Body zdarma Java týden
Využij podzimních slev a získej od nás až 40 % bodů zdarma! Více zde
Pouze tento týden sleva až 80 % na Java e-learning!

Lekce 1 - Úvod do JavaScriptu

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Vítám vás u první lekce on-line kurzu tvorby webových aplikací v JavaScriptu. V tomto úvodním tutoriálu si vysvětlíme k čemu je JavaScript dobrý, kde se používá a jaký je rozdíl mezi webovou stránkou a webovou aplikací. V příštích lekcích se podíváme na samotnou tvorbu webové aplikace v JavaScriptu.

JavaScript

Když nám o JavaScriptu přednášeli na škole, použil náš profesor termín "Nepochopený programovací jazyk". Tento termín se mi zalíbil natolik, že si ho dovolím použít i zde. Většina lidí totiž vůbec neví, co to JavaScript je, nebo si to myslí špatně. Tento jazyk nachází své uplatnění na webu až v posledních letech a stává se stále více a více populární. Je nedílnou součástí moderních webů. Udělejme si rychlou odbočku do minulosti a řekněme si více o vzniku tohoto jazyka, jen tak pochopíme, za jakým účelem byl vytvořen a k čemu by měl sloužit.

JavaScript logo

Okolnosti vzniku jazyka

Vznik jazyka je úzce spojen se společností Sun, ve které v roce 1992 vzniká jazyk Java. Jeho cílem je tvořit přenosné programy mezi různými operačními systémy a dokonce i různými architekturami. Nový multiplatformní jazyk měl být také přívětivý syntaxí podobnou jazyku C (tzv. C-like syntaxe) a měl obsahovat věci, které C++ nemá (např. garbage collector).

V roce 1995 Bill Gates z Microsoftu prohlašuje slavnou větu: "Internet? Ten nás nezajímá". Microsoft měl Windows a myslel si, že nově vznikající médium, internet, není po obchodní stránce pro firmu zajímavé. Sun viděl na webu příležitost, ale současné prohlížeče dokázali zobrazovat jen statický HTML obsah. Nebylo možné na web vkládat žádné interaktivní prvky. Sun začíná protlačovat JavaApplety pro prohlížeče, které umožňují vkládat do stránek Java aplikace, běžící na straně klienta. Netscape jde na větší interaktivnost jinak, vytváří jazyk LiveScript, který je v podstatě spojením jazyků Java (odtud syntaxe), Scheme (funkcionální paradigma, více dále) a Self (prototypové programování). Java + Scheme + Self = LiveScript. Nový jazyk byl navržen a naprogramován již za neuvěřitelné 3 týdny! Zde se zrodilo první z úskalí tohoto jazyka, problémem totiž je, že je šitý trochu horkou jehlou. Sun chtěl, aby se jazyk jmenoval JavaScript. Název je čistě obchodní tah a měl symbolizovat jakousi jednodušší verzi Javy. V podstatě je to ale úplně nový jazyk, který přebírá jen část syntaxe Javy a její filozofii už vůbec ne. Zde je druhé úskalí, název je opravdu matoucí - JavaScript nebyl, není a nikdy nebude Java, má s ní jen pramálo společného .

V roce 1996 Microsoft otevírá oči a implementuje ve svém Internet Exploreru JavaScript pod názvem JScript. JavaScript se rozšiřuje a je v roce 1998 standardizován jako ECMAScript. Cesta ke standardizaci jazyka byla poněkud krkolomná, tvůrci si nakonec nechali jazyk standardizovat u evropské firmy, protože ani W3C ani ISO jim nechtěli standard schválit. Implementace jazyka v prohlížečích byla dlouhou dobu problém, protože si ji každý dělal po svém. Masivní rozšíření JavaScriptu se přisuzuje firmě Google, která ve svém Gmailu použila technologii AJAX, založenou na JavaScriptu. Technologie sice byla již nějakou dobu známa, ale Google byl první, kdo se odhodlal na ní postavit vážný projekt. Protože se jedná o poměrně komplikovanou věc, budeme se jí věnovat až na konci tohoto kurzu. Nyní prozradím, že technologie umožňuje načítat části webových stránek bez nutnosti obnovení okna. To jistě znáte z moderních webů, často v podobě načítacího kolečka, kde se vám vkládají na stránku nové informace aniž byste ji museli obnovit nebo přejít na jinou adresu v prohlížeči. Nebo například z Facebooku, který automaticky po nějaké době přidává do otevřeného okna nové příspěvky, aniž by došlo k nepříjemnému efektu obnovení stránky.

