2. díl - Visual Studio a první konzolová aplikace v C++

C++ Základní konstrukce C++ Visual Studio a první konzolová aplikace v C++

V minulém tutoriálu jsme si řekli něco o jazyce jako takovém. Dnes se zaměříme hlavně na IDE Visual Studio, ukážeme si, jak se používá a naprogramujeme si jednoduchou konzolovou aplikaci.

IDE je zkratka Integrated Development Environment (integrované vývojové prostředí) a jednoduše řečeno se jedná o aplikaci, ve které píšeme zdrojový kód a pomocí které potom naši aplikaci testujeme a ladíme.

Začít musíme samozřejmě tím, že si Visual Studio nainstalujeme, budeme používat verzi 2015 community, která je pro jednotlivce zcela zdarma a to dokonce i pro komerční účely. Zde máte link ke stažení Visual Studio Community.

Instalace

Pokud máte alespoň elementární znalosti angličtiny, doporučuji VS nainstalovat v tomto jazyce, až budete pokročilí programátoři, ušetří vám to spoustu nepříjemností. Ideálně by se měl psát anglicky i kód, ale pro názornost budu v celém seriálu a i v některých ukázkových programech používat české identifikátory. Výhodou anglického programu je samozřejmě to, že jako pokročilí můžete diskutovat složité problémy na mezinárodních fórech, kde se vyskytují experti na danou oblast. U pokročilých věcí jako jsou databáze nebo webové aplikace je třeba ve VS nastavit mnoho specifických věcí. Manuály v češtině nemusíte najít a pak jen přemýšlíte, jaký je asi překlad tohoto checkboxu. Ve většině programovacích jazycích není například povolena česká diakritika (C++ není výjimkou), a tak se program při použití diakritiky (například pro jméno proměnné) nezkompiluje. Angličtina je v programování standardem. Čeština samozřejmě teď pro začátek není žádný problém, myslím to spíše do budoucna.

Instalace samotná je dosti jednoduchá. Po jejím spuštění si zvolíte typ Custom:

Následně označíte skupinu Visual C++ (a vše co obsahuje) a stejně tak i skupinu Common Tools.

Můžete si toho nainstalovat více, ale pro tyto tutoriály to nebudete potřebovat a lze to doinstalovat dodatečně.

Pozn. Buďte opatrní s vybíráním většího množství věcí, instalace pak trvá dosti dlouho - mě osobně plná instalace trvala přes 8 hodin.

Pak kliknete na Next a následně na Install. A čekáte... :P

Visual Studio je třeba zaregistrovat, registrace je zdarma a obdržíte poté sériové číslo, které vám umožňuje program zdarma a legálně používat. Druhou možností je přihlásit se do Visual Studia pomocí Microsoft účtu.

Pozn. Visual Studio je určeno pro vývoj Windows aplikací. Pokud chcete tvořit aplikace pro jiné systémy (nebo na jiných systémech), můžete použít např. NetBeans IDE, které můžete stáhnout z oficiálních stránek nebo Eclipse.

Zálohování a verzování

Kromě IDE programátor potřebuje nějaký nástroj, který bude zálohovat a verzovat jeho práci. Nemůžeme se spolehnout na to, že program prostě budeme ukládat, protože jsme lidé a ne stroje. Lidé dělají chyby a když přijdete o několikadenní nebo dokonce několikatýdenní práci, může to zabolet. Je dobré naučit se na toto myslet hned od začátku. Velmi doporučuji program DropBox, který je extrémně jednoduchý a sám vaše soubory verzuje (tedy zachovává změny v čase a je možné se vrátit ke starším verzím projektu) a zároveň synchronizuje s webovým úložištěm. I kdyby jste si projekt omylem smazali, přepsali, ukradli vám notebook nebo vám zkolaboval pevný disk, vaše data zůstanou v bezpečí. DropBox také umožňuje sdílet jeden projekt mezi více vývojáři. Více o DropBoxu viz tento článek, který obsahuje zároveň pozvánku do DropBoxu s 0,5 GB prostoru navíc.

Jako další verzovací nástroj se hojně používá GIT, který je ve Visual Studiu dokonce vestavěn při zaškrknutí Git for Windows. Základní princip ovládání GITu můžete najít zde na ITnetwork. Při procházení tutoriálů v seriálu GIT nevyužijeme, ale při větších projektech nebo při spolupráci více lidí na jednom projektu je to hlavní nástroj.

Vytvoření projektu

Spustíme VS a v aplikačním menu zvolíme položku File -> New -> Project.

Založení nového C++ projektu ve Visual Studio

V levém panelu zvolíme Visual C++ a uprostřed pak vybereme template Win32 Console Application.

