Body zdarma Java týden
Využij podzimních slev a získej od nás až 40 % bodů zdarma! Více zde
Pouze tento týden sleva až 80 % na Java e-learning!

Lekce 2 - Instalace Linuxu Ubuntu

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulém dílu našeho seriálu o Linuxu jsme si tento operační systém představili a vysvětlili si proč je důležité umět s ním zacházet alespoň na základní úrovni. Dnešní díl věnujeme výběru distribuce, vyzkoušení live verze a nakonec i instalaci plnohodnotného systému na pevný disk.

Ubuntu

Již víme, že pojem Linux označuje celou rodinu operačních systémů a že existuje mnoho konkrétních linuxových distribucí. V našem seriálu budeme používat distribuci Ubuntu.

logo Ubuntu Linuxu

Ubuntu je založeno na Debianu, z čehož těží hlavně výhodu v používání debianového systému balíčků, kterým se do něj instalují aplikace. Jedná se o velmi populární Linux, který cílí zejména na začátečníky a je propracovaný tak, aby se dal opravdu jednoduše používat a nepotřebovali jste k němu tlustý manuál :) Již minule jsem nakousl, že za ním stojí velká společnost Canonical Ltd., která jeho vývoj financuje. Pro ilustraci si zmiňme, že při založení nadace Ubuntu do něj bylo vloženo 200 milionů Kč. Tato distribuce to tedy myslí opravdu vážně a není jen dalším malým střípkem v mozaice (mimochodem, významných distribucí jsou minimálně desítky, když bychom spočítali všechny, dostali bychom se do tisíců, roztříštěnost je nevýhoda OpenSource modelu).

Další dobrá zpráva je, že se Ubuntu snaží z uživatelského hlediska podobat Microsoft Windows a přináší vlastní uživatelské prostředí Unity. Vývojáři chápou, že Windows jsou funkční standard, na který jsou lidé zvyklí a který by měli již ve vlastním zájmu zachovat. Ubuntu Windows nekopíruje, jen používá jejich principy. Nalezneme zde podobu lišty, nabídky start, dokování oken a dalších funkčností, na které jste zvyklí. Hodilo by se zmínit, že sám Microsoft se těmito funkčnostmi inspiroval u jiných systémů.

Ubuntu vychází každých 6 měsíců a každá 4. verze je označena jako LTS (Long Term Support). Tyto verze jsou podporované 5 let, což je v dynamickém světě Linuxu velmi příjemné.

Ubuntu nabízí i několik oficiálních derivátů, zajímavá je např. verze Kubuntu, kde je místo prostředí Unity KDE, nebo Lubuntu, kde je minimalistické prostředí a systém by měl fungovat rychleji a za nižší spotřeby energie.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Dalším velmi používanou distribucí je v současné době Linux Mint, který je na Ubuntu založený. My však zůstaneme u zdroje a nainstalujeme si právě distribuci Ubuntu.

První krůčky - Live verze

Linux se velmi snaží, aby se dostával na pracovní stanice a proto uživateli velmi zjednodušil cestu k jeho vyzkoušení. Linux nemusíte ani instalovat, většina distribucí má tzv. live verzi, což je bootovatelný Linux, který stačí spustit z flash disku nebo z DVD. Se systémem můžete pracovat aniž byste ho instalovali a když médium vyjmete, počítač funguje stejně jako předtím, jako byste Linux nikdy neměli. Je to naprosto geniální příležitost k vyzkoušení různých distribucí a jejich verzí. Některé distribuce mají live verzi zároveň i jako instalační verzi, mezi ně patří i Ubuntu. Live verze může být užitečná i pro záchranu dat z Windows nebo jiného Linuxu. Začít live verzí je dobrý nápad také k otestování hardwarové kompatibility vašeho počítače s daným systémem.

Bootovací flash disk

Vytvořme si nyní bootovací flash disk s aktuální verzí Ubuntu, ze kterého systém nabootujeme a později i nainstalujeme. Obraz disku můžeme stáhnout jako odpovídající soubor .iso z českých stránek http://www.ubuntu.cz/. Soubor můžete i vypálit na DVD, ale jelikož v dnešní době již optickou mechaniku mnoho počítačů vůbec nemá, budeme se zde věnovat instalaci z flash disku.

