V Illinois testovali, jaký osud čeká ztracené flash disky
Lidé někdy ztrácí různé věci - klíče, peněženky anebo třeba USB flash disky. Výzkumníci z univerzity v Illinois si položili otázku, co se s takovým USB flash diskem stane poté, co se ztratí a někdo jej následně nalezne. Rozhodli se tedy pro malý pokus. Náhodně rozházeli po kampusu Urbana-Champaign 297 USB flash disků.
USB disky byly nakaženy neškodným virem, který jen informoval univerzitu, když někdo flash disk zapojil do počítače s internetem.
První flash disk úspěšně infikoval počítač už 6 minut po zanechání na náhodném místě (celkový medián byl však 6.9 hodin). Nalezeno bylo 98% flash disků a zapojeno do počítače až 45%.
Výzkumníci později tyto jedince kontaktovali a požádali je o krátký dotazník. Jen 16% z nich oskenovalo obsah flashdisku antivirem před tím, než obsah disku blíže zkoumali. 8% uvedlo, že svému počítači věří natolik, že klidně zapojí i nalezený flash disk - obvykle to byli uživatelé MacBooku, kteří věří, že MacBook se nemůže nakazit virem.
Zajímavé je také to, že většina nálezců se pokoušela vyptávat ostatních kolem, jestli neztratili USB flash disk a doslova "vypátrat majitele na vlastní pěst".
Expert na počítačovou bezpečnost Bruce Schneier k výzkumu dodává, že není úplně na místě vinit uživatelé ze zvědavosti, ale spíše tvůrce operačních systémů, které automaticky načtou a otevřou jakýkoliv USB flash disk bez jakékoli kontroly a nechají se nakazit malwarem. Podle něj by v dnešní době něco takového mohlo být lépe zabezpečeno.
Zdroj: Naked Security