IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

ViaSat-3: satelitní internet o rychlosti 1Tb/s

Satelitní internet - způsob, jak dostat internet i do nepřístupných míst. Celý systém se zakládá na satelitech, které krouží kolem země po geostacionární orbitě. To znamená, že jeden oběh trvá stejně dlouho, jako otočka země, a z pohledu pozorovatele na zemi se satelit zdá nehybný. Díky tomu je možné na zemi namířit satelitní talíř tak, aby měl nepřerušované spojení se satelitem na orbitě. Ten už pouze všechny tyto spojení přesměrovává stejným způsobem zpátky na zem, kde se nachází pozemní stanice, zajišťující internetovou přípojku.

Největším hráčem na trhu je v tomto oboru společnost ViaSat. Ta momentálně provozuje satelity schopné přenášet data až rychlostí 140 Gb/s. Jenže na satelit je připojeno přes 687 000 zákazníků, což jsou mezní hodnoty.

Zprávy ze světa hardwaru

Satelit ViaSat-1

A tak se společnost ViaSat rozhodla spojit se společností Boeing se záměrem dostat do vesmíru satelity ViaSat-3, schopné zvládnout průtok dat až 1Tb/s. Podle prohlášení je jediný satelit schopný nabídnout větší propustnost, než všechny jiné satelity, které nyní obíhají kolem země dohromady. A v plánu jsou hned 3 - jeden pro Ameriku, druhý pro Evropu a Afriku, a třetí pro Asii. Běžným zákazníkům bude nabídnuta rychlost až 100 Mb/s, některým společnostem budou nabídnuty rychlosti vyšší. Jenže i toto má své ale - jelikož váš signál si zaletí zhruba 35 tisíc kilometrů do vesmíru a to samé zase zpátky, ping není zrovna ideální. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že u aktuálně nabízených připojení se ping pohybuje kolem 2-5 sekund, a například na hovory je satelitní internet naprosto nepoužitelný. A jelikož rychlost šíření elektromagnetického vlnění je čistá fyzika, tak ping již nejspíše moc snížit nepůjde.

Pokud vše půjde podle plánu, satelity budou v provozu již v roce 2019.

Zdroj: Engadget


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Článek pro vás napsal Adam Ježek 10.2.2016 20:31
Avatar
Autor se převážně věnuje Arduinu a psaní tutoriálů z této oblasti, občas napíše příležitostně nějakou tu zprávičku. Většinu svého volného času momentálně věnuje Linuxu a/nebo Raspberry Pi. Také umí C#, HTML, CSS, PHP a Python.
Aktivity