Brno? Vypsali jsme pro vás nové termíny školení Základů programování a OOP v Brně!
Avatar
Dominik Šindelář:3. února 21:58

Zdravím.

Rád bych se zeptal zde zkušenějších programátorů o radu. Před nedávnem jsem dokončil studium střední školy zaměřené na IT (SŠINFOTECH Frýdek-Místek, pro ty co by náhodou věděli).
Nyní si doplňuji angličtinu v Praze a přemýšlím do čeho se pustit dál. Na vysokou se zatím nechystám, takže jde spíše o samostudium a účast na odborných kurzech. Zajímají mě hodně webové aplikace, frontend a rád bych se zeptal, čím začít, případně co musím ovládat k tomu, abych měl možnost dostat v tomto nějakou práci. Ze školy mám základy v HTML, CSS, z programování nějaké základy v C# a velice letmý náhled do JavaScriptu.

 
Odpovědět 3. února 21:58
Avatar
Tomáš
Člen
Avatar
Odpovídá na Dominik Šindelář
Tomáš :3. února 22:36

Ahoj pokud se chystáš věnovat frontendu, pak by si měl mít zmáknuté HTML + CSS.
Především pak vědět něco o tvorbě responzivních webů.
Mrkni především na (flex box, grid a media queries).
Hodně firem dnes požaduje nějaky css framework nějčastěji Bootstrap určitě vyzkoušej.
https://getbootstrap.com/
Ohledně Javascriptu bych se být tebou podíval na základy a pak bych zkusil jQuery. Což je framework, který ti dost usnadní práci.

No a nakonec zkoušej pokud možno na reálných projektech, ať už pro sebe nebo pro někoho. Pokud se budeš někde ucházet o místo na 99% budou chtít nějaké reference.

 
Nahoru Odpovědět 3. února 22:36
Avatar
patrik.valkovic
Šéfredaktor
Avatar
Odpovídá na Tomáš
patrik.valkovic:3. února 23:14

jQuery už bych dnes nedoporučoval, naopak bych od něj spíše odrazoval. Nicméně základem je mít perfektně zmáknutý JavaScript.
Za knihovny či frameworky bych se spíš podívat na VueJS, React, Angular (vzestupná obtížnost na naučení, klesající obtížnost na vývoj).

Nahoru Odpovědět  +3 3. února 23:14
Nikdy neumíme dost na to, abychom se nemohli něco nového naučit.
Avatar
Pavol Hejný
Autoredaktor
Avatar
Odpovídá na patrik.valkovic
Pavol Hejný:4. února 2:30

Jsou případy, kdy se i jQuery hodí, ale spíš na rychlé ohackování problému, než na systematický vývoj.

Nahoru Odpovědět  +3 4. února 2:30
/^(web )?(app )?developer$/
Avatar
Tomáš
Člen
Avatar
Odpovídá na patrik.valkovic
Tomáš :4. února 12:41

Neříkám, že frameworky, které jsi napsal nejsou lepší. Zmiňoval jsem, že stále je mezi firmama největší poptávka po jQuery. Mrkni a porovnej kolik firem ma v požadavcích jQuery a kolik Vue či React. po čase se to určitě může měnit a je to dost pravděpodobné.

 
Nahoru Odpovědět 4. února 12:41
Avatar
Pavol Hejný
Autoredaktor
Avatar
Odpovídá na Tomáš
Pavol Hejný:5. února 14:27

Osobně bych spíš nešel pracovat někam, kde jako primární technologii používají jQuery. jQuery je opravdu dobré umět do té úrovně, že dokážu rychle vyprototipovat chování bez nutnosti nějakých hlubších strukturálních zásahů do appky.

Mnohem užitečnější je se naučit jiný stack - React+Redux, React+MobX, Angular, Vue,...

Ale úplně klíčové je dobře znát javascript a moderní prohlížečová API a jak vůbec funguje web - např. vědět jak dobře napsat single page appku.

Často vidím, že lidé mají naprosto zbožštěný react, používají tam tunu knihoven, ale to jak např. funguje routing, stav aplikace nebo DOM moc nevědí bez všech těch knihoven.

Nahoru Odpovědět  +2 5. února 14:27
/^(web )?(app )?developer$/
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 6 zpráv z 6.