Předvánoční slevová akce Java týden
Využij předvánočních slev a získej od nás 20 % bodů zdarma! Více zde
Pouze tento týden sleva až 80 % na Java e-learning!
Avatar
Pavel Tikal
Člen
Avatar
Pavel Tikal:24. února 11:06

Dobrý den. Mám koupenou licenci Windows 7 x64 Ultimate a k narozeninám jsem dostal nové díly do počítače. Těšil jsem se na výkon cpu AMD Ryzen 2700X s Win7, ale ono to není kompatibilní. Respektive mě Microsoft tlačí do Woken 10 a to já v žádném případě nechci. Už dříve jsem slyšel o OS Linux, ale teď už jej potřebuji. Nevím ale, jestli Linux podporuje Ryzen 2700X a ani o Linuxu nic nevím. Pomozte prosím absolutnímu neznalci Linuxu. Microsoft už podporovat nehodlám.

 
Odpovědět
24. února 11:06
Avatar
Matúš Petrofčík
Šéfredaktor
Avatar
Odpovídá na Pavel Tikal
Matúš Petrofčík:24. února 13:08

Windows 10 nie je zlý, Windowsu 7 bude končiť podpora (ak už neskončila). Pokiaľ chceš hrať AAA hry alebo vyvíjať aplikácie vo Visual Studio pre Windows (C#) tak odporúčam používať Windows 10. Možno sa dá prejsť z W7 na W10 zadarmo, inak pozri na ebay a kúp licenciu za cca $3.

Ako vhodnú linuxovu distribúciu pre začiatočníkov by som odporučil Ubuntu. Ak vieš preinštalovať Windows, určite zvládneš nainštalovať Ubuntu. Odporúčam vyskúšať pred upgradom na Windows 10.

Osobne používam Xubuntu na Ryzen 7 2700X a nemám žiadne problémy. Na jednom PC mám aj Windows 10, aj Xubuntu. Ak chcem hrať hry, zapnem Windows. Ak chcem programovať, zapnem Xubuntu.

Nahoru Odpovědět
24. února 13:08
obsah kocky = r^2 ... a preto vlak drnká
Avatar
krouma
Člen
Avatar
Odpovídá na Pavel Tikal
krouma:24. února 13:55

Podpora desktopových a notebookových procesorů (ať od AMD či Intelu) je na linuxech výborná. Patche do kernelu přicházejí většinou pár měsíců před uvedením procesoru na trh, takže se není čeho bát.
S výběrem distribuce to je na tobě. Začátečníkům bych doporučil Linux Mint, já osobně používám Fedoru.

 
Nahoru Odpovědět
24. února 13:55
Avatar
Pavel Tikal
Člen
Avatar
Pavel Tikal:24. února 14:24

Windows 10 nechci v žádné případě.
Lidí co jsou nespokojení jsou tisíce.
Mě osobně vadí oficiálně podporovaná "špionáž" od Microsoftu a pár dalších věcí.

Matúšu, jak je to s těmi hrami pod Linuxem?
Na Linuxu neběhají hry, jako například Assassin's Creed Origins a podobně?

Programovat v Linuxu nechci, ale také už mám dost postoje, jaký zaujímá Microsoft vůči nám, běžným uživatelům. Jaké má Microsoft právo, tlačit nás do rozhodnutí, kupovat si jejich pátrací Windowsi?
Proto mě zajímá, jastli jdou od Linuxem hry.

A jak je to pánové s tím, kterou distribuci Linuxu použít, jako začátečník?
Vidím, že v tom nejste za jedno.
Jaké jsou v těch distribucích rozdíly, pro mne, jako začínajícího "Linuxáka"?

Win 7 mám prolezlý skrz na skrz a po Win XP považuju Sedmičku za nejlepší Widle, co Mrkvosoft vydal.

 
Nahoru Odpovědět
24. února 14:24
Avatar
Odpovídá na Pavel Tikal
Michal Šmahel:24. února 15:33

Ahoj, hry si na Linuxu moc nezahraješ. Některé podporuje verze Steam pro Linux, ale co vím, je toho dost málo. O další podpoře nevím, hry hraju minimálně, takže mě bude muset někdo doplnit.

Hoši se v podstatě shodli - pro začátečníky jsou nejlepší distribuce založené na Ubuntu (tam spadá i Mint, Xubuntu, Lubuntu apod.). Osobně běžím na Mintu a jsem spokojen.

Pro běžné uživatele hrající hry je Windows stále lepší. Sledování Microsoftem není ještě tak hrozné (proti Facebooku a Googlu) a jde poměrně regulovat. Na ostatní věci (jako povinné aktualizace) si jde zvyknout, popř. je omezit.

Nahoru Odpovědět
24. února 15:33
Nejdůležitější je motivace, ovšem musí být doprovázena činy.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Matúš Petrofčík
Šéfredaktor
Avatar
Odpovídá na Pavel Tikal
Matúš Petrofčík:24. února 15:41

Hry si zahraješ aj na linuxu, môžeš pozrieť na steam a vyfiltrovať si hry podľa platformy, viz https://store.steampowered.com/linux. Je ale možné, že tie najväčšie pecky si na linuxe nezahraješ.