Jako jméno aplikace zvolíme PrvniAplikace. V Dropboxu (pokud ho chcete používat) si vytvořte nějakou složku na vaše projekty, např. Cpp. U lokace pomocí tlačítka Browse vybereme složku C:\Users\vase_jme­no\Dropbox\Cpp. Nějakou dobu zůstaneme u konzolových aplikací (příkazová řádka), protože k jejich obsluze potřebujeme minimální znalosti z objektového světa a jsou tedy ideální k naučení základů jazyka.

Formulář potvrdíme. Ukáže se nám další formulář - Win32 Application Wizard. Zvolíme Next a vybereme Console application a hlavně Empty project.

Nastavení projektu C++ ve Visual Studio

Dokončíme tlačítkem Finish.

Ovládání Visual Studia

Okno nyní vypadá asi takto, já jsem ho hodně zmenšil, aby se mi sem vešlo :)

Okno visual studia

Druhým důležitým prvkem v okně pro nás bude zelené tlačítko Play v horní liště, které program zkompiluje a spustí. Spuštění můžeme provést též klávesovou zkratkou F5. Klávesové zkratky má VS velmi dobře řešené - když je budete znát, práce vám půjde rychleji od ruky. Vedle ikony šipky máme vybráno Debug. To znamená, že se program bude kompilovat v Debug módu a bude obsahovat určité rutiny k výpisu chyb. Tento mód se používá zejména pro testování programu (když ho vyvíjíme) a běh programu může být kvůli tomu o něco pomalejší. Jakmile si budeme jisti, že je program hotový, přepneme na Release a spustíme. Výsledkem bude vytvoření a spuštění programu tak, jak je ho možné šířit mezi lidi.

Uprostřed nic nemáme, tak tam něco pojďme rychle přidat :P Bude zde okno s naším kódem. Abychom ho přidali, klikneme v okně se složkami pravým tlačítkem myši na Source files a dáme Add -> New Item

Nový zdrojový kód v C++

Vybereme C++ File (.cpp) a pojmenujeme ho Source.

Adresářová struktura konzolové aplikace

Podíváme se, jak vypadá naše aplikace na disku. Otevřeme si složku s aplikací, tedy C:\Users\vase_jme­no\Dropbox\Cpp\Prvn­iAplikace. Nalezneme v ní soubor PrvniAplikace.sln, který zastupuje tzv. solution Visual Studia. Solution (řešení) je soubor projektů a může tedy obsahovat více aplikací, v praxi se toho využívá např. ve vícevrstvých aplikacích nebo při testování. Pro nás je zajímavé jen to, že právě přes tento soubor budeme naše aplikace otevírat. Nalézá se zde také složka PrvniAplikace, ve kterém již sídlí všechny soubory k našemu projektu. Otevřeme si ji.

Soubor PrvniAplikace­.vcxproj obsahuje soubor našeho projektu, i přes něj lze naši aplikaci otevřít. Source.cpp bude obsahovat samotný zdrojový kód. Zajímat nás budou složky Debug a Release. V nich jsou poté samotné exe soubory naší aplikace (pokud jsme ji samozřejmě alespoň jednou spustili v této konfiguraci). Pokud se budete chtít se svými aplikacemi někomu pochlubit, exe soubor ve složce Release je právě to, co mu pošlete. Dalších souborů si nemusíte všímat.

Hello world

Je zarytým zvykem, že prvním programem v nějakém novém jazyce bývá tzv. Hello world. Jedná se o program, který jakýmkoli způsobem uživateli zobrazí hlášku "Hello world", případně nějaký podobný text.

Kód vypadá takto:

#include <iostream>
using namespace std;

int main(void)
{
    cout << "Hello world!" << endl;
    cin.get();
    return 0;
}

Teď si kód podrobně vysvětlíme:

 • #include <iostream> nám k projektu přidá knihovnu pro výstup (a vstup) na konzoli.
 • using namespace std nám zjednoduší názvy věcí z knihovny iostream. Bez tohoto řádku bychom museli řádek s výpisem napsat jako:
std::cout << "Hello world!" << std::endl;
 • int main(void) {} - Main je tzv. funkce, zde ta hlavní. O funkcích si něco povíme později. Do složených závorek za ní budeme zatím psát všechen kód. Funkce main se spustí při spuštění aplikace.
 • cout << "Hello world!" << endl; je samotný výpis textu. Text píšeme do uvozovek (""), aby Visual studio poznalo, že se nejedná o nějaký příkaz. << endl nám ještě odřádkuje na nový řádek.
 • << je operátor, který v tomto případě (za cout) "odesílá" věci k vypsání do konzole
 • cin.get() čeká na stisk klávesy Enter, takže se nám program hned nevypne.
 • return 0 - Příkazem return ukončíme program a nulou řekneme systému, že program skončil v pořádku. (Pokud dojde v programu k chybě, použije se místo nuly jednička).