Připravme si flash disk o velikosti alespoň několika GB a vyprázdněme ho (pokud na něm tedy máte nějaká potřebná data). Disk naformátujeme na systém souborů FAT32, to uděláte kliknutím pravým tlačítkem na disk a zvolením možnosti Naformátovat. Můžete klidně zvolit rychlý formát, hlavně si si dejte pozor, ať formátujete opravdu flash disk a ne nějaký jiný disk :)

Formát USB flash disku

Nyní si stáhneme aplikaci UNetbootin, která nám na flash disk rozbalí soubor .iso tak, aby se z něj dalo bootovat. Aplikaci spustíme, označíme dole možnost obraz disku, vybereme náš soubor .iso a dále vybereme písmeno našeho flash disku. Po potvrzení nám aplikace disk připraví.

Instalace Ubuntu Linuxu z flash disku pomocí UNetbootin

Nyní je třeba počítač restartovat a nabootovat z USB disku. Mnohdy není USB disk nastavený jako primární bootovací zařízení, proto ho musíte nastavit v Setupu BIOSu nebo stisknout klávesovou zkratku pro Boot menu těsně po zapnutí PC. Obvykle je to F10 nebo F12 (viz obrázek níže), budete to mít vypsané. V menu zvolte USB disk.

Bootmenu

Jakmile z disku nabootujete, nabídne vám Ubuntu buď živé vyzkoušení systému bez instalace nebo instalaci. Vybereme první možnost:

Live distribuce Linuxu Ubuntu

Po chvíli načítání byste se měli dostat na svou pracovní plochu :) Systém si můžete proklikat.

Pracovní plocha v Ubuntu Linuxu

Instalace Ubuntu

Nyní pojedeme na ostro. Vážnějším zájemcům doporučuji pořídit si další pevný disk (nějaký menší, levný), na který si systém nainstalujete. Windowsový disk tak můžete odpojit a experimentovat co to jen půjde, aniž byste mohli Windowsům nějak ublížit. Linux samozřejmě můžete nainstalovat i na jiný logický disk nebo přímo na disk s Windows, Ubuntu ho za vás rozdělí a Windows zůstanou zachovány. Samozřejmostí je i instalace tzv. GRUB, což je systémový zavaděč, který nám umožní tzv. multiboot - vybrat si po spuštění počítače operační systém, který chceme načíst. To je ta nejjednodušší cesta pro začátek s Linuxem, kdykoli se můžete přepnout zpět do Windows. Systémů můžete mít v GRUB kolik chcete.

Než se do instalace pustíme, tak si zálohujte svá data z Windows. Samozřejmě vám zůstanou, ale zálohování je dobrá praktika a jistě máte většinu dokumentů v cloudu (např. na DropBoxu) a pokud ne, tak máte nejvyšší čas tak učinit. Nyní restartujeme počítač, opět nabootujeme z flash disku a zvolíme instalaci. Pokud jsme připojeni k internetu, tak si na začátku instalace zaškrtneme stažení aktualizací a nainstalování nesvobodných formátů (nevím jak vy, ale alespoň já si připadám svobodnější když si tu hudbu mohu poslouchat a ne když nemohu :) ). Knihovny jdou nainstalovat i později, ale je to složitější.

Zahájení instalace Ubuntu Linuxu

V dalším kroku vybereme, že chceme nainstalovat Linux vedle Windows. Dávejte si pozor, abyste zde nevybrali možnost nahrazení, protože tak byste přišli o svá data. Ubuntu vás nechá vybrat disk, kam ho chcete nainstalovat. Můžete si zde zvolit kolik místa má oddíl Ubuntu zabírat. Dobrý nápad je dát alespoň 10 GB. Pokročilejší rozdělení disku je popsáno např. v oficiální příručce Ubuntu.

Rozdělení disku při instalaci Linuxu Ubuntu k Windows

Během instalace vás potká ještě několik obrazovek jako nastavení času nebo rozložení kláves. Na poslední obrazovce si nastavte uživatelské jméno a heslo. Můžete si zvolit, abyste se do počítače přihlašovali automaticky, bez zadání hesla. Heslo je vyžadováno při úpravách systému a to např. instalací nových aplikací.

Jméno a heslo v Ubuntu Linuxu
Instalace Ubuntu Linuxu

Po chvíli se Ubuntu nainstaluje a vy jste připraveni na další díl našeho seriálu, kdy se s novým systémem seznámíme :)


 

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
27 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Předchozí článek
Úvod do operačního systému Linux
Všechny články v sekci
Základy Linuxu
Miniatura
Následující článek
Základy práce v Linuxu Ubuntu
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar
Michael Nový:9.7.2014 13:48

Ahoj, mám menší problém. Ubuntu znám dost dlouho a rozhodl jsem se nainstalovat ale použil jsem DVD a vložil do mechaniky a ukazalo se fialová obrazovka a dalo panáčak = ańěoc.. pak byla černá obrazovka a pak už to nenačetlo dál. Nevíte někdo co s tím ? :(

