Black friday Black friday
Aprílový black friday tě nenechá v klidu! Až 80 % prémiového obsahu zdarma. Více informací
Pouze tento týden slevy až 80 % na programování v Javě

Lekce 5 - NERS - Registrace uživatelů v PHP

PHP Databáze pro začátečníky NERS - Registrace uživatelů v PHP American English version English version

ONEbit hosting Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Programujeme neobjektový redakční systém v PHP (NERS), jsme si připravili projekt NERS - NEobjektový Redakční Systém v PHP a rozpracovali jsme skript registrace.php.

Nyní nad HTML blok vložíme blok s PHP obsluhou:

<?php
session_start();
require('Db.php');
Db::connect('127.0.0.1', 'ners_db', 'root', '');

if ($_POST)
{
    if ($_POST['rok'] != date('Y'))
        $zprava = 'Chybně vyplněný antispam.';
    else if ($_POST['heslo'] != $_POST['heslo_znovu'])
        $zprava = 'Hesla nesouhlasí';
    else
    {
        $existuje = Db::querySingle('
            SELECT COUNT(*)
            FROM uzivatele
            WHERE jmeno=?
            LIMIT 1
        ', $_POST['jmeno']);
        if ($existuje)
            $zprava = 'Uživatel s touto přezdívkou je již v databázi obsažen.';
        else
        {
            $heslo = password_hash($_POST['heslo'], PASSWORD_DEFAULT);
            Db::query('
                INSERT INTO uzivatele (jmeno, heslo)
                VALUES (?, ?)
            ', $_POST['jmeno'], $heslo);
            $_SESSION['uzivatel_id'] = Db::getLastId();
            $_SESSION['uzivatel_jmeno'] = $_POST['jmeno'];
            $_SESSION['uzivatel_admin'] = 0;
            header('Location: administrace.php');
            exit();
        }
    }
}
?>

Jako první voláme session_start(). Funkce nám umožní používat tzv. session (česky relace nebo někdy i sezení), která si pamatuje data uživatele, se kterým komunikujeme. Tento řádek musí být na úplném začátku PHP souboru (ne bloku, opravdu souboru), ve kterém uživatelskou relaci používáme. Před session_start() se nesmí nalézat žádné HTML, ani prázdné řádky, ani mezery, jinak nebude fungovat. To samé platí pro funkci header().

Dále načteme Db wrapper a připojíme se k databázi. Údaje jsou pro localhost, vy již víte, že na produkci vám je sdělí webhosting.

Další kód je obsluha HTML formuláře. Pokud zadaný rok nesouhlasí s aktuálním, uložíme si chybovou zprávu. Jinak pokračujeme dále a stejným způsobem ověříme shodu obou zadaných hesel. Dostáváme se k samotné registraci.

Nejprve necháme databázi spočítat kolik je v ní uživatelů se zadaným jménem. Slouží k tomu SQL klauzule SELECT COUNT(*). Hvězdička označuje, že do výpočtu zahrnujeme všechny sloupce. Abychom databázi zbytečně zatěžovali, dáme na počet položek ještě LIMIT 1. Stačí nám, když zjistíme, že je v databázi nějaký uživatel s tímto jménem a dále se již databáze snažit nemusí. Dotaz zavoláme funkcí Db::querySingle(). Ta se používá v případě, když z databáze čteme pouze jednu hodnotu jednoho řádku. My zde čteme pouze jedno číslo - počet uživatelů s tímto jménem. Pokud jsme někoho našli, jméno je již obsazené a uložíme si chybovou hlášku.

SQL kód pro vložení uživatele do databáze je velmi podobný tomu z minulých lekcí. O něco složitější je zde ukládání hesla. Heslo nevložíme do databáze přímo a to proto, kdyby došlo k úniku dat, aby útočník nezískal hesla uživatelů. Použijeme tzv. hashovací funkci password_hash(), která z daného hesla vypočítá jeho otisk. Nejbezpečnější způsob uchování hesla v databázi je totiž heslo vůbec neuchovat, ale uchovat si pouze jeho hash. Hash je dlouhý řetězec zdánlivě nesouvisejících znaků a číslic a nelze z něj původní heslo zjistit. Hashovací funkce je tedy pouze jednosměrná. Když budeme chtít zjistit, zda uživatel zadal správné heslo, jednoduše z něj znovu spočítáme otisk a porovnáme, zda se otisky hesel shodují. K tomu následně slouží funkce password_verify(), jejíž použití uvidíte dále v kurzu.

Kromě výsledného hashe, otisku, je v návratové hodnotě funkce uložena také informace o použitém algoritmu. To umožňuje v budoucnu snadný přechod na nové a bezpečnější algoritmy. Na rozdíl od starších PHP funkcí hash() nebo crypt(), password_hash() automaticky k heslu připojuje také tzv. salt. To je náhodný řetězec znaků, kterým se heslo "přisolí", aby v databázi nešly poznat často používaná hesla jako např. "123456" nebo "heslo1" a podobně.

