Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 13 - Inkscape - Vrstvy

V předchozím kvízu, Kvíz - Výplň objektů, přechody, vzorky a nástroje v Inkscape, jsme si ověřili nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.

V dnešním Inkscaspe tutoriálu se podíváme na vrstvy. U složitějších grafik je nutné si tvorbu rozložit do vrstev. Inkscape s vrstvami pracuje dobře a nabízí v podstatě stejné možnosti jako většina grafických programů.

V úvodu je ale nutné upozornit, že někdy je Inscape chytřejší nad mistra, tedy může nabýt dojmu, že chceme pracovat v jiné vrstvě a sám se do ní přepne. Takto může (ale nemusí) pozlobit zejména v začátku práce. Případné přepínání mezi vrstvami je nutné průběžně kontrolovat.

Práce s vrstvami v Inkscape

Vrstvy si představme jako průsvitné fólie, kdy na jednotlivé listy fólie kreslíme část obrazu. Vrstva může být také pouze jako pomůcka. Například, když potřebujeme něco obkreslit. To si představme tak, že jedna vrstva je obrázek umístěný pod sklem a druhá průsvitný papír, na který obrázek obkreslujeme. S vrstvami pracujeme na Panelu nabídek > Vrstva. Jako první je nabídka Vrstvy a objekty:

Inkscape

Zobrazí se dialogové okno, ve kterém uvidíme přehled vrstev nebo můžeme přidat vrstvu novou:

Inkscape

Vrstvu přidáme také z Panelu nabídek > Vrstva > Přidat vrstvu:

Inkscape

Zpočátku nám určitě postačí pojmenování, které se vytvoří automaticky, Vrstva 1 a podobně. Pro přehled u složitějších projektů je nutné si vrstvy pojmenovat tak, aby název jasně specifikoval práci, která na ní probíhá. Vrstvu lze kdykoli přejmenovat. A to v dialogovém okně Vrstvy a objekty kliknutím levým tlačítkem myši do názvu vrstvy (nebo vyvoláním v Panelu nabídek > Vrstvy > Přejmenovat vrstvu):

Inkscape

Práci s vrstvami můžeme ovládat dvěma způsoby:

  1. Můžeme zvolit Zobrazit > Skrýt současnou vrstvu a Zamknout > Odemknout současnou vrstvu v Panelu nabídek > Vrstva.
  2. Uživatelsky příjemnější je práce v dialogovém okně pomocí volby Vrstvy a objekty. Zde je tato možnost zobrazena ikonami oko pro Zobrazit Inkscape > Skrýt Inkscape a zámeček pro Zamknout Inkscape > Odemknout Inkscape. Ty se objeví po aktivaci dané vrstvy a najetím myši (že je vrstva aktivní vidíte jako zvýraznění modrou barvou):
Inkscape

Zamknout znamená, že s danou vrstvou nemůžeme hýbat (a to především nechtěně) ani do ní kreslit. Zejména při obkreslování potřebujeme, aby vzorový obrázek zůstal na stále stejném místě. Na obrázku je zamknutá vrstva Mapa, na které je vložený printscreen mapy pro tvorbu plánku:

Inkscape

Na vrstvě Plánek je s pomocí nástroje Kresba Bézierových křivek a přímek rozpracován plánek mapy.

Skrýt znamená, že práce na této vrstvě nebude vidět. Když tedy například obkreslujeme nějaký objekt (zde mapa) a potřebujeme kontrolu, jak naše práce vypadá, dáme skrýt vrstvu (ikona oka se změní na zavřené oko). Je to jako kdybychom vzorový papír, který obkreslujeme, vyndali a zůstala nám pouze naše práce. Na obrázku je mapa skrytá a zůstala pouze kresba z Bézierových křivek:

Inkscape

Pořadí vrstev

Může se samozřejmě stát – a zřejmě často stane, že bude potřeba měnit pořadí vrstev. Pro veškerý pohyb vrstev a změny jejich pořadí použijeme nabídku v Panelu nabídek > Vrstvy. Ty můžeme přesouvat stejně jako objekty (pomocí nabídky Lišty nástroje Výběr) ve čtyřech směrech. A sice buď úplně dolů, nebo úplně nahoru, případně posunujeme vrstvu postupně pouze o jednu úroveň níž nebo výš. Přesouvat vrstvy lze pohodlně s pomocí šipek i v dialogovém okně Vrstvy a objekty.

Přesouvání výběru na jinou vrstvu probíhá obdobně (nabídku vidíme v Panelu nabídek > Vrstva). Neděje se tak v případě, že jsme si vrstvu, na kterou chceme výběr přemístit, zamkli vůči všem úpravám:

Inkscape

Kdy ještě vrstvy používat

Nejde jen o obkreslování. U opravdu složitých kreseb potřebujeme objekty pozicovat a měnit jejich pořadí. Pomocí Lišty nástroje Výběr můžeme objekty přesouvat úplně dolů nebo úplně nahoru. To je jednoznačné například u pozadí (úplně dole) nebo nějakého nápisu (chceme ho určitě vidět, takže bude úplně nahoře). Všechny ostatní přesouváme pouze o jednu úroveň (můžeme také využít klávesy Page Down a Page Up). Pokud máme obrázek opravdu hodně složitý a objekt přesunete na špatnou pozici kamsi dolů/nahoru, budeme mít velký problém ho později označit a přesunout výš/níž.

Zde je také nutné zmínit klávesovou zkratku Ctrl + G, tedy seskupení objektů. Jestliže máme cokoli složitějšího nakresleno z více objektů a tento stav považujeme aktuálně za konečný, objekty seskupíme. To uděláme označením všechn objektů buď levým tlačítkem s nástrojem Výběr nebo klikáním levým tlačítkem myši Výběru na jednotlivé položky za současného držení klávesy Shift. Ulehčí nám to opravdu hodně opakované práce v případě jakéhokoliv přesunu nebo zarovnání.

Pro pozicování objektů umístíme všechny objekty, které k sobě patří, na jednu vrstvu, a tu následně přesouváme. Je to jediná možnost, jak se u složitých objektů ve své práci rychle vyznat.

Zrušit seskupení lze pomocí klávesové zkratky Shif + Ctrl + G. Seskupení nebo jeho zrušení najdeme také na Panelu nabídek > Objekt.

Vrstvu odstraníme z Panelu nabídek > Vrstva > Odstranit aktuální vrstvu. Ve stejné nabídce najdeme i možnost aktuální vrstvu duplikovat (tedy vytvořit zcela identickou). Někomu se ale může lépe pracovat s dialogovým oknem Vrstvy a objekty. Na danou vrstvu klikneme pravým tlačítkem myši a zobrazí se nabídka pro její editaci.

Skupiny vrstev

U vrstev lze vytvářet skupiny. Máme-li pozadí tvořeno objekty na několika vrstvách, seskupíme je do skupiny. Na obrázku je ukázka tří vrstev:

Inkscape

Uživatelsky příjemné je možnost změnit název vkládaného obrázku tak, že jej zcela vystihuje.

Zde přidáme do jedné skupiny vrstvy Plánek ty, které patří k sobě. Vrstvy, které chceme mít ve skupině, označíme levým tlačítkem myši za současného držení klávesy Shift. Následně klikneme pravým tlačítkem myši a v zobrazené nabídce vybereme Vrstva do skupiny:

Inkscape

Jejich ikona vrstvy se změní:

Inkscape

Ikona Inkscape Přepnout na zobrazení pouze vrstev skryje vrstvy ve skupině. Kliknutím na ni skupiny, které k sobě patří, zmizí. Máme tedy jistotu, že vše, co patří do jedné skupiny (například na pozadí) určitě vidíme (nebo nevidíme).

Pokročilá grafická práce se bez vrstev neobejde. Práce s nimi je jednoduchá a velmi užitečná. Dříve či později začnou vrstvy využívat i ti nejzarputilejší odpůrci.

V další lekci, Inkscape - Ořez a maska, se naučíme používat Ořez a Masku jako další možnosti výplně objektů. Jedná se o vratné funkce. Jejich použitím nedojde ke ztrátě části upravovaného objektu.


 

Předchozí článek
Kvíz - Výplň objektů, přechody, vzorky a nástroje v Inkscape
Všechny články v sekci
Inkscape
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Inkscape - Ořez a maska
Článek pro vás napsala Denisa Honsejková
Avatar
Uživatelské hodnocení:
3 hlasů
Aktivity