Office week BF - Easter
Tento týden až 80% sleva na e-learning MS Office!
80 % bodů zdarma díky naší Velikonoční akci!

Lekce 3 - HITFILM Express - Export videa a užitečné tipy

V minulé lekci, HITFILM Express - První střihnutí videa, jsme si nastříhali jeden video snímek. V dnešním tutoriálu základů práce s HITFILM Express se podíváme na export a na závěr vám prozradím pár tipů jak stříhat videa rychleji.

Proč exportovat?

Proč je vlastně export důležitý, vždyť video již máme uložené, ne? Projektové soubory jsou pro přehrávače a platformy jako je např. YouTube nestravitelné, nepřehrály by je. Proto tu máme render neboli export, který nám nestravitelný soubor .hfp zkonvertuje na běžný soubor videa jako je .avi, .mp4 a nebo na sekvenci .png obrázků, což jsou formáty, se kterými si poradí většina přehrávačů a platforem.

Příprava na export a rozlišení

HITFILM disponuje velice jednoduchým rozhraním pro export, takže věci jako např. bit rate nemusíme řešit. Jako první si označíme klip, který budeme chtít vyexportovat, tím myslím buď obsah v editoru (záložka, se kterou jsme pracovali), nebo nějakou kompozici. Jakmile si ho vybereme, klikneme na tlačítko export. To se nachází v pravém horním rohu časové osy.

Export v HITFILM Express

Jakmile na toto tlačítko kliknete, zobrazí se vám dvě možnosti. In-out area (exportuje jen označenou část videa, tedy tu část, která je na časové ose zvýrazněna modře) a contents (vyexportuje vše co se na časové ose nachází, bez přesahu). Většinou volím (a vám to též do doporučuji) možnost In-out area. Po zvolení jedné z výše zmíněných možností se dostanete na okno exportu.

Na okno export můžeme přejít také pomocí klávesové zkratky Ctrl + num3 a zpět na kompozici poté pomocí Ctrl + num2. Ještě po vás bude požadována odpověď v jednom okně, kde se vás bude HITFILM ptát, jestli chcete pokračovat v práci, nebo chcete přejít k exportu. Zvolte možnost přejít k exportu. Zde můžete vidět následující:

Exportovací okno v HITFILM Express

Nás budou zajímat jen spodní dva panely: Queue a Preview.

V Queue najdeme soubor, který chceme exportovat a již exportované soubory. U souboru, který chceme exportovat, si ve sloupci preset vybereme: rozlišení, počet snímků za sekundu a v sloupci Output umístění a pojmenování souboru. Pro začátek začneme s rozlišením. Aby vaše video nevypadalo divně, volte rozlišení podle toho v jakém rozlišení jste video originálně natočili. Já jsem natočil na svoji zrcadlovku video s rozlišením full HD (1920x1080), vyexportuji tedy s rozlišením full HD (1920x1080).

Typ platformy

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Vedle hodnoty rozlišení najdete také typ platformy (tento typ platformy uzpůsobuje bit rate pro danou platformu). Platformu bych ponechal nastavenou YouTube, ale pokud nastavíte jinou, nic se nestane. V seznamu můžete vidět i jiné typy souborů. Ty nás zatím zajímat nemusí. V Pro verzi byste našli vedle rozlišení i frame rate. Bohužel, ten si ve verzi Express nastavit nemůžeme.

Závěrečná kontrola a export

Než se horlivě pustíte do exportu vašeho díla tlačítkem Start exporting (třetí tlačítko zleva), zkontrolujte si, zda je video dlouhé jak má. Hodně často se totiž stává, že vám HITFILM video prodlouží na pět minut.

V mém případě je dlouhé tak jak má, ale pokud se stane, že ho máte delší, než má být, tak klikněte na tlačítko, které se nachází nalevo od délky vašeho klipu.

Pokud je vše správně, můžete kliknout na tlačítko Start exporting. Ve sloupci progres můžete sledovat jak export postupuje, ve sloupci Start Time můžete vidět kdy jste začali exportovat, ve sloupci Elapsed vidíte jak dlouho se již exportuje a ve sloupci Remaining můžete vidět jak dlouho export ještě bude trvat.

V okně preview vidíme jak naše video vypadá. Napravo od tohoto okna vidíme i základní informace o videu. A už jsme na konci. Základy máte za sebou :) V příštích lekcích se podíváme na nějakou tu pokročilou praktiku střihu a vytvoříme si i primitivní intro.

Několik tipů závěrem

Závěrem prozradím pár věcí, které by se vám mohly hodit a ušetřit spoustu práce i času.

1. tip

Všechny soubory, které používáte pro daný projekt, mějte hezky v jedné složce a co nejlépe pojmenované. Pokud máte např. YouTube kanál, vytvořte si jednu složku s názvem vašeho kanálu. Do ní si vložte hudbu, intro a všechny prvky, které jsou pro všechna vaše videa stejná. V této složce si poté vytvářejte další podsložky, kde budou soubory pro právě stříhané video.

Když jsem začínal stříhat (asi dva roky zpátky), neměl jsem v souborech pořádek. Soubor projektu byl ve složce Dokumenty/ a ostatní soubory na SD kartě. Člověk si pak nepamatoval co kde má a akorát se zdržoval, když se daný soubor snažil najít.

2. tip

Ukládejte vaše projekty průběžně, nebo pokud to váš program podporuje, používejte funkci automatického ukládání. Ušetří vám to nervy.

3. tip

Pokud máte dostatek financí, kupte si dvojici SSD disků. Jeden, který bude mít rychlý zápis a druhý, který bude mít rychlé čtení. Na disk s rychlejším čtením ukládejte projektové soubory a na ten s rychlejším zápisem finální video. Pokud máte ale pomalejší hardware, ztrácí tento způsob dvou disků smysl, protože vás bude brzdit zbytek hardwaru.

4. tip

Mějte dostatečně výkonný procesor. Většina programů vede všechny operace přes CPU a vezmou si z vašeho procesoru vše co jim CPU nabídne.

5. tip

Nemažte video hned jak ho někde použijete. Může se vám hodit, pokud budete chtít z těchto videí nějaký sestřih nebo pro prezentaci vaší práce.

6. tip

Nepoužívejte Movie Maker. Podporuje jen jednu video stopu a audio stopu. To mluví samo za sebe.

7. tip

Nestahujte si cracky. Na internetu je spousta dobrých editačních programů zdarma (např. HITFILM, DaVinci Resolve apod.), které se vyrovnají kvalitou programům jako je Adobe Premiere nebo Vegas. Nemluvím o tom, že riskujete to, že se vám do počítače dostane vir.


 

 

Článek pro vás napsal Alex
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Autor se věnuje střihu videa a motion desingu. Převážně pracuje s programy od firmy FXHOME, ale ovládá i programy od firmy ADOBE . Mezi jeho koníčky patří hra na klávesy, na které hraje přes 8 let
Předchozí článek
HITFILM Express - První střihnutí videa
Všechny články v sekci
Střih a postprodukce videa v HITFILM Express
Aktivity (8)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!