Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 1 - Úvod a základní funkce Vegas

V první lekci tohoto seriálu se budeme věnovat uživatelskému rozhraní, užitečným nástrojům, které software nabízí, jejich klávesovým zkratkám a také přizpůsobení našeho pracovního prostředí (workspace). Na nic tedy nečekejme a pojďme se do toho pustit.

Otevřeme si nový projekt a zatím neřešíme nastavení, u všech dialogů zaklikneme OK.

Panel nástrojů a navigační panel

Začneme pohledem na všechna okna a panely, které nyní vidíme. Vlevo nahoře se nachází navigační panel se základními prvky jako soubor, úpravy, zobrazení atd.

Rozhraní Vegasu - Úprava videa ve Vegas

Pod navigačním panelem se nachází panel nástrojů, ve kterém se nachází klasické funkce, které si pak můžeme ještě libovolně rozšiřovat. Stačí dvakrát kliknout do prostoru panelu nástrojů a otevře se nám dialogové okno s výběrem dalších funkcí, které se v panelu také dají zobrazit.

Panel nástrojů - Úprava videa ve Vegas

Níže je už pracovní prostor - později si vysvětlíme, jak si jej změnit. Za pozornost stojí časová osa (timeline), které v budoucích lekcích věnujeme nejvíce času. Je zde totiž vizualizováno video - v podstatě jako skládačka ostatních videí, zvuků nebo obrázků. Prostor se zde dělí do stop (tracks) a to do těch pro video a pro audio.

Úplně dole se nachází tzv. Status Bar, který nám oznamuje v levé části podrobnosti o funkcích v různých panelech. Vpravo ukazuje veškerou dostupnou délku videa pro uložení podle aktuálního adresáře. Zobrazí nám i postup akcí, které vyžadují nějaký čas pro dokončení.

Nyní přejdeme do horního navigačního panelu.

Horní panel

Navigační panel - Úprava videa ve Vegas

File

Položka File se nijak neliší od většiny ostatních programů a nalezneme tam typické činnosti jako vytvoření a otevření nového souboru, ukládání nebo přístup do nastavení. Zajímat nás ale budou také možnosti Import, kterou vybereme například video, které jsme natočili a Export, která náš hotový projekt konvertuje (vyrenderuje) do jednoho spustitelného video-souboru.

Edit

Vedle File vidíme položku Edit - v ní nalezneme nástroje užitečné ke střihu videa a později se k ní vrátíme.

View

Další v řadě je položka View, tu zaklikneme. Zde si můžeme přizpůsobit veškerá okna v našem workspace. Vyzkoušíme první dvě možnosti. Ne vždy potřebujeme vidět Toolbar - panel nástrojů se základními možnostmi souboru nebo Status bar, který nám zobrazuje podrobnosti o prvcích, přes které přejíždíme myší.

V otevřeném panelu položky View zvolíme Windows Layouts. V programu si můžeme zvětšovat nebo zmenšovat různé panely a rádi bychom nedělali to samé pokaždé, co si znovu otevřeme Vegas. Práci nám proto hodně ulehčí Save Layout As..., kde si rozložení oken můžeme uložit a v budoucnu k němu mít jednoduchý přístup v nejspodnější části panelu položky View. Dále si zde můžeme prostředí proměnit na některou z předvytvořených možností. Pokud například děláme korekci barev, zvolíme zde Color Correction a prostředí se nám promění pro tyto účely. Vždy vše můžeme vrátit do normálu klávesovou zkratkou Pravý Alt + D.

Pokud hledáme okno s konkrétní funkcí, můžeme v panelu View zvolit možnost Window a zde si vybereme hledané okno. V neposlední řadě můžeme ve View zaškrtnout co dalšího chceme a nechceme zobrazovat. To už ale záleží na osobní preferenci každého střihače.

Insert

V záložce Insert najdeme mnoho užitečných věcí, které lze vložit do našeho projektu. O prvních možnostech Video Envelopes a Audio Envelopes si řekneme, až se budeme bavit o animacích a keyframingu.

Možnosti Audio Track a Video Track nám umožní vložit další již zmíněnou audio stopu a video stopu do časové osy. Následují možnosti pro mixování audio kanálů a přidávání audio efektů. Mimo jiné zde pak můžeme do našeho videa i například přidat titulky, a to velmi efektivním způsobem. Další, zašedlá možnost, nám pomůže, pokud jsme si smazali například audio stopu u videa a chtěli bychom ji rychlým způsobem vrátit zpět.

Nyní několik neméně užitečných funkcí. Empty Event nám do videa vloží segment s černou barvou. Ten se může hodit například pokud chceme na místo tohoto segmentu ještě v budoucnu vložit klip, který zatím nemáme natočený. Možnost Text mluví sama za sebe a umožní nám do videa vložit text. Pokud chceme do videa vložit například šum, využijeme položku Generated Media. Samostatně lze ve Vegas vytvořit i prezentaci obrázků - stačí zvolit níže umístěnou možnost Slideshow.

Pokud chceme vložit do videa časovou mezeru, můžeme využít možnost Time, kde uvedeme její délku. Hodit se nám bude také Marker. Ten nám do časové osy vloží záložku, abychom se v projektu lépe orientovali. Zatímco záložka pak značí jedno místo, Region značí časový úsek.

