Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 12 - Stavíme si počítač - Vývoj a výběr monitoru

V minulé lekci, Stavíme si počítač - Instalace a výběr HDD a SSD disku, jsme se naučili vybrat správný disk a instalovat ho do naší case. Připomněli jsme také důležitost zálohování dat.

V dnešním dílu našeho hardware tutoriálu se zaměříme na periferní zařízení počítače a popíšeme si monitor. Nepůjde tedy již o samotnou stavbu PC. Monitor však k naší case nejspíš pořizovat budeme. Tudíž jsme jej také zařadili do našeho seriálu. Začneme opět krátkým pohledem do historie a poté si uvedeme kritéria pro výběr správného monitoru.

Vývoj a typy monitorů

Úplně první počítače neměly monitory, ale výstup aplikací tiskly na papír, a to prvně dokonce pomocí upraveného psacího stroje. S vynálezem televizní obrazovky se výstup přenesl na CRT monitory.

CRT monitory

Starší CRT monitory byly tvořeny katodovou trubicí, ve které byl vykreslovací paprsek vychylován magnetickým polem. U barevných monitorů obsahovala trubice paprsky tři. Zajímavé je, že první monitory nebyly černo-bílé, ale černo-zelené. Postupem času se přidaly barvy a zvyšovala se ostrost obrazu. Kromě těchto vlastností postupně rostla i úhlopříčka, tedy rozměr obrazovky. První monitory byly poměrně malé, dosahovaly velikosti max. 14". Postupně se dostaly na 17" a 19". Větší monitory byly kvůli svým rozměrům a váze nepraktické.

Na obrázku můžeme vidět CRT monitor:

CRT monitor - Stavíme si počítač

LCD monitory

LCD monitory jsou na rozdíl od CRT obrazovky úplně ploché. Jedná se o matici tekutých krystalů, kde je každý bod složený ze tří krystalů - červeného, zeleného a modrého (RGB). Právě z těchto tří barev lze namíchat libovolnou výslednou barvu.

LCD byly z počátku velmi drahé a nepříliš kvalitní. Tak to je ostatně s každou technologií. Z tohoto důvodu se vyskytovaly hlavně v noteboocích. S dalším růstem kvality již nebyl důvod, proč menší a výhodnější LCD monitor nepoužívat i u stolních PC.

Mimo jiné jsou také šetrnější k očím, protože tolik neblikají.

LCD monitory umožnily díky svým rozměrům a váze nástup mnohem větších obrazovek.

Na obrázku vidíme moderní LCD monitor od LG:

LG LCD display - Stavíme si počítač

Monitor a zdraví

Než přejdeme k parametrům výběru monitoru, zastavme se u tématu jeho správného používání. Monitor má totiž obrovský vliv na zdraví. Důležitá je zejména jeho poloha v našem pracovním prostředí. Řekněme si, jak vysoko má být monitor umístěný, abychom si při delší práci s ním neškodili.

Horní hrana obrazovky by měla být ve výšce očí. Měli bychom se dívat trochu dolů, protože vodorovný pohled unavuje oči. A zároveň bychom neměli mít displej příliš nízko kvůli krční páteři.

Výběr displeje - parametry

Displeje mají obrovské množství parametrů, podle kterých bychom je měli vybírat. Pojďme si je popsat.

Podsvícení

LCD monitory byly dříve podsvíceny výbojkou. Moderní displeje jsou podsvícené pomocí LED diod, což zaručuje nižší spotřebu a velikost. Na kvalitu obrazu nemá podsvícení příliš velký vliv.

Obchodníci někdy mylně nabízejí tzv. LED displeje jako nástupce LCD. LED displej JE LCD, funguje úplně stejně, jen je jinak podsvícený. Nenechme se zmást.

Typ displeje

LCD monitorů existuje několik typů. Mezi základní patří TN, PVA a IPS. TN je velmi nekvalitní, proto ho nikdy nekupujte. Ani v případě, že má LED podsvícení a je inzerován jako displej nové generace ;)

Úhlopříčka

Fyzický rozměr displeje udává jeho úhlopříčka. Nejběžnější úhlopříčky displejů jsou dnes kolem 27" (palec je 2,54 cm). Nebojme se velkého displeje a klidně si dopřejme i 32". Při takové úhlopříčce už si ale musíme dávat pozor na rozlišení. Při FullHD rozlišení na 27" monitoru jsou vidět jednotlivé body a při hraní to není moc příjemné. Do kanceláře se obvykle pořizují o něco menší monitory než do domácností, pro delší práci je však vhodné mít alespoň 24" monitor.

