Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

10 internetových útoků roku 2014

Minulý rok byl ve znamení zvýšeného nebezpečí ze strany států a masivních úniků informací. Zmiňme si 10 nejdlůležitějších útoků.

Zprávy ze světa softwaru

1) Adobe

Začátkem října byla napadena firma Adobe Systems. Odcizeno bylo zhruba 2,9 milionu údajů o zákaznících, kreditních kartách a dalších informací.

Adobe tvrdí, že upozornilo příslušné banky a spolupracuje s policií a právníky na dopadení viníka.

2) Dominos Pizza a Burger King

V červnu bylo kompromitováno zhruba 6,5 milionu zákaznických údajů firmy Dominos Pizza. K incidentu se přihlásila crackerská skupina RexMundi.

Firmě Burger King se dokonce dostali i na firemní Twitter, kde déle než hodinu posílali příspěvky jako "Právě jsme byli prodáni McDonaldu" nebo "Jestli vás chytíme ve Wendy's, tak si nás nepřejte!". McDonald poté sdělil, že s průnikem nemá nic společného.

3) eBay.com

eBayi někdo ukradl data k více než 145 milionům uživatelských účtů. eBay poté poslal všem uživatelům mail s výzvou o změnu hesla. Následně dala firma ústy svého tiskového mluvčího prohlášení, „že není žádný důkaz o špatném dopadu útoku na jakéhokoliv zákazníka firmy“.

4) Dropbox

Crackerům se povedlo přisvojit si zhruba 7 milionů zákaznických účtů z celkových 200 milionů. Dropbox poté doporučil změnu hesla všem svým uživatelům a zavedl možnost dvoufaktorové autentizace.

5) Evernote a Feedly

Populární RSS službu Feedly a službu pro online uchovávání poznámek Evernote 10. června tvrdě zasáhl masivní DDoS útok (Distributed Denial of Service attack). Útočníci prý požadovali peníze za zastavení útoku.

6) PlayStation, Xbox a Amazon

Na sítě PlayStationu a Xboxu začal útok na Štědrý Den. Hacktivistická skupina Anonymous vypustila na internet více než 13 tisíc přihlašovacích jmen a hesel všech tří služeb.

7) Sony Pictures

24. října zažilo Sony velmi nepříjemnou událost, která by menší firmu pravděpodobně složila na kolena definitivně: crackerské skupině Guardians of Peace se podařilo dostat se v podstatě ke všem firemním údajům, které potom postupně začali vypouštět online. Firma totiž nereagovala na jejich požadavek nevypustit ven film „The Interview“, který si silně utahuje ze současného severokorejského politického režimu.

Po pohrůžce „podobným útokem na kina jako 11. září“ Sony couvlo a film z distribuce stáhlo a přesunulo do online půjčoven, v současné době zatím jen v USA.

8\) SnapChat

Kvůli bezpečnostní chybě uniklo na internet 200 tisíc soukromých fotek, videí a textů. Tiskový mluvčí únik popřel s tím, že servery Snapchatu nebyly narušeny a za vše můžou aplikace jiných firem, který s tzv. Snapy pracují.

9) Síť Tor

Ke konci roku bylo zaznamenáno několik pokusů o útok na decentralizovanou síť Tor v popředí s crackerskou skupinou zvanou Lizard. Tor skrz svůj blog zmiňuje, že se zatím nic nestalo, ale kdyby ano, dají o tom uživatelům okamžitě vědět.

10) Jaderná elektrárna v Jižní Koreji

Počítačový systém jaderných elektráren v Jižní Koreji byl infikován vysoce specializovaných virem. Později jihokorejská zpravodajská agentura zveřejnila prohlášení hackera, který „může vypustit okolo 100,000 stránek s daty do světa. Říkáte, že to není důvěrný materiál, ale všichni uvidíme jestli přijmete zodpovědnost, pokud se tyto informace, blueprinty, systémové struktury a programy dostanou k zemím, které je chtějí“.

Originální článek z webu iGadgetWare najdete na http://www.igadgetware.com/…ou-need.html


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa softwaru
Článek pro vás napsal Tom Klíma 7.1.2015 13:17
Avatar
Autor se věnuje kódvání v PHP, databázím a technogiím obecně
Aktivity