Avatar
Ziki
Redaktor
Avatar
Ziki:3.11.2014 21:52

Ahoj, blíží se podávání přihlášek na vysoké školy a já se tak nějak nemůžu rozhodnout, kam půjdu. Zatím vybírám mezi UK, ČVUT v Praze nebo VUT a MU v Brně. Protože mě na všechny tyhle školy vezmou bez přijímaček (úspěšný řešitel MO, FO), tak bych to rád rozhodnul ještě před podáním přihlášek, abych zbytečně neutrácel.
Někdo mi říkal, že na výběru VŠ až tak uplně nezáleží, že to vyjde pomalu všude nastejno, čemuž se mi nechce moc věřit a byl bych rád, kdyby mi někdo situaci trochu osvětil.
Co se týče výběru budoucího zaměstnání, tak si stále nejsem uplně jistý, ale baví mě programovat (C#, viz hra MultiTask tady na itnetworku; hodlám někdy zkusit i C++, možná i javu), takže to asi bude něco okolo vytváření softwaru.
Budu rád za jakékoliv rady, ono tvrzení, že to vyjde nastejno me nahlodává k tomu abych si vybral stejnou VŠ jako spolužáci v domění že se budem vídat (přestože budem na jiné fakultě, protože z našeho ročníku se na programování zaměřuju pouze já). Ale zas mě trošku žere svědomí, že bych pak třeba plně neuplatnil svůj (s nadsázkou) "talent".

Odpovědět 3.11.2014 21:52
Ve vědění je síla.
Avatar
Bogdan
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Ziki
Bogdan:3.11.2014 22:02

Mě čeká příští výběr VŠ v zahraničí, a nervozní jsem už teď :D
Jediné co ti nedoporučují, je jít na školu jen kvůli spolužákům alias kamarádům.

Na VŠ totiž už nemusíte být kamarádí(nové lidi atd..).

Tu chybu jsem udělal když jsem šel na SŠ, takže jsem po pul roce přestoupil :D

Editováno 3.11.2014 22:05
Nahoru Odpovědět  +1 3.11.2014 22:02
Pořiďte si zánovní MacBook od AppleTRH.cz
Avatar
Odpovídá na Ziki
Dominik Chrastek:3.11.2014 22:16

Ahoj, taky mě to letos čeká, a nejlepší asi bude, když se pobavíš s lidma, kteří na těch školách studují, popř. si zajdeš na DOD a popovídáš si s něma i tam.

Nahoru Odpovědět  +1 3.11.2014 22:16
Matematika: jednoduchá pravidla, složité následky.
Avatar
tomasmanhal
Člen
Avatar
Odpovídá na Ziki
tomasmanhal:4.11.2014 1:38

Však si projeď jejich studijní plány, nabídky předmětů, možností stáží, studijních výměnných pobytů, bonusů ke studiu. Zajeď si na DOD a vyber si to, co by ti nejvíce vyhovovalo :-) Ona má každá ta škola svoje specifika a přecejen tam nějaký rok života strávíš, tak vybírej i podle prostředí :-)

Nahoru Odpovědět  +1 4.11.2014 1:38
Kdyby nám dodali k životu zdrojový kód, vše by bylo jednodušší...
Avatar
Gramli
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Ziki
Gramli:4.11.2014 10:51

Já chodím na VUT a jsem nadmíru spokojen. Podle toho co píšeš, tak přemýšlím na VUT FIT? Pokud nejsi v programování dobrý, tak na FITku moc volného času mít nebudeš, mají strašnou spoustu projektů během semestru a mám pocit, že ze začátku programují strukturovaně. Pak vím, že v 1 ročníku spousta lidí bojovala s matikou, která se vůbec nepodobá klasické matice :D . Já na FIT však nechodím vím to jen od spolubydlících.

Nahoru Odpovědět 4.11.2014 10:51
Kdo to říká ten to je...
Avatar
Luboš Satik Běhounek
Autoredaktor
Avatar
Odpovídá na Ziki
Luboš Satik Běhounek:4.11.2014 10:59

Při výběru práce opravdu škola je až druhořadá, většina firem kouká na znalosti a zkušenosti.

