Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

NASA vyvíjí autonomního robota pro pomoc při katastrofách

NASA se zúčastnila docela netradiční kampaně, kde bylo za úkol v rozmezí 27 měsíců navrhnout a zkonstruovat autonomního robota schopného se pohybovat a zasahovat v oblastech postižených všemi možnými druhy katastrof. Za kampaní stojí agentura amerického ministerstva obrany DARPA ( Defense Advanced Research Agenture), která vypsala odměnu dvou milionů dollarů pro nejúspěšnější dokončený projekt. Kampaň je pojmenovaná DARPA Robotics Challenge a účastní se jí dohromady 19 soutěžících týmů v zastoupení předních amerických univerzit.

robosimian - Zprávy ze světa hardwaru competitors - Zprávy ze světa hardwaru

RoboSimian (1), ukázka dalších soutěžících robotů (2)

Za NASA se kampaně účastní tým z JPL (Jet Propulsion Laboratory) ve spolupráci s univerzitami z Kalifornie, Santa Barbary a Kalifornského technického institutu. Jejich robot nese jméno RoboSimian a na rozdíl od svých oponentů, kteří vsadili na konstrukci humanoidního tvaru svých robotů, konstruktéři z NASA sázejí spíše na větší stabilitu a nižší prostorovou náročnost za cenu menší pohyblivosti. Další silnou stránkou robota je jeho nezávislá schopnost rozhodování bez zásahu operátora (v případě slabého či žádného signálu, což v sutinách není až tak neobvyklá záležitost). V červnu má proběhnout otestování a porovnání všech 19 robotů v osmi různých katastrofických scénářích. V průběhu testování budou muset roboti prokázat jejich schopnost pohybovat se v náročném terénu a životu nebezpečném prostředí, zvedání různých druhů trosek, zachraňování přeživších nebo vykonávání základních úkonů jako pohyb do schodů, mačkání tlačítek či otáčení ventilů. Pro to všechno je robot opatřen čtyřmi kloubovými končetinami, které jsou schopné vykonávat práci jak rukou tak také i nohou a pro případ „rychlejšího“ pohybu jsou opatřeny i kolečky.

Zdroje obrázků použitých ve článku:
miniatura: en.wikipedia.org
(1): cnn.com
(2): theroboticscha­llenge.com


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Článek pro vás napsal Gabriel Mastný 5.1.2015 21:25
Avatar
Aktivity