NOVINKA - Online rekvalifikační kurz Python programátor. Oblíbená a studenty ověřená rekvalifikace - nyní i online.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Bývalý bankéř Filip - Rekvalifikace byla nejlepší volba Nové

Filip měl k počítačům vždy velmi blízko, ve své kariéře si ale nejprve zvolil odvětví financí. Práce ho však postupně přestala naplňovat, a když přišla nečekaná výpověď, rozhodl se konečně udělat zásadní životní změnu. Díky rekvalifikaci u ITnetwork se dostal do IT a dnes pracuje jako support specialista s přesahem do vývoje.

Jakou měl Filip zkušenost s hledáním práce? A která část kurzu mu přišla nejužitečnější?

Blog ITnetwork.cz

Z bankovního manažera ajťákem

Zajímal ses o počítače odmalička?

Já jsem měl k počítačům a obecně k digitálním technologiím vždy velmi blízko. Už odmalička jsem na nich moc rád hrával hry, a protože pocházím z muzikantské rodiny, zkoušel jsem také experimentovat s různými nahrávacími programy. V té době to samozřejmě nebylo programování, ale nějaká rozsáhlá znalost aplikací v angličtině určitě ano.

Studoval jsi tedy IT?

Ne a teď zpětně vím, že to byla velká chyba. Je to práce, která člověka dokáže velmi dobře zajistit, a kdybych se pro ni rozhodl už tehdy, mohl jsem v IT pracovat mnohem dřív. Nicméně moje mládí bylo dost bujaré a až hodně pozdě jsem přišel na to, co mě vlastně baví.

[ IT ] je práce, která člověka dokáže velmi dobře zajistit, a kdybych se pro ni rozhodl už tehdy, mohl jsem v IT pracovat mnohem dřív. Nicméně moje mládí bylo dost bujaré a až hodně pozdě jsem přišel na to, co mě vlastně baví.

Kde jsi pracoval?

Dělal jsem pár let ve finančním korporátu, nejdřív jako osobní bankéř a pak jako manažer poboček. Už tehdy mě to ale hodně táhlo k technologiím. Učil jsem se proto sám HTML, což mě dost bavilo, a zlehka jsem zkoušel i C#.

Jak ses učil?

Hlavně sám, ale s C# mi trochu pomáhali i kluci z kapely. Je to vtipné, protože jsme tam čtyři a všichni programujeme, takže jsme taková programátorská kapela.

Proč ses rozhodl pro rekvalifikaci?

Ke konci roku 2023 se u nás ve firmě začalo hromadně propouštět a já to schytal také. Bylo mi třicet a už jsem věděl, že ve finanční kariéře nechci dál pokračovat. Musím nyní velmi poděkovat své manželce, která mi tehdy vnukla nápad dělat v IT. Shodou okolností mi navíc jeden známý poradil, abych vyzkoušel rekvalifikaci. Vůbec jsem netušil, o co jde, a tak jsem začal googlit. Nakonec jsem z toho byl tak nadšený, že jsem se na kurz přihlásil a už od ledna 2024 začal studovat.

Jak probíhalo schvalování na úřadě práce?

Musím říct, že super. Nenarazil jsem na žádný problém, všechno probíhalo na lusknutí prstů. Jediné, na co se čekalo, bylo samotné schválení, na které měl úřad 30 dní. Nakonec mou žádost ale schválili už za 12 dní, takže za mě velká spokojenost.

Nejdůležitější byla prezenční školení

Jaký jazyk sis vybral?

Nakonec jsem si zvolil Javu. Chtěl jsem mít trochu výzvu, navíc jsem se díval i na nabídky práce v mém okolí a Java mi vycházela velmi dobře. A zpětně určitě nelituji. Dělám totiž nyní na projektu, který je hlavně v Javě.

HTML jsi už znal, ale jak ti šlo studium Javy?

