Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Nová podoba Wi-fi? Co takhle Li-fi?

Ano, už je tomu přes patnáct let, kdy se začalo vážně uvažovat o využití přenosu dat pouhým vzduchem, nebo chcete-li, jak u nás zdomácněl komerční název Wi-fi. Poprvé se o standardu 802.11 začalo mluvit v roce 1997, ale až v roce 1999 tento pojem začal něco znamenat. V tomto roce také došlo k rozšíření standardu na 802.11a a 802.11b a zároveň byla založena organizace zabývající se dohledem nad bezdrátovým šířením dat WECA(Wireless Ethernet Compatibility Alliance). Od té doby se vývoj skutečně posouval mílovými kroky, od přenosové rychlosti 2 Mbit/s jsme se dostali až na 7000 Mbit/s, vystřídali jsme sedm standardů a z původního frekvenčního pásma 2,4 GHz se pro Wi-fi vyhradila další pásma 5 GHz a 60 GHz.

Nyní se ale objevila technologie, která sice Wi-fi v žádném případě nenahradí, ale v určitých oblastech ji bude důstojným konkurentem. Tento konkurent u široké veřejnosti přijal název Li-fi a ačkoliv vůbec nevyužívá elektromagnetického vlnění, ale vyzařování viditelného světla a to o frekvenci nanosekund, principem je Li-fi velice podobný běžné Wi-fi.

Původní Li-fi, kterou vynalezl britský profesor Harald Haas a nedosahovala dostatečně vysoké rychlosti přenosu. Co bylo největší překážkou pro příjem dat bylo, že přijímač musel být neustále v dohledu vysílače. Tento problém se postupem času podařilo vyřešit a světlo díky odrazu dokáže přenášet data i za určité překážky. Rychlostní problémy však až teď vyřešila skupina vědců z univerzity St. Andrews. Díky použití jejich nového polymeru umožňujícím emitování fotonů ve spektru viditelného světla (které je svoji šíří 10 000 krát širší než EM spektrum vyměřené pro běžné Wi-fi) by mohlo dosahovat rychlosti až 4Gbit/s. Důvodem použití nového polymeru byl problém, který omezoval rychlost přenosu. Jednalo se o dlouhé dosvicování LEDiody, zapříčiněné přítomností běžně používané příměsi Fosforu, obsažené v ochranném pouzdře LEDiody.

Harald Haas - Zprávy ze světa hardwaru schema - Zprávy ze světa hardwaru

Průkopník technologie Li-fi (1), Schema možného využití (2)

Zdroje obrázků použitých v článku:
miniatura a (2): extremetech.com
(1) wikipedie.cz


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Článek pro vás napsal Gabriel Mastný 17.2.2015 22:18
Avatar
Aktivity