Tools

V nabídce Tools jsou pokročilejší nástroje, ke kterým se dostaneme v průběhu kurzu.

Nastavení

Přejdeme do nabídky Options. První skupina funkcí se týká chování bloků (events) na časové ose. Quantize to frames necháme většinu času zaškrtnuté. Pokud ovšem potřebujeme přesnou synchronizaci více audio a video stop, např. při multikamerovém střihu, odškrtneme tuto možnost a s našimi bloky (events) pak můžeme pohybovat naprosto plynule i mimo klíčové snímky.

Enable Snapping nám říká, že dokud je tato možnost zaškrtnutá, bloky se vždy přichytí k sobě a nebo k blokům, které se nachází vedle nich na jiné stopě. Další přichytávání (snapping) bloků můžeme upřesnit u:

  • Snap To Grid - přichytit k mřížce,
  • Snap To Markers - přichytit k záložkám, které jsme si již zmínili a
  • Snap To All Events, které odškrtneme, pokud nechceme, aby se na sebe přichytávaly bloky z jiných stop, ale pouze z té, ve které jsou umístěné. Mřížku pak můžeme zvětšit nebo zmenšit v nastavení Grid Spacing.

Další možností - Ruler Format - si zvolíme, jestli chceme mít nad časovou osou nadepsán čas například ve vteřinách, v celém časovém kódu nebo například ve snímcích (frames). Do tohoto menu se dostaneme i kliknutím pravého tlačítka na čas nad časovou osou. O dalších prvcích si řekneme vzápětí, až se dostaneme ke spodnímu panelu nástrojů.

O něco níže se nachází možnost Loop playback, díky které si náš výtvor můžeme pouštět ve smyčce a lépe zjišťovat případné nedokonalosti. Funkce Metronome nám při přehrávání videa hraje zvuk, který udává tempo. Hodit se nám můžou také možnosti Mute All Audio a Mute All Video. Ta první ztlumí všechny zvukové stopy, ta druhá pak začerní veškeré video stopy.

Dále si zde můžeme upravit všechny panely, aby obsahovaly prvky, které vyžadujeme. Úplně nejníže nalezneme Preferences - tedy nastavení, kde najdeme mnoho detailnějších možností k přizpůsobení správného chodu našeho programu.

Časová osa

Nyní se přesuneme k časové ose.

Časová osa 1 - Úprava videa ve Vegas

V její levé horní části nejprve vidíme čas, ve kterém se právě nachází posuvník. Jeho formát, barvu textu a barvu pozadí můžeme změnit kliknutím pravého tlačítka na čas. Pod časem na levé straně časové osy se nachází část s video stopami. Klikněme zde pravým tlačítkem a vyberme možnost Insert Video Track. Tato stopa může obsahovat jakékoli grafické prvky. Ať už video, obrázek či text.

Vpravo má nová stopa dvě kruhová tlačítka. Solo zajistí, aby vybraná stopa byla jediná viditelná nebo slyšitelná. Mute začerní nebo ztlumí vybranou stopu. U naší přidané stopy můžeme ještě posuvníkem uprostřed zvětšovat nebo snižovat průhlednost stopy. V levé části vidíme index stopy a tlačítko pro další pokročilé možnosti. Pokud zaklikneme pravé tlačítko, nabídnou se nám další možnosti, jako Přejmenovat a nebo úplně dole změnit barvu zobrazení stopy. Stiskněme ve volném prostoru pravé tlačítko a zvolme možnost Insert Audio Track.

Časová osa 2 - Úprava videa ve Vegas

Tato stopa může obsahovat jakékoli zvuky či muziku. Navíc je zde posuvník pro vyvážení zvuků do pravého či levého kanálu (doporučuje se ale ve většině případů nechat uprostřed). Klávesou ~ (konzole) se nám všechny stopy zmenší. To se hodí pro případ, kdy by se v našem projektu nacházelo mnoho stop. Posuvník dole pod video stopami nám umožňuje změnit rychlost přehrávání. Rate: 2.00 = dvojnásobná rychlost.

Nástroje pro střih

Do další lekce se nám bude hodit znát základní nástroje pro rychlejší střih. Ve spodní části máme mnoho ikon a nástrojů. Základní jsou ty pro přehrávání. Jsou velmi intuitivní. Dobré je k nim znát i základní klávesové zkratky - přehrávání spustíme Mezerníkem nebo klávesou L. Přehrávání pozpátku pak klávesou J.

Nástroje pro střih - Úprava videa ve Vegas

Editační nástroje, které následují, si vysvětlíme v následující lekci. Zatím nám stačí znát klávesu S pro Split, tedy rozdělení - střih. Stojí za to si projít i ikonky vpravo dole. Máme zde například dříve zmíněnou záložku a region, pro které máme zkratky M a R. Dále Enable Snapping pro (ne)přichytávání bloků s ikonkou magnetu nebo Auto Ripple pro posun bloků, aby při úpravě nevznikaly mezery.

To je pro dnešní lekci již vše.

Nenechte si ujít další lekci, Způsoby importu médií a tvorba slideshow ve Vegas, kdy si projdeme základní úpravu již na konkrétním videu.


 

Všechny články v sekci
Úprava videa ve Vegas
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Způsoby importu médií a tvorba slideshow ve Vegas
Článek pro vás napsal Radek Čábela
Avatar
Uživatelské hodnocení:
9 hlasů
Aktivity