To je pravda, HTML pro mě byla procházka růžovou zahradou, Java už pak byla samozřejmě náročnější. Ze začátku to bylo fajn, ale v druhé půlce u sekce Pole a práce s poli jsem se i celkem zapotil. Určitě to nebylo nepochopitelné, jen jsem nad tím strávil docela dost času. Také jsem se občas v látce vracel, abych si osvěžil terminologii.

Využil jsi někdy konzultace s lektory?

Ano, párkrát jsme se potkali, abych mohl zkonzultovat svůj postup ve výuce nebo závěrečný projekt. Člověk občas prostě potřebuje problém vysvětlit od někoho jiného, aby látku pochopil. Lektoři byli vždy velmi nápomocní a ochotní.

Jak ti vyhovovala kombinovaná forma výuky?

Online lekce byly dobře napsané a prezenční školení jsem si velmi užíval. Uvítal jsem, že látka je vysvětlována v českém jazyce. Líbilo se mi, jaký mix lidí se tam vždy sešel. Našel jsem si mezi nimi spoustu kamarádů. A taková perlička je, že k nám do firmy jeden z vašich dalších absolventů nastoupil na mé doporučení.

Obecně si myslím, že prezenční školení jsou nejdůležitější částí studia, člověk by na ně ale měl přijít připravený, aby z nich získal maximum. Vždy jsem byl po dni v Praze vyčerpaný, ale v dobrém slova smyslu. I pauzy jsme totiž vždy dobrovolně trávili tím, že jsme si povídali s lektorem a ptali se na doplňující dotazy.

Obecně si myslím, že prezenční školení jsou nejdůležitější částí studia, člověk by na ně ale měl přijít připravený, aby z nich získal maximum. Vždy jsem byl po dni v Praze vyčerpaný, ale v dobrém slova smyslu. I pauzy jsme totiž vždy dobrovolně trávili tím, že jsme si povídali s lektorem a ptali se na doplňující dotazy.

Jak jsi zvládl závěrečnou zkoušku?

Byl jsem hrozně nervózní, protože jsem si strašně přál, aby to dobře dopadlo. V té době jsem už měl totiž najitou práci a tohle byl takový poslední krok k odstartování nové kariéry. Hodně jsem se tedy na zkoušku připravoval a nakonec to bylo v pohodě.

Zajímá tě svět technologií a chtěl by ses naučit programovat či testovat? Přihlas se do našeho akreditovaného kurzu pro junior programátory WWW aplikací nebo kurzu pro software testery a získej práci snů. Kromě bezkonkurenčního platu na tebe čeká také home office, flexibilita a mnoho dalších benefitů. Nakopni svou kariéru ještě dnes:

Práci sehnal ještě před ukončením kurzu

Jak sis hledal zaměstnání?

Pro mě to byla obrovská challenge. Já jsem totiž dostal výpověď v říjnu a nám se s manželkou podařilo v prosinci otěhotnět. Takže jsme šli do těhotenství s tím, že jsem byl bez práce. Mým cílem tedy bylo se co nejdříve uplatnit, abych dokázal svou rodinu zabezpečit.

Práci jsem začal intenzivně hledat zhruba od půlky března, kdy už jsem měl za sebou základy Javy a OOP. Primárně jsem se zaměřoval na pozice v helpdesku, na administrátory, junior programátory a webdevelopery.

Určitě doporučuji se přidat na Discord do nějakých programovacích skupin, kde se právě objevují různé pracovní nabídky. Mně osobně ta komunita při hledání hodně pomohla.

Kde ti to nakonec vyšlo?

Byla to celkem náhoda. Někdy ze začátku března jsem totiž posílal životopis do jedné velké brněnské společnosti, odkud se mi neozvali. Zhruba po měsíci mi zavolali, že se jim uvolnilo místo, na které jsem se tehdy hlásil. Do toho se mi navíc ozvaly i další firmy, že mě zvou na pohovory. Takže jsem si nakonec měl i z čeho vybírat.