 
Odpovědět 9.7.2014 13:48
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
mkub:9.7.2014 13:54

ja len doplnim, ze sa odporuca cytvorit pre Linux 3 particie:

 • root (/) - systemova particia, kam sa cely system prekopiruje,
 • SWAP - particia pre swap, odporuca sa velkost 1.5 az 2x kapacita fyzickej RAM, kedze SWAP sa pouziva nielen pri nedostatku fyzickej RAM, ale pri uspavani na disk sa tam uklada aj cely obsah pamate RAM
 • home adresar (/home) - adresar pre nastavenia konkretnych uzivatelov a kde su adresare jednotlivych uzivatelov (s vynimkou uzivatela root, pre ktory je vyhradeny adresar /root), jeho velkost zalezi od poctu uzivatelov, ktori pracuju s tym systemom a od ich potrieb
 
Odpovědět 9.7.2014 13:54
Avatar
Odpovídá na Michael Nový
Neaktivní uživatel:9.7.2014 13:55

Ahoj, máš UEFI nebo BIOS? Pokud UEFI, je položka Secure Boot v setupu vypnutá?
Zkus zmáčknout jakoukoliv klávesu a zvolit jazyk. Potom ti vyskočí nabídka.

Editováno 9.7.2014 13:56
Odpovědět 9.7.2014 13:55
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Neaktivní uživatel:9.7.2014 14:07

Ještě bych k článku dodal, že to co instaluje položka nainstalovat software třetích stran, lze již v nainstalovaném systému nainstalovat balíčkem ubuntu-restricted-extras

Odpovědět 9.7.2014 14:07
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Neaktivní uživatel:9.7.2014 14:33

Tak se omlouvám, už to v článku bylo.

Odpovědět 9.7.2014 14:33
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
ConflictBoy
Člen
Avatar
ConflictBoy:9.7.2014 15:01

UNetbootin nedoporučuji používat - někdy se stane, že se zaváděč systému nahraje na samotnou flashku, musíte tedy GRUB ještě přeinstalovat

Odpovědět 9.7.2014 15:01
I'm programmer, I have no life :)
Avatar
Odpovídá na ConflictBoy
Neaktivní uživatel:9.7.2014 15:02

A ktorý USB installer by si doporučil?

Odpovědět 9.7.2014 15:02
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Honza Bittner
Šupák
Avatar
Honza Bittner:9.7.2014 15:06

Si to hoďte na DVD/CD, ne? :P Určitě máte doma dost z "dob vypalování". HAHA. ;)

Odpovědět  +1 9.7.2014 15:06
Milovník Dartu. Student FIT ČVUT. Sleduj mě na https://twitter.com/tenhobi a ptej se na cokoli na https://github.com/...
Avatar
Odpovídá na ConflictBoy
Neaktivní uživatel:9.7.2014 15:09

Kdy se ti to stalo? Může to být bug. Na Ubuntu Support mailing listu UNetBootin doporučujeme, a zatím se nestalo, že by si na něj někdo stěžoval s podobným problémem.

Odpovědět 9.7.2014 15:09
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Jirka Vavřík:9.7.2014 15:10

linux live USB creator
http://www.linuxliveusb.com/en/download
funguje naprosto perfektně

Editováno 9.7.2014 15:10
Odpovědět 9.7.2014 15:10
Inteligentní nemá čas si pamatovat, inteligentní musí vymýšlet.
Avatar
Odpovídá na ConflictBoy
Libor Šimo (libcosenior):9.7.2014 15:13

Ja používam len unetbootin a nikdy som nemal žiadny problém.

Odpovědět  +1 9.7.2014 15:13
Aj tisícmíľová cesta musí začať jednoduchým krokom.
Avatar
ConflictBoy
Člen
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
ConflictBoy:9.7.2014 15:14

Tady ten problém popisují
http://ubuntuforums.org/showthread.php?…

Stalo se mi to vícekrát, naposledy ještě před dvěma měsíci :) nicméně vždycky jen v případě, kdy jsem prováděl čistou instalaci Ubuntu. Když se to instaluje spolu s Windowsem, možná se to nestane

Jinak také souhlasím s LinuxLive USB Creatorem :)

Odpovědět 9.7.2014 15:14
I'm programmer, I have no life :)
Avatar
Odpovídá na ConflictBoy
Libor Šimo (libcosenior):9.7.2014 15:17

Dával som do PC aj čisté ubuntu, aj spou s win a v pohode.

Odpovědět 9.7.2014 15:17
Aj tisícmíľová cesta musí začať jednoduchým krokom.
Avatar
ConflictBoy
Člen
Avatar
Odpovídá na Libor Šimo (libcosenior)
ConflictBoy:9.7.2014 15:19

Vážně přísahám že se mi to stalo :D Nicméně i kdyby, stačí přepsat GRUB a je po problému - práce na minutu :)

Odpovědět 9.7.2014 15:19
I'm programmer, I have no life :)
Avatar
Odpovídá na ConflictBoy
Neaktivní uživatel:9.7.2014 15:19

Nereportoval jsi to jako bug?

Odpovědět 9.7.2014 15:19
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
ConflictBoy
Člen
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
ConflictBoy:9.7.2014 15:22

Nene, mám za to, že je to chyba UNetbootin, ne Ubunta :)

Odpovědět 9.7.2014 15:22
I'm programmer, I have no life :)
Avatar
Odpovídá na ConflictBoy
Neaktivní uživatel:9.7.2014 15:24

Ne reportovat na Ubuntu, ale na UNetBootin

Odpovědět 9.7.2014 15:24
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na ConflictBoy
mkub:9.7.2014 15:31

ja pouzivam unetbootin, ale problem ohladne Ubuntu, Debianu a niektorych inych distribucii som nezaznamenal, ze by nesli nabootovat z USB vytvorenom tymto nastrojom.
problem je tusim u distribucii, ktore nie su podporovane unetbootinom, cize problem vznikne napr. u niektorych BSDckach a myslim, ze aj u Androide a niektorych dalsich

moze byt problem aj v poskodenom ISO subore, doporucujem este po stiahnuti ISO suboru si dat vypocitat aj md5 hash suboru a porovnat ho s tym na tej stranke

Editováno 9.7.2014 15:34
 
Odpovědět  +2 9.7.2014 15:31
Avatar
xxxvodnikxxx
Člen
Avatar
xxxvodnikxxx:9.7.2014 18:34

Jinak se dá taky Linux- Ubuntu, a ještě asi nějaký 3-4, nwm už, nainstalovat "jako program do windows" (normálně je pak v ovládacích panelech pro odinstalaci- dělá se to přes** Wubi** (nejdřív jsem to používal takhle, časem přesedlal na instalaci z USB), sice to dneska už neni až tak exkluzivní a pohodlný, ale taky se dá použít :)

Odpovědět 9.7.2014 18:34
Unix- svět, kde chcete být nulou :) (UID)
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na xxxvodnikxxx
mkub:9.7.2014 18:42

niektore distribucie sa daju nainstalovat aj na FAT/NTFS, ale to sa nedoporucuje, lebo to znizuje vykon a Linux sa najlepsie citi ajtak na svojom filesysteme, preto by som radsej pouzil boot z USB/CD, alebo dualboot, nez ho spustal z cudzieho filesystemu

 
Odpovědět 9.7.2014 18:42
Avatar
xxxvodnikxxx
Člen
Avatar
Odpovídá na mkub
xxxvodnikxxx:9.7.2014 21:47

No ne, tak ono to wubi myslim že taky rozdělo disk, atd, ale nemusel uživatel řešit co a jak naformátovat myslim, jen se určilo kolik :)
Ale odinstalace by podle toho měla být jednodušší (že to asi tu partition znovu přidalo k win NTFS)

Odpovědět 9.7.2014 21:47
Unix- svět, kde chcete být nulou :) (UID)
Avatar

Člen
Avatar
:9.7.2014 22:23

Operační systém, který odolá hackerům: http://www.chip.cz/…s-x-hackeri/.

 
Odpovědět 9.7.2014 22:23
Avatar
kxmx
Redaktor
Avatar
kxmx:9.7.2014 23:59

Prostředí unity mi přijde spíše nenáviděné, já sám ho považuju za "takové divné". Základní otřesný vzhled se dá naštěstí vyřešit nahrazením za nějaký povedenější (ehm numix), nic méně to chování třeba oken a další drobnosti jako naprosto idiotský skype indikátor, nepohyblivý/ne­odstranitelný dash by vás mohli odradit tak zde hodím pár dalších jmen, která stojí za prohlédnutí.

xubuntu - xfce - nenáročný (používám na staré paštice)
lubuntu - lxqt - nenáročnější
ubuntu gnome - gnome jsem si zamiloval, po 3 letech hledání naprostá spokojenost
kubuntu - kde

dále smysluplné distribuce postavené na ubuntu
linux mint - opět v řade různých prostředí
deepin - novinka z asie, prý se už dá používat
elemetary OS - minimalistický, velmi pěkný

a pokud by jste zatoužili po něčem obtížnějším tak samotný debian vás zabaví na nejeden večer

 
Odpovědět 9.7.2014 23:59
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na kxmx
mkub:10.7.2014 8:20

ja este doplnim, ze existuje aj Linux Mint Debian, ktory nevychadza z Ubuntu, ako Linux Mint, ale priamo z Debianu

 
Odpovědět  +1 10.7.2014 8:20
Avatar
tribal.cz
Redaktor
Avatar
Odpovídá na kxmx
tribal.cz:10.7.2014 9:32

deepin má ale zatím problémy s repo jelikož jediné slušné zrcadlo se stále nachází v Asii. I když se začínají objevovat informace o německých zrcadlech které se v několik případech povedlo "omylem" nastavit.