Některé školy jsou víc zaměřené na programování a IT celkově a z matematiky berou jen základy (diferenciální počet, algebra, matematická logika - to je třeba čvut) a některé zase víc na tu matematiku (matfyz), takže záleží na tobě, jestli chceš víc programování a základy matematiky nebo obráceně :)

Nahoru Odpovědět  +4 4.11.2014 10:59
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Avatar
Ziki
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Luboš Satik Běhounek
Ziki:4.11.2014 20:54

Matematika mi nijak zvlášť nevadí, po tátovi na ni mám hlavu (odtud MO), zajímalo by mě jak moc se ale ta vyšší matematika upotřebí při programování, když nebudu zrovna vytvářet něco jako WolframMathematica /* nadsázka */. Jinak pokud někdo znáte někoho kdo na těchto školách informatiku studuje, tak bych byl rád kdyby jste mi na něj dali nějaký kontakt, že bych se ho optal na pár věcí :)

Nahoru Odpovědět 4.11.2014 20:54
Ve vědění je síla.
Avatar
Frofo1
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Ziki
Frofo1:5.11.2014 0:45

Já sice neznám nikoho, kdo na některé z těchto škol studuje, ale třeba v případě VUT zkus kouknout na toto http://www.seitler.cz/…-na-fit-vut/
Celkem příjemné čtení a dozvíš se něco o předmětech a jak to tam funguje. :)
Určitě najdeš na netu i něco podobného z ostatních škol.

Nahoru Odpovědět 5.11.2014 0:45
Dobří ajťáci umí technologie dobře používat. Ti nejlepší je vytvářejí. :)
Avatar
Odpovídá na Ziki
Neaktivní uživatel:5.11.2014 7:23

V matematike, resp. pri počítaní matematiky rozmýšlaš podobne ako, keď programuješ, je to skvelý tréning a väčšinou platí pravidlo, že ten kto vie dobre matiku, nemá problém s programovaním. Spojitú matematiku nebudeš potrebovať vedieť veľmi do hĺbky, pre informatikov je veľmi dôležitá diskrétna matematika(aj keď je asi 4x ťažšia ako spojitá), kedže na nej funguje takmer všetko čo sa týka počítačov. Osobne si myslím, že matika ako taká ti položí veľmi dobré základy, na ktorých sa dá stavať :). Ono nie náhodou sa uči takmer na každej škole zameranejna informatiku.

Editováno 5.11.2014 7:23
Nahoru Odpovědět  ±0 5.11.2014 7:23
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Luboš Satik Běhounek
Autoredaktor
Avatar
Odpovídá na Ziki
Luboš Satik Běhounek:5.11.2014 8:11

Středoškolská matematika bude z 99% stačit, i při programování 3D aplikací toho moc z VŠ není potřeba, pokud tam neděláš nějaké složitější věci, pokud jste na SŠ probírali matice, vektory, apod. a zbytek si případně vygooglíš :)

Nahoru Odpovědět 5.11.2014 8:11
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Avatar
mnauik
Člen
Avatar
Odpovídá na Ziki
mnauik:5.11.2014 12:51

Průměrný i lehce nadprůměrný programátor vyšší matematiku nepotřebuje. Stačí ti jen základy SŠ.

Nahoru Odpovědět 5.11.2014 12:51
minusuj mě, ale zdůvodni to ;)
Avatar
mnauik
Člen
Avatar
Odpovídá na Luboš Satik Běhounek
mnauik:5.11.2014 12:55

Na důvěryhodných zahraničních stránkách jsem četl, že k programování 3D aplikací je třeba znát lehce lineární algebru.

Předpokládám, že za vyšší matematiku považuješ matematiku vyučovanou na VŠ.

Nahoru Odpovědět 5.11.2014 12:55
minusuj mě, ale zdůvodni to ;)
Avatar
Luboš Satik Běhounek
Autoredaktor
Avatar
Odpovídá na mnauik
Luboš Satik Běhounek:5.11.2014 13:05

Jj, zaklady linearni algebry na 3D vetsinou potrebujes, nekde se to uci uz na stredni - treba segru ucili gaussovu eliminacni metodu uz ve druhaku na stredni na obycejnym gymplu.

Ale u nekterych 3D enginu (napr. OGRE) se u zakladnich operaci obejdes i bez matic, v podstate si tam vystacis jen s 3D vektorem (i na rotace).