Rozlišení

Počítačový displej funguje jako matice bodů, které mohou svítit různou barvou. Kolik je těchto bodů na šířku a na výšku udává rozlišení monitoru. V dnešní době nemá smysl kupovat nic pod 1920 x 1080px, což je FullHD rozlišení.

U rozlišení je zajímavé, že zde kvalitativně vítězí mobilní zařízení, které mají několikrát jemnější rozlišení, než nabízí stolní displeje. Například 4k displeje, někdy nazývané také UHD (Ultra HD), jsou 4x jemnější než FullHD, a to za stejné fyzické velikosti.

Odezva

Achillovou patou LCD monitorů je jejich odezva, tedy doba, než se bod rozsvítí a zase zhasne. V dnešní době by měla být do 5ms, starší displeje ji měly mnohem vyšší a obraz mohl působit při pohybu rozmazaně.

Pozorovací úhly

Pozorovací úhly udávají, do kdy vidíme hezký obraz, když se na monitor díváme ze strany. Měly by být kolem 170°.

Konektory

Jak víme, z grafické karty nám bohužel může ústit hned několik typů konektorů. Některé monitory podporují jen DisplayPort, některé jen HDMI. Občas je nutné převést výstup z grafické karty (např. DVI) na HDMI nebo připojit každý monitor na jiný port. To v případě, že máme monitorů více a karta nemá dva HDMI konektory. Konektory lze naštěstí jednoduše převádět a adaptery stojí okolo 50 Kč.

Monitor u sebe nemusí mít HDMI kabel, pokud ho koupíte zvlášť, kupte si rovnou pozlacený :) Je v nich minimální cenový rozdíl.

Pivot

Pokud displej disponuje pivotem, znamená to, že ho lze obrátit na výšku. Této funkce jsem osobně nikdy nevyužil. Může se však hodit, pokud máte displej jako druhý monitor a často pracujete s dokumenty A4.

Audio

Monitory v sobě často obsahují také reproduktory, v dnešní době už nejsou o moc horší, než ty externí.

Poměr stran

Naprostá většina monitorů má dnes poměr stran 16:9, někdy se ještě můžeme setkat s monitory s poměrem 4:3:

Monitory s poměrem stran 16:9 a 4:3 - Stavíme si počítač

Časem se ukázalo, že je poměr 16:9 vhodnější na multimédia nebo pro otevření dvou dokumentů vedle sebe. Určitě tak není dobrý nápad kupovat zastaralý formát 4:3. Dříve obchodníci tvrdili, že je 4:3 lepší na práci. Chtěli se tak zřejmě zbavit starších zásob, ale ani toto tvrzení není pravdivé.

Jas a kontrast

I u dalšího parametru narážíme na marketingové triky. Kontrast udává poměr mezi nejsvětlejším a nejtmavším bodem na displeji. Problém je, že obě meze samozřejmě udává sám konkrétní displej. Musíme se spokojit s tím, že vyšší číslo by mělo znamenat hlubší černou a světlejší bílou.

Marketingová oddělení výrobců displejů šla však ještě dále. Kontrasty bývají často udávané dynamicky (když je celý monitor černý a když je celý bílý). Tehdy jsou čísla mnohem vyšší, tak proč je neuvést, že? Údaj však nemá tak vysokou vypovídací hodnotu, protože se nikdy nebudeme dívat jen na úplně světlý nebo úplně tmavý obraz. Dynamický kontrast je udáván čísly jako např. 1 000 000:1.

Výrobci monitorů také často udávají vysoké hodnoty jasů (kolem 250 cd/m2), které však nejsou příliš potřeba. Tak vysokou hodnotu stejně používat nebudeme.

OLED displej

V současné době jsou k dispozici i OLED displeje, které by měly vyřešit všechny nevýhody LCD a současně zachovat jejich výhody. Pixely OLED displejů totiž aktivně vyzařují světlo, nemusí se tedy podsvěcovat a mají odezvu řádově nižší než LCD.

V příští lekci, Stavíme si počítač - Výběr klávesnice a myši, si popíšeme klávesnici a myš. Zmíníme historii jejich vývoje, kritéria výběru a výhody jejich bezdrátových variant.


 

Předchozí článek
Stavíme si počítač - Instalace a výběr HDD a SSD disku
Všechny články v sekci
Stavíme si počítač
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Stavíme si počítač - Výběr klávesnice a myši
Článek pro vás napsal David Hartinger
Avatar
Uživatelské hodnocení:
70 hlasů
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 15 let. Má rád Nirvanu, nemovitosti a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity