6. díl - Scaffolding a Entity Framework v ASP.NET MVC

C# .NET ASP.NET MVC Scaffolding a Entity Framework v ASP.NET MVC

ONEbit hosting Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulém dílu našeho seriálu tutoriálů o tvorbě webových aplikací v ASP.NET MVC jsme si upravili předgenerovaný projekt z Visual Studia do podoby osobního blogu. Dnešní díl bude nabitý nejmodernějšími technologiemi, pomocí kterých vytvoříme během okamžiku administraci článků na blogu.

Scaffolding

Scaffolding v ASP.NET MVC

Webové frameworky jsou koncipované tak, aby co nejvíce zjednodušily práci programátora a zejména zredukovaly množství kódu, které musí napsat. Ačkoli se jim to daří, tak stále existují situace, kde je určité množství stereotypního kódu nutné a neexistuje způsob, jakým by ho framework mohl nahradit.

Chystáme se programovat administraci článků na webu a proto budeme potřebovat nějaký kontroler, model článku, databázovou tabulku a 5 pohledů (výpis, editace, přidání, odstranění, detail). Tyto součásti aplikace jednoduše musí obsahovat a nezáleží na tom, v jak geniálním jazyce ji programujeme. Nemusí je však stereotypně psát programátor, ale může je za nás vygenerovat IDE. Tomuto principu se říká scaffolding (nejlepší překlad je asi kostra). Visual Studio nám jednoduše předgeneruje databázi, kontroler a pohledy. Získáme tak kostru se základní funkčností, kterou pouze upravíme.

Entity framework

S databází budeme pracovat pomocí technologie Entity Framework, což je tzv. ORM (objektově-relační mapování). Databázové tabulky se přímo mapují na C# třídy, v kódu pracujeme jen s objekty a framework sám na pozadí generuje SQL dotazy. S jazykem SQL vůbec nepřijdeme do styku a naše aplikace je 100% objektová. Ačkoli se budu snažit vše podrobně popisovat, doporučím nováčkům na poli ORM návštěvu sekce Databáze v C# .NET, kde je ORM popsané podrobněji.

Code First a Database First přístupy

S Entity Frameworkem můžeme pracovat dvěma způsoby. Můžeme vytvořit C# třídu a EF nám podle ní automaticky vygeneruje databázovou tabulku a potřebný kontext. Tomuto přístupu se říká Code First. Druhý způsob spočívá v založení databáze, ze které nám EF vygeneruje třídy a kontext. Asi vás nepřekvapí, že se druhý přístup jmenuje Database First. Jelikož vytvořit třídu je mnohem jednodušší než vytvořit databázi, zvolil jsem pro tutoriál přístup Code-First.

Vytvoření modelu

Protože entity framework používá určité konvence a převádí názvy tříd do množného čísla, budeme aplikaci psát anglicky, aby názvy nebyly zkomolené. Do složky Models si tedy přidejme novou třídu Article. Bude vypadat takto:

public class Article
{
    public int Id { get; set; }
    public string Content { get; set; }
    public string Title { get; set; }
    public string Description { get; set; }
}

Třída obsahuje několik vlastností, konkrétně id, obsah, titulek a popisek. Můžete si k článku přidat např. ještě klíčová slova, datum publikace a podobně. Id musí mít každá entita, až z kódu vygenerujeme tabulky, tak se stane jejím primárním klíčem, který bude články jednoznačně odlišovat i kdyby měly třeba stejný titulek.

Rebuild

Aby uměl Entity Framework databázi vygenerovat, musíme projekt rebuildnout, jelikož ještě nebyl s touto třídou sestaven. Toho dosáhneme kliknutím pravým na projekt v Solution Exploreru a výběrem možnosti Rebuild. Třída se tím zkompiluje.

Rebuild projektu v ASP.NET MVC

Nyní si přidáme nový kontroler. Zobrazí se nám dialog s výběrem Scaffoldu, kde zvolíme MVC Controller with views, using Entity Framework.

Scaffolding controller v ASP.NET MVC

Jako název kontroleru zvolíme ArticleController, jako model zvolíme naši třídu Article a jako datový kontext vybereme již existující kontext aplikace, ve kterém jsou uživatelé a jejich role.

Scaffolded controler v ASP.NET MVC

Dialog potvrdíme.

Byl nám vygenerován ArticleController s několika metodami (akcemi). Nalezneme zde akce:

 • Index - Výpis všech článků
 • Details - Výpis jednoho článku
 • Create - Vytvoření článku
 • Edit - Editace článku
 • Delete - Odstranění článku

Když se podíváme do složky Views, nalezneme zde složku Article a v ní 5 pohledů pro tyto akce.

Aplikaci nyní spustíme a přejdeme na záložku Články:

Seznam článků v ASP.NET MVC

Aplikaci zastavme a přejděme do Server Exploreru, kde mezi Data Connections nalezneme naše připojení k databázi. Mezi databázovými tabulkami aplikace nalezneme Articles:

Tabulka articles v ASP.NET MVC

Když si ji rozklikneme, má následující strukturu:

Struktura tabulky articles v ASP.NET MVC

Toto všechno se vygenerovalo opravdu jen na základě toho, že jsme do aplikace přidali třídu Article s několika vlastnostmi.