Program spustíme pomocí klávesy F5.

Hello world konzolová aplikace v C++

Gratuluji, právě jste se stali programátorem :) To bude pro dnešek vše, příště se podíváme na základní datové typy a vytvoříme si jednoduchou kalkulačku.

Dnešní projekt je přiložen jako soubor na konci článku, i u dalších tutoriálů budu vždy výsledek přikládat ke stažení. Doporučuji si ale nejprve projekt vytvořit pomocí tutoriálu a ke stažení se uchýlit jen v případě, když vám něco nepůjde. Pokud program hned jen stáhnete, nic se nenaučíte :)


 

Stáhnout

Staženo 341x (3.39 MB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce C++

 

  Aktivity (10)

Článek pro vás napsal Zdeněk Pavlátka
Avatar
Autor se věnuje spoustě zajímavých věcí :)

Jak se ti líbí článek?
Celkem (8 hlasů) :
4.8754.8754.8754.8754.875


 


Miniatura
Předchozí článek
Úvod a historie C++
Miniatura
Všechny články v sekci
Základy C++
Miniatura
Následující článek
Proměnné a typový systém v C++

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (43)

Avatar
Zdeněk Pavlátka
Tým ITnetwork
Avatar
Zdeněk Pavlátka:

Můžeš zkusit možnost Build solution v nějaké nabídce (myslím že Project) a pak to spustit. U mě to myslím kdysi fungovalo. Každopádně doporučuji upgradovat na novější Visual Studio, pokud máš tu možnost.

Odpovědět 15.10.2015 10:35
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi programátor.
Avatar
tommis1988
Člen
Avatar
Odpovídá na Zdeněk Pavlátka
tommis1988:

Vyskúšal som tvoje riešenie a furt mi to nejde (tiež som skúšal upgradnut na visual studio community 2015 ale neviem prečo sa mi nedá vytvoriť projekt v C++) nemáš nejaké iné riešenie ? Ďakujem

 
Odpovědět 11.11.2015 21:03
Avatar
Zdeněk Pavlátka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na tommis1988
Zdeněk Pavlátka:

Pokud nemůžeš vytvořit projekt v C++, nemáš ho tam nainstalované ;)

Odpovědět 12.11.2015 8:00
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi programátor.
Avatar
LuPa
Člen
Avatar
LuPa:

Dobrý den, neporadili byste mi? Nainstaloval jsem si Visual Studio Community, vytvořím klasický Win32 konzolovou aplikaci, napíšu kód, ale v momentě kdy zmáčknu F5, tak se celý program zasekne, konzole se mi neotevře a jediné, čím to jde vyřešit, tak ukončením celého visualka, které se mi restartuje. Nevím z jakého důvodu se to děje, když pár dní zpátky mi vše fungovalo v pořádku. Děkuji za případné odpovědi

 
Odpovědět 15.11.2015 20:53
Avatar
Odpovídá na LuPa
Přemysl Strakoš:

Ahoj, mám ten samý problém. Visual Studio Community, Win32 konzolová aplikace, Windows 10. Jakmile zmáčknu F5, program se zasekne a konzole se neotevře. A taky si vzpomínám že mi ještě nedávno všechno fungovalo. Už jsi to vyřešil?

 
Odpovědět 5. ledna 7:29
Avatar

Člen
Avatar
:

Ahoj, nevíte prosím vás někdo, kde je chyba ?

 
Odpovědět 2. března 20:14
Avatar
Odpovídá na
Libor Šimo (libcosenior):

Skús vyhľadať v PC koncový súbor (ConsoleAppli­cation5.exe), či sa niekam uložil. Ak áno, nemáš správne nastavenú cestu vo Visual Studiu. Spusti ten súbor, či ti pôjde.

Odpovědět 3. března 10:40
Aj tisícmíľová cesta musí začať jednoduchým krokom.
Avatar
{streax}
Člen
Avatar
{streax}:

Pls ako to môžem fixnúť? Skúšal som ten koncový súbor(hellowor­ld.exe) aj vyhľadať ale na mojom pc taký súbor nieje.

 
Odpovědět 24. října 21:49
Avatar
Zdeněk Pavlátka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na {streax}
Zdeněk Pavlátka:

Je to

cout << "atd... "

ne
count << "atd... "

Odpovědět  +1 24. října 22:11
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi programátor.
Avatar
{streax}
Člen
Avatar
Odpovídá na Zdeněk Pavlátka
{streax}:

Díky

Editováno 25. října 18:45
 
Odpovědět 25. října 18:45
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 53. Zobrazit vše