IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 2 - Instalace a úvodní obrazovka InDesign

V předchozím článku, Úvod do Adobe InDesign, jsme si popsali, čím se InDesign odlišuje od svých grafických bratrů a proč by neměl chybět při tvorbě Vašich úžasných grafických výtvorů.

V této lekci se konečně podíváme i do pracovního prostoru tohoto úžasného grafického programu. Ukážeme si nástroje, které budeme nejčastěji využívat. Nastavíme si pravý panel, abychom na tom pro začátek byli stejně, a nemuseli jsme v průběhu dalších lekcí zbytečně hledat, kde si na kartě okna nastavíme další akce do panelu. Nicméně i k práci s kartou okna se dostaneme do styku, takže nepropadejte panice, že bychom něco neprošli. Vše ale hezky popořádku. Prvotní náš úkol bude InDesign vůbec do počítače nainstalovat.

Instalace Adobe InDesign

Již jsme si prostřednictvím Adobe pořídili licenci buď na samotný InDesign, nebo na balíček, který právě má v sobě tento grafický program. Proto je potřeba si ho nainstalovat. Otevřeme si Adobe Creative Cloud, který již určitě máte nainstalovaný. Zde si najdete (pokud tam máte víc programů) ten s černo červenou ikonou ID a nainstalujeme si ho. Upozorňuji, že po čase bude chtít InDesign, stejně jako ostatní programy od Adobe, (nejen programy od Adobe) aktualizovat. Doporučuji vždy aktualizaci ihned provést, protože většinou se Adobe snaží nějakým způsobem své programy vylepšit a ještě se mi nestalo, že by po aktualizaci nějaký grafický, ani jiný program od Adobe, zásadním způsobem vypověděl službu.

Instalace - Základy Adobe InDesign

První spuštění InDesignu, známé prostředí

Již máme hotovou instalaci a můžeme se do toho pořádně vrhnout. Poprvé spustíme náš grafický software a objeví se velice známé prostředí (předpokládám, že jste již někdy otevřeli Adobe Photoshop, Illustrator atd.). Úvodní obrazovka slouží všem grafickým programům ke stejnému účelu. Musíme si vybrat typ dokumentu, na kterém budeme pracovat. V ostatních grafických softwarech jsme využívali velkou škálu možností. Od prostého formátu A4, přes různé formáty pro web, mobily, vizitky atd. I zde budeme pracovat s vícero formáty, nejčastěji však budeme používat formát A4, protože InDesign slouží zejména k tvoření knih, e-publikací, brožur atd. I když mohou být samozřejmě tyto dokumenty jiného formátu, nejčastěji je najdeme v A4.

Proto po celou základní lekci budeme pracovat s tímto formátem (A4 - š. 210mm x v. 297mm).

První spuštění - Základy Adobe InDesign

Nastavení prvního dokumentu

Formát už máme vybraný, proto bychom mohli spustit tlačítko vytvořit. Zatím tak však neučiníme! Stejně jako např. ve Photoshopu si zde nejprve nastavíme nějaké atributy, které by měl náš dokument mít. Zde již vidíme první odlišnosti oproti dvěma zmiňovaným grafickým softwarům. InDesign se mi zdá v tomhle ze všech nejjednodušší a nejjednoznačněj­ší. Pojďme si však tyto možnosti projit krok po kroku.

Základy Adobe InDesign

Název dokumentu

Jako první možnost se nám nabízí název dokumentu. Ten slouží k úvodnímu pojmenování. V případě následného uložení dokumentu však můžeme kdykoliv název změnit, proto tato položka není příliš podstatná - pokud ovšem nemáme spuštěné větší množství souborů a budeme se potřebovat ve všech vyznat. Pro naše účely můžeme nazvat náš dokument jako "ITNetwork_cviceni".

Výška a šířka

Dále máme také staré známé atributy. Můžeme si nastavit výšku a šířku dokumentu. Pokud však nechceme měnit formát A4 (což nechceme), můžeme nechat původní hodnoty i orientaci na výšku. Jako měrnou jednotku můžeme nechat mm, s těmi totiž budeme pracovat v tomto grafickém softwaru nejčastěji, protože InDesign nám slouží i pro printové materiály (ze všech použitých grafických programů od Adobe nejvíce).