Využití JavaScriptu

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Důležité je si uvědomit, že JavaScript běží na straně klienta, všechny ty aplikace jsou tedy spouštěny v prohlížeči u uživatele. To je obrovský rozdíl oproti serverovým jazykům, jako je např. PHP. Pomocí JavaScriptu tedy můžeme měnit obsah webové stránky u uživatele, nabízí se tvorba dynamických menu, různých roletek a dalších kontejnerů, které umožňují ušetřit místo na stránce když jsou zavřené a po najetí myší se otevřou. To je jistě šikovné a přehledné. JavaScript je skvělý k formátování textu, pomocí něj si můžete do napsané zprávy vkládat smajlíky nebo dokonce formátovat text jako ve Wordu. Když je na webové stránce nějaký editor, je to na 90% JavaScript. Další využití nalezneme u ukazatelů času a data a dalších efektů na webových stránkách (např. padající sníh na vánoce).

Protože odeslání formuláře na server a čekání na následnou odpověď serveru je pomalé, používá se JavaScript také na validaci webových formulářů. Když například napíšete špatně email, webová stránka vás na to ještě před odesláním upozorní a není třeba stránku znovu načítat. Musíme si však uvědomit, že protože JavaScript běží na klientovi, může si ho uživatel vypnout nebo přepsat, proto nesmíme na takovouto validaci spoléhat a email musíme podruhé zkontrolovat i na serveru. Výhodou JavaScriptu je však pohodlnost a efektivnost bez zbytečných načítání stránky a prodlev. To samé platí u dříve zmíněných javascriptových menu, které by se i s vypnutým JavaScriptem měly zobrazit. Je jedno, že už to nebude tak hezké, protože JavaScript má 99% lidí zapnutý a některé prohlížeče ho dokonce ani neumožňují vypnout, problém je hlavně například u indexovacích robotů Googlu, který je potom nevidí, protože JavaScript nepoužívá. To by mohlo pak znamenat, že se přes menu nedostane na zbytek webu. Již zmíněné javascriptové frameworky a knihovny (například jQuery nebo Angular), poskytují tzv. widgety, předpřipravené miniaplikace například na ty menu, kde si jen nastavíte co v nich má být z zbytek za vás řeší framework a to i s případem, kdyby někdo JavaScript vypnul.

V poslední době se v JavaScriptu objevují i hry a již v podstatě vytlačil platformu Flash. Díky příchodu HTML5, které poskytuje hardwarově akcelerované plátno, a s podporou SVG si totiž můžeme přes JavaScript kreslit velmi rychlou vektorovou grafiku. Možná znáte hru AngryBirds pro prohlížeč Chrome, tak ty jsou v JavaScriptu :)

V JavaScriptu se začínají psát aplikace, jak je známe nyní z desktopů (např. Office). Taková javascriptová aplikace je totiž plně multiplatformní a funguje na kterémkoli zařízení, kde je internetový prohlížeč. Může se jednat o počítač, tablet, telefon nebo třeba i hodinky. Na operačním systému také vůbec nezáleží, aplikaci napíšete jednou a funguje všude, uživatel nemusí ani poznat, že funguje přes prohlížeč. To je přeci levné a výhodné. Takové aplikace se vytváří např. pomocí projektu PhoneGap. Budoucnost JavaScriptu je zkrátka velmi příznivá.