Každopádně s tou brněnskou firmou jsme se potkali na online meetu, kde jsme si hned sedli. Líbilo se mi jejich firemní nastavení i projekty, na nichž pracují. Navíc mě nadchnul jejich pozitivní přístup k juniorům. Pak následovalo druhé kolo pohovoru, kde si mě docela dost zkoušeli. Ptali se na různé vědomostní otázky a měl jsem také za úkol popsat jim nějaké technologie a práci s nimi. Nakonec jsme si plácli a vyhověli mi i v penězích.

Líbilo se mi jejich firemní nastavení i projekty, na nichž pracují. Navíc mě nadchnul jejich pozitivní přístup k juniorům. Pak následovalo druhé kolo pohovoru, kde si mě docela dost zkoušeli. Ptali se na různé vědomostní otázky a měl jsem také za úkol popsat jim nějaké technologie a práci s nimi. Nakonec jsme si plácli a vyhověli mi i v penězích.

Čemu se tato firma věnuje?

Jedná se o společnost Seyfor, která sjednocuje různé IT společnosti po celém Česku i v zahraničí a zaštiťuje je pod jednu značku.

A co v této firmě děláš ty?

Naše oddělení má na starost hlavně webové aplikace a zaměřujeme se převážně na státní zakázky. Já aktuálně pracuji jako support specialista a mám pod sebou zhruba 30 zákazníků. Také se pomalu zaučuji na junior developera, takže už dostávám i nějaké menší vývojové úkoly a dělám i servisní zásahy a požadavky pro jednoho velkého zákazníka. A v neposlední řadě vytvářím ještě projektovou dokumentaci a testuji. Je to tedy dost pestrá pozice.

Baví tě to?

Určitě ano, je to přesně to, co jsem chtěl dělat. Líbí se mi, že mi dali příležitost a že ke mně mají důvěru. A já se jim to snažím neustále vracet.

Jsi tedy rád, že ses rekvalifikoval?

To, že mě vyhodili z banky, bylo to nejlepší, co se mi mohlo stát. A to, že jsem šel na rekvalifikaci a začal pracovat v IT, bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Jsem nyní opravdu spokojený a mnohem klidnější. Když jsem ještě dělal v bance, byl jsem hodně vystresovaný, a měl jsem dokonce o 15 kilo víc. Teď se do práce každý den těším a hrozně mě to baví.

To, že mě vyhodili z banky, bylo to nejlepší, co se mi mohlo stát. A to, že jsem šel na rekvalifikaci a začal pracovat v IT, bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Jsem nyní opravdu spokojený a mnohem klidnější.

Máš nějaké doporučení pro ty, kteří nad rekvalifikací teprve přemýšlejí?

Především jít do toho po hlavě a nebát se dělat chyby. Právě z nich se totiž člověk nejvíce učí. Nespoléhejte se také na to, že se na kurzu naučíte úplně všechno. IT je obrovský obor, který se navíc postupně vyvíjí a člověk se musí neustále učit.

Blog ITnetwork.cz

Hledáš novou příležitost a kariérní cestu? Začni s IT a získej skvělé peníze, flexibilní pracovní podmínky, home office a mnoho dalšího. Rekvalifikuj se v našem akreditovaném kurzu pro junior programátory WWW aplikací nebo kurzu pro software testery. Nauč se pracovat s moderními nástroji budoucnosti a vybírej si z nekonečného množství pracovních nabídek. Nikdy není pozdě začít:

Přečti si také:


 

Všechny články v sekci
Blog ITnetwork.cz
Článek pro vás napsala Radka Boháčová 19. února 9:05
Avatar
Autorka vystudovala obor mediální studia a žurnalistika a psaní je jejím velkým koníčkem. Ráda se rozvíjí v oblasti digitálního marketingu a zajímá ji i svět IT.
Aktivity