Počet stránek

Nové je však nastavení počtu stránek. V Illustratoru jsme měli možnost nastavit počet pláten.

Počet pláten a stránek není jedno a to samé!

Stránky v InDesignu se nám budou načítat pod sebe na samotnou pracovní plochu. Můžeme v tom sledovat jistou pravidelnost, protože InDesign je v tomto ohledu velice inteligentní a bude nám stránky automaticky vytvářet pod sebe. Např. pokud si zvolíme stránek 5, dá nám první stránku zvlášť, další stránky nám již bude seskupovat po 2. Zde je velký rozdíl oproti Illustratoru, kdy jsme si po pracovní ploše mohli libovolně tvořit kreslící plátna.

Na začátek si nastavíme 4 stránky a začátek od 1. Nechceme začít stránky počítat od druhé a více. Primární textový rámeček necháváme nezakliknutý. To si ošetříme až při práci na pracovní ploše. Vysvětlíme si v dalších lekcích, co znamená mít primární stránku, rámeček atd.

Sloupce a rozvržení mezer

Nové jsou i sloupce a rozvržení mezer. Sloupce se hodí pro materiály, které by obsahovaly velké množství textu, jako např. knihy. Pokud však budete tvořit jednoduché brožury, letáky atd, doporučuji mít pouze jeden sloupec. Opět v průběhu práce na pracovní ploše můžeme měnit.

Ukážu vám, jak sloupce udělat přímo na pracovní ploše velice snadno a rychle. Takto snadno můžeme vytvářet mimo jiné i řádky.

Pro naše účely postačí jeden sloupec a mezeru necháme danou na 4,233mm.

Okraje

Nové je i nastavení okrajů. Okraje neznamenají nastavení safe zóny pro tisk, jako jsme si nastavovali např. v lekcích na Adobe Illustrator pro pokročilé (lekce vizitky). Zde se okraji rozumí místo, kam umístit text. Místo nad okraji můžeme vyplnit různými symboly, illustracemi, případně i poznámkami pod čarou.

Spadávka

Spadávku můžeme označit jako místo na stránce, které přesahuje čistý formát. Je to hranice okolo našeho pracovního dokumentu, kde může dojít při samotném tisku ke ztrátě důležitých textů, ilustrací. Proto se do tohoto prostoru nedoporučuje umisťovat důležité náležitosti, které nesmí v našem dokumentu chybět! Pro tento prostor si necháme nepotřebné části ilustrací, obrázků, které můžeme při samotném tisku oželet. Doporučuje se mít spadávku nastavenou z každé strany alespoň na hodnotu 2,5mm (občas se uvádí i 3mm).

Další funkce

Tlačítka vpravo (svorky) slouží k nastavení provázanosti mezi jednotlivými nastavenými vzdálenostmi. Pokud chceme, aby vzdálenost nahoře, dole, vpravo i nalevo byla stejná, musíme mít tuto provázanost aktivní. To však platilo i v Illustratoru.

Základy Adobe InDesign

Úplně dole vidíme chytré tlačítko náhledu, které nám před samotným potvrzením ukáže, zda jsme si dokument nastavili dobře. Samozřejmě i po potvrzení můžeme úpravy na dokumentu provést.

Základy Adobe InDesign
Výběr dokumentu - Základy Adobe InDesign

Nyní už jen stačí odkliknout a dostaneme se na pracovní plochu. Abych vás nenudil příliš dlouhým textem, nechám si popisy nástrojů, panelů, oken a způsobu zobrazení do dalších lekcí. V dalších lekcích se již rovněž podíváme i na některé praktičtější příklady na pracovní ploše.

Vím, že základy a teorie bývá občas nuda, ale je potřeba si říct vše důležité, abychom mohli poté rychle a efektivně pracovat. Při popisu nástrojů si již ukážeme některé praktické věci :-).

V následujícím kvízu, Kvíz - Úvod a instalace programu Adobe InDesign, si vyzkoušíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.


 

Předchozí článek
Úvod do Adobe InDesign
Všechny články v sekci
Základy Adobe InDesign
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Kvíz - Úvod a instalace programu Adobe InDesign
Článek pro vás napsal Filip Kraic
Avatar
Uživatelské hodnocení:
16 hlasů
Filip Kraic
Aktivity