Nová podoba Wi-fi? Co takhle Li-fi?

Zpravodajství Hardware Nová podoba Wi-fi? Co takhle Li-fi?

Unicorn College ONEbit hosting Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Ano, už je tomu přes patnáct let, kdy se začalo vážně uvažovat o využití přenosu dat pouhým vzduchem, nebo chcete-li, jak u nás zdomácněl komerční název Wi-fi. Poprvé se o standardu 802.11 začalo mluvit v roce 1997, ale až v roce 1999 tento pojem začal něco znamenat. V tomto roce také došlo k rozšíření standardu na 802.11a a 802.11b a zároveň byla založena organizace zabývající se dohledem nad bezdrátovým šířením dat WECA(Wireless Ethernet Compatibility Alliance). Od té doby se vývoj skutečně posouval mílovými kroky, od přenosové rychlosti 2 Mbit/s jsme se dostali až na 7000 Mbit/s, vystřídali jsme sedm standardů a z původního frekvenčního pásma 2,4 GHz se pro Wi-fi vyhradila další pásma 5 GHz a 60 GHz.

Nyní se ale objevila technologie, která sice Wi-fi v žádném případě nenahradí, ale v určitých oblastech ji bude důstojným konkurentem. Tento konkurent u široké veřejnosti přijal název Li-fi a ačkoliv vůbec nevyužívá elektromagnetického vlnění, ale vyzařování viditelného světla a to o frekvenci nanosekund, principem je Li-fi velice podobný běžné Wi-fi.

Původní Li-fi, kterou vynalezl britský profesor Harald Haas a nedosahovala dostatečně vysoké rychlosti přenosu. Co bylo největší překážkou pro příjem dat bylo, že přijímač musel být neustále v dohledu vysílače. Tento problém se postupem času podařilo vyřešit a světlo díky odrazu dokáže přenášet data i za určité překážky. Rychlostní problémy však až teď vyřešila skupina vědců z univerzity St. Andrews. Díky použití jejich nového polymeru umožňujícím emitování fotonů ve spektru viditelného světla (které je svoji šíří 10 000 krát širší než EM spektrum vyměřené pro běžné Wi-fi) by mohlo dosahovat rychlosti až 4Gbit/s. Důvodem použití nového polymeru byl problém, který omezoval rychlost přenosu. Jednalo se o dlouhé dosvicování LEDiody, zapříčiněné přítomností běžně používané příměsi Fosforu, obsažené v ochranném pouzdře LEDiody.

Harald Haas schema

Průkopník technologie Li-fi (1), Schema možného využití (2)

Zdroje obrázků použitých v článku:
miniatura a (2): extremetech.com
(1) wikipedie.cz


 

  Aktivity (1)

Zprávu pro vás napsal Gabriel Mastný 17.2.2015 22:18
Avatar

Miniatura
Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru

 

 

Komentáře

Avatar
Tomáš "CrashTest" Bitter:

Supr, jak se to vyslovuje ? :)

Odpovědět 17.2.2015 22:40
Need for Steve
Avatar
Kuroaku
Člen
Avatar
Kuroaku:

Poprvé se o standardu 802.11 začalo mluvit v roce 1997, ale až v roce 1992 tento pojem začal něco znamenat.

Opravdu to autor článku zamýšlel napsat takhle? Možná je to jen vyčerpáním, ale ta věta mi nedává smysl.

Odpovědět  +5 17.2.2015 23:34
Třikrát přemýšlej, dvakrát piš a debug a testy nebudou zapotřebí.
Avatar
Tomáš Mičulka:

No a co když pracuji převážně v noci? :D

 
Odpovědět 18.2.2015 12:34
Avatar
Neaktivní uživatel:

Celkem zajimavý ale myslím že se to asi moc nechytne. :/
Nejvíce se používají a,b,g (a to G už je celkem dost svižný) ale třeba N a AC se tolik na zařízeních nevyskitují (asi by se to ani nevyužilo díky limitům poskytovatelů). A v současnu se navíc nepoužívají ani 5 GHz sítě natož 60 GHz. No ale bylo by zajimavý koukat jak mi svítí wi-fi, možná by se dali pryč žárovky :D

Odpovědět  ±0 18.2.2015 14:36
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Odpovědět 18.2.2015 14:38
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Honza
Člen
Avatar
Honza:

Hm zajímalo by mě jak by v praxi vypadal přenos opačným směrem (ze zařízení do sítě)? :) Uživatel bude stát s noťasem namířeným ke stropu dokud se "nevyblikají" všechna data? :D

Jinak nápad je to určitě zajímavý, jen by mě zajímalo jak je to náchylné na rušení jinými světelnými zdroji (milovníci selfíček z diskoték by asi jen tak něco nepostli) :D

Odpovědět  +3 18.2.2015 15:24
Snadnou cestou se daleko nedostanete, je tam velká tlačenice...
Avatar
Gabriel Mastný
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Tomáš "CrashTest" Bitter
Gabriel Mastný:

Obdobně jako Wi-fi, tedy [laj-faj] nebo Česky jednoduše tak jak se to píše...

Odpovědět 18.2.2015 20:15
Where there's will, there's way.
Avatar
Gabriel Mastný
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Kuroaku
Gabriel Mastný:

Díky chybu hnedka opravím...

Odpovědět 18.2.2015 20:17
Where there's will, there's way.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 8 zpráv z 8.