Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Hubblův teleskop možná našel oceán na měsíci Jupitera

Hubblův vesmírný teleskop amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) získal zatím nejlepší důkazy o existenci podzemního slaného oceánu na Ganymedovi, nevětším měsíci Jupitera. Tento oceán v sobě nejspíš obsahuje více vody, než veškeré vodní zásoby na Zemi. Nalezení tekoucí vody je rozhodující při hledání obyvatelných planet podobných Zemi a hledání života, tak, jak ho známe.

„Tento objev představuje zásadní mezník a poukazuje na to, co Hubblův teleskop doopravdy dokáže,“ řekl John Grunsfeld, významný fyzik z NASA. „Za těch 25 let, co obíhá na oběžné dráze, učinil v naší sluneční soustavě Hubblův teleskop spoustu významných vědeckých objevů. Hluboký oceán pod ledovým povrchem Ganymeda otevírá další vzrušující možnosti života mimo Zemi.“

Ganymede je v naší sluneční soustavě největším měsícem a zároveň jediným se svým vlastním magnetickým polem. Magnetické pole způsobuje polární záři, což je horký zářící elektrifikovaný plyn, vyskytující se na severním a jižním pólu měsíce. A protože se Ganymede nachází blízko Jupitera, zasahuje i do jeho magnetického pole. Když se tedy změní magnetické pole Jupitera, polární záře na Ganymedovi se změní také.

Pozorováním těchto dvou polárních září vědci došli k závěru, že jej musí narušovat velké množství slané vody pod povrchem měsíce.

Tým vědců z německého Kolína na Rýnem, pod vedením Joachima Saura, přišli s nápadem využít Hubblův teleskop k získání více informací o tom, co se skrývá pod povrchem měsíce.

„Vždycky jsem přemýšlel nad tím, jak teleskop využít i jiným způsobem,“ řekl Saur. „Mohl bych použít teleskop, abych zjistil něco o vnitřku cizího objektu? Pak mi došlo, že bych mohl využít polární záři. Budete-li pozorovat polární záři určitým specifickým způsobem, dozvíte se něco víc i o magnetickým poli, protože právě magnetické pole ovlivňuje polární záři. A pokud něco víte o magnetickém poli objektu, můžete se podobným způsobem dozvědět i o vnitřku objektu.“

Kdyby pod povrchem měsíce existovala slaná voda, Jupiter by vytvořil další magnetické pole v oceánu, které by kolidovalo s magnetickým polem Jupitera. Toto „tření magnetických polí“ by pak potlačilo polární záři měsíce. Magnetické pole oceánu je tak silné, že potlačí „houpání“ polární záře až na dva stupně, namísto šesti stupňů, které by byly normální při absenci oceánu.

Vědci odhadují, že je oceán 100 km široký a 10x hlubší než oceány Země. K tomu je pohřben pod 150 kilometry ledu. Pokud se existence oceánu potvrdí, zařadí se Ganymede na seznam těles ve sluneční soustavě obsahujících velké množství kapalné vody. Na tento seznam patří například měsíce Enceladus (Saturn) a Europa (Jupiter).

Zprávy ze světa hardwaru

Zdroj: http://www.nasa.gov/…largest-moon (překlad)


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Článek pro vás napsal Neaktivní uživatel 26.6.2015 14:38
Avatar
Tento uživatelský účet již není aktivní na základě žádosti jeho majitele.
Aktivity