Az kdyz budes chtit pouzivat shadery nebo jine "pokrocilejsi" postupy, tak uz musis znat i ty matice, nebo pokud budes pouzivat nejaky engine, ktery to nedela za tebe :) .

Nahoru Odpovědět  +1 5.11.2014 13:05
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Avatar
goublin
Člen
Avatar
goublin:17.11.2014 21:25

Já mám s tímhle jakš takš zkušenost, tak můžu něco sesmolit. :)

V prvé řadě bych ti NEdoporučoval VUT v Brně, škola je to bezesporu kvalitní a těžká, ale v posledních letech se neskutečně zhoršil přístup ke studentům. Je taky známo, že po dokončení bakaláře plno studentů prchá dodělat magistra na jinou školu (FI MUNI) a rozhodně to není jen kvůli tomu že to nedávají. Ono stačí projít nějaká fóra a najdeš odstavce a odstavce negativ na VUT. A taky pokud si viděl náborové video "Vlk z VUT" tak je to všechno přesně naopak :)

FI MUNI je rozhodně více teoretická, nebudeš kódovat tak šíleně jako na VUT. Osobně myslím, že na FI MUNI je docela složité se dostat, protože přijímačky probíhají pomocí Scio testů a jsou společné pro všechny obory, takže budou tam úlohy z logiky, kultury, historie, češtiny...:) (možná by tě to minulo - nevím jak to tam mají s přijímáním na základě průměru). Kdybych si měl zvolit z brněnských škol tak rozhodně beru MUNI. Celkově je tam cítit taková "příjemnější" atmosféra.

VŠB Ostrava - tak pokud nejsi někde ze severní Moravy (anebo máš problém s dojížděním) tak o této škole ani neuvažuj :). Kvalitami jasně zaostává za pražskými a brněnskými školami. Na školu se vpohodě dostane i člověk co se o IT nikdy nezajímal a na střední měl 4 z matiky. Jen pro představu: na přijetí stačil vypočítat jeden příklad z 20. No udělej si obrázek sám :). Na druhou stranu tady zažiješ jako na jediné technické škole alespoň nějaký studentský život :).

VŠE FIS Praha - kódit se tu moc nenaučíš, je to celé o ekonomickém/ma­nažerském směru v informatice. Myslím si, že zbytečně moc lidí na tuto školu zbytečně nadává, ale pravda je že po promocích ze školy nevyjdeš jako "programovací mašina". Ale pokud by ses nechtěl věnovat vyloženě programování tak bych tuto školu nezatracoval, minimálně bych o ní uvažoval jako o krajní možnosti.

FIT ČVUT - asi nejlepší varianta. Pokud máš možnost tak bych šel určitě tady. Na možnost brigády nebo studentského života rozhodně zapomeň, je toho fakt hodně. Na druhou stranu ČVUT je záruka kvality, takže tady nemůžeš šlápnout vedle.

FJFI ČVUT - často opomíjená škola, ale je fakt dobrá :). Když vystuduješ jaderku tak tě vezmou okamžitě kamkoliv, tam máš potom práci jistou za fantastické peníze, zaměstnavatelé na tebe budou stát fronty. Nevýhoda této školy je, že je tu fakt hodně hodně moc matiky(matematická analýza, lienárni algebra,matematická ekonomie...) a možná až zbytečně. Pokud zvolíš dobrý obor (ASI,APIN) tak budeš dobrý matematik, programátor i ekonom(dokonce lepší ekonom než kdybys vystudoval VŠE ;) ).Ale škola je to fakt těžká, musíš mít velkou vůli ji dostudovat, na brigády nebo studentský život zapomeň.

MFF UK - neporadím, protože zase tak moc o ni nevim. Je dost přirovnávána k jaderce, je tam taky hodně matiky a fyziky. Osobně bych asi raději volil jaderku, ale řekl bych že to výjde tak zhruba nastejno.

Pokud ti nedělá problém dojíždění/kolej/o­dloučení od rodičů atd. tak bych určitě volil nějakou z pražských škol. Nejlepší volbou je určitě FIT a nezatracoval bych ani tu Jaderku.