Struktura jazyka

Následující popis bude trochu odborný, pokud vás problematika zajímá, můžete si přečíst článek Objektově Orientované Programování, nebo se tím netrapte a následující odstavec klidně ignorujte, není to až tak důležité :)

JavaScript je jazyk interpretovaný, je tedy překládaný za běhu a vykonáván podle svého zdrojového kódu. Syntaxe je tedy C-like a jazyk je dynamicky typovaný, obsahuje pouze jeden numerický typ a to number, typ string pro text, boolean pro pravdivostní hodnotu a Object pro cokoliv jiného. Jazyk je objektově orientovaný, ale je zde velká zvláštnost v návrhu. Objekt je totiž to samé jako slovník, tedy obecný kontejner. JavaScript využívá tzv. funkcionální paradigma, které umožňuje do běžné proměnné uložit funkci. Tato zdánlivě jednoduchá vlastnost potom umožňuje předávat funkce v parametru jiné funkce (tzv. callback) nebo dokonce využít funkci jako konstruktor objektu. Objektově orientované programování zde nabývá úplně nových rozměrů, funguje zde prototypová dědičnost, tedy objekt je předlohou jiného objektu. Když jsem toto viděl, připadalo mi to naprosto dokonalé a líbí se mi to mnohem více, než standardní OOP založené na třídách, nicméně chápu, že je to něco nového a lidé se tomu brání, máme tu tedy další úskalí JavaScriptu - funkcionální paradigma. Jazyk se až teď začíná více využívat a jeho čas teprve nastává.

JavaScript je svým návrhem natolik zajímavý, že se začíná používat i na serverech, mluvíme potom o tzv. serverovém JavaScriptu, který konkuruje jazykům jako jsou PHP. Pro zájemce doporučuji nastudovat si něco o Node.JS.

Předchozí odstavce jsou založeny na přednášce Ing. Tomáše Holase z Unicorn College, která byla opravdu perfektní.

Webová stránka × webová aplikace

Snad každý z nás již někdy viděl jak webovou stránku, tak webovou aplikaci. Jaký je však mezi nimi rozdíl? Webová stránka nejčastěji slouží k informativnímu účelu a nejčastěji ani JavaScript nepoužívá. Podívali bychom se na ni (opomeneme-li serverovou část), tak samotný obsah stránky je statický. Zato webová aplikace se spíše podobá počítačové aplikaci, jen běží ve webovém prohlížeči a využívá jeho výhod, nejčastěji je tudíž celá dynamická. Jako příklad webové stránky je zde i samotný ITnetwork, většina obsahu je statická, jako webová aplikace je krásný příklad webová kancelář v cloudových balících jako je Microsoft Office 365 nebo Google Docs. Tyto kancelářské balíky se podobají klasickým desktopovým a umí (pokud to neruší firemní politiku) v podstatě totéž. Nicméně podívejme se na fórum na ITnetwork, to již statické není a lze jej tedy považovat za webovou aplikaci.

OpenSource?

JavaScript trpí jedním zásadním problémem. Tím že je zdrojový kód u klienta, každý jej může zobrazit, popřípadě si někam uložit a předělat. Tento model připomíná OpenSource, kdy každý si může zdarma stáhnout zdrojový kód a podle libosti upravovat a dále publikovat. Pokud se nám takový model nelíbí nebo se pro naši aplikaci nehodí, nemusíte vše zahazovat. Jednou z možností je kód tzv. obfuskovat, ale na to se podíváme, až nějaký kód mít budeme. Teď na úvod jsem vám chtěl jen sdělit, že to jde.

ECMAscript

JavaScript je obchodní název pro ECMAscript, pokud se tedy budeme učit JavaScript, učíme se vlastně ECMAscript. ECMAscript je standardem, dnes již jsou rozdíly mezi prohlížeči v jeho implementaci srovnané a většinou stačí napsat jeden kód pro všechny prohlížeče, historicky to byl vždy trochu zádrhel.

