Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

I/O keynote - Android M, Photos a rekapitulace minulosti

Nedavno skončila konference Google I/O keynote, kterou Google zahájil I/O 2015. A co bylo představeno?

Android M

Nový Android se nese na vlnách optimalizace a na úkor výkonu nepřináší příliš mnoho funkcí. I tak se ale dočkáme přes stovku drobných novinek. To hlavní je ale 6 výrazných novinek:

  1. App permissions

Novinka především pro uživatele a jejich pohodlí. Štvalo vás někdy, že už při instalaci aplikace jí musíte odsouhlasit astronomická práva, která bude používat akorát k tomu, aby vám vyšťavila baterii? Žádný problém. Práva nyní aplikaci potvrdíte až jakmile je bude potřebovat a pro její instalaci nebudete muset potvrzovat nic. Práva budete také moci zpětně odebrat v nastavení.

  1. Web experience

Přesměrování do prohlížeče a potom složitý návrat do aplikace přes multitasking. Chrome od teď umí návrat do aplikace, která v něm stránku otevřela. Není to ovšem jen webview, ale plnohodnotný Chrome. Máte k dispozici vaše hesla, automatické vyplňování...

  1. App links

E-mailem nebo na Facebooku vám přijde link na Twitter. Od nového Androidu M se ale link neotevře v prohlížeči, nýbrž v přidružené aplikaci, pokud ji máte nainstalovanou.

  1. Android Pay

Platební prostředek fungující v USA a využívající NFC, které je dnes k dispozici ve většině telefonů. Zamrzí absence podpory Evropy. Když se u nás chytily technologie jako MasterCard PayPass, proč by se nechytilo Android Pay?

  1. Nativní podpora otisků prstů

K autorizaci už nebudete muset používat hesla či pinkódy. Pro Android Pay, zabezpečení telefonu či jednotlivé aplikace.

  1. Baterie [Doze]

Nová funkce nazvaná Doze bude šetřit baterii. Kontrola nových e-mailů, zpráv či synchronizace nových kontaktů bude probíhat pravidelně pouze v době, kdy budete telefon používat. V noci bude kontrol méně. Na Nexusu 9 Google prodloužil výdrž baterie 2x.

Jméno Již delší dobu se spekuluje o jméně. Cukrovinek začínajících na M je nepřeberné množství, dnes ale David Burke při předvádění Androidu Wear měl na sobě hodinky s obrázkem mléčného koktejlu - je tak velmi pravděpodobné, že se nový android bude jmenovat Milk shake. Pokud se tak stane, bude mít Android M název s nejvíce slovy hned po Ice Cream Sandwich.

Google Now

Ohledně Google Now toho nepadlo tolik, kolik o Androidu, nové funkce jsou ale velice pozitivní. "OK Google, jak se jmenuje písnička?" spustí Shazam a detekuje hrající hudbu. Spolupracujících aplikací je nyní něco kolem stovky, jejich počet se ale bude časem rozšiřovat. Google Now se nyní také bude učit a případné odchylky v detekci vaší řeči se dorovnají tím, co často říkáte. Umí vám třeba na každoroční cestě do Londýna připomenout, že v dané destinaci žije bývalý manžel sestry babičky z matčiny strany a že byste ho mohli navštívit.

Android One

Google se snaží rozšířit i do třetích zemí. Představil tak exkluzivně pro ně několik funkcí, třeba ukládání YouTube videí a možnost jejich offline přehrávání tam, kde není internet.

Ostatní

Mimo jiné padla řeč i o Internetu věcí. Představil Project Brillo - operační systém pro IoT a Weave - "ovladač" současných zařízení, propojí je s Androidem. Také byly odděleny Fotky od Google+ - to, co si žádalo velké množství uživatelů. Google Maps posílily offline funkce - můžete vyhledávat v uložených mapách, offline informace k bodům zájmu (restaurace, památky, hotely). Rozšířen byl také Cardboard - kartonová krabice pro virtuální realitu. Přibude podpora pro iPhone a bude vylepšena aplikace pro Android. Google Jump - tvorba 3D videí pro virtuální realitu. Na pódiu byly zrekapitulovány i starší projekty - balon Google Loop či auta bez řidiče.

Zprávy ze světa softwaru

Zdroj easter eggu: The Verge

Všechny články v sekci
Článek pro vás napsal Neaktivní Účet 29.5.2015 22:40
Avatar
Aktivity