Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Bývalý kamioňák Zdeněk dnes jedná s řediteli firem

Zdeněk vyzkoušel opravdu nespočet kariérních cest, až bohužel skončil jako řidič u České pošty a svou práci přímo nenáviděl. Hledal východisko změny profesního prostředí, ale jeho vzdělání mu nedovolovalo usilovat o více než prodavače či obchodníka do call centra. Teprve díky rekvalifikaci do IT a možnosti online pohovorů si našel práci, která ho naplňuje. Pracuje nyní v IT firmě, kde řídí několik oddělení a jedná s řediteli firem jako rovnocenný partner.

Blog ITnetwork.cz

Kasíno, herna, prodejce, pojišťovnictví...

Mohl bys mi, Zdeňku, říct něco o sobě? Třeba tvé vzdělání, věk, tvé oblíbené koníčky - jestli tvá cesta vždy vedla směrem k IT přímo nebo oklikou? :-)

Jmenuji se Zdeněk, je mi 33 let. K IT jsem se dostal přes svůj koníček – hraní her a celkově mě IT bavilo od malička. Mám také rád deskové hry, hru na kytaru, cestování a adrenalinové sporty, bojové umění a tak.

Ty jsi měl nějaké IT vzdělání nebo zázemí?

Mám dokončené vzdělání středoškolské ekonomické se zaměřením na agropodnikání. Vyzkoušel jsem více zaměstnání: v kasínu, v počítačové herně a byl jsem prodejce IT komponentů. Také jsem pomáhal lidem opravovat jejich počítače, ale to byla spíš brigáda. Dále jsem se věnoval pojišťovnictví a stylingu jako tzv. realiťák.

Na VŠ jsem studoval religionistiku. Studium jsem ovšem nedokončil. Sice mě to bavilo, ale potřeboval jsem vydělávat peníze. Pak jsem jezdil s kamionem asi zhruba 5 let.

Jak z toho všeho vykrystalizovalo IT?

Říkal jsem si, že bych mohl začít zase dělat hlavou a ideálně v technologiích. Tak jsem narazil na ITnetwork. Byl jsem rád, že je zde možnost nechat si rekvalifikační kurz proplatit Úřadem práce.

Říkal jsem si, že bych mohl začít zase dělat hlavou a ideálně v technologiích. Tak jsem narazil na ITnetwork. Byl jsem rád, že je zde možnost nechat si rekvalifikační kurz proplatit Úřadem práce.

Ty jsi během kurzu pracoval. Jaké to pro tebe bylo?

Měl jsem směny například tak, že jsem první den vstával v 1 ráno a další den jsem vstával ve 4 odpoledne. Takhle bych to nikomu nedoporučoval. Neměl jsem žádnou rutinu ve spánku, což je hrozně důležité, když se člověk učí. Aby člověk látku opravdu pochopil, musel se dalších x hodin učit, na což jsem absolutně neměl čas.

Dokázal bys přímo ukázat prstem na ten moment, kdy ses rozhodl, že chceš jít do IT?

Moje poslední práce před kurzem mně tak všechno zprotivila, že jsem byl ochoten udělat cokoliv, abych z toho utekl. Byl jsem řidič náklaďáku u České pošty. Nikomu to rozhodně nedoporučuji. Objednávejte si přes Zásilkovnu. Průběžně několik měsíců jsem se díval po nabídkách práce a bylo to žalostné: call centra, prodavači a podobné. Nic z toho se mi nelíbilo. Nakonec jsem měl jedinou možnost, změnit obor úplně. Tak jsem si řekl: "Celý život hraješ hry, tak snad ses taky něco naučil."

A jak ses dozvěděl o ITnetworku?

Našel jsem si vás sám. Pak mi ještě kamarád programátor, který mi pomáhal s nějakými úkoly, říkal, že on sám si u vás udělal několik online kurzů. A že se zde sám celkem pravidelně učí nové věci.

Jak probíhalo schvalování tvé žádosti úřadem?