V příští lekci, Začínáme s JavaScriptem - První skripty, si popíšeme základy jazyka JavaScript a naprogramujeme první skripty.


 

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
86 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Všechny články v sekci
Základní konstrukce jazyka JavaScript
Miniatura
Následující článek
Začínáme s JavaScriptem - První skripty
Aktivity (6)

 

 

Komentáře

Avatar
relycanx
Člen
Avatar
relycanx:17.4.2013 14:44

Když jsem viděl tu hromadu jednoduchých her, které běží v klidu na webu pod Javascriptem a těch možností co tu píšeš ke konci článku, plus to, že začíná konkurovat PHP, tak se prostě musím zeptat, jestli se v Javascriptu dají opravdu dělat jen doplňky pro web, nebo jestli se už tímto jazykem dají pomalu tvořit stránky. Jako asi se pletu, ale mě přišel Javascript hrozně podobný C#, nebo klasické Javě (alespoň v těch prvních článcích co tu máte a kódem těch jednoduchých her, v něm tvořených) a jako opravdu mě láká myšlenka, že si na stránce Bonuswebu začnu programovat všem přístupné hry a programy a zároveň se takhle motivován zdokonalovat v tomto jazyce a celkově principech programování do hloubky :)

 
Odpovědět 17.4.2013 14:44
Avatar
Odpovídá na relycanx
Michal Žůrek - misaz:17.4.2013 14:59

S javascriptem se opravu dají dělat divy (teda né jenom ty <div>).

 
Odpovědět  +1 17.4.2013 14:59
Avatar
relycanx
Člen
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
relycanx:17.4.2013 15:32

no je to naprosto skvělá věc a tak jednoduchá =)))) a nejlepší je volná deklarace polí =))))

Editováno 17.4.2013 15:33
 
Odpovědět 17.4.2013 15:32
Avatar
Kit
Redaktor
Avatar
Odpovídá na relycanx
Kit:17.4.2013 15:38

Javascript moc nekonkuruje PHP, ale spíš s ním spolupracuje. PHP totiž běží nejčastěji na serveru a Javascript na klientovi. I když existuje mnoho aplikací s Javascriptem na serveru, PHP nebude jen tak vytlačeno. Spíš se o to snaží Java.

Odpovědět 17.4.2013 15:38
Vlastnosti objektů by neměly být veřejné. A to ani prostřednictvím getterů/setterů.
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na relycanx
David Čápka:17.4.2013 15:45

Již ti zde bylo řečeno, že každý jazyk má na webu svůj účel. JS je na doplňky, když chceš dnes dělat solidní web, musíš umět asi 5 jazyků, tak to prostě je. A ne, jedním to nejde.

Odpovědět 17.4.2013 15:45
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
relycanx
Člen
Avatar
Odpovídá na Kit
relycanx:17.4.2013 15:52

aha :) a jde navázat pomocí JavaScriptu pracovat s databázemi? Možná to je samozřejmost a nebo úplná blbost, ale dost mě to zajímá :D :)

 
Odpovědět 17.4.2013 15:52
Avatar
relycanx
Člen
Avatar
Odpovídá na David Čápka
relycanx:17.4.2013 15:57

O tomhle už vím :) Ale tak aspoň bude stále dost práce a já ani neplánuju samostatný, webový projekt. Zatím jsem hlavně zvídavý ohledně IT, proto furt lítám sem a tam, ale nejvíc jsem ti vděčný za zasvěcení do OOP :) Teď spíš budu hledat háček v JavaScriptu, proč v něm nedělá každý, vypadá moc fajn, i když nemůže pracovat s daty uživatele. Jen doufám, že to neovlivní ukládání her, což určitě néé, protože ve Flashi se to taky nějakým způsobem dá :)

Editováno 17.4.2013 15:58
 
Odpovědět 17.4.2013 15:57
Avatar
Kit
Redaktor
Avatar
Odpovídá na relycanx
Kit:17.4.2013 15:59

Ano, jde to. Jen to jsou poněkud pokročilejší technologie, které asi dlouho nepoužiješ. Je to hlavně u databází, které jsou rozloženy na více serverech.

