Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Vědci s MRI odhalují proč ignorujeme bezpečnostní varování

Všichni to už důvěrně známe, nutně potřebujete pracovat na nějakém projektu, ale opakovaně vám vyskakuje bezpečnostní okno žádající o práva nebo vás váš webový prohlížeč neustále upozorňuje na nedůvěryhodný SSL certifikát. V tomto okamžiku byste asi byli schopní kvůli zdánlivě stejně vypadajícímu varování zaprodat i duši ďáblu (no, jen se přiznejte kdy jste naposledy četli licenční ujednání). Zdá se, že na to někdo pekelně doplatil, protože byl složen výzkumný tým (v teamu jsou vědci z Birgham Young Univerzity, University v Pittsburgu, a pár zaměstnanců z Google) vyzbrojený magnetickou rezonancí, která by měla vědcům objasnit proč a jak reaguje na takto vyskakující okna náš mozek.

mozek tabulka - Zprávy ze světa softwaru okna - Zprávy ze světa softwaru

Ukázka aktivity mozku po sobě následujících podobných oken (1), Doporučovaná různorodost oken (2)

Studie se skládala ze dvou částí, které se účastnilo dohromady 25 dobrovolníků. V první byli dobrovolníci uloženi do magnetické rezonance, kde jim bylo ukázáno 560 různých druhů varování a upozornění, to mělo ukázat jak mozek reaguje na podobně a odlišně vypadající sekvence vyskakovacích oken na obrázcích. Druhý test probíhal už u počítače, kde byl sledován pohyb myši dobrovolníků reagujících na další sekvence oken.

Výsledky z magnetické rezonance ukázaly drastický úbytek aktivity v té části mozku, která zajišťuje vizuální zpracování dat ihned jak bylo dobrovolníkovi dvakrát za sebou ukázáno na pohled podobné okno. Toto chování mozku je veřejně označováno jako návyk (habituation) a jediný způsob jak s ním podle vědců bojovat je často a různorodě obměňovat vzhled těchto oken. Tato úloha ale leží už na bedrech vývojářů, jestli budou při vývoji svých aplikací vymýšlet tucty oken o jiných barvách, tvarech, rozložení a animacích nebo se uchýlí k mnohem více pohodlnější cestě používání už systémem před konstruovaných oken a formulářů.

Celou studii si můžete přečíst zde

Zdroje obrázků použitých v článku:
miniatura: extremetech.com
(1) a (2): neurosecurity­.byu.edu/medi­a/Anderson_et_al­._CHI_2015.pdf


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa softwaru
Článek pro vás napsal Gabriel Mastný 21.3.2015 22:23
Avatar
Aktivity