jindřich Máca
Tým ITnetwork
Avatar
Jindřich Máca:

Wow, koukám, že článek vyvolal větší odezvu než jsem vůbec čekal a nejvíce Vás zaujal součet přirozených čísel. :-D Takže by možná ode mě bylo hezké, uvést to na pravou míru. :-)

Zajímavé je, že v podstatě všechny komentáře, co jste napsali jsou pravdivé. :-D Takže je to tedy výmysl nebo není? Odpověď je ano i ne. :-D Nejsem žádný matematik, takže to zestručním, jak jen je to možné, a pravděpodobně se dopustím i nepřesností, ale jde o princip. :-)

Takže nejdříve proč ne. Adam Ježek psal o chybě, která je hned na začátku. Když se na to podíváte z čistě matematického hlediska tak suma 1+2+3... je jasně divergentní, tím pádem jejím výsledkem nemůže být konkrétní číslo, ať už by bylo jakékoliv. Prostě to jde do nekonečna a basta! :-D To je možná ta chyba na kterou naráželi oni dotázaní matematici.

Ještě, co se týče toho součtu od Denise Homolíka +1-1..., tak doporučuji zhlédnout tohle video https://www.youtube.com/watch?…, kde se o téhle konkrétní sumě baví. Snad to odpoví na otázky, na které já korektně odpověď nedokážu. ;-)

No a teď proč by to tedy měla být pravda a proč se o tom vůbec bavíme? :-D Můžou za to fyzikové a jejich milovaná fyzika! :-D Jak už tady bylo zmíněno v reálném světě to tak opravdu funguje a bylo to i experimentálně dokázáno, proto se o tom dnes vůbec bavíme. Jak psal Jerry souvisí to s Teorií strun. Takže když to řeknu úplně hloupě, tak fyzikové na něco přišli a podle toho postupu sestavili matematický princip, kterým se to dá dokázat i v matematice. Přesně o tomhle je článek od Michaela Olšavského, který taky doporučuji přečíst. ;-) V podstatě se tam píše i jak je to podle matematiky a jaký fyzici použili trik, aby potvrdili svoje experimenty, které tak ale opravdu vycházejí. :-)

Tím bych snad odpověděl na všechny komentáře a teď ještě něco z mého pohledu. Vím, že Wikipedie nemusí být vždy pravdivý zdroj, ale pokud Vás tohle zaujalo, doporučuji ještě mrknou na http://en.wikipedia.org/…2B_%E2%8B%AF, kde je mimo jiné ukázáno, odkud ještě plynou podklady proto, že by to mělo platit, například Ramanujanova suma. A abych myslel i na ty, kteří neumí tak dobře anglicky, tady je ještě stručný český příspěvek k tématu http://www.kolej.mff.cuni.cz/…9/node6.html ze kterého si dovolím citovat poslední větu: "Počítáme-li téměř cokoli v kvantové teorii pole, vždy se musíme uchýlit k podobnému triku, abychom dostali konečné výsledky, a jiné přeci nechceme, ne?" Tím bych to asi uzavřel a tady ještě na závěr předkládám jeden článek o matematických důkazech obecně http://vtm.e15.cz/…ecna-jistota. ;-)

P.S.: U videí na YouTube si můžete zapnout české titulky, kdo by potřeboval. ;-)

Editováno 23.10.2014 16:14
 
Odpovědět  +6 23.10.2014 16:12
Avatar
Odpovídá na Denis Homolík (Alfonz)
Vojtěch Jelínek (Slepice1):

Vytknout sice můžeš ale s nekonečnem se nedá pracovat jako s číslem, jedná se o teorii.