 
Odpovědět 10.7.2014 9:32
Avatar
Benjibs
Člen
Avatar
Odpovídá na kxmx
Benjibs:10.7.2014 10:03

Ak by niekto zatúžil po čomsi obtiažnejšom,
(neviem, Debian mi príde rovnako "jednoduchý" ako Ubuntu)
s Archom je celkom sranda :)

Kým som to nainštaloval a ako-tak nakonfiguroval (v command-line), uplynula noc. A to distro samotné vyžaduje od užívateľa sa veľa učiť, nemá so sebou žiadne systémové-nástroje/klikátka (no možno po hľadaní v klasických repách a AUR by sa možno niečo našlo) :)

@mkub: Vraj celý Mint sa niekedy v budúcnosti hodlá úplne presedlať na Debian.

Editováno 10.7.2014 10:04
Odpovědět 10.7.2014 10:03
1 + 1 = 2
Avatar
Odpovídá na xxxvodnikxxx
Neaktivní uživatel:10.7.2014 10:16

Omyl, wubi vytvořilo virtuální diskovou image na stávajícím disku a přidalo její záznam do MBR. To byl důvod, proč po instalaci přes WUBI nebyl jako bootloader GRUB, ale Windowsácký bootloader.

Editováno 10.7.2014 10:16
Odpovědět  +1 10.7.2014 10:16
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
xxxvodnikxxx
Člen
Avatar
Odpovídá na kxmx
xxxvodnikxxx:10.7.2014 10:30

Ale je super ta HUD overlay- něco jako na W8 dlaždice, prostě všechno na jednom místě kde jde filtrovat, to je super :)
a je takový čistý, i když je fakt, že ze začátku se mi taky nelíbilo

Odpovědět 10.7.2014 10:30
Unix- svět, kde chcete být nulou :) (UID)
Avatar
Neaktivní uživatel:10.7.2014 10:41

Já ještě doplním, že pokud by jste chtěli udělat dobrý skutek, můžete pomoct Ubuntu například překládáním programů, řazením bugů, propagací, vývojem (i na Upstreamu) či testováním. Více informací https://wiki.ubuntu.com/…buteToUbuntu

Odpovědět 10.7.2014 10:41
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Benjibs
mkub:10.7.2014 11:33

a ja viem o inom obtiaznejsej distribucii: http://www.linuxfromscratch.org/ a tych distier, co sa pri instalacii kompiluju zo zdrojakov je viacero a nie su vhodne pre zacinajucich uzivatelov, iba pre tych, co dobre poznaju svoj HW, vedia co chcu a chcu mat co najviac optimalizovany system pre svoj hardware

 
Odpovědět 10.7.2014 11:33
Avatar
Benjibs
Člen
Avatar
Odpovídá na mkub
Benjibs:10.7.2014 12:52

nepovedal som, že Arch je najobtiažnejšia distribúcia,
mal som istý čas Gentoo, a to už bolo na mňa asi príliš :) No teda, netešilo ma so svojim systémom až toľko hrať. Je pekné mať "všetko pod svojou kontrolou", ale zase netreba to preháňať, a trocha pohodlia si predsa len dopriať :)
Arch je taký zlatý stred.

Editováno 10.7.2014 12:53
Odpovědět 10.7.2014 12:52
1 + 1 = 2
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Benjibs
mkub:10.7.2014 13:33

a ja mam rad pohodlie a niektore casti OS a nastavenia mat pod kontrolou a aby system fungoval hned po prvej instalacii ;)

 
Odpovědět 10.7.2014 13:33
Avatar
trapper33
Člen
Avatar
trapper33:25.7.2014 18:11

Možná budu mít hloupý dotaz, ale GRUB se mi nainstaluje při instalaci Ubuntu? :)

 
Odpovědět 25.7.2014 18:11
Avatar
Odpovědět  +1 25.7.2014 18:15
2x piš, jednou debuguj
Avatar
kxmx
Redaktor
Avatar
Odpovídá na trapper33
kxmx:25.7.2014 18:31