Po vložení uživatele do databáze si vytvoříme uživatelskou relaci. V PHP je podobně jako $_GET nebo $_POST také superglobální pole $_SESSION. Do tohoto pole si můžeme ukládat data, které souvisí s tím uživatelem, se kterým právě komunikujeme. Relace vyprší ve výchozím nastavení PHP za 24 minut nečinnosti nebo po zavření prohlížeče. Jakmile ji jednou vytvoříme v nějakém skriptu, zůstanou nám její data přístupná i pro ostatní PHP skripty v aplikaci. My zde uživatele po registraci rovnou i přihlásíme a to tak, že do relace uložíme jeho id, jméno a zda je administrátor. Id (primární klíč) záznamu naposledy vloženého do databáze získáme pomocí funkce Db::getLastId(). Nakonec se přesměrujeme funkcí header() na stránku administrace.php a skript zastavíme. Pokud se něco nepodařilo, skript bude pokračovat a vypíše chybovou hlášku.

Zkusme si udělat nějakou chybu:

Registrace uživatele do systému v PHP

A nyní se úspěšně zaregistrujte. Skript vás přenese na stránku administrace.php, která ještě neexistuje. Podívejte se v phpMyAdmin do tabulky uzivatele (otevřete tabulku a vyberte z menu nahoře Projít). Vidíme zde nově vloženého uživatele a otisk jeho hesla:

Uložení hesla do MySQL databáze v PHP

Jako heslo jsem zadal "admin", výše vidíte otisk, co vrátila funkce password_hash().

Administrace

Vytvořme si nyní skript administrace.php. Bude to takový rozcestník, na který aplikace uživatele přenese po zaregistrování nebo po přihlášení. Jeho HMTL část bude následující:

<!DOCTYPE html>
<html lang="cs-cz">
<head>
    <meta charset="utf-8" />
    <link rel="stylesheet" href="styl.css" type="text/css" />
    <title>Administrace</title>
</head>

<body>
<article>
    <div id="centrovac">
        <header>
            <h1>Administrace</h1>
        </header>
        <section>
            <p>Vítejte v administraci, jste přihlášeni jako <?= htmlspecialchars($_SESSION['uzivatel_jmeno']) ?></p>
            <?php
                if (!$_SESSION['uzivatel_admin'])
                    echo('Nemáte administrátorská oprávnění, požádejte administrátora webu, aby vám je přidělil.');
            ?>
            <h2><a href="editor.php">Editor článků</a></h2>
            <h2><a href="clanky.php">Seznam článků</a></h2>
            <h2><a href="administrace.php?odhlasit">Odhlásit</a></h2>
        </section>
        <div class="cistic"></div>
    </div>
</article>
</body>
</html>

Kód obsahuje pouze 3 zajímavé věci:

 • Vypisujeme zde jméno přihlášeného uživatele z relace (session).
 • Pokud není přihlášený uživatel administrátor, informujeme ho o tom.
 • Pro odhlášení uživatele odkážeme na skript administrace.php s GET parametrem odhlasit.

Nad kód vložíme jednoduchý PHP blok:

<?php
session_start();
if (!isset($_SESSION['uzivatel_id']))
{
    header('Location: prihlaseni.php');
    exit();
}

if (isset($_GET['odhlasit']))
{
    session_destroy();
    header('Location: prihlaseni.php');
    exit();
}
?>

Výsledek:

Administrace článků v PHP

Pokud session neexistuje, přesměrujeme na přihlašovací stránku a zastavíme skript. Pokud je zadaný parametr odhlasit, zničíme session pomocí PHP funkce session_destroy() a opět přesměrujeme na přihlášení.

Budeme pokračovat v příští lekci, NERS - Editor článků v PHP.


 

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
34 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (5)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (102)

Avatar
Martin Bušek:12.10.2018 11:09

Zdravím používám Db wrapper k připojeni k DB jak je popsáno v článku, řeším situaci že potřebuji načíst data z databáze (DB1) a poté načíst data z úplně jiné databáze (DB2). Nevím jak to technicky vyřešit. Jestli prvni načíst jedny data, odpojit se od DB1 a připojit se k DB2? Nebo se připojit současně k oboum dvoum ?

Poradí někdo ?

 
Odpovědět 12.10.2018 11:09
Avatar
znch
Člen
Avatar
znch:4. ledna 17:50

Ahoj Davide, měl jsem na webhostingu nastavenu starší verzi PHP, která password_hash() neumí, zvládnul to crypt(), teď už to mám ve webhostingu změněné. Mohl bys to v článku začátečníkům, jako jsem já, sdělit, že password_hash() to umí jen u vyšších verzí, jinak hlásí chybu? Díky za skvělý kurz, moc mě baví.