 
Odpovědět 23.10.2014 16:19
Avatar
Odpovídá na Jindřich Máca
Roman Šíp (SnakeOne):

Mě tam u těch videí jdou zapnout pouze čínské titulky. :-)

Odpovědět 24.10.2014 16:24
Nekuřte! Je to nezdravé...
Avatar
abec3
Člen
Avatar
Odpovídá na Denis Homolík (Alfonz)
abec3:

problém tvojej teórie je, že nekonečno-nekonečno nie je nula, môže to byť čokoľvek. Nekonečno totiž nie je číslo, ale skôr množina (aj keď to je tiež nepresné). Lepšia predstava je, že nekonečno je proste nejaké veľké číslo, ale nevieš aké, môže to byť 10, môže byť 1010

druhá vec, (1-1)+(1-1)+(1-1)+... nie je nula. čiastočné súčty sú síce nulové, ale to nikdy nekončí, rovnako ako nula to môže byť 1 aj -1. Suma neexistuje (fyzici si vymysleli svoje triky, ale čistá matematika sa tomu smeje), taktiež neexistuje limita.

 
Odpovědět  +3 24.10.2014 18:19
Avatar
Jindřich Máca
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Roman Šíp (SnakeOne)
Jindřich Máca:

Jo, defaultně je tam někde čínština, ale dá se to přehodit i do češtiny. Dáš to zubaté kolečko na dolní liště, v nabídce, co vyskočí, najedeš na výběr titulků, kde vybereš poslední položku "Překlad titulků" a teprve v následujícím menu jdou vybrat české titulky. :-D Je to trochu složitější, ale funguje to. ;-)

Editováno 24.10.2014 18:33
 
Odpovědět 24.10.2014 18:33
Avatar
56
Člen
Avatar
56:

Môže mi niekto povedať, prečo 1-1+1-1+... = 1/2 ?

 
Odpovědět 8.11.2014 14:00
Avatar
potkolenky
Člen
Avatar
Odpovídá na Denis Homolík (Alfonz)
potkolenky:

Ahoj, tak ja to teda uvedu na pravou miru :)

Muzu to uzavorkovat tak, jak rikas:

(1-1)+(1-1)+(1-1)... = 0

Ale co kdyz to udelam jeste trochu jinak:

1(-1+1)+(-1+1)+(-1+1)... = 1

Je nula jednicka ? Nebo je nula i jednicka jedna polovina? Samozrejme neni a vysvetleni je nasledujici: pro divergentni rady neplati asociativni zakon, ktery rika, ze nezalezi na poradi provadenych operaci, tedy uzavorkovani (chybne jsi tuto vlastnost oznacil jako komutativitu ;)). A nase rada jiste diverguje, protoze poloupnost castecnych souctu nema limitu (skace mezi 0 a 1). Proto vyse uvedeny vypocet nebyl korektni.

Mimochodem jako soucet rady skutecne oznacujeme jenom limitu z posloupnosti castecnych souctu (pokud existuje), ta 1/2 je Cesaruv soucet, coz je proste neco jineho (vice na http://en.wikipedia.org/…ro_summation).

A jeste jedna zajimavost k te asociativite a komutativite: komutativni zakon (nezalezi na poradi operandu) obecne neplati dokonce ani pro konvergentni rady, tedy rady se souctem. Na to potrebujeme jeste silnejsi podminku, a to absolutni konvergenci. To znamena, ze rada konverguje i kdyz dam vsechny cleny do absolutni hodnoty. No a pokud nejaka rada konverguje, ale nekonverguje absolutne, potom ji umime zprehazet tak, aby se jeji soucet zmenil bud na jakekoliv cislo, nebo prestal existovat a tim z ni udelali divergentni radu. To je docela cool ne?:D

 
Odpovědět  +5 18.12.2014 14:42
Avatar
NeonMaster
Člen
Avatar
Odpovídá na 56
NeonMaster:

1/2 je to proto protože ty cisla jdou do nekonečna a tak nevíme jestli jako posledni bude -1 nebo +1 takze to nemuze byt ani 1 ani 0 tak je to cislo mezi tim a to je 1/2 (snad mi někdo rozumi moje vysvětlovací schopnosti jsou špatné :( )

 
Odpovědět  -1 10.3.2015 13:40
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 18. Zobrazit vše