Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Robotický společník vám najde jakoukoli ztracenou věc

robot PR2 - Zprávy ze světa hardwaru

Robot společník(1)

Na mezinárodní konferenci inteligentních robotů a systémů pořádané společnostmi IEEE a RSJ (IEEE/RSJ International Conference of Inteligent Robots and Systems), konané 14-18 září, představili zakladatel „Georgia Tech” Travis Deyle a profesor na Washingtonské univerzitě Matthew Reynolds, kybernetického společníka, který by měl pomoci pohybově omezeným lidem nebo lidem trpícím problémy s pamětí. A v čem že je ten pomocník tak význačný? Dokáže najít jakýkoliv předmět, o který si požádáte, dokonce i ten, který je schovaný třeba ve skříňce. Ovšem, má to jeden háček. Předmět musí být předem opatřen štítkem s RFID čipem. Robot je vybaven dvěma anténami, které doslova proskenují celý byt a v případě, že se jim dostane požadované odezvy z čipu na předmětu, nasměrují robota do bezprostřední blízkosti hledaného cíle, čímž naznačí kde se hledaný předmět nachází. V budoucnu je plánováno robota opatřit i manipulátory tak, aby dokázal hledaný předmět sám donést.

RFID (Radio Frequence Identification), identifikace na radiové frekvenci, byla v roce 1983 navržena Charlesem Waltonem a poprvé užita řetězcem Wallmart jako bezpečnostní prvek zboží. V zásadě se jedná o dva vysílače/přijímače, operující na stejné frekvenci (125kHz,134kHz, 13,56MHz nebo v případě Evropy i 868Mhz). Snímač nebo čtečka vysílá v pravidelných intervalech elektromagnetické impulsy. Pokud je v dosahu pulsů nějaký čip, nabije se z přijímaných impulsů a odešle odpověď v podobě vlastní identifikace (96 bitové unikátní číslo), kterou zpět zachytí snímač/čtečka. Využití pro RFID je opravdu mnoho, jako už bylo zpočátku míněno je používáno v obchodu, ve sportu (stopování času běžcům), ale také i ve firemním sektoru (např. nahrazení tzv. „píchaček“, „čipování“ v jídelnách, nebo odemykání dveří na bzučák). Pokročilejší verzí RFID je dobře známé NFC.

rfid chip - Zprávy ze světa hardwaru rfid label - Zprávy ze světa hardwaru

bezkontaktní čip(2), RFID štítek používaný nejen v prodejnách(3)

Zdroje obrázků použitých v článku:
miniatura a (1): news.gatech.edu/
(2): jablopcb.cz chip
(3): diytrade.com label


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Článek pro vás napsal Gabriel Mastný 28.9.2014 16:20
Avatar
Aktivity