Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy
Nauč se s námi víc. Využij 50% zdarma na e-learningové kurzy.
discount week 50

Lekce 17 - Interpreter

V minulé lekci, Memento, jsme si ukázali návrhový vzor Memento, který řeší uložení vnitřního stavu objektu, aniž by porušil princip zapouzdření.

Návrhový vzor chování Interpreter definuje jakým způsobem implementovat interpretaci nějakého jazyka pomocí objektově orientovaného programování. Může se jednat o interpretaci vlastního programovacího jazyka nebo např. o vyhodnocení matematického výrazu. Vzor řeší jak kód jazyka reprezentovat v paměti jako množinu objektů a jak jej následně spustit. Naopak vůbec neřeší problém parsování zdrojového kódu do tohoto objektového modelu, pouze popisuje jak by měl model vypadat a jak jej následně vyhodnocovat. Funkční parsování matematických výrazů si ukážeme na příkladu.

Motivace

I když je v dnešní době spíše přebytek programovacích jazyků, občas se stále můžeme dostat do situace, kdy je výhodné implementovat nějaký vlastní metajazyk. Např. nějakou českou obdobu SQL pro firemní skripty, kterou budou umět ovládat i osoby bez znalosti angličtiny a bude mít i o něco jednodušší gramatiku. Kód v takovém jazyce by mohl vypadat např. jako Aktualizuj osoby a nastav jim jmeno na "Jan" když mají jmeno "Honza". Kód v tomto jazyce bychom následně chtěli zpracovávat a převádět (interpretovat) na kód nějakého jiného jazyka, např. spouštět opravdové SQL příkazy na základě tohoto českého databázového jazyka. Pro ideální implementaci našeho interpreteru nemusíme chodit daleko, je jedním z návrhových vzorů GoF.

Vzor

Interpreter zavádí 2 základní typy výrazů jazyka:


 

...konec náhledu článku...
Pokračuj dál

Znalosti v hodnotě stovek tisíc získáš za pár korun

Došel jsi až sem a to je super! Věříme, že ti první lekce ukázaly něco nového a užitečného.
Chceš v kurzu pokračovat? Přejdi do prémiové sekce.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 70 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 60 bodů (150 Kč)
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 20 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 25 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
60 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 175 Kč 150 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tuto lekci, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech lekcí.

Koupit jen lekci 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Co od nás v dalších lekcích dostaneš?
  • Neomezený a trvalý přístup k jednotlivým lekcím.
  • Kvalitní znalosti v oblasti IT.
  • Dovednosti, které ti pomohou získat vysněnou a dobře placenou práci.

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Návrhový vzor chování Interpreter definuje jakým způsobem implementovat interpretaci nějakého jazyka pomocí objektově orientovaného programování.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity