Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 10 - Inkscape - Výplně oblasti a výběr barvy

V předchozím kvízu, Kvíz - Efekty cest a pokročilá práce s textem v Inkscape, jsme si ověřili nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.

V dnešním Inkscape tutoriálu si ukážeme možnosti vyplnění a výběru barvy. Jak jednoduše vyplnit objekt bylo již ukázáno s použitím dialogového okna Výplň a tah. Rychlejší základní změnu můžeme provést také pomocí Palety barev. Nabídka programu Inkscape je však mnohem větší a my si možnosti výplní v Inkscape tutoriálech postupně představíme. Nyní si ukážeme nástroje, které se v Inkscape nazývají dle své funkce: Vyplní ohraničenou oblast a Vybere barvu z obrázku. My si je nazveme obecně známými funkcemi kyblík a pipeta, pod jejichž názvy je hned jasná jejich funkce.

Výplně oblasti a výběr barvy v Inkscape

K tomu, jak vyplnit objekt, máme dvě možnosti. Jednou je již nám známý nástroj Výplň a tah. Druhá možnost je použití kyblíku. Zde je značený jako Vyplní ohraničenou oblast (dále pouze kyblík). Velmi užitečným nástrojem je také kapátko, které umožňuje nabrat určitou barvu. Tento nástroj v Inkscape najdeme pod názvem Vybere barvu z obrázku. Oba si je představíme.

Vyplní ohraničenou oblast aneb kyblík v Inkscape

Kyblík Inkscape (jak tento nástroj budeme dále označovat) nalezneme na Panelu nástrojů. Zatímco použití dialogového okna Výplň a tah vede k vyplnění daného objektu barvou, u kyblíku je zdrojový objekt vyplněn dalším objektem ve vymezeném prostoru. Demonstrováno je to na následujícím obrázku. Jako první je zde křivkový objekt určený k vyplnění. Druhý objekt pak vidíme vyplněný kyblíkem (kliknutím levého tlačítka myši do obou ohraničených částí). Na posledním objektu jsou zobrazeny (přesunuty Výběrem) nové objekty, které byly použitím kyblíku vytvořeny:

Inkscape

U kyblíku se samozřejmě aktivuje i Lišta nástroje:

Inkscape

Nástroj kyblík nabízí poměrně hodně nastavení. Nicméně je to nástroj občas poměrně nevyzpytatelný, v závislosti na verzi programu. Především je nutné upozornit, že kyblík reaguje na zoom. Pokud objekt není příliš přiblížený, vyplní ho jiným objektem výrazně hůř, než když výchozí objekt co nejvíce přiblížíme. Máme také možnost využít vyplnění překrývajících se částí dvou křivkových objektů:

Inkscape

Vložený obrázek (bitmapu) lze díky kyblíku také obarvit. Pouze aktivujeme kyblík. Na Paletě barev nastavíme barvy pro Výplň a tah a následně už jen klikáme do jednotlivých částí obrázku. Na obrázku níže je vpravo zdrojový obrázek, vlevo nové a přesunuté objekty vytvořené kyblíkem:

Inkscape

Vznikne nám tento obrázek, který navíc téměř ignoruje i vložený vodoznak (ne vždy):

Inkscape

Jak moc budou nové objekty přesně vyplňovat daný objekt můžeme nastavit na Liště nástroje > Růst > Smršťování. Hodnoty na nule přesně vyplní výchozí tvar. Určitě je dobré si vše zkontrolovat. V případě, že má objekt i dostatečně silný tah, nastavíme hodnotu lehce nad nulu.

Opakovaným klikáním vkládáme další a další objekty. Může nastat situace, že se vkládané objekty neustále zvětšují nebo naopak zmenšují. Vkládat je ale možné pouze tah. Spolu se smrštěním lze pak vytvářet zajímavé grafiky:

Inkscape

Fill by

V rozbalovací nabídce první ikony na Liště nástroje máme několik možností. V podstatě se jedná o to, které barvy bude kyblík přebarvovat. Volba viditelné barvy bude fungovat na všechny barvy, u ostatních voleb pouze na uvedené. Důležité je také nastavit práh citlivosti přebarvování.

Na obrázku je nastavený práh 3 a volba Fill in barva modrá. Nebylo klikáno na všechny modré odstíny na obrázku, pouze na některé:

Inkscape

Close gaps

Close gaps je nastavení, které ovlivňuje, jak velké mezery má kyblík ignorovat. Jedná se o mezery, které vznikají nedotažením kresby a podobně. Na obrázku je mezera u objektu s černým obrysem a původně šedivou výplní. S výrazným zoomováním je vidět vyplnění kyblíkem se žlutou barvou:

Inkscape

Další možnost, jak pracovat s kyblíkem, je dvojklik na ikonu Vyplní ohraničenou cestu na Panelu nástrojů. Zobrazí se dialogové okno, kde si nastavíme buď Poslední použitý styl nebo Vlastní styl nástroje:

Inkscape

Pro nastavení vlastního stylu musíme mít zdrojový objekt. Zde je to růžový obdélník. Tento obdélník je tvořený pouze obrysem (tahem), bez výplně. Po nakreslení zdrojového objektu ho musíme mít vybraný ikonou Výběr na Panelu nástrojů. Následně je nutné dvakrát kliknout na ikonu Vyplní ohraničenou cestu, aby se zobrazilo dialogové okno. Z nabídky Styl nových objektů vybereme Vlastní styl nástroje. Za dvojtečkou se nám objeví aktuální nastavení Výplně a tahu (viz obrázek výše).

Dialogové okno zavřeme křížkem vpravo nahoře a klikneme na objekt, jehož obrys potřebujeme – zde písmeno A. Vytvořený obrys kolem písmene je také samostatný objekt, který je možné přesunout ikonou Výběr.

V případě, že si nastavíme na Liště nástroje > Růst > Smršťování na zápornou hodnotu, bude každý další objekt právě o tuto hodnotu menší. Opakovaným klikáním do vytvořeného obrysu můžeme vytvářet zajímavé efekty:

Inkscape

Jednotlivé tahy je možné následně samostatně editovat. Nástrojem Výběr si daný tah aktivujeme. Vyvoláním dialogového okna Výplň a tah se edituje jako u jiných objektů nejen tah, ale i výplň. U tahu je volba stylu čáry, tloušťka a zakončení čar:

Inkscape

Vybere barvu z obrázku aneb kapátko v Inkscape

Velmi užitečným nástrojem je kapátko. Najdeme ho na Liště nástroje nazvaný jako Vybere barvu z obrázku. Kapátko (nebo také pipeta) Inkscape slouží k nabírání barvy.

Velké uplatnění najde v případě, že jsme si barvu sami namíchali. Aby nebylo nutné hledat kód dané barvy, využijeme kapátko. Objekt, který chceme obarvit, musíme mít aktivní nástrojem Výběr. Následně si na Panelu nástrojů vybereme kapátko a levým tlačítkem myši klikneme na barvu jiného objektu, kterou chceme použít.

Kapátko je skvělý nástroj nejen pro rychlý přenos barvy, ale zejména při barvení textu, například podle fotografie. U následujícího obrázku by bylo velmi těžké obarvit text podle barvy květin ručně:

Inkscape

Pro porovnání, jak vynikne použití barvy z obrázku, zde máme obrázek s "tradiční" černou barvou nápisu:

Inkscape

Ořez podle obrázku

Další možností výplně je ořez podle obrázku. Na obrázek vložíme text s vhodným fontem (zde Gill sans ultra bold). Jak text, tak i obrázek označíme nástrojem Výběr. Z Panelu nabídek zvolíme Objekt > Ořez > Nastavit/set clip. Ne každý obrázek je však vhodný. Obrázky s hrubým vzorem na textu nevyniknou. Závisí i na tvaru objektu. Vyplnit fotografií můžeme samozřejmě jakýkoliv jiný objekt, ne pouze text:

Inkscape

V následujícím cvičení, Řešené úlohy k 6. – 10. lekci Inkscape, si procvičíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.


 

Předchozí článek
Kvíz - Efekty cest a pokročilá práce s textem v Inkscape
Všechny články v sekci
Inkscape
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Řešené úlohy k 6. – 10. lekci Inkscape
Článek pro vás napsala Denisa Honsejková
Avatar
Uživatelské hodnocení:
6 hlasů
Aktivity