Vlastně to bylo docela jednoduché. Také díky tomu, že jsem měl zajištěn příslib práce. A v té době Pošta hodně propouštěla, takže jsem byl uveden jako ‚v ohrožení ztráty zaměstnání‘. Bylo to v době pandemie.

ITnetwork - Nevolil bych jinak

Jak bys popsal začátky kurzu?

Ty byly dost jednoduché. Pak se to trochu přiostřovalo. Kvůli nedostatku času jsem měl strach, jak všechno stihnu. Tak jsem se dost stresoval, dokud jsem nepřišel na první nalejvárnu. Tady jsem zjistil, že jsou všichni pozadu. Rozdíl byl, jak moc - někdo byl 3 týdny pozadu, jiný měsíc a půl. To už mě uklidnilo a hlavně nalejvárny mi daly nejvíc.

Byl jsi spokojen s lektory s kurzem celkově?

Školitelé byli skvělí. Celkově pojetí kurzu se mi také líbilo. Rozhodně bych ale všem doporučil neusnout na vavřínech a i po skončení kurzu na sobě pracovat a učit se nabyté znalosti prakticky používat. Vytvořit si vlastní projekt, kde bude absolvent pracovat s frameworky a knihovnami.

A co se ti na kurzu líbilo nejvíce a co nejméně?

Ten lidský přístup a nalejvárny se mi určitě líbily. Co se mi líbilo nejmíň, bylo jedno školení, které probíhalo dost chaoticky. Poté jsem se dozvěděl, že byl dokonce ten školitel vyhozen.

Co pro tebe bylo těžké, případně nejtěžší, a co jednoduché, případně nejjednodušší?

Asi nejtěžší pro mě byly algoritmy. Tedy formulovat příkaz tak, aby mu porozuměl stroj, nikoli člověk. Jednoduché pro mě bylo OOP. Přišlo mi totiž velmi intuitivní.

Co byl tvůj hnací motor?

Že prostě buď přijde nějaká změna, nebo se budu muset zastřelit :D Měl jsem omezené možnosti, jak se vymanit z prostředí, které jsem nenáviděl. Opravdu jsem si přál pracovat hlavou. Jenomže to často znamenalo jít na VŠ, a to se mi už nechtělo a ani by to nebylo možné.

Splnil rekvalifikační kurz tvé očekávání?

Splnil je v trošku jiném ohledu. Sice nejsem programátor, ale kdybych na kurz nešel, nikam bych se neposunul. Rozhodně bych nevolil jinak.

Splnil je v trošku jiném ohledu. Sice nejsem programátor, ale kdybych na kurz nešel, nikam bych se neposunul. Rozhodně bych nevolil jinak.

Jaké byly tvé myšlenky po ukončení kurzu?

Byla to úleva, protože jsem tím udělal tlustou čáru za předchozím zaměstnáním.

Blog ITnetwork.cz

Byznys developer/manažer zákaznického centra

Kde a jak sis sháněl práci?

Čistě na internetu. Díky všem těm lock-downům je dnes mnohem jednodušší sehnat si práci všude po celé republice. Nejen pomocí online pohovorů, ale i home officů.

Doporučil bys ITnetwork dál?

Myslím si, že je super. Je to jedno z nejlepších míst, kam jít pro IT znalosti a kde jsou také dobře vysvětleny. Dodnes si sem já i někteří mí kolegové vývojáři chodíme pro radu. Především, když potřebujeme nějakou problematiku vyřešit opravdu rychle.

Jak sis zvládl najít po kurzu práci?

Neskončil jsem jako programátor, přestože jsem se hlásil do jedné firmy právě na tuto pozici. Přijali mě na jinou pozici. Díky mým předchozím zkušenostem v obchodu a rekvalifikačnímu kurzu jsem dnes byznys developer/manažer zákaznického centra.

Jaký byl pohovor a jak ses na něj připravoval?

Pohovor byl skvělý a vlastně úplně jiný než klasický. Připravoval jsem se ovšem na ten klasický styl – jak správně odpovědět na obecně nejčastější otázky a na ty na IT pohovorech. A samozřejmě jsem si zjistil informace o dané firmě. Nic z toho jsem nakonec nepotřeboval, protože jsem přišel na pohovor a začali jsme se bavit o Pánovi prstenů a o deskovkách. Na konci pohovoru jsme neprobrali ani peníze a nic z dalších formalit. Opravdu jsme si jenom přátelsky popovídali. A vlastně díky tomu jsem se do firmy dostal. Seděl jsem do týmu. Peníze jsme řešili až na osobním pohovoru.

Tento postup se stále drží. Když hledáme programátora se zkušenostmi a přihlásí se k nám i junior, co má správný mindset a je to opravdový nadšenec s obrovským potenciálem, vezmeme raději jeho, než seniora, který se do týmu vůbec nehodí. Senioři se vlastně hledají docela těžko, nemají často už díky svým zkušenostem tak ‚volné myšlení‘. A protože pracujeme jinak, takový člověk by se u nás neměl dobře.

Když hledáme programátora se zkušenostmi a přihlásí se k nám i junior, co má správný mindset a je to opravdový nadšenec s obrovským potenciálem, vezmeme raději jeho, než seniora, který se do týmu vůbec nehodí.

Kde dnes pracuješ a jak bys popsal nynější projekt?

Pracuji ve společnosti Eria. A mou funkcí je především stavba a řízení oddělení, která jsou ve firmě potřeba 😊 Také přinášet firmě peníze a shánět vývojářům zakázky, které pro ně budou příjemné a zajímavé. Například, aby mohli používat nové technologie a projekty byly dostatečně zajímavě ohodnoceny.

V tom, co děláme, jsme podle mě nejlepší na trhu. Jedná se o novou technologii. Je to vlastně serverless řešení na Ethereu. Microsoft nás doporučuje svým zákazníkům. Abychom jim vyřešili jejich servery na cloudu.

My nefungujeme jako software house, kde dostaneme zakázku a po x měsících ji v nějakém stavu odevzdáme. Ani nejsme outsourcing, že bychom prodávali lidi. My vlastně pronajímáme celá vývojová oddělení. Ovšem my, firma, tým stále řídíme a zákazník je s nimi kontaktu a sděluje jim své požadavky.

Jsi i tak v kontaktu s programováním?

Docela často se dostávám ke klukům ve vývoji a vidím kód. Ale to je všechno. Nemám teď čas se vzdělávat dál v programování. Starám se o 2 oddělení a musím se učit stále nové a nové věci ve svém nynějším oboru. Věnuji se hlavně obchodu, zákaznické podpoře a trošku marketingu.

Baví tě to, nebo máš programování jako plán B?

Je to moc fajn. Myslím, že pro mě je tahle cesta lepší. Já totiž neměl moc dobré algoritmické myšlení. Ačkoliv umím myslet logicky i analyticky. Těžko říct, kde bych dnes byl, kdybych nastoupil jako programátor a těch 5 měsíců, co zde pracuji, se věnoval čistě programování. Ale rozhodně mi kurz pomohl získat práci u programátorské firmy.

Myslím, že pro mě je tahle cesta lepší. Já totiž neměl moc dobré algoritmické myšlení. Ačkoliv umím myslet logicky i analyticky. Těžko říct, kde bych dnes byl, kdybych nastoupil jako programátor a těch 5 měsíců, co zde pracuji, se věnoval čistě programování. Ale rozhodně mi kurz pomohl získat práci u programátorské firmy.

Takže ti programování nakonec nechybí…?

Určitě bych raději programoval. Nechtěl jsem moc kontakt s lidmi. To se mi zrovna nepovedlo. :D

Na druhou stranu jsem nyní v kontaktu s řediteli a technickými řediteli firem, což je úplně jiná úroveň komunikace. I když to ne vždy je pravda. Většinou se se mnou baví jako partneři. Každopádně i za těch 5 měsíců, co zde pracuji, bych si mohl do životopisu napsat víc, než za svou celou předchozí kariérní zkušenost.

Co všechno jsi se tedy v práci naučil?

Pracovali jsme na low-code platformě. Musel jsem si shromáždit dostatek podkladů, porovnávat konkurenční platformy, abychom se měli od čeho odrazit. K tomu se mi rozhodně zkušenosti z rekvalifikačního kurzu hodily. Pak jsem musel postavit celé oddělení zákaznické podpory a naučit se pracovat se všemi softwary, které nyní využíváme. Jsem opravdu rád, že tu svou hlavu zase používám.

Jak ve vaší firmě nabíráte juniory?

Teď jsme jich nedávno několik přijali. A opravdu se jednalo o juniory, kteří neměli mnoho zkušeností, ale musí mít ten správný mindset. Poté se od nich očekává obrovský rozvoj schopností a vlastní iniciativa. Člověk, který si neprogramuje ve volném čase, kdy si zkouší různé novinky a nové frameworky, nemá na trhu moc velkou životnost. A je jedno, jestli je to programátor vysokoškolák/nad­šenec/rekvali­fikant.

Také vidím problém v tom, že si junioři kolikrát řeknou úplně nesmyslné peníze za to, co umí. Či spíše neumí. Přijde junior a chce pětistovku na hodinu. Ale za co?! Je to úsměvné.

A opravdu se jednalo o juniory, kteří neměli mnoho zkušeností, ale musí mít ten správný mindset. Poté se od nich očekává obrovský rozvoj schopností a vlastní iniciativa. Člověk, který si neprogramuje ve volném čase, kdy si zkouší různé novinky a nové frameworky, nemá na trhu moc velkou životnost. A je jedno, jestli je to programátor vysokoškolák/nad­šenec/rekvali­fikant.

Přemýšlíš o absolvování dalšího kurzu, ať už na ITnetworku ohledně programování nebo čehokoliv dalšího?

Sháním si informace o marketingu. Ale o kurzu jako takovém zatím moc neuvažuji. Chci se věnovat světovým jazykům – španělštině, japonštině a získat nějaký certifikát z angličtiny. Rád bych to stihnul, jen nevím kdy. Vzdělávám se celý život a rozhodně s tím nehodlám přestat.

Kdyby se tě někdo zeptal, že se chce rekvalifikovat, ale není si jistý, jestli je to dobrý nápad nebo ne, co bys mu řekl?

Jestli chce ten člověk dosáhnout v životě nějaké změny, musí vystoupit ze své komfortní zóny. Především, pokud mu nevyhovuje jeho dosavadní zaměstnání ani vyhlídky, kam se může posunout. Pokud není šťastný, kde je, tak ať do toho jde, protože jinak bude nešťastný do konce života.

Jestli chce ten člověk dosáhnout v životě nějaké změny, musí vystoupit ze své komfortní zóny. Především, pokud mu nevyhovuje jeho dosavadní zaměstnání ani vyhlídky, kam se může posunout.

Doporučil bys ITnetwork těm, kteří by se chtěli rekvalifikovat, nebo udělat kurz?

Určitě. Na českém trhu si myslím, že moc lepších kurzů není. A nemluvě o tom, že je možné si rekvalifikaci nechat proplatit a koordinátoři se vším pomohou. A určitě bych doporučil, ať to ten člověk jde dělat naplno (tedy nezaměstnaný) a nebo při nějakém částečným úvazku.

Blog ITnetwork.cz

Další zajímavé články


 

Všechny články v sekci
Blog ITnetwork.cz
Článek pro vás napsala Tereza Blažková 5.12.2022 18:57
Avatar
Autorka ráda zkouší nové formy online marketingu a má blízko k IT businessu. Díky home officu zvládá mateřství i sledovat rychlý svět technologií.
Aktivity