Javascript také umí pracovat s lokální databází typu KVS.

Odpovědět 17.4.2013 15:59
Vlastnosti objektů by neměly být veřejné. A to ani prostřednictvím getterů/setterů.
Avatar
Kit
Redaktor
Avatar
Odpovídá na relycanx
Kit:17.4.2013 16:03

Javascript se blbě ladí. Jednoduché aplikace jdou poměrně snadno, ale u těch rozsáhlejších brzy narazíš na nemožnost najít řádek s chybou. Velmi snadno se v kódu skryjí logické chyby.

Odpovědět  +1 17.4.2013 16:03
Vlastnosti objektů by neměly být veřejné. A to ani prostřednictvím getterů/setterů.
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na relycanx
David Čápka:17.4.2013 16:04

JS může pracovat s daty uživatele. Stačí pochopit, že JS běží na klientovi a PHP na serveru. Když JS chce nějaká data ze serveru, jednoduše si o ně řekne a PHP mu je pošle.

Odpovědět  +1 17.4.2013 16:04
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
Kit
Redaktor
Avatar
Odpovídá na relycanx
Kit:17.4.2013 16:12

Ještě se používá kombinace Java na serveru a Javascript na klientovi, i když ty dva jazyky kromě podobné syntaxe spolu nemají nic společného. Java hosting se však shání hůř než PHP hosting.

Ještě bys mohl zkusit Python na serveru.

Odpovědět 17.4.2013 16:12
Vlastnosti objektů by neměly být veřejné. A to ani prostřednictvím getterů/setterů.
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na Kit
:17.4.2013 16:21

a nebo .NET, node.js a kdo vi co vsechno :D
a nebo si napsat tcp server a delat si vse rucne :)

 
Odpovědět  +1 17.4.2013 16:21
Avatar
Kit
Redaktor
Avatar
Odpovídá na
Kit:17.4.2013 16:45

To jsem už také zkoušel napsat HTTP server na 30 řádcích v C. Jde to.

Odpovědět 17.4.2013 16:45
Vlastnosti objektů by neměly být veřejné. A to ani prostřednictvím getterů/setterů.
Avatar
Luboš Běhounek Satik
Autoredaktor
Avatar
Odpovídá na Kit
Luboš Běhounek Satik:17.4.2013 16:57

Jde to v jakémkoliv jazyce, který umí přímo či nepřímo navázat TCP připojení, tedy klidně třeba v assembleru nebo v gamemakeru :) .
I když gamemaker asi nebude ideální pro tvorbu webového serveru :D

Editováno 17.4.2013 16:57
Odpovědět  +1 17.4.2013 16:57
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Avatar
relycanx
Člen
Avatar
Odpovídá na Kit
relycanx:17.4.2013 17:08

cožeco?? :D jakože si udělat vlastní hosting zadarmo??? :D to chápu špatně, že je to tak? :D

 
Odpovědět 17.4.2013 17:08
Avatar
relycanx
Člen
Avatar
Odpovídá na David Čápka
relycanx:17.4.2013 17:11

ano, to vím, že JavaScript oproti PHP a HTML pracuje na straně klienta, ale četl jsem také na jednom webu, že z důvodu bezpečnosti, JavaScript nemá přístup k datům uživatele, takže jsem si to přebral tak, že tam nejde nic ukládat no :/

 
Odpovědět 17.4.2013 17:11
Avatar
Kit
Redaktor
Avatar
Odpovídá na relycanx
Kit:17.4.2013 17:26

Na to si přece nemusíš psát vlastní aplikaci. Stačí jen stáhnout a nainstalovat Apache, PHP a MySQL. Případně jakoukoli jinou kombinaci již uvedených aplikací a jazyků. Vše je zdarma. Webhosting mám i na PC, ze kterého zrovna píšu, ale mám těch služeb spuštěných mnohem víc.

