Java týden Java týden
Pouze tento týden sleva až 80 % na celý Java e-learning!
Brno? Vypsali jsme pro vás nové termíny školení OOP v Brně!

Karel Robot (Visual Basic)

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V (prvním) machrovi na OOP (týden 34) jsem naprogramoval interpret pro Robota Karla. Cílem nebylo udělat nejchytřejšího Karla ani nejhezčího, šlo o to správně objektově navrhnout aplikaci. To se bohužel však nikomu (ani mě) nepovedlo. Můj návrh byl však ten nejlepší a proto jsem i vyhrál první placku Machr na OOP.

Podporované příkazy

Můj Karel umí 8 příkazů (i přesto je chytřejší než jeden můj bývalý spolužák Karel - propadl). Můj Karlik umí příkazy KROK, VLEVO-VBOK, POLOZ, ZVEDNI, OTOC-DOPRAVA, OTOC-DOLEVA, OTOC-NAHORU, OTOC-DOLU. Zde byl kámen úrazu u návrhu aplikace. Správně měl mít každý příkaz třídu a implementovat rozhraní, nicméně pravděpodobně všichni jsme to dělali přes Select Case (switch), což není ani trochu OOP.

Návrhový diagram

Nakonec jsem si nechal vygenerovat graf aplikace, na toto je ta funkce nového Visual Studia naprosto úžasná.

OOP návrhový diagram

Kdyby někoho zajímalo jak jsem takový diagram vygeneroval, tak je to velmi snadné. Klikněte ve Visual Studiu v Solution Exploreru pravým tlačítkem na projekt a vyberte Show on code map.

Show on code map.

Pak musíte rozklikat program a můžete rozklikávat tak dlouho, dokud se nedostanete k tomu co chcete zobrazit. Mě to stačilo na třídy, nicméně můžete rozklikávat až tam kam jen je to možné. Výsledný diagram pak můžete uložit ve formátu dgml, nebo jako já screenshotovat :) .

Rozklikávání programu

Galerie

Program byl vytvořen v roce 2013.

 

Stáhnout

Staženo 403x (242.21 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce VB

 

 

Program pro vás napsal Michal Žůrek - misaz
Avatar
Jak se ti líbí článek?
2 hlasů
Autor se věnuje tvorbě aplikací pro počítače, mobilní telefony, mikroprocesory a tvorbě webových stránek a webových aplikací. Nejraději programuje ve Visual Basicu a TypeScript. Ovládá HTML, CSS, JavaScript, TypeScript, C# a Visual Basic.
Všechny články v sekci
Objektově orientované programování ve Visual Basic .NET
Miniatura
Následující článek
První objektová aplikace ve VB.NET - Hello object world
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!