Letní akce! Lákají tě IT školení C#, Javy a PHP v Brně? Přihlas se a napiš nám do zpráv kód "BRNO 500" pro slevu 500 Kč na libovolný brněnský kurz. Lze kombinovat se slevami uvedenými u školení i použít pro více kurzů. Akce končí 28.7.

Senior JAVA Developer with German

Kategorie JavaScript, Java

Vytvořeno 12. července 15:56
Umístění Hamburg
Plat 130 000 Kč - 180 000 Kč
Typ vztahu Pracovní smlouva
Typ práce Brigáda

Nabízíme

Company: in central Hamburg, technology leader of wireless high-end systems & education
Contract: new job, permanent contract, 6 months trial period
Remuneration: Attractive salary model with many benefits, 25+ days off

Požadujeme

Technical Skills:

- Eclipse RCP, OSGI, Spring

- JUnit

- Maven

- CleanCode

- Oracle (SQL, PL/SQL)

-  Scrum methods

- German (min. B1)

Náplň práce

- You implement systems based on distributed, scalable Java architectures

- You conceive and realize complex modules and components

- In an agile development process (SCRUM) you are responsible for the creation of reusable software components

- You ensure the quality of your work results through suitable, automated module tests