Odpovědět 17.4.2013 17:26
Vlastnosti objektů by neměly být veřejné. A to ani prostřednictvím getterů/setterů.
Avatar
Odpovídá na relycanx
Neaktivní uživatel:17.4.2013 17:26

Ono to nebude zas tak těžký :) Html stačí v podstatě prohlížeči předat, php by už byla věč jiná :P

Odpovědět 17.4.2013 17:26
Neaktivní uživatelský účet
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Kit
Redaktor
Avatar
Odpovídá na relycanx
Kit:17.4.2013 17:29

Ukládat na klientovi v Javascriptu jde, ale jen na určené místo a číst jen z určeného místa. Na ostatní místa můžeš pouze přes dialog s uživatelem.

Asi bys nechtěl, aby se ti webová aplikace přehrabovala v privátních datech.

Odpovědět 17.4.2013 17:29
Vlastnosti objektů by neměly být veřejné. A to ani prostřednictvím getterů/setterů.
Avatar
relycanx
Člen
Avatar
Odpovídá na Kit
relycanx:17.4.2013 17:46

tak to je přesně ono, jasný, vyhrazený prostor na ukládání, dík za upřesnění. Mě právě nikdy nenapadla myšlenka, že jde si vytvořit svůj vlastní, neplacený hosting. Myslel jsem, že to, že je placený, má nějaký důvod, nějaké náklady spojené s vedením, atd. Třeba vyhrazený prostor, sakryš, vždyť to znamená, že když si uděláš vlastní server, že tam máš neomezenou kapacitu dat? :O

 
Odpovědět 17.4.2013 17:46
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na Kit
:17.4.2013 17:53

Na Windows je webserver i zabudovany (myslim ze ho musiz zapnout) ale myslim si ze bez pluginu neumi php ale jen asp.net ( a ciste HTML :))

 
Odpovědět 17.4.2013 17:53
Avatar
Kit
Redaktor
Avatar
Odpovídá na relycanx
Kit:17.4.2013 17:57

Kapacita vlastního hostingu není neomezená. Jsi omezen velikostí svého HDD.

Náklady na hosting, jsou spojené např. s připojením do Internetu, na spotřebovanou energii, ten HW také není zadarmo,... Ale SW zadarmo většinou je, konfiguraci si majitel musí buď udělat sám zadarmo, anebo někoho zaplatit. A také dohled, protože někteří uživatelé jsou prostě zvířata.

Odpovědět  +2 17.4.2013 17:57
Vlastnosti objektů by neměly být veřejné. A to ani prostřednictvím getterů/setterů.
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na relycanx
:17.4.2013 17:59

Jo ale musiz ho mit, krmit ho elektrinou (50W pocitac te vyjde na rok non-stop provozu asi na 2k), mit ho pristupny z netu (celkem dost nastavovani routeru a firewallu a mit verejnou IP):( ; ale zato mas absolutni prehled, hodne mista:)

 
Odpovědět 17.4.2013 17:59
Avatar
relycanx
Člen
Avatar
Odpovídá na Kit
relycanx:17.4.2013 18:00

ahá :) takových skvělých, nových věcí. Jen se to sem už asi pod JavaScript moc nehodí no :/ Ale zeptat jsem se stejně musel :D

 
Odpovědět 17.4.2013 18:00
Avatar
Kit
Redaktor
Avatar
Odpovídá na
Kit:17.4.2013 18:02

Zabudovaný hosting ve Windows je trapný, zvládá jen jednu doménu.

V současné době mají význam hlavně Apache, lighttpd a Nginx.

