České firmy mohou z AI vytěžit mnohem víc, věří odborníci Nové
Analytici očekávají, že se v následujících letech dočkáme překotného vývoje na trhu s umělou inteligencí, která už nyní rezonuje společností. Podle dat z minulého roku však české firmy k AI zatím přistupují spíše opatrně a používají ji převážně na akutní problémy spojené s odstraňováním rutinní práce. AI přitom dokáže ušetřit čas prakticky každému zaměstnanci a k jejímu většímu zapojení by mohli pomoci jak nadšení ambasadoři, tak i kvalitní vzdělání, které zaměstnancům pomůže tuto novou technologii implementovat do své práce.
Kolik českých firem aktuálně s AI pracuje? A v jakých oblastech jim může ušetřit náklady?

S AI je potřeba držet krok
Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) přicházelo v roce 2024 do kontaktu s umělou inteligencí 11 % českých společností. To bylo o dvě procenta méně, než činil tehdejší celoevropský průměr. Přestože se toto číslo může zdát nízké, trend je jasný – adopce AI mezi firmami roste a očekává se, že v následujících letech poroste ještě výrazněji. „Jsme v podobné situaci jako v roce 2000, kdy začalo reálné používání internetu. Některým firmám se teď může jevit adopce umělé inteligence jako něco velmi zbytečného. Stejně tak na přelomu tisíciletí připadalo některým firmám zbytečné investovat do vlastních webových stránek,“ doplnil příměr CEO společnosti AI Excellence Vojtěch Komenda.
Důvodem je mnoho faktorů. Kromě běžného strachu z neznámého je to i nízká ochota experimentovat či strach o bezpečnost dat. Jak ale tvrdí odborník, pokud firmy mají správné nastavení a licenci, mohou i veřejné modely, jako je třeba ChatGPT, používat bez obav. „Pro větší společnosti se nabízí možnost lokálních modelů, díky nim mohou AI provozovat a kontrolovat uvnitř vlastní infrastruktury,“ doplnil Komenda, který věří, že pokud tuzemské firmy nástup AI zaspí, budou to později opravdu velmi těžce dohánět a připraví se o potenciální zisk.
Nástroje AI najdou uplatnění v mnoha oborech
Podle Komendy pomáhá umělá inteligence českým firmám nejvíce s automatizací rutinních pracovních procesů. Je ale vhodné si důkladně vytipovat, k jakým dalším úkolům by ještě mohla být užitečná. „Znamená to udělat si audit a projít všechny procesy v rámci firmy, udělat souhrn všech lidských činností a identifikovat nejkritičtější body. Jen v oblasti automatizace je v každé firmě odhadem třicet až padesát příležitostí, kde je užití generativní AI efektivní,“ vysvětlil Komenda.
S tím souhlasí i David Jančík, jeden ze spoluzakladatelů největší české IT akademie ITnetwork, která se nově specializuje také na firemní školení zaměstnanců v oboru AI. „Náš nový intenzivní kurz AI Master se zaměřuje na využití umělé inteligence, ať už v oblasti financí, marketingu, obchodu, výrobě, nebo třeba i HR. Tam všude dokáže AI zvýšit produktivitu a firmám tak pomáhá být konkurenceschopnějšími,“ komentoval Jančík.
Je potřeba vzbudit zájem a důvěru zaměstnanců
Tím nejdůležitějším úkolem pro firmy je ale nyní vzbudit zájem o AI i u svých zaměstnanců. Jedním z efektivních řešení může být například využití takzvaných ambasadorů. „[Zaměstnanci] potřebují vidět, jak umělou inteligenci aktivně používá jejich okolí. Jakmile budou tyto nástroje používat dva nebo tři lidé v pracovním kolektivu, inspiruje to i ostatní,“ upřesnil odborník.
Další řešení pak spoléhá na praktickou výuku. „V kurzu AI Master se zaměřujeme hlavně na praxi. Naším cílem je, aby zaměstnanci pochopili, že nástroje AI pro ně mohou být skutečnými pomocníky. Věříme, že právě tento styl výuky pomůže lidem získat k AI důvěru, která se bude následně šířit celým týmem a umožní tak firmám získat náskok,“ zakončil optimisticky Jančík.
Přečti si také: