Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 2 - Způsoby importu médií a tvorba slideshow ve Vegas

V předchozí lekci, Úvod a základní funkce Vegas, jsme si představili uživatelské rozhraní programu a ukázali si některé z jeho základních funkcí.

Vítejte ve druhé lekci, ve které se již více přiblížíme praktickému střihu videa a vysvětlíme si ty nejdůležitější věci, které je užitečné ve spojení s ním ve Vegas znát.

Nastavení projektu

Pro začátek si vytvoříme nový projekt. V navigačním panelu zvolíme možnost File a zde možnost New.... Otevře se nám dialogové okno s množstvím nastavení pro náš projekt. Nejdůležitější je vždy rozlišení a počet snímků za vteřinu (FPS). Naše ukázky budou vždy ve Full HD a ve 25 snímcích za vteřinu.

Nejprve tedy zvolíme Template a zde vybereme HD 1080-24p (1920x1080;23.976 fps). Ve Width a Height, tedy šířka-výška, máme nyní zvoleny správné hodnoty pro Full HD rozlišení. Kdybychom zvolili možnost, kde u snímků za vteřinu máme místo písmena p, písmeno i (např. HD 1080-50i...), zvolili jsme pro nás nevhodnou metodu prokládání snímků, používanou hlavně pro televizní standard. Více např. zde.

Možnost Field order nás tedy díky naší volbě zajímat nebude. Další možnost, kterou změníme, je Frame Rate. Zde zvolíme 25.000 (Pal).

Možnosti níže jsou více pokročilé. Pixel format například udává barevnou hloubku výsledného videa. Zvětšit ji se doporučuje hlavně pro profesionální tvorbu. Dále můžeme změnit umístění předrenderovaných souborů pro urychlení práce s Vegas změnou argumentu v Prerendered files folder. Možnost nad tím necháme odškrtnutou. Můžeme zaškrtnout poslední možnost, která nám ponechá toto nastavení jako základ pro další projekty.

Další nastavení již měnit nebudeme. Zvolíme proto OK.

Nastavení projektu - Úprava videa ve Vegas

V záložce Audio můžeme pozměnit Sample Rate, tedy vzorkovací frekvenci pro zvětšení či snížení kvality zvuku. V záložce Summary se dají změnit metadata výsledného souboru. V Audio CD jsou dobře popsané možnosti pro případ, pokud jsme se rozhodli ve Vegas tvořit hudební CD.

Nastavení projektu můžeme změnit i později zakliknutím ozubeného kolečka v horním panelu nástrojů.

Ikona pro nastavení projektu - Úprava videa ve Vegas

Adresářový strom projektu

Abychom byli správně synchronizovaní, resetujeme si základní rozložení oken ve Vegas. Ve View a poté ve Windows Layouts zvolíme Default Layout. V horní části programu máme značnou část obrazovky pokrytou oknem médií projektu. V levé části tohoto okna se nachází adresářový strom našeho projektu. První složkou je All Media - zde nalezneme úplně všechna budoucí média (tedy foto, video, audio...), která do projektu importujeme. Složka Media by type se pak rozděluje na tři složky, a to na:

  • Audio - vyfiltruje všechna zvuková média, která se nachází v našem projektu
  • Video - vyfiltruje všechny video soubory v našem projektu
  • Stills - vyfiltruje všechny obrázky v projektu

K Tagged Media se pak ještě vrátíme později. Ve složce Custom bins máme jako v jediné možnost zakliknout pravé tlačítko a zvolit Create New Bin. Můžeme toto udělat a složku si pojmenovat například Footage nebo Video. Bude se nám to hodit později.

Nová složka - Úprava videa ve Vegas

Složku Smart Bins každý střihač využije jinak často. Dají se do ní ukládat například videa v projektu s určitými názvy nebo parametry. K posledním složkám ze Storyboard se dostaneme také později.

Způsoby importu médií

Nyní si projdeme několik užitečných způsobů jak do našeho projektu vložit média. Mějme v počítači dva obrázky a umístěme je na místo, které si zapamatujeme. Pokud žádné v počítači nemáme, můžeme využít stránku Pexels.com a vyhledat náhodné dva obrázky, které lze volně využít. V této lekci používáme tyto dva: (1), (2).

První možnost, jak importovat média, je jít v navigačním panelu do File a Import. První možnost Media... pak slouží k univerzálnímu vkládání souborů všech kompatibilních typů do projektu. Můžeme také vložit média z jiného projektu funkcí Media from Project....

Dále zde nalezneme možnosti importovat přímo soubor typu:

  • .AAF - Advanced Authoring Format, s komplexními informacemi o videu
  • .prproj - soubor s projektem z Adobe Premiere Pro (jsou zde ovšem problémy s importem projektů z nových verzí programu)
  • .xml - soubory ze střihových programů Final Cut Pro 7 a DaVinci Resolve
  • .fcpxml - informacemi o projektu z ostatních verzí Final Cut Pro
  • .txt - seznam o editaci EDL
  • .wav - zvukový formát Waveform audio file format, který vytvořily firmy IBM a Microsoft pro ukládání zvuku na PC
  • .srt - apod. (textové soubory s titulky)

Průzkumník souborů

My si ale naše obrázky importujeme jiným způsobem. Dolním přepínačem panelu se přesuneme do okna Explorer, tedy otevřeme si Průzkumník souborů.

Průzkumník souborů - Úprava videa ve Vegas

Zde najdeme klasický Průzkumník souborů, ve kterém se navíc ještě nachází složka Favorites a Recent Places. První uvedená nám zobrazí oblíbené adresáře, které tak označíme pomocí kliknutí na složku pravým tlačítkem a odškrtnutím Add Folder To Favorites. Druhá uvedená nám vždy zobrazí adresáře odkud jsme nedávno importovali média.

Nyní si otevřeme náš adresář s obrázky. Při každém přesunu do jiného adresáře se nám ty předchozí zobrazí v horní části okna Průzkumníku. Můžeme také využít ikony v pravé horní části - například pro rychlý přesun o adresář výše nebo k aktualizaci obsahu. Je užitečné si také pravou horní ikonou View změnit zobrazení na ikony, tedy zaklikneme Thumbnails. V adresáři si zvolíme s použitím klávesy Shift nebo Ctrl naše dva obrázky.

Využití CTRL v průzkumníku - Úprava videa ve Vegas

Zaklikneme pravé tlačítko myši a zvolíme Add to Project Media List. Nyní žlutě pulsuje přepínač do panelu Project Media, vrátíme se tedy do okna s médii v projektu a vidíme, že nyní máme naše dva obrázky v projektu - tedy se k nim můžeme dostat přes:

  • All media,
  • Media by type -> Stills

Základní editace na Časové ose

Pokud se nám rozhodila jakýmkoli překlikem okna našeho pracovního prostředí, resetujeme je pomocí Alt + D. Obrázky nyní vybereme a přesuneme na Časovou osu (Timeline). První dvě věci, které provedeme, budou přiblížení bloků (Zoom). Můžeme použít ikonu + vpravo dole v okně časové osy. Stejně jako ona funguje i klávesa , která nám hodně urychlí práci při střihu delších videí. Opačně od nich funguje ikona - a tedy .

Šipky lze ještě zkombinovat s klávesou Ctrl pro velké přiblížení objektu na časové ose.

Dále ještě v levé části naší video stopy rozšíříme celý modrý blok směrem dolů, zkrátka si jej zvětšíme.

Nyní vypadá Timeline takto - Úprava videa ve Vegas

Nástroje pro tvorbu Slideshow

Nyní si ukážeme základní nástroje, díky kterým už budeme umět například vytvořit Slideshow. Budeme věnovat pozornost dolní ikoně, kde máme nyní zvolen Normal Edit Tool. Normal Edit Tool - Úprava videa ve Vegas

Díky tomuto nástroji můžeme dělat tyto základní editace:

  • 1) Posun na časové ose

    Podržíme na našem obrázku levé tlačítko myši a libovolně jej posuneme po časové ose.

  • 2) Zkrácení a prodloužení

    Na kraji bloku s obrázkem podržíme levé tlačítko myši a posuneme okraj doprava nebo doleva pro zkrácení či prodloužení výskytu obrázku ve finálním videu.

  • 3) Jednoduchý přechod

    Máme vedle sebe dva obrázky bez mezery. Nyní zvolíme ten, který je dále v čase (více vpravo) a podržíme levé tlačítko myši přesně mezi těmito klipy. Posunem doleva by se nám nyní měl vytvořit přechod o naší libovolné délce. Tento trik se hodí pro rychlou tvorbu hezké prezentace obrázků. Tvorbě těchto přechodů lze zabránit vypnutím ikony Automatic Crossfades dole vedle ikony magnetu.

  • 4) Výměna pořadí

    Pokud na klipu podržíme pravé tlačítko myši a přesuneme se na místo druhého klipu, nabídnou se nám možnosti Copy..., Move... a Shuffle Events. Zvolíme poslední možnost a tím se nám dva klipy prohodí.

Provedené změny nyní vrátíme stiskem zkratky Ctrl + Z. Na dolní ikoně výběrového nástroje (viz obrázek výše) nyní podržíme levé tlačítko myši a rozevře se nabídka dalších nástrojů. Nyní zvolíme Shuffle Tool. S tímto nástrojem můžeme provádět výměnu klipů rychle a podržením levého tlačítka myši. K dalším nástrojům, které mění funkci kurzoru, se dostaneme v další lekci.

Funkce pro Slideshow

Vegas má pro zmíněnou Slideshow funkci, která je ale pro práci mnohem rychlejší. Označíme videa z časové osy a vymažeme je klávesou Delete. Přejdeme do Insert a zvolíme Slideshow.... Zvolíme modrý text a vybereme z počítače naše obrázky. Nyní můžeme upravit jejich pořadí a nebo je pomocí ikon nahoře seřadit podle stáří, či názvu. Ikona úplně vpravo - Shuffle - je náhodně promíchá. Přesuneme se do panelu Settings.

V prvním rámečku zvolíme druhou možnost a nic neměníme, aby prezentace začala na počátku časové osy. Ve druhém rámečku změníme čas pro obrázek Time per picture (sec) na 5 vteřin. Nakonec si vybereme efekt přechodu obrázků dle libosti a délku přechodu (Overlay) ponecháme na 1 vteřině nebo snížíme (dlouhým přechodům se ve video produkci celkově předchází). Zvolíme Create.

Nastavení Slideshow - Úprava videa ve Vegas

Vytvořila se nám 9 vteřin dlouhá Slideshow s tím, že jednu vteřinu probíhá přechod. K tomu nám ještě obrázky vyplnily celou obrazovku, pokud měly jiné rozměry než projekt, který jsme si na začátku nastavili.

Tím máme vytvořený první "druh" videa, tedy Slideshow.

V další lekci, Základní střih, přechody a storyboard ve Vegas, budeme editovat dvě videa a také si ukážeme přechody.


 

Předchozí článek
Úvod a základní funkce Vegas
Všechny články v sekci
Úprava videa ve Vegas
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Základní střih, přechody a storyboard ve Vegas
Článek pro vás napsal Radek Čábela
Avatar
Uživatelské hodnocení:
6 hlasů
Aktivity