Můžeme si aplikaci zkusit znovu spustit a přidat nějaký testovací článek:

Přidání nového článku v ASP.NET MVC

Zobrazí se nám v seznamu článků:

Seznam článků v ASP.NET MVC

A můžeme si ho také otevřít pomocí metody Details:

Detail článku v ASP.NET MVC

Všimněte si URL adresy:

http://localhost:52220/Article/Details/1

První parametr označuje název kontroleru, který se má spustit (Article), druhý je název jeho metody (Details). V předchozích aplikacích jsme měli v kontroleru vždy jen jednu metodu (Index) a ta se spustí automaticky, když žádný parametr nezadáme. Další parametry jsou parametry dané akce (metody) v kontroleru, zde se jedná o ID článku, který zobrazujeme.

Mechanismu, který převádí URL adresu na volání metod kontroleru se říká routování. Jeho nastavení můžeme měnit (ačkoli to asi nikdy dělat nebudeme) a naleznete ho App_Start/Rou­teConfig.cs.

Metoda details v ArticleController vypadá takto:

// GET: /Article/Details/5
public ActionResult Details(int? id)
{
    if (id == null)
    {
        return new HttpStatusCodeResult(HttpStatusCode.BadRequest);
    }
    Article article = db.Articles.Find(id);
    if (article == null)
    {
        return HttpNotFound();
    }
    return View(article);
}

Nullovatelný parametr id je jako obyčejný parametr metody. Získání článku z databáze má na svědomí opravdu jen tento řádek:

Article article = db.Articles.Find(id);

Pokud jste Entity Framework neznali, tak ho nyní asi budete milovat :)

Zkuste si pročíst zdrojový kód dnešního řešení a zopakovat si ještě jak vše funguje. Příště začneme scaffoldovaný kód upravovat tak, aby se články přiblížily nějaké naší představě. Projekt je jako vždy níže ke stažení.


 

Stáhnout

Staženo 345x (21.47 MB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce C#

 

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
13 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Miniatura
Předchozí článek
Úprava template MVC v ASP.NET
Miniatura
Všechny články v sekci
Základy ASP.NET MVC
Aktivity (1)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (9)

Avatar
Lukáš Baťha:25.6.2016 21:56

v modelu mám class Article s atributy...

 
Odpovědět 25.6.2016 21:56
Avatar
vajkuba1234
Člen
Avatar
Odpovídá na Lukáš Baťha
vajkuba1234:26.6.2016 12:26

Z tveho popisu fakt nelze zjistit nic. Zaloz si vlakno na foru, nahazej tam kontroler s modelem, co ti to pise nebo nepise. Btw. V modelu mas vlastnosti.

Odpovědět 26.6.2016 12:26
No hope, no future, JUST WAR! For world peace Israel must be DESTROYED!
Avatar
Lukáš Baťha:26.6.2016 15:50

Díky za snahu. Podařilo se mi to způsobem "database first". Druhý způsob ještě zkusím.

 
Odpovědět 26.6.2016 15:50
Avatar
CesurMirka
Redaktor
Avatar
CesurMirka:14.7.2016 14:40

A skusil si to zapnut a vypnut ? ...Nie naozaj, mala som podobny problem,ale po rebuildnuti, otvoreni a zatvoreni stranky v prahliadaci sa mi nakoniec databaza vytvorila.

 
Odpovědět 14.7.2016 14:40
Avatar
Mirek
Člen
Avatar
Mirek:26.12.2016 16:11

Boli tam 2 problemy:

 1. Visual Studio mi ponukol automaticky nazov kontroleru ArticlesContro­ller. Pre to "s" navyse to neslo. Preco si nemozem vybrat nazov, aky chcem?
 2. Ak je niekto prihlaseny do windows ako StandardUser a nie ako admin, tak mu to nevytvori databazu.
 
Odpovědět 26.12.2016 16:11
Avatar
David Novák
Člen
Avatar
David Novák:21. února 8:57

Davide, děkuju za výborný tutoriál, vše funguje perfektně! David

 
Odpovědět 21. února 8:57
Avatar
Ondřej Kíčruj:5. dubna 10:32

Ahoj,
nejde mi vytvořit ArticleController. VS 2017 mi posílá hlášku, zkoušel jsem různé možnosti zmíněné zde v diskuzi, ale bohužel jsem se dál nedostal.

 
Odpovědět 5. dubna 10:32
Avatar
vajkuba1234
Člen
Avatar
Odpovídá na Ondřej Kíčruj
vajkuba1234:5. dubna 13:39

Zkousel jsi rebuild? - blbost
Stahl sis ten tutorial a chces na nej navazat a nebo to pises sam od zacatku?

Editováno 5. dubna 13:41
Odpovědět 5. dubna 13:39
No hope, no future, JUST WAR! For world peace Israel must be DESTROYED!
Avatar
Ondřej Kíčruj:6. dubna 7:48

Rebuild jsem zkoušel, píšu to od začátku. Zkusím to ještě stáhnout. To mě nevím proč nenapadlo. Dík.

 
Odpovědět 6. dubna 7:48
Avatar
quartsik
Člen
Avatar
quartsik:Včera 19:02

Ahoj, mám VS 2017 a postupoval jsem podle návodu.. vše funguje a DB se založila podle očekávání, nicméně když chci přidat článek, tak se mi nevygenerují okýnka na vyplnění textu... vypadá to asi jako na přiloženém obrázku... Nemáte někdo tušení, kde se mohla stát chyba?

 
Odpovědět Včera 19:02
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 19. Zobrazit vše