Zimní výprodej C/C++ week
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C/C++
40 % bodů zdarma díky naší Zimní akci!

Lekce 2 - HITFILM Express - První střihnutí videa

V minulé lekci, , jsme se seznámili s HITFILM Express a připravili si první projekt. V dnešní lekci si ukážeme první střihnutí v tomto programu. Samozřejmě si pro začátek ukážeme ještě přizpůsobení rozhraní.

Jako první si vytvořte nový projekt nebo si otevřete náš projekt z minula.

Tip pro lidi s více monitory

Máte 2 monitory? Výborně. Pokud máte rozvržení takové, že jeden monitor se nachází po vaší straně a druhý máte přímo před sebou, můžeme přenést pár panelů na stranu. Z mé vlastní zkušenosti je nejlepší mít panel se soubory (Media) právě na straně. HITFILM totiž neumí soubory v tomto panelu zmenšit, nemůžete si tedy nastavit jejich rozvržení jako v jiných programech (například Adobe Premiere) a je tedy třeba více místa. HITFILM umí jen řadit do složek podle typu souboru (audio & video, image) nebo je ošidit o obrázek a informace o souboru (to ale dělá projekt nepřehledný).

Pro odepnutí panelu a přesunutí do druhého okna klikněte na potřebný panel pravým tlačítkem myši a vyberte možnost "Float panel". Panel se odepne, takže s ním můžete létat všude po pracovní ploše. Přetáhněte jej na druhý monitor a jako u ostatních oken ve Windows si ho zvětšete na velikost vašeho druhého displeje. Ptáte se jestli to nejde jinak? Jde. V pravém horním rohu se nachází obdélníček, na který když kliknete, okno se vám upraví přesně na velikost displeje.

Teď se již vrhneme na náš první střih.

Import médií

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Když se podíváme do panelu Media, vidíme, že zeje prázdnotou. Naimportujte si do něj tedy jedno video, se kterým dnes budeme pracovat. Na import můžeme použít čtyři způsoby:

  • První způsob je, že si v panelu media najdeme tlačítko "Import". To nám zobrazí klasický prohlížeč souborů, ve složkách si pak najdeme tu svou, vyvolenou.
  • Druhý způsob je kliknout do panelu Media pravým tlačítkem myši a vybrat možnost Import, postup je pak stejný.
  • Třetí možnost je, že v nabídce File zvolíme možnost Import, postup je dále opět stejný.
  • Poslední způsob importu je takový, že soubory přímo přetáhneme ze složky do panelu Media.

Soubor máme naimportovaný a můžeme pokračovat.

Střih videa

Záběr nikdy nezapočneme a neukončíme na vteřinu přesně, jak bychom jej potřebovali. V praxi videa tedy vždy natočíme delší a poté zkracujeme na začátku a/nebo na konci. Ke zkrácení videa existují tři metody:

  • Trimmer
  • "Zúžení videa"
  • Oříznutí videa slice toolem

Pojďme si je představit.

Trimmer

Jako první použijeme trimmer. Tento způsob osobně nemám vůbec rád, ale někdy může ušetřit spoustu práce. Klikneme dvakrát ne video v panelu Media. Video se nám zobrazí v přehrávači na levé části obrazovky. Teď si ho pustíme stejně jako u obyčejného video přehrávače, přes trojúhelníček uprostřed. Video si zkrátíme o pár vteřin. Třeba o deset sekund na obou stranách (na konci i na začátku). Pusťte si video na deset vteřin (na "stopkách vlevo dole vidíte na kolikáté jste hodině, minutě, sekundě a setině). Pak ho zastavte.

Trimmer v HITFILM Express

V levém dolním rohu můžete vidět obdélníčky se šipkou. Jeden ukazuje doprava a druhý doleva. Tyto obdélníky v trimmeru označují začátek a konec videa. Respektive vytváří počáteční bod a konečný bod videa (zkrátí ho). Jako první tedy klikneme na doprava ukazující obdélník. Pak se přesuneme na konec videa. Tam si odstraníme jakou část potřebujeme:

Trimmer v HITFILM Express

Jakmile jste tento krok dodělali, určitě vás zajímá, jak si video vložit na time-line. Není to vůbec těžké. Klikněte na tlačítko "Overlay clip" Overlay clip v HITFILM Express. Video se vloží na časovou osu. Jak můžete vidět, máte video a audio stopu zvlášť. To se hodí, zvlášť když budete někdy v budoucnu dělat dabing, nebo když budeme chtít stříhat samotné audio. Video můžete vložit na timeline také přes tlačítko nalevo od overlay. Dabing se dělá v případě, že máme video v češtině a chceme mu udělat i anglickou verzi, v případě, že děláme parodii na nějaké existující video apod. Dabingu můžeme využít i v případě, když máme zvuk poškozený nebo nedostatečné kvality. Oddělené audio stopy se mohou hodit, také když máme na place více mikrofonů a chceme mezi nimi "přepínat", abychom vždy získali čistý zvuk pro danou situaci (např. z mikrofonu zrovna hovořící postavy).

"Zúžení videa"

Druhá možnost zkrácení videa je zkrátit jej přímo na časové ose. Video si přetáhneme z panelu Media na časovou osu a kurzorem najedeme na jeden konec videa. Zobrazí se nám zelená složená otevírací závorka. Když teď budeme držet levé tlačítko myši, můžeme myší video všelijak zkracovat nebo natahovat. Zkraťte si ho tedy o deset sekund na obou stranách. HITFILM vám sám v modrém okénku vedle kurzoru ukáže o kolik jste video zkrátili. Jak můžete vidět, od levého okraje časové osy zůstal krásný zub.

Když byste si teď video pustili od začátku, měli byste na prvních deseti sekundách černo. Klikněte na video levým tlačítkem myši, držte levé tlačítko a táhněte myší doleva do doby, než se vám video zasekne o okraj nástrojové lišty.

Oříznutí videa slice toolem

Třetí a můj nejoblíbenější způsob je přes Slice tool Slice tool v HITFILM Express. Tento nástroj nám na rozdíl od dvou výše zmíněných umožňuje stříhat video i v jeho samotném středu a kdekoliv jinde. Slice tool můžete aktivovat buď klávesou C nebo kliknutím na "žiletku" v nástrojovém panelu (nalevo od časové osy). Kurzor se nám změní na tvar žiletky. Najetím tímto kurzorem na video a kliknutím levým tlačítkem myši video střihneme.

Video si střihněte kde chcete a nezapomeňte ho zas přisunout ke kraji, aby na začátku výsledného videa nezbyla černá díra a vašeho diváka nevcucla do dimenze nudy (což je nežádoucí) :)

Toto by bylo pro dnešní lekci vše. Příště, v lekci , se podíváme na export, což je poslední funkce, kterou budete v základu potřebovat. Zároveň si povíme něco o základních pojmech ohledně renderu, sdělím vám pár typů na ulehčení práce a také několik nevýhod verze Express.


 

 

Článek pro vás napsal Alex
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Autor se věnuje střihu videa a motion desingu. Převážně pracuje s programy od firmy FXHOME, ale ovládá i programy od firmy ADOBE . Mezi jeho koníčky patří hra na klávesy, na které hraje přes 8 let
Všechny články v sekci
Střih a postprodukce videa v HITFILM Express
Aktivity (8)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!