Kotlin týden Zimní výprodej
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Kotlin
40 % bodů zdarma díky naší Zimní akci!

Lekce 1 - HITFILM Express - Instalace a příprava na střih videa

HITFILM Express je freeware aplikace společnosti FXhome, určená ke střihu videa a efektové postprodukci. Layout je velice podobný programům od Adobe. Aktuální verze nabízí:

 • export až do 4K rozlišení při kodeku h.264,
 • střih 360° videa,
 • střih 4K videa,
 • nádhernou práci v 3D prostoru,
 • komplexní kompoziční nástroj,
 • vyspělý particle engine,
 • a mnoho dalších funkcí.

Co HITFILM express naopak neumí nebo mu chybí oproti verzi PRO:

 • při exportu nelze nastavit frame rate
 • několik efektů
 • nemáte přednostní podporu
 • nemáte tolik možností barevného odlišení souborů (na časové ose máte audio i video stejnou barvou)
 • a pár dalších věcí

Stažení

Cesta k získání HITFILMu je jednoduchá. Stačí přejít na web Fxhome, nalézt v nabídce Menu HITFILM Express (vedle bude zelená ikonka s nápisem "free"). (Stránka po vás může chtít, abyste něco sdíleli, toto okno lze vykřížkovat). Poté se budeme muset zaregistrovat. Jakmile tyto kroky na webu dokončíme, přihlásíme se do e-mailu, kterým jsme se registrovali, ve kterém se bude nacházet odkaz ke stažení od FXhome. Pokud ho nenajdete, stačí se přihlásit do svého FXhome účtu a v seznamu vlastněného softwaru ho najdete (vedle budete mít hypertext "install").

Instalace

Odkazem se dostaneme na stránku, kde zvolíme pro jaký systém chceme aplikaci nainstalovat (máme na výběr mezi Mac OS a Windows). Po dokončení stažení můžeme začít s instalací. Myslím, že proces instalace vysvětlovat nemusíme, je to stejné jako u jakéhokoliv jiného softwaru.

Když si nyní otevřeme HITFILM, uvidíme tam krásnou změť oken a obrázků. To jsou odkazy na tutoriály od FXhome a na plug-iny, které si můžete dokoupit, ale jestli je chcete všechny, tak raději doporučuji verzi PRO (299€). Pro verze vám přináší kromě přednostní podpory také několik efektů, které se hodí při práci s 3D a více možností exportu.

HITFILM Express

Layout

Nás ovšem tyto tutoriály příliš nezajímají a raději otevřeme nový projekt pomocí tlačítka New v levém horním rohu. Zde si vytvoříme nový projekt:

V záložce NEW otevřeme nový projekt
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

V dialogovém okně, které se nám ukáže, si vybereme rozlišení našeho projektu, frame rate apod. Měli byste mít základně nastavené full HD a 60 fps. Pro začátek si frame rate omezíme na 30 fps, a pak klikneme na OK.

Dialogové okno pro vytvoření nového projektu v HITFILM Express

Po chvilce strpení se nám otevře základní rozhraní programu:

Rozhraní HITFILM Express free aplikace pro střih videa
 • 1 V pravém horním rohu vidíme živý náhled a jeho ovládání (budeme se mu věnovat v příštích lekcích).
 • 2 Dole vidíme časovou osu, na které budeme provádět většinu operací.
 • 3 Vlevo vedle ní se nachází panel s nabídkou souborů, efektů, historií, procesorů.
 • 4 Nad tímto panelem se nachází textový editor a panel pro kontrolu efektů.
 • 5 Nahoře uprostřed máme audio mixer, kde můžeme regulovat hlasitost jednotlivých zvukových stop.
 • 6 A abych nezapomněl, vlevo od časové osy se nachází Audio meter.

O tomto rozvržení mohu říci jediné: špatně se s ním pracuje. Proto si rozvržení upravíme tím, že jednotlivá okna chytneme za horní lištu a přetáhneme je. Pokud se vám nechce si jednotlivá okna přetahovat, stačí, když kliknete na reset workspace (to z nějakého důvodu okna přeuspořádá) a pomocí View -> Panels si přidáte Audio mixer. Rozhraní máme tedy připraveno k použití a my pokračujeme v krasojízdě.

Kompozice

Kompozice nám umožňuje komponování, nebo-li skládání vrstev na sebe (co je to vrstva je stručně popsáno níže). Díky tomu můžeme skládat snímky na sebe a tvořit cizí světy, intra, info grafiku a spoustu dalších věcí. Dnes se ničím takovým zabývat nebudeme, kompozici si otevřeme z jediného důvodu - abychom nastavili barevné rozlišení souborů na časové ose a řekli si něco málo o vrstvách.