Ďalší možný problém vidím v grafickej karte a/alebo v jej ovládačoch. Ja mám grafiku od AMD, ktorej ovládače sú open-source a priamo v linuxovom kerneli (jadre) a nemám s grafikou žiadne problémy. Nvidia naopak nemá open-source ovládače a musíš doinštalovať proprietary ovládač, čo môže byť na niektorých distribúciách problém.

Inštalovanie dodatočného softvéru má dobre vymyslené práve Ubuntu, ktoré dokáže detekovať potrebu doinštalovať dodatočný softvér. Aj preto odporúčam Ubuntu, je pre začiatočníkov fakt jednoduchou distribúciou a na googli nájdeš riešenie snáď na všetky problémy.

Linuxových distribúcií je fakt veľa, líšia sa jak fungovaním "pod kapotou", vzhľadom navonok, cyklom akým sa aktualizujú, atď.

Nahoru Odpovědět
24. února 15:41
obsah kocky = r^2 ... a preto vlak drnká
Avatar
papas
Člen
Avatar
papas:24. února 16:02

Měl bys dát Windows 10 ještě šanci. Pokud je něco oficiálně kompatibilní, tak je garantována funkčnost. Ani AMD ani Microsoft negarantují plnou funkčnost Windows 7 na AMD Ryzen. Windows 7 sice fungují, ale bez záruk a případné problémy v budoucnu nikdo řešit nebude, nehledě na nutnost úpravy instalačních medií s Windows 7 při instalaci na základní desky s (U)EFI. Telemetrii (špionáž) mají i Windows 7, jejich požíváním si v tomto směru tedy nijak nepomůžeš. Pokud bys přece jen změnil názor, tak si z verzí Windows 10 zvol raději verzi Pro, umožní ti zůstat déle na stabilním sestavení a odsunout velkou aktualizaci na dobu, kdy už budou problémy vyřešené. / Protože máš Windows 7 Ultimate, mohl bys na Windows 10 Pro upgradovat přímo, pokud to ještě lze. Pro začínajícího linuxáka jsou rozdíly nepodstatné, prostě si vyber doporučenou distribuci Mint nebo Ubuntu (nebo je alespoň vyzkoušej jako live distro bez instalace).

 
Nahoru Odpovědět
24. února 16:02
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Pavel Tikal
David Novák:24. února 16:35

Hrát se dá na Linuxu celkem solidně, ale občas to vyžaduje nějaký čas konfigurace a řešení problémů..
Docela dost her má oficiální Linuxovou verzi na Steamu - to by mělo být v pohodě. Pak jich dost funguje dobře s DXVK (překlad DirectX volání na Vulkan), což začíná pomalu pronikat i na Steam (některé hry jsou již otestovány a nabízí přímo spuštění přes tuto emulaci.. říká se tomu Proton). Další možnost je Wine (zejména na starší Windows hry) - ideálně přes aplikaci Play on Linux.

Každopádně by ti ale i Win 7 měli fungovat na novém Ryzenu - jen na Windows obecně není moc dobrý plánovač úloh, takže využití vícejádrových CPU není zrovna optimální a W7 bude asi o něco horší, než W10. Propastný rozdíl to ale nebude.

Nahoru Odpovědět
24. února 16:35
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Pavel Tikal
Člen
Avatar
Pavel Tikal:24. února 17:22

Dobrá.
Když mi někdo ukážete, jak zcela vypnout u Win10 špiclování, pak o Win10 budu uvažovat.

 
Nahoru Odpovědět
24. února 17:22
Avatar
sahlepik
Člen
Avatar
Odpovídá na Pavel Tikal
sahlepik:24. února 20:45

Pokud tě zajímá opravdu OS Linux, tak mě se docela líbí distribuce Mint.

Co se týče toho "špiclování" ze strany Microsoftu... Jaký OS používá tvůj mobil? Android, iOS, Windows? Tady ti to nevadí? Myslíš si, že Linux je všelék, naprosto křišťálově čistý systém? Je to o tom, jak si vše nastaví a udržuje uživatel. Pokud budeš v Linuxu bezmyšlenkovitě instalovat kdejakou aplikaci, určitě se nebude jednat o bezpečný OS. A naopak, pokud budeš ve windowsech dodržovat základní pravidla (pravidelné aktualizace OS, ovladačů i aplikací, instalace pouze nezbytných a bezpečných aplikací, použití firewalu, antiviru, antimalware, zabezpečená domácí síť, návštěva bezpečných webů, atd.), pak i W10 bude pro tebe rozumný OS.

Osobně považuju W10 za docela povedený systém, v celé škále WIndows, které jsem měl možnost provozovat, považuju za opravdový průšvih pouze WIndows Millenium, Windows Vista a Windows 8. Ale ne kvůli špiclování, spíše byla na vině špatná optimalizace, podpora aplikací, hospodaření se systémovými prostředky atd.

 
Nahoru Odpovědět
24. února 20:45
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 10.