Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Nové Raspberry Pi stojí pouhých 5 dolarů

Raspberry Pi je již známý Linuxový počítač. Jeho výhoda spočívá především ve velikosti kreditní karty a nenáročnosti na spotřebu, čímž je ideální k použití jako multimediální centrum. Hlavní předností však zůstává v řadě GPIO (General-Purpose Input/Output) pinů. Jimi lze ovládat různé periférie a tak je velmy oblíbené mezi elektrotechniky a kutily. Nyní se objevil již sedmý model, Raspberry Pi Zero.

Zprávy ze světa hardwaru

Jeho hlavní výhoda spočívá v miniaturních rozměrech (65mm x 30mm x 5mm) a ceně pouhých 5 USD (cca 125 CZK). GPIO jsou v této verzi nepřipájené, takže uživatel si připájí pouze potřebné, čímž se dosáhne nejmenší možné velikosti. Úchvatné jsou také techické specifikace. Překvapí hlavně výkon procesoru, který je možné přetaktovat až na 1 GHz, čímž se řadí k ostatním deskám. K dispozici je také 512 MB RAM, což odpovídá dřívějším modelům, ale na nové Raspberry Pi 2 nemá. Ovšem na úkor velikosti byla ošizena výbava konektorů. HDMI port byl vyměněn za Mini HDMI, zmizel Ethernetový konektor, Audio/Video Jack je také pryč (ačkoliv výstup pro composite video lze připájet) a spousta dalšího. Vpodstatě je zde kromě Mini HDMI už jen jeden Micro USD na napájení a jeden Micro USB pro připojení USB zařízení. I tento model je shopný běhu Raspbianu, a Raspberry Pi Foundation dokonce doporučuje vše nastavit na jednom z "větších" modelů a SD kartu poté přendat do Zera. Z toho vyplývá, že kompatibilita s programy z ostatních desek je určitě zaručena, pokud tedy nepoužíváte některý z chybějících konektorů.

Zprávy ze světa hardwaru Tabulka porovnání s ostatními modely (kliknutím otevřte originální verzi na Element14)

Zdroj: Element14


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Článek pro vás napsal Adam Ježek 26.11.2015 19:03
Avatar
Autor se převážně věnuje Arduinu a psaní tutoriálů z této oblasti, občas napíše příležitostně nějakou tu zprávičku. Většinu svého volného času momentálně věnuje Linuxu a/nebo Raspberry Pi. Také umí C#, HTML, CSS, PHP a Python.
Aktivity