Ono nakonec stejně poznáš, že nejvíce se stejně naučíš sám a že tam budeš sedět kvůli tomu zatracenému titulu. Kdyby dnešní zaměstnavatelé raději více hleděli na um programátora a ne na titul bude na světě líp. Na 90% školách se stejně učíš zbytečnosti co nikdy nevyužiješ. Kdyby tohle bylo nahrazeno více praktickou výukou bylo by to o něčem jiném.

Ono kdybych si měl znovu vybrat kam bych šel, tak bych asi nešel nikam :). Status studenta je výborná výhoda, ale za to šrocení zbytečností a za ty nervy u zkoušek to imho nestojí. :)

A jak už bylo zmíněno, školu kvůli kamarádům opravdu nevybírej. :)

Aloha.

 
Nahoru Odpovědět  +1 17.11.2014 21:25
Avatar
Odpovídá na goublin
Michal Žůrek (misaz):17.11.2014 22:02

v té terminologii tápu. Co je to "studentský život"?

Nahoru Odpovědět  ±0 17.11.2014 22:02
Nesnáším {}, proto se jim vyhýbám.
Avatar
Jan Vargovský
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek (misaz)
Jan Vargovský:17.11.2014 22:07

Představ si to jako něco, kde je tag 18+.

 
Nahoru Odpovědět  +8 17.11.2014 22:07
Avatar
goublin
Člen
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek (misaz)
goublin:17.11.2014 22:10

No u normálních smrtelníků by to bylo něco jako chlastat, souložit, kalit, vyspávat do odpoledne, sem tam si něco přivydělat... :D

U programátorů to je něco ve smyslu, že na své projekty bude minimum času.

Editováno 17.11.2014 22:10
 
Nahoru Odpovědět 17.11.2014 22:10
Avatar
Posix
Člen
Avatar
Odpovídá na goublin
Posix:18.11.2014 3:30

Nevím, kolik ti je, ale těch posledních pár vět je podle mě blbost. Když si představím, že dalších 50 roků budu jen pracovat, tak rád ještě pár roků budu chodit do školy. Je pravda, že když jsou zkoušky, tak je to na nic, ale v práci máš taky občas víc věcí a nestíháš. U programátora je to ještě horší, ten pořád nestíhá :D

Nahoru Odpovědět 18.11.2014 3:30
Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě.
Avatar
hanpari
Redaktor
Avatar
Odpovídá na goublin
hanpari:18.11.2014 6:50

No nevím, tam odkud jsem zaměstnavatelé na nikoho fronty nestojí, ať už má vystudované cokoliv.

Jinak s tou poslední větou souhlasím, ale z úplně jiných důvodů.

Jenže já jsem z úplně jiného oboru :)

 
Nahoru Odpovědět 18.11.2014 6:50
Avatar
vodacek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Luboš Satik Běhounek
vodacek:18.11.2014 10:40

a někoho na čvut vyhodí z lineární algebry a přesto si na truc ty hry stále dělá, děsivé

 
Nahoru Odpovědět  +2 18.11.2014 10:40
Avatar
Luboš Satik Běhounek
Autoredaktor
Avatar
Odpovídá na vodacek
Luboš Satik Běhounek:18.11.2014 12:42

Tak já algebru taky napoprvé nedal a můj nadřízený taky ne... :)

Nahoru Odpovědět  +3 18.11.2014 12:42
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Avatar
Ziki
Redaktor
Avatar
Ziki:18.11.2014 16:45

Dík za radu, od napsání jsem o tom hodně přemýšlel, rozhodl jsem se tak nějak že do Brna nechci a zatím u mě vyhrává MFF (hlavně kvůli matematice a kvůli tomu že má jméno), teď momentálně bojuji s konkrétním zaměřením, což bude asi jedna z mála věcí co mě donutí změnit volbu VŠ.

BTW. Když jsem si vaše odpovědi četl ve škole tak jsem omylem označil jednu odpověď jako správnou, nešlo by to vzít zpět? Hlavně proto aby to nevypadalo, že je vlákno uzavřeno a taky protože na moji otázku neexistuje uplně jednoznačná odpověď a tohle vlákno vnímám jako diskuzi. dík :)

Nahoru Odpovědět  +1 18.11.2014 16:45
Ve vědění je síla.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 22 zpráv z 22.