Při instalaci ubuntu/debian vedle win se mi stává, že se grub nespustí a nabootuje rovnou win, kdyby se ti to taky stalo tak nezoufej, spusť live cd a nainstaluj a spusť grub repair. V něm pak stačí kliknout na recommended repair. Po rebootu už budeš mít výběr operačních systémů.

https://help.ubuntu.com/…/Boot-Repair

Editováno 25.7.2014 18:32
 
Odpovědět 25.7.2014 18:31
Avatar
Odpovídá na kxmx
Michal Žůrek - misaz:25.7.2014 18:58

pokud spustíš Windows, tak on si myslí, že má být pořád první a to prioritně, tak se na tu pozici samozřejmě dosadí. Ve Widnows spusť msconfig (Win + R > msconfig) a na záložce Spuštění počítače vyber buťo GRUB (pokud tam bude) nebo samotný Linux.

 
Odpovědět 25.7.2014 18:58
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
trapper33
Člen
Avatar
trapper33:25.7.2014 19:26

Díky moc všem :)

 
Odpovědět 25.7.2014 19:26
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na trapper33
mkub:14.8.2014 18:58

pri instalacii Linuxu, ak si zvolis GRUB do MBR, tak sa nainstaluje do MBR a zaroven pohlada v PC vsetky instalovane systemy a automaticky ich popridava do ponuky

 
Odpovědět 14.8.2014 18:58
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
mkub:14.8.2014 18:59

kedy to takto stihli v MS zmudriet, ze uz zacali podporovat aj ine veci, nez iba ich bootloader?

 
Odpovědět 14.8.2014 18:59
Avatar
Martin
Člen
Avatar
Martin:28.1.2015 20:52

Tak jsem si zkusil nainstalovat ubuntu vše proběhlo v pořádku ale když chci nabootovat ubuntu tak mi to napíše jen "ubuntu usb submit urb ctrl failed" a nic se neděje. Nevíte co s tím ?

 
Odpovědět 28.1.2015 20:52
Avatar
Odpovídá na Martin
Neaktivní uživatel:28.1.2015 21:00

Zkus poodpojovat všechny USB zařízení, jestli systém nabootuje. Pokud ano, postupně je přidávej, a zjisti, které zařízení to dělá. Pokud systém nenabootuje bez připojených USB zařízení, pak bych to viděl buď na chybu v jádře ubuntu (to mi napiš), nebo ve vadném USB kontroléru (to sem taky napiš :)).

Odpovědět 28.1.2015 21:00
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Martin
Člen
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Martin:28.1.2015 21:15

Tak jsem odpojil všechno kromě klávesnice abych na to mohl kliknout a už tam jen bliká kurzor nic už se nevypíše tak jsem zkusil zase všechny zapojit také jen kurzor.
Jinak ale všechny usb na win fungují a taky jsem grub doinstalovával ručně jestli to pomůže.

 
Odpovědět 28.1.2015 21:15
Avatar
Odpovídá na Martin
Neaktivní uživatel:28.1.2015 22:12

Nabootuj do livecd, a postupuj podle tohoto návodu https://help.ubuntu.com/…/Boot-Repair - nainstaluj to, a potom sekce Recommended repair

Odpovědět 28.1.2015 22:12
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Martin
Člen
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Martin:28.1.2015 23:11

Tak jsem to udělal a zkusil jsem nabootovat xubuntu a asi 10-20 minut jsem tam měl ten nápis a ty blikající tečky jako že se to načítá a poté už jen černá obrazovka a nic se nedělo tak nevím

 
Odpovědět 28.1.2015 23:11
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Martin
mkub:29.1.2015 3:58

napis mi zostavu, na ktorej bootujes, moze sa stat, ze ta zostava je prilis zastarala pre dane jadro. skus nabootovat ine distro, ktore nema take naroky na HW (napr. Slax)
alebo skus pohladat distribuciu z cias starych Pentii (s archaickym jadrom 2.4)

 
Odpovědět 29.1.2015 3:58
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
mkub:29.1.2015 3:59

je to o testovani viacero roznych distribucii a hladani tej najvhodnejsej

 
Odpovědět 29.1.2015 3:59
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
David Novák:7.2.2015 21:36

drobná chybka:
Ubuntu vychází každých 6 měsíců a každá 4. verze je označena jako LTS (Long Therm Support).
Správně by mělo být Long Term Support :)

Odpovědět 7.2.2015 21:36
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na David Novák
David Čápka:7.2.2015 22:40

Díky, opraveno :)

Odpovědět  +1 7.2.2015 22:40
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
ondrasekno04
Člen
Avatar
ondrasekno04:7.6.2015 21:55

Ahoj. Když si OS Linux nainstaluju k Windousům a po čase si ho chci nainstalovat na jiný pevný disk, jak ho z disku, kde mám Windowsi, smažu?

