Přidej si svou IT školu do profilu a najdi spolužáky zde na síti :)
Avatar
hlavne.anonimne:7.1.2015 21:57

Zdravím :)

Myslím, že titulek mluví za vše, nicméně to trochu rozvedu. Chci školu, kde bych měl určitou volnost, kde bych zkrátka a dobře dělal to, co mě baví. Když vidím, jak jsou bývalí spolužáci znechucení realitou českých škol, tak si říkám jestli vůbec existuje škola, na které bych byl spokojený. Samé statusy na FB o tom, jak se na VŠ utrácí motivace atd :D Např. Co tak slýchávám, tak VUT v Brně je víc o matematice a fyzice, než o IT. Programování je tam C/Assembler a prý také nic moc. Přijde mi, že tohle je prostě české školství...

Proto ani nehledám školu po ČR. Chtěl bych najít něco, kde by vše bylo spíše o praxi. Sám se považuji za pokročilejšího programátora, proto si nemyslím, že by mě psaní "jednoduchých prográmků aka kalkulačka tisíckát jinak" na VUT nějak extra bavilo. Nic proti VUT, je to těžká škola, jenže já hledám něco jiného. U hodně lidí to bylo tak, že je VŠ prostě odradila a ani ji nedokončili. Prostě chci školu, kde už zjistili, že existuje něco jako responzivní design nebo třeba takové mobilní aplikace :)

Na závěr, než vznesu dotaz, chci říct jedno - nechci urazit nikoho, komu se na VUT líbí :) použil jsem to jak příklad...

Jak se na to díváte vy? Neřeší někdo něco podobného? Nemůže někdo něco doporučit? :)

Díky

 
Odpovědět 7.1.2015 21:57
Avatar
Matúš Petrofčík
Šéfredaktor
Avatar
Odpovídá na hlavne.anonimne
Matúš Petrofčík:7.1.2015 22:19

Nájdi si takú školu, v ktorej si budeš môcť vyskladať predmety aké ťa bavia (+ povinné zlo ktoré žiaľ musíš mať), a budeš do školy chodiť rád. Myslím že ak profesori nie sú debili, tak sa v prípade nedostatku vedomostí sami niečo naučia, a ak budete preberať niečo čo ty už ovládaš, tak ti dajú pokoj :)

Ja som si napríklad vybral takú školu, kde sa učím za učiteľa informatiky (pedagogika + "informatika"). Dôvodom bola predstava o jednoduchosti a o kope voľného času na samoučenie. Žiaľ bola to hlúposť, pretože sa musím učiť veci nepotrebné, hlúposti, a vo voľnom čase aj tak neštudujem.

Že je matematika a fyzika ťažká, s tým nenarobíš nič. Je ale dobré vedieť aj tieto veci, a myslím že ako programátor by si to mal zvládnuť. Ja sa napr. po večeroch učím stredoškolskú matematiku, ktorú žiaľ neovládam tak, ako by som momentálne potreboval (njn, na ekonomickej škole sme matiku nemali a ZŠ mi nestačí).

Ak by som si mal vybrať vysokú školu teraz, zaujmem k tomu iný prístup. A ako som písal, zameral by som sa aj na možnosť výberu predmetov, aby som si mohol vybrať to, čo ma najviac baví, a v čom vidím svoju budúcnosť.

Nahoru Odpovědět  +1 7.1.2015 22:19
obsah kocky = r^2 ... a preto vlak drnká
Avatar
Martin Dráb
Redaktor
Avatar
Martin Dráb:8.1.2015 14:45

Trochu mi přijde, že možná hledáš spíše sekvenci praktických školení než VŠ.

Co můžu říci o VŠ, kde se vyskytuji já, tak pokud přežiješ nějaké ty povinné předměty, můžeš si studovat, co tě baví (pokud je takový předmět v nabídce samozřejmě). Nikdy jsem se nesetkal s problémem, že by si třeba někdo stěžoval, že jako nebakalář chodím na předměty určené pro bakaláře (ono se o tom ani nebylo třeba zmiňovat). Takže si v podstatě stačilo vzít seznam předmětů a do těch zajímavých zapíchnout prstem a začít je navštěvovat.

Krom toho si myslím, že pokud chceš programovat něco pokročilejšího (kde třeba záleží na výkonu, nebo se jedna o kód blízko operačnímu systému a tak), stejně se bez matiky/teoretič­tějších znalostí tak úplně neobejdeš. Netvrdím, že je třeba si všechno umět dokázat. Ale teoretické (IT) znalosti nejsou jen matika a fyzike, případně algoritmizace.

Ale zase nemůžeš počítat s tím, že tě vŠ naučí nějakou dovednost na expertní úrovni. To jejím cílem není. Jejím cílem je ti ukázat, jaké různé možnosti existují, dát ti do nich potřebné úvodní znalosti a pak nechat na tobě, zda si některý z nabízených směrů vybereš.

Na závěr bych ještě řekl, že kriterium "dělat jen to, co mě baví" mi nepřijde jako nejlepší. Občas je třeba se dostat i k věcem, které člověka nebaví, ale díky nimž získá větší rozhled/zkušenosti. Ač se to prokáže třeba časem.

Akceptované řešení
+20 Zkušeností
+1 bodů
Řešení problému
Nahoru Odpovědět  +2 8.1.2015 14:45
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 3 zpráv z 3.