Odpovědět  -1 17.4.2013 18:02
Vlastnosti objektů by neměly být veřejné. A to ani prostřednictvím getterů/setterů.
Avatar
Odpovídá na relycanx
Neaktivní uživatel:17.4.2013 18:07

Ideální je XAMPP, mě naprosto vyhovuje. Balíček - Apache, MySQL, ... - krása :)

Odpovědět  +4 17.4.2013 18:07
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Patrik Neumann:19.12.2014 15:48

Dobrý den, jde nějak nastavit jazyk javascriptu? Potřebuju, aby se mi zobrazovaly písmena s diakritikou a ne např.: tento text: "Kalkulačka v Javě" se zobrazí takhle: "KalkulaÄŤka v JavÄ›"

Odpovědět 19.12.2014 15:48
Nic není nemožné, proto se snažím dál.
Avatar
Odpovídá na Patrik Neumann
Patrik Neumann:19.12.2014 15:52

Aha, chyběl mi v indexu v <meta charset="UTF-8" /> první apostrof

Odpovědět 19.12.2014 15:52
Nic není nemožné, proto se snažím dál.
Avatar
antonin.stribrny:27.12.2014 11:29

Ahoj všem, když si v PSPadu zakládám nový soubor, mám si v záložce Nový soubor vybrat klasicky HTML? pokud ano tak stačí jen to HTML nebo si mám v záložce Podle šablony vybrat konkrétní typ? Předem děkuji. Přeji všem vše nejlepší do nového roku :-)

 
Odpovědět 27.12.2014 11:29
Avatar
vojtanosek
Člen
Avatar
Odpovídá na antonin.stribrny
vojtanosek:4.6.2015 22:34

Teď tě nechápu ale můžu ti něco poradit. V PSpadu můžeš editovat html soubor i css soubor. Otevřeš klasickou html stránku (asi i .htm stránku). A jestli zakládáš novou stárnku tak si vyber html a ne html multi...

 
Odpovědět 4.6.2015 22:34
Avatar
h.hajk
Člen
Avatar
Odpovídá na Kit
h.hajk:5.8.2015 18:54

Není trapný, jen jej neznáš. IIS zvládá vše co Apache. Rychlejší je už jen HHVM, což je už virtuální běhové prostředí, kde se PHP kompiluje.

Test requestů za sekundu (Vyšší je lepší)
http://www.webperformance.com/…_second1.png

Test délky requestu (Nižší je lepší)
http://www.webperformance.com/…se_time1.png

 
Odpovědět 5.8.2015 18:54
Avatar
torhanmichal
Člen
Avatar
torhanmichal:1.12.2016 19:33

Ahoj bude velmi rád , když mi někdo poradí.. ve svém html kódu mám 2 java scripty. Jeden, aby se mi rozbalil hamburger při menším rozlišení, druhý aby se mi Fixní menu při rolování přilepilo k hornímu okraji obrazovky( při plném rozlišení). Problém je v tom, že nějak nechcou spolupracovat. Když odejmu jeden z těch skriptu tak to funguje, když ho přidám, tak zas ne (záleží, zda ten 1 sript dám před 2 sript a naopak).. vždy jeden s těch skriptu funguje, když je za tím druhým, ale nikdy nespolupracujou naráz.. snad jsem to vysvětlil trochu srozumitelně.

 
Odpovědět 1.12.2016 19:33
Avatar
Jan Praks
Člen
Avatar
Jan Praks:18.7.2018 22:34

Pěkně napsané, jde to z toho pochopit, Dobrá práce!

 
Odpovědět 18.7.2018 22:34
Avatar
Jakub Stryja
Člen
Avatar
Jakub Stryja:6.10.2018 20:15

Super úvod. Už se těším na další lekce :D.

 
Odpovědět 6.10.2018 20:15
Avatar
Lukáš Marek:2. srpna 9:40

Super...!!!! :-)

 
Odpovědět 2. srpna 9:40
Avatar
Víťa Š.
Člen
Avatar
Víťa Š.:7. října 23:31

Problém s češtinou při výstupu v NetBeans vyřešen :-)
zde návod https://www.webzen.cz/…0-a-windows/

Odpovědět 7. října 23:31
Život by byl mnohem snazší, kdybychom k němu měli zdrojový kód.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 36 zpráv z 36.