 
Odpovědět 7.6.2015 21:55
Avatar
Jenkings
Redaktor
Avatar
Odpovídá na ondrasekno04
Jenkings:7.6.2015 21:58

Formátováním daného oddílu ?

Odpovědět  +1 7.6.2015 21:58
Největší časovou náročnost má výpočet časové náročnosti..
Avatar
ondrasekno04
Člen
Avatar
Odpovídá na Jenkings
ondrasekno04:7.6.2015 22:00

Že mě to nenapadlo ... :-)

 
Odpovědět 7.6.2015 22:00
Avatar
tomasmanhal
Člen
Avatar
Odpovídá na ondrasekno04
tomasmanhal:7.6.2015 22:00

http://wiki.ubuntu.cz/…C3%AD_ubuntu

Hlavně si zálohuj důležitá data.

Editováno 7.6.2015 22:02
Odpovědět 7.6.2015 22:00
Kdyby nám dodali k životu zdrojový kód, vše by bylo jednodušší...
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na ondrasekno04
mkub:9.6.2015 15:21

z Linuxu ho mozes vymazat napr. utilitkami cfdisk, fdisk (tu pozor, nie je intuitivny a nedoporucuje sa zaciatocnikom), alebo gparted (nemusi byt nainstalovany)
ale musi byt nabootovany z ineho zariadenia, nez z toho, ktore planujes vymazat, lebo sa ti nepodari sformatovat primountovany disk. oddiel a odmountovat pouzivany oddiel tiez nejde

alebo z Windowsu, preformatovanim danej casti disku

a ako napisal Tomas, zazalohuj si vsetky dolezite udaje, aj z Windowsu, ako aj z Linuxu

 
Odpovědět 9.6.2015 15:21
Avatar
Matěj Kripner
Redaktor
Avatar
Matěj Kripner:1.7.2015 16:21

Tak jsem zkusil Live verzi, ale po načtení se mi nezobrazuje horní lišta, launcher, ani ovládací prvky oken, nelze spustit terminál atd. Vypadá to na problém s balíčkem compizconfig-settings-manager, který se mi nechce za žádnou cenu nainstalovat. Vlastně jsem ani neprošel instalačním procesem tak, jak je to v článku naznačené. Vůbec se mi nezobrazila volba mezi Live verzí a instalací. Nemá s tím někdo nějaké zkušenosti? Díky

Odpovědět 1.7.2015 16:21
Give me a deep enough pipeline, and I shall move the world.
Avatar
Adam Ježek
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Matěj Kripner
Adam Ježek:2.7.2015 11:35

Po nabootování jeno tapeta z Ubuntu, po který hejbeš myší a nic víc? Udělal i to jeden starej počítač, tipuju to na nepodporovanej HW nebo nedostatek HW prostředků.

Odpovědět 2.7.2015 11:35
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
Matěj Kripner
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Adam Ježek
Matěj Kripner:3.7.2015 16:17

Ne tak docela. Vidím ikony na ploše a v podstatě můžu dělat cokoli, ale jen přes textový mód (ne graficky).

Odpovědět 3.7.2015 16:17
Give me a deep enough pipeline, and I shall move the world.
Avatar
Adam Ježek
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Matěj Kripner
Adam Ježek:3.7.2015 16:21

Tak asi tam máš dost prostředků na načtení plochy, ale už né na práci v ní. Jaký sou HW parametry toho stroje? A popřípadně zkus něco méně náročně+jšího, třeba xubuntu.

Odpovědět  +1 3.7.2015 16:21
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
Matěj Kripner
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Adam Ježek
Matěj Kripner:3.7.2015 16:31

https://www.alza.cz/…-d245335.htm, zdvojnásobená operační paměť. Mně spíš připadá divný, že úplně chybí balík ccsm a nejde nainstalovat.

Odpovědět 3.7.2015 16:31
Give me a deep enough pipeline, and I shall move the world.
Avatar
Adam Ježek
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Matěj Kripner
Adam Ježek:3.7.2015 19:05

CO jsem tak spěšně prolít ubuntu fórum, tak problémy s timhle sou docela často. ( http://ubuntuforums.org/showthread.php?… ) Nainstaluj ubuntu 10.04 (nejčastější funkční verze) a pokud nabídne upgrade, tak aktualizuj na 12, pak to většinou fungovalo

Odpovědět  +1 3.7.2015 19:05
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Matěj Kripner
mkub:28.8.2015 21:59

Radeony nie su prave najidealnejsie pre beh Linuxu,radsej by som zvolil model s grafickou od NVidie, alebo Intelu
aj ja doporucujem aktualizovat system (moze sa vylepsit funkcnost, ako aj sa mozu tymi aktualizaciami aj odstranit uz zname bezpecnostne diery

 
Odpovědět 28.8.2015 21:59
Avatar
RooBoo
Člen
Avatar
RooBoo:1.12.2015 9:30

A ako sa da linux odstranit z PC .. je potrebne formatovanie celeho disku a nasledne nanovo instalovat win ?