V panelu Media vlevo dole se nám krčí zas nápis New se zelenou ikonou. Klikněme na něj. Nabízí nám vytvořit kompozici (první možnost) a nebo novou vrstvu. Vrstvu nechme vrstvou a klikněme na Composite shot. Zas si budeme muset projít nastavováním, ale to nechme stejné jako u prvotního nastavení. Po chvilce načítáni se nám objeví okno.

Kompoziční režim. Zde můžete tvořit speciální efekty a animace všeho druhu

Vidíme, že horní okna zůstala stejná jako před chvílí v editoru, ale také vidíme, že časová osa vypadá jinak a že v panelu Media se nám objevil soubor. Tento soubor je tzv. Pre-kompozice. S tím se také nebudeme zdržovat. Vám stačí zatím vědět, že sdruží animaci, kterou jste zde vytvořili, do jedné vrstvy, se kterou můžete dále pracovat a tím ulehčuje práci. Timeline nyní vypadá jinak, protože je v "kompozičním režimu".

Ptáte se, co je to "kompoziční režim"? V tomto režimu si můžeme hrát. Můžeme zde tvořit intra, speciální efekty, motion grafiku, info grafiku a další animace. Kompozicím se budeme věnovat později, protože je to trochu složitější. To ovšem neznamená, že je dnes nepoužijeme. Ukážeme si úplně jednoduchý trik. Do prostoru časové osy klikneme pravým tlačítkem, klikneme na "New layer" a označíme možnost "Plane". Toto nastavení nám umožní vygenerovat novou vrstvu. Vrstva je objekt na časové ose, jednoduše řečeno, vrstva je v HITFILMU základem celé práce. Vrstva v sobě obsahuje veškeré parametry o souboru, jako je velikost, pozice, průhlednost, rotace a nastavení efektů. Zároveň nám vrstva určuje počátek a konec zobrazení souboru.

Vygenerování nové vrstvy v HITFILM Express

V tomto okně můžeme vrstvě změnit barvu, určit její velikost, pojmenovat ji a vytvořit ji tlačítkem OK. V našem případě si můžeme vybrat jakoukoliv barvu, která nebude mít odstíny šedé nebo černé (abychom ji dobře viděli). Já jsem zvolil světle zelenou.

Nová vrstva v HITFILM Express

Jak můžete vidět, na časové ose se nám objevila "čára" a vedle ní i její název. Také můžete vidět, že se nám obarvil náhled. Nás teď bude zajímat modrá čára na časové ose. Kdybychom neudělali následující krok, tak bychom měli všechny soubory na této ose modré a vznikl by chaos. Proto v nabídce File otevřeme Options a v okně, které se nám následně zobrazí, rozklikneme nabídku Labels. Tam si nastavíme typy souborů na barvu takovou, aby se nám líbila a byli jsme si ji schopni zapamatovat pro daný typ souborů. Toto opatření zrychlí vaši produktivitu, protože nebudete muset zdlouhavě zjišťovat, co že to máte na časové ose za soubor.

Jak budete mít hotovo, ještě neklikejte na OK, ale zkontrolujte si, zda máte v nabídce PROMPTS & WARNINGS všechna políčka označená fajfkou. Pokud ano, můžete kliknout na OK. Jestli ne, označte si je, protože jinak neuvidíte efekty na náhledu (a věřte, že dělat grading pokus omyl nechcete).

Nyní máte nastavené vše co zatím potřebujeme. Nyní si projekt uložíme pomocí Ctrl + S, vybereme si umístění a soubor si pojmenujte jak chcete. Nyní můžete okno zavřít, protože dnes jste se naučili spoustu nových věcí. Do doby, než vyjde nový článek, připravte si nějaké zhruba dvouminutové video. To je váš jediný domácí úkol do příště.

Příště, v lekci HITFILM Express - První střihnutí videa, si ukážeme spoustu zajímavých věcí jako například import souborů, práci na více monitorech a zkrácení videa.


 

 

Článek pro vás napsal Alex
Avatar
Jak se ti líbí článek?
1 hlasů
Autor se věnuje střihu videa a motion desingu. Převážně pracuje s programy od firmy FXHOME, ale ovládá i programy od firmy ADOBE . Mezi jeho koníčky patří hra na klávesy, na které hraje přes 8 let
Všechny články v sekci
Střih a postprodukce videa v HITFILM Express
Miniatura
Následující článek
HITFILM Express - První střihnutí videa
Aktivity (10)

 

 

Komentáře

Avatar
Zdeněk Gyapjaš
Redaktor
Avatar
Zdeněk Gyapjaš:23.11.2019 23:27

Skvělý úvod

 
Odpovědět
23.11.2019 23:27
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 1 zpráv z 1.