 
Odpovědět 4. ledna 17:50
Avatar
Adam Bouček
Člen
Avatar
Adam Bouček:16. února 22:25

Dobrý den, mám problém, předchozí přidání uživatele bylo bez problému ale toto mi hlásí tuto chybu, nevíte někdo, co s tím?

 
Odpovědět 16. února 22:25
Avatar
Odpovídá na Adam Bouček
Tomáš Novotný:16. února 22:39

ahoj, napadá mne toto... v souboru Db.php na řádku 60 máš v poli uveden sloupec 'heslo', který patrně není přítomen v tabulce na kterou se dotazuješ.. případně máš-li v dotazu JOIN nenašel sloupec 'heslo' ani tam.. více se dá říci, pokud nasdílíš příslušný kód

Odpovědět 16. února 22:39
∞ ... the exact amount of possibilities how to deal with the situation ... so by calm, your solution is one of many
Avatar
Adam Bouček
Člen
Avatar
Odpovídá na Tomáš Novotný
Adam Bouček:17. února 9:49

Ahoj, děkuji za odpověď, problém s registrací jsem vyřešil ale pro změnu nejde se přihlásit... Na jiném počítači funguje v pohodě, zde mi to blbne. Nejspíš bude opět problém v databázi. Za případnou odpověď moc děkuji.

 
Odpovědět 17. února 9:49
Avatar
Odpovídá na Adam Bouček
Tomáš Novotný:17. února 10:10

.. obdobná chyba na stejném řádku, jen nyní jde o sloupec 'uzivatele_id' patrně překlep a má být 'uzivatel_id'

Odpovědět 17. února 10:10
∞ ... the exact amount of possibilities how to deal with the situation ... so by calm, your solution is one of many
Avatar
Adam Bouček
Člen
Avatar
Odpovídá na Tomáš Novotný
Adam Bouček:17. února 10:23

Děkuji moc, aspoň už vím na co se více dívat...

 
Odpovědět 17. února 10:23
Avatar
Martin Havelka:21. února 12:01

Ahoj, zkouším si jednoduchou web aplikaci podle tutoriálu. Je to jen trochu upravená verze, nicméně nedokážu přijít na to, kde je problém. Vše funguje, PHP na mě kvůli žádné chybě nekřičí, kód doběhne do konce a přesměruje na další stránku až na to, že do databáze se prostě nic nevloží. Také mě zde překvapila jedna věc, a to že když používám otazníky a dosazuji proměnné do příkazu přes ně, nechybí tam uvozovky? Když si to zkouším provést v phpMyAdmin bez nich tak mi to hází chybu, ale tady v tutoriálu to očividně funguje jak má tak nevím. :-?
Každopádně přikládám kód aplikace, třeba si nějaké chyby někdo všimne. Děkuji za odpovědi :-).

<?php
  session_start();
require('Db.php');
Db::connect("localhost", "game", "root", "");

if ($_POST)
{

    if ($_POST['password'] != $_POST['password_again'])
        $message = 'Passwords do not match!';
    else
    {
        $exists = Db::querySingle('
            SELECT COUNT(*)
            FROM players
            WHERE name=?
            LIMIT 1
        ', $_POST['username']);
        if ($exists)
            $message = 'User with this name already exists.';
        else
        {
            $hash = password_hash($_POST['password'], PASSWORD_DEFAULT);
            Db::query('INSERT INTO players (name, password) VALUES (?, ?)', $_POST['username'], $hash);
            $_SESSION['user_id'] = Db::getLastId();
            $_SESSION['user_name'] = $_POST['username'];
            header('Location: main.php');
            exit();
        }
    }
}
?>

PS: První části kódu včetně zjišťování jestli uživatel existuje a ošetření stejnosti hesel funguje, proto nepřikládám html část, kde jsou jen inputy.

 
Odpovědět 21. února 12:01
Avatar
Odpovídá na Martin Havelka
Martin Havelka:21. února 17:41

Vyřešeno, bylo to tím, že v phpMyAdmin byla nastavená malá max délka hesla a hash se do ní nevešel.

 
Odpovědět 21. února 17:41
Avatar
Matěj Bína
Člen
Avatar
Matěj Bína:22. února 19:53

Někdy v dřívější části PHP tutoriálu se zmiňovalo, že bez htmlspecialchars() by se někdo mohl nabourat do souboru s hesly. Byla by to v tomhle případě opravdu hesla, nebo hashe? A byly by mu k něčemu, když z nich nedokáže dostat původní hesla?

 
Odpovědět 22. února 19:53
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 112. Zobrazit vše