 
Odpovědět 1.12.2015 9:30
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na RooBoo
David Novák:1.12.2015 11:03

Mělo by stačit odstranit oddíl s Linuxem. Pokud používáš GRUB jako bootloader a nemáš ho na nějakém odděleném oddílu (tj. smažeš ho i s Linuxem), tak by mělo stačit použít instalačku Windows a dát opravit současnou instalaci nebo tak nějak. Ono to ten Windows najde a udělá mu nový boot loader na začátek disku :)

Odpovědět  +1 1.12.2015 11:03
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
mathias.balla:31.12.2015 22:33

Ahoj, vedel by mi niekto pomoct so sputnenim Ubuntu z nabootovaneho USB v Biose, neviem ci to pomoze
ale verzia Biosu je 2.15.1236, vyrobca American Megatrends... :-(

 
Odpovědět 31.12.2015 22:33
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na mathias.balla
mkub:1.1.2016 5:59

a BIOS podporuje boot z USB?
ak hej, tak potom nie je problem s bootovanim z USB kluca, iba staci v BIOSe prehodit v poradi bootovania, ze chces bootovat z USB kluca

 
Odpovědět 1.1.2016 5:59
Avatar
Odpovídá na mkub
mathias.balla:1.1.2016 10:46

som z toho jelen...

Editováno 1.1.2016 10:46
 
Odpovědět 1.1.2016 10:46
Avatar
mathias.balla:1.1.2016 10:52
 • Boot menu :
 • Boot configuration : --Fast Boot : Enabled / --Launch CSM : Disable
 • Boot option propeties :- - Boot option #2 ( co predpokladam je moj USB) :

  --Windows boot manager P4 :HGST

  --UEFI : verbatism stone N GO 1.00

  --Disable

....neviem... , je tam nieco spatne nastavene, alebo som uple vedla ?

 
Odpovědět 1.1.2016 10:52
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na mathias.balla
mkub:2.1.2016 14:50

myslim, ze si trosku vedla...
to, co potrebujes je: Boot sequence:

 
Odpovědět 2.1.2016 14:50
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na mathias.balla
mkub:2.1.2016 14:54

vloz do USB USB kluc, zapni PC, vbehni do BIOSu a v Boot sequence zvol svoj kluc - mal by tam byt jeho nazov a daj ho ako prvy a restartuj PC,ale nevyberaj kluc z neho

pokial PC umoznuje bootovat z USB a kluc to tiez umoznuje (zhruba vacsina klucov), tak by sa ti mohlo podarit nabootovat z kluca a tym padom sa ti nakopne to Ubuntu

 
Odpovědět 2.1.2016 14:54
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na mathias.balla
mkub:2.1.2016 14:55

a dalsou moznostou je, ze pri starte PC podrzis F12 a vyberies si polozku, odkial sa ma zaviest system

 
Odpovědět  +1 2.1.2016 14:55
Avatar
mathias.balla:2.1.2016 16:08

No tak uz viem v com bol pes zakopany, po starte PC som nemal stlacat F2, ale F9 ......konecne mozem pokracovat dalej v tut. :-)
Dakujem pekne za ochotu !

 
Odpovědět  +1 2.1.2016 16:08
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na mathias.balla
mkub:2.1.2016 18:57

aka je spravna klavesa na vyber zo startovacich zariadeni ti zobrazi hned BIOS, bud je to ta F9, alebo F12
F2 = spustenie BIOS Setup

 
Odpovědět 2.1.2016 18:57
Avatar
Jaroslav Tomášek:9. března 10:15

I přes obrovskou snahu u mne stále přetrvává problém, že na mém disku údajně není žádný další operační systém, ač jsem dlouhodobým uživatelem Windows 10. Tedy mám tam možnosti smazat si celý HDD, což opravdu nechci, vzhledem k tomu, že na něm mám Windows; dále ještě možnost "něco jiného" nebo nějak tak.

Tento článek je postarší, ale i přesto doufám, že se tu najde někdo, kdo by mi mohl pomoct.

Editováno 9. března 10:18
Odpovědět 9. března 10:15
Jetzt geht'z mein weitergehendes Om.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 72 zpráv z 72.