Přidej si svou IT školu do profilu a najdi spolužáky zde na síti :)

7. díl - Evidence osob v jazyce C - Modul spojového seznamu

C a C++ Céčko Dynamická práce s pamětí Evidence osob v jazyce C - Modul spojového seznamu

Vítejte u dalšího tutoriálu ze série Programování v jazyce C pro pokročilé. V následujících dílech završíme naše znalosti nabyté ve zdejších materiálech a to tím, že vytvoříme reálně použitelnou aplikaci v jazyce C. Procvičíme si na ní struktury, ukazatele, dynamické řetězce, moduly, práci se soubory a algoritmizaci.

Bude se jednat o evidenci osob, tedy v podstatě o takový telefonní seznam. Údaje osob budeme zadávat do konzole a samotné osoby uložíme jako struktury do spojového seznamu. V našem případě seznam uděláme obousměrný kvůli lepší optimalizaci a samozřejmě také proto, abychom si to vyzkoušeli :) Seznam bude uložen v samostatném modulu, který budeme do hlavního modulu s programem includovat. Všechny textové řetězce budeme ukládat jako dynamické pro úsporu paměti. Seznam se bude ukládat do souboru CSV a po spuštění programu se uložené osoby načtou ze souboru do paměti. Nebude chybět ani vyhledávání osob podle části jejich jména.

Výsledná aplikace bude mít následující podobu:

Evidence osob v jazyce C

Vypadá to zajímavě, že? Pojďme začít.

Hlavičkový soubor seznam.h

Abychom nepsali celý program do jedné dlouhé nudle kódu, rozdělíme ho do modulů. Moduly budou pouze 2 - hlavní modul s programem, který bude obsahovat


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V této sérii procvičíme vše co jsme se zde naučili na reálně použitelné aplikaci. V tomto dílu deklarujeme struktury a připravíme modul pro spojový seznam.
Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo za 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (1)